chata plesnivec tatranska kotlina kezmarske zlaby belianske tatry vysoke tatry slovensko

Chata Plesnivec – oáza pokoja v Belianskych Tatrách

Ak hľadáte pokojnú a nenáročnú túru v Tatrách, chata Plesnivec je na to ako stvorená. Mám ich pod nosom, no dostanem sa tam len párkrát za rok. Reč je o Vysokých Tatrách. Väčšina mojich známych si myslí, že keď som Popradčan, určite trávim v horách každý víkend. To isté som si myslel napr. aj ja o mojej tete, ktorá býva pri mori. Hovorím jej: „To máš super, že bývaš pri mori, môžeš chodiť na pláž každý deň.“ A ona mi na to vraví, že keď sa dostane na pláž raz mesačne, tak aj to je veľa.

Takže tak nejako podobne to mám aj ja s našimi Vysokými Tatrami. Poslednú júnovú sobotu som konečne zahájil letnú turistiku. Tentoraz sme sa vybrali na chatu, ktorú som ešte predtým nikdy nenavštívil. Chata pri Popradskom plese, Sliezsky dom, Zamkovského chata, Bilíkova chata, Rainerova chata … Tieto chaty, útulne, príp. hotely sú častými cieľmi návštevníkov. Ale taká Chata Plesnivec nie je ani na tatranskej magistrále (hlavný turistický chodník, červená značkovaná trasa), ani pri žiadnom plese.

Počas plánovania túry si vždy vymýšľam okruhy. Nerád sa totiž vraciam po tej istej trase naspäť. Nie vždy je to možné, avšak na Chatu Plesnivec a z nej vedú viaceré trasy. Asi som nevymyslel nič nové, ale absolvovali sme tento okruh: Poprad Tatranská Kotlina – Šumivý prameň – Chata Plesnivec – Čierna voda – Kežmarské ŽľabyPoprad.

Chata Plesnivec – ako sa tam dostať?

Chata Plesnivec (1 290 m n. m.) je jedinou vysokohorskou chatou vo východnej časti Tatier – v Belianskych Tatrách. Nachádza sa na konci Doliny Siedmich prameňov pod úbočím Bujačieho vrchu.

Autom

Tatranská Kotlina (časť mesta Vysoké Tatry) sa nachádza 28 km/26 min. autom severne od Popradu. V mestskej časti sa nachádza niekoľko platených parkovísk.

Autobusom

Cesta autobusom z Popradu do Tatranskej Kotliny trvá 46 min. Cestovný lístok stojí 1,70 eur/os. Odporúčam vám vystúpiť na autobusovej zastávke „Tatranská Kotlina, Čarda“. Ďalšie autobusové zastávky v tejto mestskej časti sú nasledovné:

  • „Tatranská Kotlina, Fľak“ – odtiaľto nevedú žiadne turistické chodníky,
  • autobusová zastávka „Tatranská Kotlina, Belianska jaskyňa“ – zastávka v centre mestskej časti, najbližšie ku Belianskej jaskyni,
  • „Tatranská Kotlina, Kardolina“ – na ceste do Ždiaru.

Vlakom

Žiaľ, po koľajniciach sa z Popradu do Tatranskej Kotliny nedostanete, lebo tatranská elektrická železnica (skrátene TEŽ) končí v Tatranskej Lomnici.

Chata Plesnivec – cesta tam

Z autobusovej zastávky „Tatranská Kotlina, Čarda“ sa napojíte priamo na turistický chodník (modrá a zelená trasa po „Rázcestie pri Šumivom prameni“; 1,7 km/40 min.; stúpanie 180 m; klesanie 30 m).

Odtiaľto už budete pokračovať len po zelenej značke až na Chatu Plesnivec (3,3 km/1 h 25 min.; stúpanie 430 m; klesanie 45 m). Z trasy nebudete mať nekonečné výhľady do Podtatranskej kotliny ako pri iných túrach, ale budete mať aspoň výhľady do doliny, ktoré takisto stoja za to.

Chata Plesnivec

Prvá zmienka o chate Plesnivec pochádza z konca 18. stor., kedy stál na mieste súčasnej chaty zrub. Súkromný podnikateľ zo Spišskej Belej, Tibor Gresch, prestaval zrub na chatu v roku 1932. V 2. polovici 20. storočia chata patrila pod správu Tatranského národného parku (TANAP-u) a nebola voľne prístupná verejnosti. Od roku 1993 chatu opäť sprístupnili návštevníkom. Na chate si môžete dať niečo malé pod zub (napr. polievka), príp. nápoje (pivo 2,30 eur/0,5 l).

Svoje meno získala chata po chránenej rastline, Plesnivci alpínskom, ktorý sa v tejto oblasti hojne vyskytuje. Spoločenská hodnota plesnivca je 51,00 eur/jedinec. Ak si teraz v rýchlosti neviete v mysli vybaviť, ako vyzerá plesnivec, tak utekajte do kuchyne a hľadajte horalky. Kvety plesnivca vrátane ďalších znakov tvoria stály logotyp tejto slovenskej pochúťky.

Cesta z chaty Plesnivec

Pri ceste naspäť sme zvolili žltú trasu, ktorá vedie od chaty Plesnivec až po „Rázcestie Čierna voda“ (3 km/50 min.; stúpanie 0 m; klesanie 390 m). Na začiatku tejto trasy budete počuť rozbúrenú vodu Siedmich prameňov, ktoré vytvárajú len pár metrov nižšie od chaty romantické vodopády. No a potom pokračuje široká cesta, na ktorú sa pokojne zmestí aj nejaké to terénne auto. Na pár sme ich natrafili aj my.

Posledný, pravdepodobne najnenáročnejší úsek vedie po modrej značke od rázcestia až na autobusovú zastávku v Kežmarských Žľaboch (2,6 km/40 min.; stúpanie 60 m; klesanie 70 m). No a na nej sme si počkali na autobus, ktorý nás zaviezol naspäť do Popradu (23 km/37 min.; 1,50 eur/os.). 

Túra na Chatu Plesnivec je nenáročným párhodinovým výletom vo východnej časti Tatier. Táto oblasť nie je taká komerčná a navštevovaná ako jej iné časti. Vychutnáte si šum lesa, čerstvý vzduch, či krásu tatranskej prírody. Verím, že si svoju pokojnú atmosféru udrží táto časť Tatier čo najdlhšie.

Tipy na ďalšie túry v Česku a Rumunsku:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko