betliar horny gemer roznava kosicky kraj slovensko kosice region kastiel

Betliar – kaštieľ a park na anglický spôsob

Kaštieľ Betliar som navštívil už mnohokrát. Teraz som ale konečne po dlhej dobe nezostal nič dlžný ani historickému parku, v ktorom sa kaštieľ ukrýva. Počasie nám síce veľmi neprialo, za to sme si mohli vychutnať celý park len pre seba. Navyše, sychravá jeseň a pomaly sa rozplývajúca hmla dotvorili tú správnu tajomnú atmosféru.

Ako sa do obce Betliar dostať?

Obec Betliar nájdete v historickom regióne horný Gemer v juhovýchodnej časti Slovenska, z administratívneho hľadiska v okrese Rožňava Košickom kraji.

Autom

Betliar sa nachádza len 7 km/7 min. autom severne od okresného mesta Rožňava, 67 km/1 h 13 min. autom južne od nášho východiskového bodu – Popradu a 77 km/1 h 3 min. autom západne od Košíc, ktoré sú najväčším mestom celého regiónu. Parkovisko sa nachádza bezprostredne pred vchodom do areálu kaštieľa.

Autobusom

Ak budete cestovať do Betliara autobusom, môžete vystúpiť na jednej z 2 autobusových zastávok:

  • Betliar, Jednota (750 m/9 min. pešo juhozápadne od kaštieľa) v centre obce,
  • Betliar, Maša – južne od obce, na križovatke do časti Nižná Maša.

Vlakom

Vlakom sa do obce Betliar, žiaľ, nedostanete, lebo osobné vlaky tadiaľto už od roku 2003 nepremávajú. Trať momentálne slúži len nákladnej doprave. Najbližšia železničná stanica osobnej dopravy je v okresnom meste Rožňava.

Ako sa po obci Betliar pohybovať?

Betliar je maličká dedinka, po ktorej, v prípade, že neprídete autom, nebudete mať absolútne žiadny problém sa pohybovať. Veď z jedného konca na druhý vám to zaberie asi len 15 minút pokojnou chôdzou.

Kde získať v obci Betliar info?

Vlastné turistické informačné centrum v obci nenájdete. Verím, že všetky potrebné info vám poskytnú v kaštieli. Ak by ste sa predsa len chceli o hornom Gemeri dozvedieť viac, odporúčam vám Turistickú informačnú kanceláriu v Rožňave.

Čo v obci Betliar robiť, vidieť a navštíviť?

Väčšina návštevníkov, ktorá do obce Betliar prichádza, navštevuje tunajší kaštieľ, ktorý obklopuje rozsiahly historický park.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa nám po roku 1945 zachoval v pôvodnej podobe. Poľovnícky kaštieľ nesie prvky anglickej vidieckej, ale i francúzskej architektúry. V priebehu storočí obývali sídlo viaceré generácie šľachtickej rodiny Andrássyovcov. Andrássyovci vlastnili železorudné bane, lesy, ale i hrad Krásna Hôrka v Krásnohorskom Podhradí. Mimochodom, v Krásnohorskom Podhradí môžete navštíviť i Mauzóleum Dionýza a Františky Andrássyovcov. Potomkovia šľachtického rodu žijú dodnes. Sprievodkyňa kaštieľa nám povedala, že takmer každý mesiac sa prihlási nejaký potomok. 😀

Počas prehliadky uvidíte honosne zariadené obytné miestnosti kaštieľa s pôvodným dobovým vybavením. Nemusíte navštíviť Egypt, aby ste videli múmiu. V suteréne kaštieľa sú hneď dve! Okrem nich uvidíte množstvo predmetov, ktoré si pôvodní majitelia priniesli zo svojich ciest po svete. Na 2. poschodí kaštieľa určite zaujme historická knižnica s takmer 15-tisíc zväzkami 15.-20. storočia v niekoľkých jazykoch. Určite si i vy predstavíte malé deti naháňajúce sa po kaštieli, či služobníctvo, ktoré pripravuje večeru.

Kaštieľ môžete navštíviť len so sprievodcom. Prehliadka trvá približne 1 h. Vstupenka stojí 8 eur/os. V prípade, že plánujete navštíviť aj Mauzóleum Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, môžete si kúpiť zvýhodnené vstupné za 9 eur/os. (ušetríte tak 2 eur/os.). Ak by ste chceli v kaštieli aj fotografovať, je potrebné zakúpiť si samostatný tzv. „foto lístok“ za 2 eur/ks. My sme túto možnosť nevyužili a preto z interiéru kaštieľa neuvidíte žiadny záber.

Historický park

Historický park založil koncom 18. storočia v rokoch 1792-1795 Leopold Andrássy. Jeho súčasná rozloha je 57 ha. Ide o anglický krajinársky park. Už v roku 1978 park zaradili na prestížny Zoznam umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta. Od roku 1985 sa park s kaštieľom evidujú ako národné kultúrne pamiatky.

V parku okrem vzácnych druhov drevín či objektov drobnej záhradnej architektúry vybudovali dômyselný vodný systém, ktorý predstavujú umelé vodné žliabky odvádzajúce vodu do 3 jazier, 3 fontán a rímskeho vodopádu.

Vedeli ste, že v bazéne pod rímskym vodopádom chovali pôvodní majitelia kaštieľa ľadové medvede? Bol to vôbec prvý chov ľadových medveďov nielen v Európe, ale na celom svete.

Na prehliadku parku si vyčleňte 0,5-1 h. My sme ho navštívili v čase začínajúcej sychravej jesene. Ešte sme si ale naplno užili všetky farby, ktoré jeseň prináša. Prechádzka parkom bola pre nás malým objavovaním, keďže sa ukrýval len v pomaly sa rozplývajúcej hmle. Polhodinová prechádzka nám stačila na to, aby sme si oddýchli a načerpali sily na prehliadku kaštieľa.

Neviem, či je to dovolené, ale v letných mesiacoch by som si priniesol deku a piknikový kôš a oddychoval v parku tak ako kedysi miestne panstvo.

Prehliadka kaštieľa Betliar s historickým parkom je príjemným poldňovým výletom v hornom Gemeri. Výlet do regiónu môžete spojiť s návštevou Mauzólea Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.

Navštívili ste už tieto slovenské kaštiele?

Užitočné linky:

Slovenské národné múzeum – Kaštieľ Betliar

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko