barcelona katalansko spanielsko

Španielsko pred 1. cestou

Ešte na univerzite nám hovorili, že cestovný ruch Španielska vystihuje 5 slov na „s“ – sun (slnko), sea (more), sand (piesok), sangria a sex. Španielsko toho určite ponúka omnoho viac.

Základné informácie

Španielsko (oficiálny názov štátu je Španielske kráľovstvo) sa nachádza v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Na severe susedí s Andorrou Francúzskom. Z východu a z juhu ho obmýva Stredozemné more. Na juhu susedí s Gibraltárom, zámorským územím Spojeného kráľovstva. Na západe susedí s Portugalskom a zo západu a severozápadu ho obmýva Atlantický oceán.  

Španielsko je 10x väčšie (takmer 506 tisíc km2) a má 8x viac obyvateľov (takmer 47 miliónov) ako Slovensko. Hlavným a najväčším mestom krajiny je Madrid, ktorý má 8x viac obyvateľov ako Bratislava (takmer 3,5 milióna). Štátnym zriadením je konštitučná monarchia. Medzinárodné kódy krajiny sú ESP a ES.

Španielsko tvorí 17 autonómnych oblastí, ktoré sú zároveň regiónmi cestovného ruchu:

  1. Andalucía (Andalúzia)
  2. Aragón (Aragónsko)
  3. Principado de Asturias (Astúria)
  4. Islas Baleares (Baleárske ostrovy)
  5. País Vasco (Baskicko)
  6. Extremadura (Estremadura)
  7. Galicia (Galícia)
  8. Canarias (Kanárske ostrovy)
  9. Cantabria (Kantábria)
  10. Castilla-La Mancha (Kastília-La Mancha)
  11. Castilla y León (Kastília-León)
  12. Cataluña (Katalánsko)
  13. Comunidad de Madrid (Madrid)
  14. Región de Murcia (Murcia)
  15. Comunidad Foral de Navarra (Navarra)
  16. La Rioja (Rioja)
  17. Comunidad Valenciana (Valencia)

Španielsko a jazyk

Úradným jazykom je španielčina, ktorá sa tiež označuje ako kastílčina. Ďalšími úradnými jazykmi sú katalánčina a valencijčina, ktoré sa používajú v Katalánsku, Valencii a na Baleárskych ostrovoch. V Katalánsku sa tiež hovorí arančinou, v Galícii galícijčinou, v Baskicku a Navarre baskičtinou.

Španielsko a časový posun

Španielsku sa riadia podobne ako u nás stredourópskym časom (po anglicky Central European Time – skratka CET) a stredoeurópskym letným časom (po anglicky Central European Summer Time – skratka CEST). To znamená, že oproti koordinovanému svetovému času (po anglicky Coordinated Universal Time – skratka UTC) sa pripočítava jedna hodina, v prípade letného času 2 hodiny.

Španielsko a vízové povinnosti

Španielsko sa stalo členskou krajinou Európskej únie 1. januára 1986. Členskou krajinou Schengenského priestoru je od 26. marca 1995. Na pobyt v krajine sa nevyžadujú víza. Pri cestovaní do krajiny zo Slovenska potrebujete len platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Minimálna doba platnosti dokladu pri vstupe alebo výstupe z krajiny nie je určená.

Španielsko a očkovanie

Pri vstupe do Španielska sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Pred odchodom som si vybavil komplexné cestovné poistenie (9 eur/5 dní). Aby mohli byť členovia Európskej únie v krajine ošetrení, musia mať so sebou Európsky preukaz zdravotného poistenia (po anglicky European Health Insurance Card, skratka EHIC).

Všetky osoby staršie ako 12 rokov musia disponovať jedným z nasledujúcich potvrdení:

  • platné potvrdenie/certifikát o dokončenom očkovaní (nie viac ako 270 dní od aplikácie poslednej dávky – t. j. platnosť rovnako ako u nás na Slovensku),
  • alebo potvrdenie o prekonaní COVID-19,
  • alebo potvrdenie o negatívnom výsledku PCR/antigénneho testu.

Pred odletom ani po prílete (máj 2022) ale žiadne potvrdenia nekontrolovali. Pán na letisku mi iba ukázal stopy na zemi, kam sa mám postaviť, kameru na stene, kam som sa mal pozrieť a poslal ma preč.

Devízové podmienky a mena

Členskou krajinou eurozóny sa Španielsko stalo 1. januára 1999. Oficiálnou menou je euro (EUR). Pred prijatím eura sa v Španielsku platilo španielskou pesetou (skratka ESP), ktorá sa kedysi delila na 100 centimov alebo 4 reály. Tie sa používali len do 70. rokov 20. storočia. Prepočítavací kurz v čase prijatia eura bol 1 eur = 166,386 esp.

Internet

Španielsku nájdete mnohé miesta s Wi-Fi pripojením na internet. Podobne ako v iných štátoch južnej Európy bol internet v krajine dosť pomalý. Preto som niekedy využíval svoj vlastný mobilný internet.

Bezpečnosť

Španielsko sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú krajinu. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nie je takisto uvedená žiadna výstraha, resp. žiadny stupeň rizika pre cestovanie do krajiny. Vo väčších mestách a na miestach so zvýšeným počtom návštevníkov si treba dávať pozor na zlodejov, ktorí sa sústreďujú na vreckové krádeže peňaženiek, ale aj celých kabeliek.

Ako sa do Španielska dostať?

Pozrite si ako sa do Španielska dostanete po ceste, po železnici alebo vo vzduchu.

Autom

Španielsko má veľmi dobre vybudovanú sieť diaľnic a rýchlostných ciest. Madrid sa nachádza 2 454 km juhozápadne od Bratislavy. Pri ideálnej premávke by vám cesta autom trvala 1 deň. Trasa vedie po spoplatených cestách.

Vlakom

Zo Slovenska do Španielska neexistuje pochopiteľne žiadne priame vlakové spojenie. Obyčajne treba 3-4x prestúpiť. Cesta trvá v priemere takmer 30 h.

Lietadlom

Do Španielska som cestoval letecky z medzinárodného letiska Viedeň-Schwechat. Let trval 2 h 25 min. Spiatočná letenka stála 125,28 eur. Cena letenky zahŕňala 1 podanú batožinu do 20 kg, 1 príručnú batožinu s rozmermi 40x30x20 cm a 1 príručnú batožinu s rozmermi 55x40x23 cm. Navyše som si mohol vybrať miesto v lietadle pri ceste tam aj späť. Pár dní pred odletom som urobil online check-in.

Užitočné linky:

Oficiálny turistický portál Španielska

Prečítajte si ďalšie praktické info pred vašou prvou cestou do týchto krajín:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko