bardejov bardejovske kupele saris slovensko liecebny dom alzbeta muzealny apartman sisi

Bardejovské Kúpele uspokoja všetky vaše zmysly

V 19. storočí patrili medzi najvyhľadávanejšie kúpele v celom Uhorsku. Dnes som presvedčený, že svojej povesti neostávajú nič dlžné a stále patria medzi najlepšie na Slovensku. Bardejovské Kúpele som navštívil viackrát. Či už vo svojom voľnom čase na výlete s rodinou alebo služobne na medzinárodnej konferencii. Tentoraz som sa do kúpeľov vybral opäť, aby som vyskúšal, čo ponúkajú.

Ako sa do lokality Bardejovské Kúpele dostať?

Bardejovské Kúpele (mestská časť Bardejova) sa nachádzajú 5 km/8 min. autom severne od centra Bardejova v historickom regióne Šariš na severovýchode Slovenska.

Autom

Ak budete cestovať do Bardejovských Kúpeľov autom, môžete zaparkovať na veľkom záchytnom parkovisku na začiatku areálu kúpeľov, príp. priamo pred hotelom, v ktorom budete ubytovaní.

Autobusom

Pri ceste do Bardejovských Kúpeľov môžete využiť regionálne autobusy alebo mestskú hromadnú dopravu. Väčšina regionálnych autobusov zastavuje na autobusovej zastávke Bardejovské Kúpele, rázcestie, odkiaľ je to ešte asi 1,5 km/20 min. pešo severozápadne do areálu kúpeľov po cyklistickom chodníku. Po zmoknutí na hrade Makovica v Zborove nás v kúpeľoch privítalo slnko. Veľa stromov popri cyklistickej trase nerastie, takže sme sa poriadne zapotili, kým sme sa do tých kúpeľov vôbec dostali. Niektoré diaľkové linky zas majú v Bardejovských Kúpeľoch konečnú stanicu.

Mestská hromadná doprava zastavuje na zastávke Bardejovské Kúpele pri záchytnom parkovisku na začiatku areálu kúpeľov. Cestovný lístok stojí 0,50 eur/os.

Vlakom

Vlakom sa do Bardejovských Kúpeľov nedostanete, pretože tam nepostavili železničnú trať.

Kde získať v lokalite Bardejovské Kúpele informácie?

Turistická informačná kancelária Bardejovské Kúpele (ďalej len TIK BK) sa nachádza priamo v budove Kina Žriedlo. Vzdialenosti do jednotlivých atraktivít som počítal práve od TIK BK.

Čo v lokalite Bardejovské kúpele robiť, vidieť a navštíviť?

Kým na hrade Zborov sme ledva stretli dákeho človeka, v kúpeľoch sa to návštevníkmi len tak hemžilo. V areáli nájdete nielen pôvodné liečebné domy z prelomu 19. a 20. storočia, ale tiež budovy z obdobia socializmu, až napokon po zrekonštruované a modernizované hotely. Kúpele si napriek tomu uchovávajú osobitú atmosféru.

Našimi cieľmi boli stále expozície Šarišského múzea – Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry, expozícia „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja“ s Lekárenskou expozíciou a Muzeálny apartmán cisárovnej Sisi. 

Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry (Šarišské múzeum)

Skanzen – Múzeum  ľudovej architektúry (650 m/9 min. pešo severozápadne od TIK BK; 2 eur/os.) je najstarším múzeom svojho druhu na Slovensku. Takmer 30 objektov z regiónov horný Šariš a severný Zemplín tvorí malé drevené mestečko na okraji bardejovského lesa.

Drevené chalúpky, ktoré slúžili na bývanie, dopĺňajú hospodárske stavby, napr. stodoly, či sypance. Areál sa pýši aj unikátnymi technickými zariadeniami, napr. vrták drevených vodovodných rúr na vodný pohon alebo tzv. „valcha“, ktorá slúžila na výrobu súkna. V múzeu nájdete nie jeden, ale rovno dva drevené kostolíky.

Jeden z nich, zrubový kostol zo Zboja, môžete navštíviť aj zvnútra, druhý, zrubový kostol z Mikulášovej, je návštevníkom prístupný v čase bohoslužieb. Vežu kostola z Mikulášovej zdobia hodiny. Odporúčam vám neriadiť sa podľa času, ktorý ukazujú, lebo sú len nakreslené. V bezprostrednej blízkosti kostolov stoja malé zvoničky, ktoré zvolávali veriacich na bohoslužbu alebo ohlasovali rôzne udalosti.

Expozícia „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja“ a Lekárenská expozícia (Šarišské múzeum)

Expozícia „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja“ a Lekárenská expozícia (600 m/8 min. pešo severozápadne od TIK BK; 2 eur/os.) sa nachádzajú vo vile Rákoci pred Múzeom ľudovej architektúry.

V expozícii „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja“ sa dozviete všetko z histórie kúpeľov. Nielen ako sa kúpele vyvíjali v priebehu storočí, ale tiež, ktoré významné osobnosti ich navštívili. Vo vitrínach nájdete dokumenty, historické fotografie či sklenené výrobky, ktoré produkovali neďaleké sklárne. Medzi najvýznamnejšie exponáty patrí pohár, z ktorého pil tunajšiu minerálnu vodu i ruský cár Alexander počas svojej návštevy v roku 1821.

Lekárenskej expozícii sa prenesiete do zariadenej dobovej lekárne. Na poschodí vily sa nachádza ešte Národopisná expozícia, ktorá je ale momentálne (2019) z dôvodu reinštalácie expozície pre verejnosť uzatvorená na dobu neurčitú.

Muzeálny apartmán Sisi

Muzeálny apartmán Sisi (550 m/8 min. pešo severozápadne od TIC BK, 1 eur/os.) sa nachádza v liečebnom dome Alžbeta. Dom sa pôvodne nazýval hotel Deák, ale po návšteve manželky rakúskeho cisára Františka Jozefa I., cisárovnej Alžbety Bavorskej, známej tiež ako Sisi, kúpeľný dom slávnostne premenovali. Socha cisárovnej si tróni pred vchodom do liečebného domu.

Na prízemí za recepciou vpravo sa nachádza nenápadný muzeálny apartmán, ktorý je zariadený v štýle, keď kúpele navštívila Alžbeta. V tomto apartmáne ale cisárovná nebývala. Bola ubytovaná na prvom poschodí domu. Aj ľavý bočný vchod do domu bol vytvorený špeciálne pre ňu. Počas prehliadky sa dozviete rôzne zaujímavosti zo života Sisi. Cisárovná pobudla v kúpeľoch tri týždne v roku 1895.

Areál kúpeľov

Centrum areálu kúpeľov tvoria okrem iných budov hotel Astória a oproti stojaca kolonáda. V nej môžete ochutnať liečivé pramene Bardejovských Kúpeľov alebo, ak budete mať šťastie ako my, môžete sa započúvať do koncertu vážnej hudby. Neďaleko odtiaľto, smerom ku kinu Žriedlo, sa nachádza Ľudový prameň, miesto, kde si môžete „načapovať“ liečivú vodu.

Voda je mimoriadne železitá. Ako čo najlepšie opísať jej chuť? Predstavte si, že máčate asi týždeň vo vode mince a vlastne čokoľvek kovové, potom to precedíte a tú vodu vypijete. Asi tak nejako. Určite ale nepochybujem o liečivých účinkoch bardejovskej vody.

Kde sa v Bardejovských Kúpeľoch najesť?

Pizzeria Grande (230 m/3 min. pešo severozápadne od TIK BK) je príjemnou reštauráciou v centre kúpeľného areálu. Pred vchodom do reštaurácie sa nachádza terasa, ktorá bola, pochopiteľne, pri slnečnom počasí beznádejne obsadená. Vo vnútri sa nám ale sedelo tiež príjemne. Okrem pizze nájdete v jedálnom lístku jedlá domácej kuchyne, ale napr. aj burgre. Objednal som si tuniakovu pizzu, ktorá bola veľmi chutná. Silné espresso ma „nakoplo“ na spoznávanie atraktivít. Rýchla a profesionálna obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 22 eur.

Sám som bol prekvapený, koľko sme toho stihli za jedno poobedie v Bardejovských Kúpeľoch. Kúpeľní hostia sa tu jednoznačne nenudia. Na výber majú z množstva nielen kultúrnych, ale tiež športových aktivít. A pred odchodom nezabudnite kúpiť kúpeľné oblátky, aby aj tí doma mali niečo z vašej návštevy kúpeľov. Odporúčam krémové s čokoládovou náplňou.

Prečítajte si o ďalších kúpeľoch v týchto článkoch:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko