Malé a nenápadné mestečko Salisbury s počtom obyvateľov sotva presahujúcim 40 000 sa pýši katedrálou s najvyššou vežou v celom Anglicku. Tá ukrýva najstaršie funkčné mechanické hodiny sveta. Kapitulný dom navyše stráži Magnu Chartu, jeden z najdôležitejších dokumentov ľudstva. Ďalšie naj sa dozviete v článku.
Ako sa dostať do Salisbury?
Salisbury sa nachádza v grófstve Wiltshire v juhozápadnom Anglicku, 141 km/2 h 15 min. autom juhozápadne od Londýna.
Autobusom
Autobusovú stanicu v Salisbury zatvorili v roku 2014 z dôvodu vysokých nákladov. V centre mesta sú rôzne autobusové zastávky, na ktorých zastavujú regionálne autobusy.
Vlakom
Železničná stanica (Salisbury Railway Station) sa nachádza 900 m/13 min. pešo západne od infocentra. Cesta vlakom z Portsmouth do Salisbury trvala 1 h a 16 min. a mala 7 zastávok. Cestovný lístok stál 26,10 gbp/31,44 eur.
Kde získať v Salisbury info?
Informačné centrum (Salisbury Information Centre) sa nachádza v budove mestského úradu (Salisbury City Council) v juhovýchodnom cípe námestia Market Place. Vstup do infocentra je z opačnej strany budovy.
Čo v Salisbury robiť, vidieť a navštíviť?
Pri návšteve Salisbury určite nevynechajte katedrálu s dokumentom Magna Charta, Salisburské múzeum s nálezmi zo Stonehenge, trhové námestie, kríž hydiny či bránu na ulici High Street.
Salisburská katedrála
Salisburská katedrála (Salisbury Cathedral; 500 m/7 min. pešo juhozápadne od infocentra), ktorú dnes môžete navštíviť, nie je pôvodnou katedrálou. Pôvodná stála viac ako 3 km ďalej na mieste hradiska z doby železnej, dnes známeho ako Old Sarum od roku 1075. V roku 1217 vybrali nové miesto pre katedrálu kvôli problémom s pitnou vodou, nepriaznivému počasiu a ťažkým vzťahom s hradnou strážou. Základný kameň položili 28. apríla 1220. V roku 1225 dokončili Kaplnku Najsvätejšej Trojice a v roku 1258 katedrálu zasvätili Bohu.
Vedeli ste, že v Salisburskej katedrále nikdy nežili mnísi? Katedrálu riadili kňazi, ktorí nepatrili k žiadnemu náboženskému rádu a žili v domoch v jej okolí.
Stredoveké hodiny sú najstaršie funkčné mechanické hodiny na svete. Vyrobili ich už v roku 1386. Určovali kňazom, kedy sa majú modliť a zabezpečovali, aby sa bohoslužby začali načas. Hodiny nemajú ciferník ani ručičky a navrhli ich tak, aby odbíjali každú hodinu úderom zvončeka. Mechanizmus poháňajú padajúce závažia, ktoré sa musia naťahovať každý deň a tikajú viac ako 5 miliárd ráz.
Vedeli ste, že základy katedrály majú hĺbku len 1,2 m? Pod základmi je len štrk a voda.
Knižnicu postavili v roku 1445. Obsahuje viac ako 12 000 historických kníh, z ktorých niektoré majú viac ako 800 rokov. Katedrálny dvor má rozlohu 80 akrov, čo je v prepočte takmer 323 750 m2 a patrí tak medzi najväčšie v celej Británii.
Vedeli ste, že veža Salisburskej katedrály je najvyššou vežou v celom Anglicku? Má výšku 123 m. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 68 m vedie 332 schodov. Vežu postavili v 1. tretine 14. storočia.
Magna Charta
Magna Charta je jedným z najdôležitejších dokumentov na svete. Katedrála stráži 1 zo 4 zachovaných pôvodných dokumentov z roku 1215. Ostatné sa nachádzajú v Britskej knižnici a na hrade Lincoln. Magna Charta znamená z latinčiny „Veľká Charta“. Bola uzavretá medzi kráľom Jánom, anglickými šľachticmi a cirkevnými predstaviteľmi 15. júna 1215. Baróni protestovali proti vysokým daniam. Hovorí sa v nej napr. o tom, že kráľ s kráľovnou nie sú nad zákonom a nemôžu využívať svoju moc na vládnutie, ako by chceli. Je symbolom slobody, spravodlivosti a rovnosti.
Vedeli ste, že kamenárska dielňa pri Salisburskej katedrále je 1 z 10 v celom Anglicku?
Koncepciu rovnosti dokumentu Magna Charta zakotvili v Deklarácii nezávislosti (1776), Ústave (1789) a Listine práv USA (1791). Inšpirovala tiež Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ktorú prijala Organizácia spojených národov v roku 1948. V roku 2009 ju pridali do Pamäti sveta, registra dôležitých dokumentov svetového významu, ktorý vytvorilo UNESCO. Originál nesmiete fotiť, aby sa zachoval pre budúce generácie, ale môžete si odfotiť veľmi kvalitnú kópiu.
Praktické info o Salisburskej katedrále a Kapitulnom dome
Salisburská katedrála a Kapitulný dom sú otvorené od pondelka do soboty od 9.30-17.00 h a v nedele od 12.30-16.00 h. Posledný vstup je vždy hodinu pred záverečnou. Vstupenka stála 12,00 gbp/14,45 eur/os. V katedrále môžete platiť platobnou kartou. Vstupenky si môžete kúpiť aj vopred on-line. V tom prípade zaplatíte 10 gbp/12,04 eur/os. Vstupenky platia 1 rok.
Prehliadky katedrály sú denne na požiadanie. Ukážka fungovania stredovekých hodín je od pondelka do piatka o 11.05 h a v soboty o 10.30 h. Prehliadky vitráží sú v pondelky o 12.00 h. Prehliadka Bohatstvo, moc a vášeň je v stredy o 11.30 h. Kamenárov môžete sledovať pri práci od apríla do októbra v utorky od 10.30-12.30 h. Tieto prehliadky si nemusíte rezervovať vopred a sú zahrnuté v cene vstupného do katedrály.
Komentované prehliadky veže (20 gbp/os.), kamenárskeho dvora (20 gbp/os.), historickej knižnice (24 gbp/os.) alebo nočné výstupy do veže počas zimy si rezervujete a kúpite na oficiálnej internetovej stránke katedrály.
Salisburské múzeum
Salisburské múzeum (Salisbury Museum; 750 m/11 min. pešo juhozápadne od infocentra) sídli v tzv. Kráľovskom dome, pretože tu v rokoch 1610 a 1613 býval kráľ Jakub I. Múzeum založili v roku 1860. Do súčasných priestorov sa presťahovalo v roku 1981. Od roku 2000 prebieha rekonštrukcia a modernizácia múzea.
Prehliadka Salisburského múzea
Vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu múzea uvidíte len časť zbierok. Návštevníkom sprístupnili tzv. Galériu Wessex, ktorá obsahuje tie najvýznamnejšie archeologické zbierky, vrát. predmetov z lokalít Stonehenge, Amesbury Archer a Old Sarum. Rozpráva príbeh Salisbury a okolia od praveku po dobytie Normanmi.
Umelecká zbierka obsahuje diela J. M. W. Turnera, J. Constablea, A. Johna a mnohých ďalších. Expozícia Keramika a sklo obsahuje zbierku anglickej keramiky a porcelánu 18. a 19. storočia. Táto expozícia momentálne (jún 2024) nie je návštevníkom prístupná. Múzeum má bohatú zbierku oblečenia a doplnkov od 18. storočia po 50. roky 20. storočia. Žiaľ, ani túto expozíciu momentálne nemôžete navštíviť. V máji 2024 som ale videl krátkodobú výstavu, ktorá sa zameriavala na módu od stredoveku po súčasnosť. Výstava napr. prezentovala študentské modely šiat, ktoré vytvorili zo zvyškov látok z natáčania filmu Cruella (2021).
