banska stiavnica novy zamok hont slovensko

Hont známy neznámy – Banská Štiavnica

Už dlho som chcel navštíviť historický región Hont. Centrom regiónu je Banská Štiavnica a všetko, čo sa nachádza na juh od nej tvorí tento región. Mesto je tiež vhodným východiskovým bodom na poznávanie regiónu. Koncom minulého leta sa mi môj plán konečne podarilo preniesť do skutočnosti a mesto som navštívil. Slovenský región Hont sa nachádza v juhozápadnej časti stredného Slovenska. V stredoveku sa tu rozvinul jeden z najvýznamnejších banských regiónov v Európe.

Ako sa do mesta Banská Štiavnica dostať?

Vlakom? Železničná stanica sa nachádza takmer 3 km juhovýchodne od centra mesta. cp.sk

Autobusom? Autobusová zastávka sa nachádza na ulici Križovatka pri Bille, asi 2 km juhovýchodne od centra mesta. Niektoré autobusy ale stoja aj v centre mesta pri radnici. cp.sk

Do regiónu sme cestovali autom, pretože keď som si pozrel spoje z Popradu do mesta Banská Štiavnica, plus ešte som sa mal pohybovať po regióne, vyzeralo to viac ako zúfalo. Voľba dopravného prostriedku bola teda jasná. Cesta trvá okolo 2 h. Ak by som cestoval verejnou dopravou, trvalo by to minimálne 4 h a ešte by som aspoň jedenkrát musel prestupovať.

Do mesta Banská Štiavnica sme dorazili niekedy pred obedom. Našťastie, v penzióne nás už mohli ubytovať a teda nemusel som sa už viac starať ani o auto. Pri check-in-e som dostal zľavovú kartu, ktorú som využil na viacerých miestach počas pobytu v regióne. Priamo oproti penziónu sa nachádza útulná kaviareň, v ktorej servírujú moju obľúbenú značku kávy (tu som využil regionálnu kartu). Pamiatky tak museli ešte chvíľu počkať.

Čo v meste Banská Štiavnica robiť, vidieť a navštíviť?

Počas našej poslednej prehliadky mesta Banská Štiavnica sme navštívili Starý zámok, Nový zámok a Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej. Deň sme zakončili ochutnávkou vína v miestnej vinárni.

Banská Štiavnica – Starý zámok

Posilnení kofeínom sme sa mohli teda vybrať k prvej pamiatke – Starému zámku. Hrad patrí k najstarším stavebným pamiatkam v meste. Nachádzajú sa tu archeologická, historická expozícia, sakrálne umenie, lapidárium i mučiareň. Návštevníka určite zaujme bohatá zbierka fajok a streleckých terčov. Žiaľ, do vyhliadkovej veže s výhľadom na staré mesto sme sa nedostali, pretože bola z technických príčin zatvorená.

Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej

Po prehliadke Starého zámku smerovali naše kroky do neskorogotického Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej. Kostol sa nachádza v samom centre mesta hneď vedľa radnice, ktorá má prevrátenú minútovú a hodinovú ručičku. V rámci vstupného do kostola dostanete aj leták, v ktorom sa dočítate všetky informácie o kostole a jeho jednotlivých kaplnkách.

Dom Maríny – epicentrum lásky

Oproti kostolu sa nachádza Dom Maríny – epicentrum lásky. Ide o dom, ku ktorému chodieval Andrej Sládkovič vyznávať lásku Maríne Pischlovej. V čase mojej návštevy táto expozícia ešte nebola otvorená, ale keď aj ja už budem raz „zadaný“, tak ju určite nevynechám. 😀

Návšteva dvoch pamiatok presvedčila môj žalúdok, že je čas ísť konečne na obed. Voľba reštaurácie bola jasná. Ako milovník piva som sa vybral do miestneho remeselného pivovaru. Obed vrátane aperitívu – pivovice a piva bol veľmi chutný.

Banská Štiavnica – Nový zámok

S plným žalúdkom sme sa teda vybrali ďalej spoznávať mesto. Naše kroky teraz smerovali do dominanty mesta Banská Štiavnica – Nového zámku. Ide o renesančnú protitureckú pevnosť, ktorá plnila zároveň úlohu strážnej veže – vartovky. V pevnosti sa nachádzajú dve expozície – Slovensko v období tureckej expanzie a História dobrovoľného hasičského zboru v Banskej Štiavnici.

Po prehliadke protitureckej pevnosti bolo načase doplniť kofeín. My sme ho doplnili v neďalekej čajovni – tureckou kávou. Bol to síce jediný druh kávy, ktorú tu pripravovali, ale to nevadí. Regionálnu zľavovú kartu tu uplatníte ale len na čaj.

Berggericht, Galéria Jozefa Kollára, Banícka akadémia a Botanická záhrada

Dávnejšie počas terénneho prieskumu v rámci štúdia na univerzite som navštívil mineralogickú expozíciu Berggericht, Galériu Jozefa KolláraBanícku akadémiu a Botanickú záhradu. Ak ste teda milovníkmi neživej prírody, výtvarného umenia alebo živej prírody, určite ich pri návšteve mesta Banská Štiavnica nevynechajte.

Banské múzeum v prírode, Štôlňa Bartolomej, Štôlňa Glanzenberg, Kammerhof

Z pamiatok, ktoré ešte môžete navštíviť v Banskej Štiavnici a jej okolí spomeniem Banské múzeum v prírode. Je to skanzen skutočných banských priestorov a technických pamiatok. Najväčším zážitkom môže byť prehliadka Štôlne Bartolomej s plášťom, prilbou a lampou ako skutočný baník. Vstup do podzemia zažijete aj v Štôlni Glanzenberg. Všetko, čo súvisí s baníctvom nájdete takisto v múzeu Kammerhof.

Kalvária, tajchy, Sitno

V meste Banská Štiavnica a jej okolí sa toho nachádza naozaj veľa. Ja som sa počas mojej poslednej návštevy sústredil viac na región ako na samotné mesto, pretože viem, že do Banskej Štiavnice sa ešte určite vrátim. Pri mojej najbližšej návšteve by som určite nevynechal prechádzku na barokovú Kalváriu, unikátny systém vodných nádrží – tájch, či turistický výstup na legendami opradenú horu Sitno so zrúcaninou hradu.

Ochutnávka vín

Nejednému by sa z toľkých pamiatok hlava zatočila. Nám sa aj zatočila, ale z iného dôvodu. Po náročnom dni sme objavili v meste Banská Štiavnica malú útulnú vináreň, v ktorej ponúkajú vína z daného regiónu. Zvolili sme si produkt „Veľká vínna cesta regiónom“ a počas degustácie sme ochutnali 12 vzoriek vína.

Prečítajte si o ďalších zaujímavých miestach v regióne Hont:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko