bardejov klastorna basta saris slovensko

Bardejov vás prenesie v čase aj mieste

Úvodom tohto článku sa budem možno trochu opakovať. Podobne ako Bardejovské Kúpele, aj mesto Bardejov som navštívil raz s rodinou (rozumej rýchla prechádzka námestím) a druhý raz som bol v meste na svadbe. Vlastne v meste sa konal len obrad, na ktorý nás priviezol autobus a po obrade nás zas odviezol preč. Takže som toho z mesta veľa nevidel ani vtedy. Keď sa teraz tak nad tým zamyslím, obe návštevy boli dosť povrchné. A tak som si konečne našiel jeden víkend čas na detailnejšie spoznávanie mesta.

Ako sa do mesta Bardejov dostať?

Bardejov sa nachádza v historickom regióne Šariš na severovýchode Slovenska.

Autom

Bardejov nájdete 124 km/1 h 25 min. autom severovýchodne od Popradu a 42 km/37 min. autom severne od krajského mesta Prešov.

Autobusom

Autobusová stanica sa nachádza 1,2 km/14 min. pešo severovýchodne od centra mesta. Cesta autobusom z Popradu a naspäť trvá priemerne 2,5-3 h. Cestovný lístok stál 5,25-7 eur/os.

Vlakom

Železničná stanica je v tej istej budove ako autobusová, akurát trochu bližšie k centru.

Ako sa po meste Bardejov pohybovať?

Na pohyb po centre mesta si určite vystačíte s vlastnými nohami, ak sa budete potrebovať presunúť do vzdialenejšieho centra mesta, na sídliská alebo do Bardejovských Kúpeľov, môžete využiť služby mestskej hromadnej dopravy. Cestovný lístok na jednu cestu stojí 0,50 eur/os.

Kde získať v meste Bardejov informácie?

Turistická informačná kancelária sa nachádza priamo na Radničnom námestí v juhovýchodnej časti zástavby. Priestranná informačná kancelária s profesionálnou zamestnankyňou, ktorá pohotovo reagovala na moje otázky. Široký výber suvenírov a propagačných materiálov.

Trochu histórie mesta Bardejov

Prvá písomná zmienka o meste Bardejov pochádza z roku 1241. Mesto ležalo na významnej obchodnej ceste medzi Baltským a Čiernym morom. V 14. storočí získal Bardejov právo usporiadať výročný jarmok. Mesto malo vlastného kata i rozsiahle hradobné opevnenie. Uhorský panovník Ľudovít I. povýšil Bardejov v roku 1376 na slobodné kráľovské mesto. V meste Bardejov pôsobilo 64 remesiel, ktoré sa združovali v 51 cechoch. Mesto kedysi vlastnilo vinice v Tokaji. Víno bolo významným vývozným artiklom. Dovážalo sa napr. aj na kráľovský dvor do Krakova. Mestské vínne pivnice sa nachádzali v meštianskom dome č. 42 na Radničnom námestí.

V 15. storočí sa mesto stalo súčasťou tzv. Pentapolitany, združenia 5 najvýznamnejších hornouhorských miest, medzi ktoré patrili Košice, Levoča, Prešov a Sabinov. V roku 1950 vyhlásili historické centrum mesta za mestskú pamiatkovú rezerváciu. V roku 1986 získalo mesto Európsku cenu – Zlatú medailu za rekonštrukciu historického jadra. Napokon 2. decembra 2000 boli historické jadro mesta a súbor budov synagógy zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Čo v meste Bardejov robiť, vidieť a navštíviť?

Historické centrum mesta Bardejov je kompaktné. Na jednom mieste nájdete väčšinu zaujímavých atraktivít, ktoré sa sústreďujú okolo Radničného námestia, príp. hradobného okruhu. Pri prehliadke mesta nevynechajte mestskú radnicu, expozície Šarišského múzea, Baziliku minor sv. Egídia, meštianske domy a mestské opevnenie.

Mestská radnica – historická expozícia Šarišského múzea

Mestskú radnicu určite neprehliadnete. Ide o jediný osamelý domček (v skutočnosti je to poriadny dom) uprostred Radničného námestia. Bardejovská radnica je údajne 1. svetskou renesančnou stavbou na Slovensku. V minulosti slúžilo prízemie radnice na obchodné účely, na poschodí zasadala mestská rada a bola tu mestská pokladnica. Z vonkajšej strany v juhozápadnej časti budovy ešte i dnes môžete vidieť dve duté mestské miery na meranie obilia a strukovín.

Dnes na prízemí a prvom poschodí mestskej radnice sídli Historická expozícia Šarišského múzea – „Slobodné kráľovské mesto Bardejov“ (200 m/2 min. pešo severne od TIK; 2 eur/os.). Pripomína slávnu minulosť mesta od roku 1241 po koniec 18. storočia. V expozícii uvidíte plastiky, epitafy, rôzne cechové a remeselné výrobky či originálny prsteň s briliantmi cisárovnej Alžbety. Stálu expozíciu dopĺňajú krátkodobé výstavy na prízemí radnice.

Vedeli ste, že pod strieškou renesančného arkiera umiestnili sošku chlapca s hlavou medzi nohami a holým zadkom, ktorý vytŕča do námestia? Údajne to bola pomsta majstra richtárovi, ktorý nedodržal svoje slovo a nevyplatil dohodnutú sumu.

Pred radnicou sa nachádza historická vodná nádrž. Kým v minulosti slúžila ako cisterna, dnes je z nej provizórna fontána, z ktorej sa tiež môžete napiť. 

Ďalšie expozície Šarišského múzea

V centre mesta ešte môžete navštíviť ďalšie dve pobočky Šarišského múzeaExpozíciu ikon, t. j. tabuľových malieb na dreve a Prírodovednú expozíciu, ktorá sa zameriava na prírodu severovýchodného Slovenska a jej ochranu. Múzeum ľudovej architektúry a expozície vo Vile Rákoci zas môžete navštíviť v Bardejovských Kúpeľoch.

Bazilika minor sv. Egídia so sochou sv. Floriána

Dominantou severnej strany Radničného námestia je Bazilika minor sv. Egídia (220 m/2 min. pešo severne od TIK). Rímskokatolícky chrám postavili v gotickom štýle. Ak sa nemýlim, tak svätému Egídiovi zasvätili svoj chrám ďalšie tri mestá Slovenska. Okrem mesta Bardejov, nájdete kostoly sv. Egídia aj v našom Poprade, Iliji a Hronskom Beňadiku. Svätý Egídius je patrónom poľovníkov a pocestných. V roku 2000 chrám povýšili na Baziliku minor.

Baziliku sme nenavštívili, pretože v čase, keď sme sa zdržiavali na námestí, sa konala v kostole nedeľná omša. Inak môžete za 1,50 eur/os. navštíviť interiér chrámu. Ten vo svojom vnútri ukrýva 11! gotických krídlových oltárov s tabuľovými maľbami takmer v pôvodnom usporiadaní. A ak si priplatíte ďalšie 1,50 eur/os., môžete vystúpiť aj do kostolnej veže. Do veže som sa neodvážil vystúpiť. Predsa len, 76 m je dosť. Moja fóbia z výšok bola silnejšia ako túžba vidieť mesto z vtáčej perspektívy.

Pred kostolom má Egídius svojho kamaráta – stelesneného v soche – sv. Floriána. Ten je známy predovšetkým ako patrón hasičov.

Meštianske domy

Radničné námestie lemujú z troch strán – južnej, východnej a západnej strany meštianske domy. Tie postavili na úzkych stredovekých parcelách. To znamená, že spredu síce nie sú veľmi široké, za to sú veľmi dlhé a ťahajú sa ďaleko na jednotlivé strany námestia. Kým prízemia domov slúžili ako predajne, na poschodí sa bývalo. Aj dnes sa využívajú meštianske domy na komerčné i súkromné účely.

Dom č. 1, tzv. „Rhodyho dom“ v juhozápadnej časti námestia je jediným domom s podlubím. Na dome č. 13, tzv. „Gantzughof“ si všimnite rokokovú maľbu. Dom je sídlom Šarišského múzea a na prízemí sa nachádza výstavná sieň. Bývalý „Mestský dom“ č. 16 slúžil ako škola, dnes je sídlom Mestského úradu. Na dome č. 26 uvidíte rokajovú (ornamentálny motív vychádzajúci z tvaru mušle, využívaný najmä v rokoku) maľbu korunovania Panny Márie. V dome č. 41 sa v roku 1820 narodil významný hudobný skladateľ Béla Kéler. V dome č. 42 sa nachádzajú vínne pivnice. Víno z týchto pivníc sa vyvážalo na kráľovský dvor do Krakova.

Určite si urobte prechádzku aj mimo Radničného námestia. Na rohu ulíc Veterná a Stöcklova nájdete ďalší zaujímavý dom. Býval v ňom kat a bolo tu aj väzenie. Vďaka tomu získal meno „Katov dom“.

Hradby

Pôvodné stredoveké mesto chránili z každej strany hradby. Tie môžeme ešte i dnes obdivovať na mnohých miestach v pomerne dosť zachovalom stave. Bardejovské hradobné opevnenie je najkomplexnejším zachovaným mestským obranným systémom na Slovensku. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami – Dolnou bránou zo severovýchodu, Hornou bránou z juhu, Walovou bránou na západe a pešou bránou zo severu (dodnes sa zachovali Horná a Dolná brána). Hradby spevňovali bašty. O tie sa starali jednotlivé cechy. Ak som to dobre napočítal, tak sa do súčasnosti zachovalo z pôvodných 23 desať bášt:

  • Červená bašta
  • Veľká bašta
  • Hrubá bašta
  • Prašná bašta
  • Kláštorná bašta
  • Školská bašta
  • Polygonálna bašta
  • Archívna bašta
  • Renesančná bašta
  • Pravouhlá bašta

Neďaleko od mestských hradieb stojí zaujímavý stĺp. Nazýva sa Lampový stĺp a slúžil ako oporný bod na významných križovatkách obchodných ciest. Pod stĺpom stínal mestský kat hlavy. V stĺpe potom vystavovali hlavu popraveného.

Vedeli ste, že jeden zlodej raz ukradol ženskú šatku a ešte v ten istý deň ho za to pod Lampovým stĺpom sťali?

Kde sa v meste Bardejov ubytovať?

Moderný zrekonštruovaný Hotel Šariš sa nachádza len 400 m/5 min. pešo západne od historického centra mesta. Nie je potrebné rezervovanie miesta na bezplatnom súkromnom parkovisku.

Ubytovali sme sa v 2-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou a výhľadom na parkovisko pred hotelom. V hoteloch sa väčšinou nevyspím tak dobre ako doma, ale na vysokých posteliach s pevným matracom sa mi spalo veľmi dobre. Ku sprchovaciemu kútu v kúpeľni síce vedie menšia prekážková dráha, všetko ale funguje tak ako má. Hosťom je k dispozícii klimatizácia. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom hoteli. Pracuje tu veľmi milý personál.

Raňajky servírovali formou švédskych stolov. Na výber máte široký sortiment slaných a sladkých jedál. Servírka nám pripravila veľmi chutnú kávu. Odporúčam vám raňajkovať v zimnej záhrade s výhľadom na okolité námestie. Za jednu 2-lôžkovú izbu na jednu noc sme zaplatili 47,60 eur. Cena zahŕňa izbu, 10-%-nú daň, mestskú daň a raňajky. V hoteli môžete platiť platobnou kartou. Pri našom ďalšom pobyte v meste Bardejov by sme si jednoznačne vybrali tento hotel opäť.

Kde sa v meste Bardejov najesť?

Next Restaurant sa nachádza priamo na Radničnom námestí v juhovýchodnej časti zástavby v tom istom vchode ako Turistická informačná kancelária. Kým do TIK zabočíte vľavo, do reštaurácie sa vyberiete po schodoch dole. Privítajú vás pivničné priestory renesančného domu. Ochutnal som špecialitu podniku „Bravčové medajlónky v hubovo-smotanovej omáčke so zemiakovými kroketami a malým zeleninovým šalátom“. Jedlo bolo veľmi chutné. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 23 eur.

Reštaurácia Roland (100 m/1 min. pešo severne od TIK) sa nachádza na Radničnom námestí. Vstup do reštaurácie je po schodoch dole priamo z námestia. Vkusne zariadené podzemné priestory s maľbami na stenách. Ostal som verný tradičnej slovenskej kuchyni a ochutnal som „Salašský tanier“. Salašské pirohy s kyslou smotanou sa delili o miesto s bryndzovými haluškami. Aj keď na obrázku to vyzerá, že pirohy a halušky plávajú v tuku, porcia nebola vôbec mastná. Jedlo bolo chutné. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 17 eur.

Bardejov je prvotriednou UNESCO lokalitou na Slovensku. I keď mi pripomenulo asi 3 rôzne miesta v Rumunsku, mesto má nenahraditeľnú atmosféru. My sme v meste strávili víkend. Vy si toho času pokojne vyhraďte viac. Nudiť sa určite nebudete. 🙂

Prečítajte si o ďalších kráľovských mestách v Prešovskom kraji:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko