Keď ste v Barcelone nenavštívili pobrežnú štvrť La Barceloneta, akoby ste v Barcelone ani neboli.
Kolumbov pamätník (Monument a Colom) alebo Kolumbova vyhliadka (Mirador de Colom)
Pamätník Krištofa Kolumba sa nachádza na konci ulice La Rambla pri mori. Najbližšia stanica metra je Drassanes (linka L3).
Krištof Kolumbus sa pri svojom návrate po objavení Ameriky (1492) vylodil práve v Barcelone. Pamätník postavili v roku 1888 pri príležitosti Svetovej výstavy. 60 metrov vysoký stĺp vyrobili z liatiny v korintskom štýle. Výťah v jeho vnútri (mimochodom, bol to vôbec 1. výťah v Barcelone) vás vyvezie na vyhliadkovú plošinu, z ktorej budete mať Barcelonu ako na dlani. Na samom vrchole pamätníka stojí Krištof Kolumbus, ktorý drží v ľavej ruke navigačné mapy a pravou ukazuje na cestu do Ameriky. Prízemie stĺpa využíva turistický informačný bod. Vstupenka stojí 6 eur/os.
Moja kamarátka, ktorá ma sprevádzala mestom, sa smeje, že Kolumbus ukazuje na miesto, kde kedysi pracovala.
Rambla de Mar
Len pár metrov od Kolumbovho pamätníka zistíte, že ulica La Rambla sa pri ňom nekončí, ale pokračuje v podobe drevenej lávky ponad more. Rambla de Mar spája 2 prístavy – Moll de la Fusta a Španielsky prístav (Moll d’Espanya). Pri promenáde Moll de la Fusta kotví historický škuner Santa Eulàlia, o ktorom som už písal v článku El Raval. Na konci Španielskeho prístavu je obchodné centrum, pred ktorým návštevníci vyhľadávajú známe Akvárium (L’Aquàrium de Barcelona) s 80 m dlhým tunelom so žralokmi.
Múzeum histórie Katalánska (Museu d’Història de Catalunya)
Múzeum histórie Katalánska sídli v tehlovom Paláci mora (Palau de Mar), bývalom sklade tovaru v starom prístave, ktorý postavili na prelome 19. a 20. storočia. Najbližšia stanica metra je Barceloneta (žltá linka L4).
Múzeum sa zameriava na dejiny Katalánska od praveku po súčasnosť. Stála expozícia obsahuje plno interaktívnych prvkov a dopĺňajú ju krátkodobé výstavy. Na streche múzea je reštaurácia s panoramatickým výhľadom na Barcelonu. Vstupenka do stálej expozície stojí 6 eur/os., na krátkodobé výstavy 4 eur/os., v prípade kombinovanej vstupenky do stálej expozície a na krátkodobú výstavu zaplatíte 8 eur/os. Vstupenka zahŕňa audio sprievodcu v katalánčine, španielčine, francúzštine a angličtine. Vstupenky si kúpite aj on-line.
L’Estel ferit
Sochu L’Estel ferit (Zranená hviezda) nájdete na začiatku pláže Platja de Sant Miquel. Desať metrov vysokú sochu tvoria 4 kocky, ktoré na seba poukladali len zdanlivo náhodne. Oceľové bloky so sklenenými oknami vychádzajú z betónového základu a vzbudzujú dojem, že každú chvíľu spadnú. Nemecká umelkyňa Rebecca Horn sochu vytvorila v roku 1992, v dobe, keď sa mesto pripravovalo na letné olympijské hry (LOH). Inšpirovala sa starými rybárskymi chatrčami, tzv. xiringuitos, ktoré kedysi lemovali pláže štvrte La Barceloneta, ale pre potreby olympijských hier ich museli odstrániť. Iní hovoria, že kocky predstavujú byty s rozlohou 30 m2, tzv. quarts de pis, ktoré postavili na konci 19. storočia.
Pláže štvrte La Barceloneta:
V štvrti La Barceloneta sa od barcelonského prístavu po prístav Port Olímpic rozprestierajú 4 pláže (zoradené od juhu na sever):
- Platja de Sant Sebastià – patrí medzi najstaršie a najtradičnejšie pláže Barcelony, ktoré vybavili infraštruktúrou potrebnou na kúpanie, spoznáte ju podľa hotela na pobreží, ktorý až nápadne pripomína známy hotel v Dubaji, a nájdete tu plno barov, obchodov a reštaurácií.
- Pláž Platja de Sant Miquel – jedna z najrušnejších pláží pred námestím Plaça del Mar. Zastavte sa a vychutnajte si pohľad na sochu L’Estel ferit s morom v pozadí.
- Platja de la Barceloneta – spolu s plážou Platja de Sant Sebastià jedna z najstarších pláží Barcelony, nachádza sa v rybárskej štvrti, predpokladá sa, že inšpirovala spisovateľa Miguela de Cervantes ako dejisko boja medzi rytiermi Donom Quijotom a Rytierom Bieleho Mesiaca.
- Pláž Platja del Somorrostro – pomenovali ju po skromnej osade, ktorá sa tu kedysi nachádzala. Do polovice minulého storočia v nej žilo až 15 000 ľudí. Narodila sa tu Carmen Amaya, najslávnejšia tanečnica flamenca všetkých čias.
Fajčiari, nezabudnite, že počas letnej turistickej sezóny od konca mája do začiatku septembra platí prísny zákaz fajčenia na všetkých plážach. Tie sú veľmi dobre vybavené potrebnou infraštruktúrou a na väčšine z nich je aj Wi-Fi pripojenie na internet.
Passeig Marítim de la Barceloneta
Ponad uvedené pláže zo štvrte La Barceloneta do prístavu Port Olímpic sa vinie 1,25 km dlhá promenáda Passeig Marítim de la Barceloneta s cyklochodníkom, ktorú lemujú palmy.
El Peix d’Or Frank Gehry
El Peix (Ryba) sa stala jedným zo symbolov Barcelony po letných olympijských hrách v roku 1992 a zmenila tvár barcelonského pobrežia. Sochu ryby navrhol kanadsko-americký architekt Frank Gehry. Pláva vo vzduchu nad olympijským prístavom (Port Olímpic) a plážou Platja del Somorrostro. Socha má dĺžku 56 m a výšku 35 m. Vyrobili ju z prepletených pozlátených pásov z nehrdzavejúcej ocele, ktoré podopiera kovová konštrukcia. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na sochu, vytvárajú v závislosti od svojej intenzity dojem šupín. Najbližšia stanica metra je Ciutadella Vila Olímpica (žltá linka L4).
Port Olímpic (Olympijský prístav)
Olympijský prístav vznikol pred LOH 1992. Barcelone vtedy chýbal športový prístav, ktorý by spĺňal prísne normy. Počas olympijských hier sa v ňom konali preteky v plachtení. V prístave môže kotviť 756 jácht. Z Mirador Port Olímpic sa vám naskytne pekný výhľad na pláže štvrte La Barceloneta. Najbližšia stanica metra je Ciutadella Vila Olímpica (žltá linka L4).
Prečítajte si ďalšie články z Barcelony:
- Španielsko pred 1. cestou
- Eixample – Gaudí, UNESCO a Sagrada Família
- Gràcia & Park Güell
- La Ribera – cez víťazný oblúk do Parc de la Ciutadela
- Sants-Montjuïc
- El Raval poteší všetky vaše zmysly
- Barri Gòtic – tá najstaršia Barcelona
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko