leonardo da vinci tatranska galeria v poprade stroje a ine stanislav lajda posledna vecera

Leonardo da Vinci v Tatranskej galérii v Poprade

Tatranská galéria v Poprade si pre návštevníkov pripravila vo svojich unikátnych priestoroch bývalej elektrárne túto letnú sezónu hneď 2 výstavy, ktoré spája Leonardo da Vinci.

Leonardo da Vinci – Stroje a iné

Putovná výstava Leonardo da Vinci – Stroje a iné zakotvila na pár mesiacov aj v Poprade. Výstava vás oboznámi s rôznymi strojmi a prístrojmi, ktoré vymyslel alebo vylepšil Leonardo da Vinci počas svojho života. Nemusíte sa obávať, na výstave neuvidíte žiadne zložité technické nákresy. Stroje už zostavili a netrpezlivo čakajú na svojich stanovištiach, kým si ich vyskúšate. Dopĺňajú ich stručné texty v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku, takže na výstavu môžete zobrať aj svojich priateľov a známych zo zahraničia. Ani texty neobsahujú plno odborných technických výrazov, ale jednoduchým spôsobom vysvetľujú, na akom princípe ten-ktorý vynález funguje a kde sa v súčasnosti využíva.

Okrem strojov ma zaujala aj tzv. „zrkadlová miestnosť“, v ktorej sa vďaka rozmiestneniu zrkadiel vidíte na jednom mieste zo všetkých strán bez toho, aby ste sa museli otáčať.

Ako uvádza galéria, výstava nie je len interaktívna a edukatívna, ale aj umelecky pôsobivá. Počas interakcie s jednotlivými prístrojmi si ani neuvedomíte, že si opakujete (poniektorí ako ja, aj učíme) fyziku základnej školy. Výstava je vhodná pre všetky vekové kategórie. Galéria pripravila pre organizované skupiny návštevníkov špeciálny program. Pri pohľade na lietajúce stroje a umelé krídla sa prenesiete do fantastického sveta a len ťažko si predstavíte, že tieto nápady vznikli dávno pred Julesom Vernom a vedecko-fantastickou literatúrou. Veď Leonardo da Vinci prežil väčšinu svojho života v 15. storočí!

Vynálezy dopĺňajú kópie najznámejších Leonardových malieb, nechýba Mona Lisa či Dáma s hranostajom a zaujímavosti zo života Leonarda da Vinci. Výstava vznikla v spolupráci so zahraničnými partnermi.

Stanislav Lajda a Posledná večera Leonarda z Vinci

Na ďalšej výstave vám Stanislav Lajda predstaví Poslednú večeru Leonarda z Vinci.

Stanislav Lajda je ocenený slovenský reštaurátor a umelec. Po takmer 40-ročnom štúdiu a viac ako 10-ročných prípravách vám predstaví na originálnych olejomaľbách v mierke 1:1 rôzne detaily jedného z najznámejších diel sveta – Poslednej večere. Tú uvidíte aj v celku, síce nie v skutočnej veľkosti, zato ale v plnej kráse, v akej sa už nevyníma ani na stene refektára kostola s kláštorom Santa Maria delle Grazie v talianskom Miláne. Niet pochýb, že ide o jedno z najreprodukovanejších diel sveta. Vďaka obrazovkám, ktoré dopĺňajú výstavu, sa dozviete, kam všade prenikla Posledná večera.

Autorovým zámerom nebolo napodobniť techniku maľby, ale dokázať, že rekonštrukcia aj takto zničeného obrazu je možná. Obraz zobrazuje moment, ako učeníci – apoštoli reagujú na Kristovu vetu: „Jeden z vás ma zradí“. Pri navrhovaní diela Leonardo využil všetky poznatky z perspektívy. Obraz akoby umelo predlžoval interiér refektára. Výstava je autorovou osobnou poctou Leonardovi da Vinci pri príležitosti 500. výročia od jeho úmrtia (2019).

Krátkodobé výstavy dopĺňa stála expozícia galérie – Odkryté hodnoty APP. Uvidíte to najlepšie z tvorby takmer 80 autorov. Všetky diela patria do zbierkového fondu Tatranskej galérie.

Výstavy môžete navštíviť od piatka 11. júna do štvrtka 30. septembra 2021 od 10.00-18.00 h. Vstupenka na výstavy stojí 6,00 eur/os. V galérii si kúpite viaceré publikácie o Leonardovi da Vinci, propagačné materiály alebo magnetky s podobizňami autorových diel.

Leonardo da Vinci nebol len maliarom a vynálezcom. Prenikol aj do iných odborov – napr. hudba, sochárstvo, architektúra, filozofia, mechanika alebo matematika. Bol „renesančným géniom“, ako ho zvyknúť niektorí označovať. Pre mňa bol skrátka Majstrom.

Článok vznikol v spolupráci s Tatranskou galériou v Poprade.

© Ing. Adam Vanečko