obrov chodnik giants causeway severne irsko northern ireland united kingdom spojene kralovstvo

Obrov chodník a Hra o tróny

Keď som si pripravoval cestovný plán pre Belfast, vedel som, že nebudem chcieť navštíviť len mesto, ale aj jeho okolie. Našiel som, že severne od mesta sa nachádza Obrov chodník, prírodná lokalita UNESCO. Keby som sa tam vybral hromadnou dopravou, asi by to bolo na 2 dni. Preto som začal pátrať po spoločnostiach, ktoré robia 1-dňové výlety ku chodníku. Mojou podmienkou bolo vidieť Obrov chodník a zbožným prianím navštíviť aj nejaký liehovar whiskey. Internety samozrejme ponúkajú plno možností a ja som nevedel, ktorá bude dôveryhodná. Aj preto smerovali moje prvé kroky v Belfaste do infocentra, aby mi tam poradili.

Slečna mi dala 3 letáky s 3 ponukami a rozhodnutie nechala na mňa. Prečítal som si programy každej spoločnosti, vybral si jednu, ktorá sa mi pozdávala najviac, pozrel si jej internetovú stránku aj propagačné video a už som rezervoval výlet on-line. Rozhodol som sa pre spoločnosť McComb’s Coach Tours. Názov výletu pozýval svojím názvom „8. div sveta“ na najväčší zážitok dňa, ktorým bezpochyby bol Obrov chodník. Ráno som prišiel na dohodnuté miesto, nadiktoval svoje meno a výlet sa mohol začať.

1. Hrad Carrickfergus Castle

17,3 km/21 min. autom severovýchodne od centra Belfastu. Prvou zastávkou bol hrad Carrickfergus. Normanský hrad, ktorý založili koncom 12. storočia, sa nachádza na brehu morskej zátoky Belfast Lough. Hrad obliehali Škóti, Íri, Angličania aj Francúzi a zastával významné vojenské postavenie až do roku 1928. V súčasnosti patrí medzi najlepšie zachované stredoveké pevnosti v celom Írsku. Hrad hostí historické expozície a zbierku kanónov zo 17.-19. storočia.

Vstupenka stojí 6 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť len v pokladni múzea. Na hrade môžete platiť platobnou kartou. Pri hrade sme mali malú prestávku na fotenie. Hradu to ráno po východe slnka veľmi slušalo. Dodnes ho stráži socha Williama III. Oranžského, kráľa Anglicka, Írska a Škótska a miestodržiteľa Holandska.

2. Carnlough

65 km/1 h 12 min. autom severne od centra Belfastu. Druhou zastávkou bolo útulné severoírske mestečko Carnlough. Z anglického „Cairn of the Lake“ v preklade znamená „Mohyla jazera“. Zopár domčekov, malý prístav, výhľad na more. Ako stvorené na vypitie 2. kávy (2,50 gbp/3,03 eur). V prístave ešte nachvíľu zakotvíme. Kamenné schodisko, ktoré vedie k moru, budú poznať všetci fanúšikovia Hry o tróny ako súčasť kanála slobodného mesta Braavos.

Vo vnútrozemí sa vypína slávna hora Slemish. Podľa legendy na tejto vyhasnutej sopke pásol ovce sv. Patrik potom, čo ho zajali a odvliekli do Írska.

3. Pobrežná cesta Obrieho chodníka (Causeway Coastal Route)

Tretím bodom programu nebol cieľ, ale samotná cesta. Cesta Obrieho chodníka (Causeway Coastal Route) sa vinie popri pobreží od Belfastu až po Londonderry (190 km). Cestu môžete absolvovať pešo, na bicykli alebo autom. Ak si ju chcete prejsť celú, vyhraďte si aspoň 3-5 dní v závislosti od použitého dopravného prostriedku. Veľmi dobre som vedel, že keď si budem môcť vybrať miesto v autobuse, nemám si sadať za vodiča. Takto mi vo výhľade na more a miestami aj Škótsko nič nebránilo.

4. Jaskyne Cushendun Caves

90 km/1 h 37 min. autom severne od Belfastu. Autobus zastavil na moste. Cushendun pred nami. Vyjdem von, predo mnou ústie rieky Glendun. V týchto miestach trochu širšie, takmer pripomína jazero, do ktorého voda ani nepriteká, ani neodteká. Dokonca mám na chvíľu pocit, že rieka tečie opačným smerom. Hneď sa mi pred očami vybaví nejedna vražda Agathy Christie. Len Poirot tu chýba, aby to vyriešil. Ak máte pocit, že ste vystúpili v Taliansku, nemýlite sa. Rad domov navrhol architekt Sir Clough Williams-Ellis, ktorý sa inšpiroval talianskou dedinou.

Ďalšou filmovou lokalitou z Hry o tróny sú jaskyne Cushendun. Priznám sa, že seriál som nevidel, ale vyčítal som, že Melisandre, červená žena, v nich porodila zlú tieňovú bytosť. Tieto jaskyne ale nie sú ako tie naše, či už krasové alebo ľadové, na ktoré sme zvyknutí. Uvidíte obrovský otvor pod skalou. Vstúpite dovnútra a pokračujete ďalej plný vzrušenia a zvedavosti, čo sa ukrýva na opačnej strane. A potom to vidíte. Zamknutú mrežu, cez ktorú by ste vyšli na druhej strane dediny. Okrem nášho autobusu tam zastavili ďalšie 2 autobusy senzácie chtivých turistov. Otvor v skale, plno ľudí, ťažko zachytiť 1 pekný záber. Vrátim sa sem nabudúce, buď skoro ráno alebo neskoro večer.

Cushendun ale určite navštívte. Ak už nie kvôli jaskyniam aspoň kvôli Johannovi. Určite by bol smutný, keby ste sa pri ňom nezastavili a neodfotili sa s ním. Reč je o capovi menom Johann. Pásol sa na brehu rieky a vítal návštevníkov. Žiaľ, táto oblasť bola na jar 2001 ohniskom slintačky a krívačky. Johann bol posledným zvieraťom, ktoré utratili. Keby som rozumel textu na podstavci, asi by som sa tak pri ňom neusmieval. Dobrou správou je, že žezlo prebrala koza Mirriam, ktorá sa svojej úlohy zhostila veľmi dobre.

Ballintoy

117 km/2 h 7 min. autom severozápadne od centra Belfastu. Nepochybujem, že Ballintoy nemá návštevníkom čo ponúknuť. Dôvodom našej zastávky ale nebola žiadna prírodná či kultúrna atraktivita. Dôvod bol celkom prozaický. Čas obeda. A ten nám dal penzión, reštaurácia a bar Fullerton Arms. Už ráno nám sprievodca ukázal menu lístok, z ktorého sme si mohli vybrať jedlo na obed. Jedlá potom nahlásil do reštaurácie, takže keď sme prišli, mohli sme začať rovno jesť. Ochutnal som Kuracie prsty v panko strúhanke s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi, cesnakovým dipom a šalátom z rukoly a červenej cibule. Ku smaženej hydine sa najlepšie hodilo remeselné pivo Chieftain IPA. Za obed som zaplatil 19,90 gbp/24,11 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

5. Obrov chodník (Giant’s causeway)

129 km/2 h 20 min. autom severozápadne od centra Belfastu. Mať obed pred ľahkou turistikou na Obrom chodníku bol veľmi dobrý nápad. Obrov chodník leží na úpätí čadičových útesov pozdĺž morského pobrežia. Tvorí ho asi 40 000 masívnych, polygonálnych pravidelne tvarovaných čadičových stĺpov, ktoré vystupujú z mora a vytvárajú chodník. Chodník vznikol pravdepodobne sopečnou činnosťou počas treťohôr, asi pred 50 až 60 miliónmi rokov. Výskum pomohol pochopiť geologické činnosti na Zemi v minulosti. Areál má veľkosť 70 ha.

Vedeli ste, že Obrov chodník začali nazývať ako 8. prírodný div sveta už v 18. storočí?

Obrov chodník je národnou prírodnou rezerváciou, morské útesy chráni smernica o biotopoch (Natura 2000) a v roku 1986 sa stal súčasťou zoznamu Svetového dedičstva UNESCO na základe kritéria VII oblasť výnimočnej prírodnej krásy a estetického významu a kritéria VIII ako vynikajúci príklad, ktorý reprezentuje hlavnú etapu histórie Zeme. 