Expozícia Pitt-Rivers predstavuje „otca modernej vedeckej archeológie“. Generál urobil mnohé dôležité objavy počas vykopávok na Cranborne Chase v rokoch 1880 až 1900. Múzeum tiež vystavuje 5 olejomalieb a obsahuje archív umelca Rexa Whistlera (1905-1944), ktorý sa preslávil výnimočnými návrhmi nástenných malieb. Zbierku predmetov spoločenských dejín múzeum momentálne taktiež nevystavuje z dôvodu rekonštrukcie. Opätovné otvorenie expozícií by sa malo uskutočniť 13. júla 2024.
Praktické info o Salisburskom múzeu
Salisburské múzeum je otvorené od pondelka do nedele od 10.00-17.00 h. Múzeum je momentálne (jún 2024 vo fáze rekonštrukcie). Z toho dôvodu ponúkajú 25 % zľavu z ceny vstupného. Vstupenka stojí 9 gbp/10,84 eur/os. V múzeu mi uznali novinársky preukaz. Súčasťou múzea je tiež obchod, v ktorom nakúpite suveníry od výmyslu sveta, predovšetkým knihy, pohľadnice, Monopoly v Salisbury, ale aj med, vonné sviečky, či zábaly z včelieho vosku. A ak sa do múzea nemôžete dostaviť osobne, knihy si tiež kúpite cez e-shop.
Trhové námestie (Market Place)
Trhové námestie (Market Place) je srdcom Salisbury. Prvý trh sa tu konal už v roku 1219. Tradícia usporadúvania trhov tak presiahla už viac ako 800 rokov. V utorky a soboty od 8.00-16.00 h sa námestie stane jednou veľkou nákupnou zónou, v ktorej si kúpite nielen čerstvé potraviny, ale aj oblečenie či hračky. Mal som to šťastie, že v čase mojej návštevy na námestí práve prebiehal každoročný ceremoniál výmeny starostu. Podujatie otvárali tanečníci každého veku vo farebných kostýmoch so zvončekmi na topánkach a kolenách, ktorí tancovali so šatkami a palicami.
Kým najprv tancovali na nejakú, pravdepodobne ľudovú melódiu, tú neskôr vystriedalo „We will rock you“ od Queen na ľudových nástrojoch. Počas sledovania tanečníkov okolo mňa najprv prešiel asi drak a potom 2 čierne kone. Od radnice sa potom niesol sprievod hosťujúcich starostov zo susedných miest, miestnych hodnostárov, pozvaných hostí, hudobníkov, tanečníkov a salisburského obra, ktorý mával celému mestu.
Kríž hydiny (Poultry Cross)
Kríž hydiny (Poultry Cross; 120 m/2 min. pešo západne od infocentra) pochádza z 15. storočia. Je posledným zo 4 trhových krížov, ktoré kedysi stáli na trhovom námestí.
Brána na ulici High Street (High St Gate)
Brána na ulici High Street (High St Gate; 400 m/5 min. pešo juhozápadne od infocentra) je hlavnou a zároveň jedinou severnou bránou do areálu katedrály. Postavili ju v rokoch 1327-1342. V bráne sa kedysi nachádzalo väzenie. Stenu, ktorá obklopuje areál postavili už v roku 1333. Brána sa zamyká každú noc o 23.00 h a opäť sa otvára o 6.00 h.
Kde sa v Salisbury najesť?
Kaviareň Salisbury Museum Café (750 m/11 min. pešo juhozápadne od infocentra) je súčasťou mestského múzea. Ochutnal som opečený bagel s pastrami (delikatesa z konzervovaného chudého hovädzieho mäsa), grilovaným syrom a kyslou uhorkou. Bagel som zapil nealkoholickým pivom. Za obed som zaplatil 11,75 gbp/14,15 eur.
Kam v Salisbury zájsť na kávu?
Kaviareň Culture Coffee (550 m/7 min. pešo západne od infocentra) plná farieb, vzorov a kvetov sa nachádza medzi centrom mesta a železničnou stanicou. V kaviarni som sa zastavil na rýchle espresso z výberovej kávy s čokoládovými a karamelovými tónmi. Ku káve som dostal aj niečo sladké, čo pripomínalo tyčinku z piškótového cesta s hrozienkami a pohár vody. Za kávu som zaplatil 2,80 gbp/3,37 eur.
Navštívte katedrály aj v týchto mestách:
Ceny boli prepočítané podľa výmenného kurzu platného v deň platby.
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.
© Ing. Adam Vanečko