Obrov chodník – prístup

Prístup ku Obrovmu chodníku je vďaka sieti turistických trás. Ľahká zelená trasa ponúka výhľad a je dostupná aj pre imobilných návštevníkov. Mierne náročná modrá trasa sprístupňuje chodník. Náročná červená trasa vedie po útese. Autobus vás odvezie až do stredu lokality. Na prehliadku chodníka sme mali asi 1,5 h. Prešiel som sa až po uzáveru dolného útesu. Spoločnosť National Trust, najväčšia charitatívna organizácia na ochranu prírody, uzavrela túto časť chodníka v roku 1994 nielen kvôli ochrane návštevníkov, ale aj kvôli zachovaniu lokality. Hrozia zosuvy pôdy a nebezpečenstvo pádu zo skaly.

Legenda hovorí, že po chodníku kráčali obri cez more až do Škótska. Obrov chodník sa považuje za symbol Severného Írska.

Žiaľ, nie všetci turisti vedia čítať. Pripravte sa, že návštevníkmi sa to tu len tak hemží. V minulosti si návštevníci radi brávali domov kameň z hrádze. Veď chcú mať suvenír z Obrovho chodníka. Našťastie, organizácia včas zakročila a zabezpečila celú lokalitu pred ďalšími prípadnými krádežami. Veď nezodpovední turisti by o pár rokov celú UNESCO lokalitu rozobrali. Vplyvom zmeny klímy sa v budúcnosti pravdepodobne zmenia trasy, ale aj hranice lokality. Zmena hladiny mora, zvýšený počet opakujúcich sa búrok aj erózie pôdy budú mať za následok zmenu lokality.

Praktické info

Obrov chodník je voľne prístupný celoročne od úsvitu do súmraku. Parkovisko a návštevnícke centrum sú otvorené od 9.00-17.00 h. Ak by ste sa o lokalite chceli dozvedieť viac, odporúčam vám štandardnú vstupenku pre návštevníkov, ktorá zahŕňa parkovisko, prehliadku s odborným sprievodcom, audio sprievodcu v 11 jazykoch, prístup do výstavnej a tlmočníckej časti návštevníckeho centra, obchodu, kaviarne a ostatných zariadení. Vstupenka stojí 13,50 gbp/os. mimo sezóny a 15 gbp/os. v sezóne. Vstupenky si môžete rezervovať on-line. Zadáte typ vstupenky, dátum, čas (vstupy sú každú polhodinu), vyplníte osobné a fakturačné údaje, zaplatíte, vstupenku si stiahnete do mobilu a už len prídete.

6. Hrad Dunluce

94 km/1 h 5 min. autom severozápadne od centra Belfastu. Po najdlhšej prestávke na Obrovom chodníku nasledovala najkratšia prestávka pri hrade Dunluce castle. Šofér nám zastavil na okraji vedľajšej cesty s výhľadom na hrad. Prestávka mala dĺžku zachytenia 1, nanajvýš 2, ale určite nie 3 fotografií. 🙂

Hrad postavili niekedy okolo roku 1500 na základoch staršej pevnosti z 13. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1513. Hrad v priebehu niekoľkých storočí viackrát prestavali. Preto nesie normanské, škótske, anglické, ale aj európske prvky. V 17. storočí bol hrad sídlom grófov z Antrim. Hrad chátral od konca 17. storočia, keď sa jeho majiteľ Randall McDonnell, druhý gróf z Antrim, presťahoval do domu Ballymagarry. Prehliadku hradu dopĺňajú príbehy o víle, ktorá veští smrť a o tom, ako počas jednej búrlivej noci v roku 1639 spadla hradná kuchyňa do mora. Za jasného dňa z hradu dovidíte na škótske ostrovy.

Hrad je otvorený od februára do novembra od 9.30-17.00 h. V decembri a v januári je otvorený od 9.30-16.00 h. Vstupenka stojí 6 gbp/os. Vstupenku si môžete kúpiť len na hrade. Na hrade môžete platiť platobnou kartou.

7. Liehovar Old Bushmills

92 km/1 h 2 min. autom severozápadne od centra Belfastu. Ďalšou zastávkou bol liehovar Old Bushmills. V liehovare sme sa nezdržali tak dlho, aby sme stihli celú jeho prehliadku, ale na rýchlu ochutnávku 3 druhov írskej whiskey to úplne postačovalo.

Old Bushmills je najstarší liehovar na svete, ktorý je oprávnený vyrábať whiskey. Oblasti udelili oprávnenie destilovať whiskey už v roku 1608. To je v roku 2023 neuveriteľných 415 rokov. A ako hovoria v liehovare, zatiaľ sa nikam nechystajú. Whiskey Bushmills pomenovali po mlynoch, ktoré lemujú rieku Bush. Vodu, ktorú používajú pri výrobe whiskey, čerpajú z rieky Bush. Tá potom preteká cez niekoľko vrstiev čadičových skál.

Vedeli ste, že whiskey Old Bushmills vyhrala zlato už v roku 1889 na svetovej výstave Expo v Paríži?

V 50. rokoch 19. storočia uvalila Koruna daň z jačmeňa na írskych liehovarníkov. Írsky sladový jačmeň bol už vtedy známy na celom svete ako najkvalitnejší na výrobu whiskey. Čistý, nezmiešaný prírodný slad, od toho názov pure malt. Single malt zase znamená, že sa destiluje len sladový jačmeň v jednom liehovare. Takmer každý írsky liehovar preto začal nahrádzať jačmeň kukuricou alebo inými, menej kvalitnými obilninami. To ale nebol prípad liehovaru Old Bushmills. Ten pokračuje v tradícii destilovania single malt whiskey až dodnes. Sladový jačmeň destilujú v medených destilačných nádobách trikrát.

Liehovar môžete navštíviť so sprievodcom. Na výber máte 2 prehliadky:

  • prehliadka liehovaru (Distillery Tour) – oboznámia vás so surovinami na prípravu whiskey a ľuďmi, ktorí pri jej destilovaní zúročujú stáročia vedomostí. Prehliadka končí v bare 1608, kde ochutnáte whiskey podľa svojej chuti. Prehliadky so sprievodcom v anglickom jazyku trvajú približne 1 hodinu a konajú sa denne. Vstupenka stojí od 15 gbp/os.
  • prehliadka liehovaru Premium a ochutnávka (Premium Tour & Tasting) – prehliadka liehovaru ako v 1. prípade. Prehliadka končí v Master Distilleries Room, kde vás učiteľ whiskey prevedie bohatými vôňami a chuťami 3 miešaných a 3 single malt whiskey:
    • Bushmills Original
    • Blackbush
    • 10-ročný slad
    • 12-ročný slad
    • 16-ročný slad
    • 21-ročný slad

Prehliadka so sprievodcom v anglickom jazyku trvá približne 2,5 hodiny a koná sa raz mesačne. Vstupenka stojí od 40 gbp/os. Vstupenky si môžete rezervovať a kúpiť on-line. Zvolíte si dátum, čas, počet osôb, osobné, fakturačné a platobné údaje, doplňujúce otázky, zaplatíte a vstupenku si stiahnete do mobilu.

Poviem vám, že takú rýchlu ochutnávku som ešte nikdy nikde neabsolvoval. Degustoval som 3 miešané whiskey: Bushmills Original, Blackbush a 10-ročný slad. Na ochutnávku som mal asi 20 min. Kopol som whiskey do seba, zapil vodou a utekal naspäť do autobusu. Ochutnávka stála 10 gbp/12,11 eur. V liehovare môžete platiť platobnou kartou.

8. Dark Hedges

79 km/53 min. autom severozápadne od centra Belfastu. Aleju viac ako 150 bukov vysadili Stuartovci v 18. storočí. Mala zapôsobiť na každého, kto prichádzal do ich gregoriánskeho sídla, domu Gracehill House. Aleja sa stala populárnou vďaka seriálu Hra o tróny, v ktorom predstavovala Kráľovskú cestu (Kings Road). Má údajne aj svojho ducha, Dámu v sivom, ktorá sa pomedzi stromy prechádza a pri poslednom strome mizne.

V roku 2014 preskúmali a zaznamenali 94 bukov. Vek stromov odhadli na 300-350 rokov. Typická dĺžka života buka je 150-200 rokov. Vďaka prepleteniu stromov dopadá na cestu menej slnečného svitu. Cez takýto „živý plot“ veľa svetla neprenikne. Aj vďaka tomu mohol vzniknúť poetický názov „Temné živé ploty“ (Dark Hedges).

Lokalita Dark Hedges je voľne dostupná celoročne. Parkovať môžete na veľkom parkovisku asi 10-15 minút severne od lokality. Dávajte si pozor, pretože ku aleji budete prechádzať cez pomerne frekventovanú cestu. Cesta, ponad ktorú buky vzájomne prepletajú svoje konáre, už je len pre chodcov. Dom Gracehill House je pre verejnosť zatvorený.

Celodenný výlet autobusom stál 30 gbp/36,44 eur/os.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného ku dňom úhrady.  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko