brno jizni morava cesko vystaviste pavilon a go & regiontour brno

Aký bol veľtrh cestovného ruchu Go & Regiontour Brno 2020?

V dňoch 16.-19. januára 2020 sa uskutočnili v areáli brnianskeho výstaviska (konkrétne v pavilóne P) veľtrhy cestovného ruchu Go & Regiontour Brno. V tomto roku išlo už o 30. ročník medzinárodného veľtrhu priemyslu cestovného ruchu Go, 29. medzinárodný veľtrh turistických možností v regiónoch Regiontour a festival krajových špecialít a regionálnych potravín Reg Food Fest. Novinkou tohto ročníka bol festival Go to FoodPark, ktorý sa konal v pavilóne F od piatka 17. do nedele 19. januára 2020.

Taktiež sa uskutočnil v poradí už 23. ročník cestovateľského festivalu Go Kamera. Ten sa tento raz presunul priamo do pavilónu P. Festival sa zameriava na cestovateľské filmy, fotografie a publikácie. Hlavnou témou tohto ročníka boli cestovateľské legendy Jiří Hanzelka, rodák zo Štramberka a Miroslav Zikmund. Legendárne tatrovky, s ktorými precestovali celý svet, si to na pár dní zaparkovali priamo v pavilóne P.

Partnerskou krajinou bolo túto sezónu Thajsko. Návštevníci mali možnosť vidieť tanečnice, ukážky thajského boxu, či dozvedieť sa niečo viac o ázijskej gastronómii vďaka lekciám varenia thajských pokrmov. Okrem blízkych krajín, ako napr. Slovensko, Maďarsko alebo Nemecko, verejnosť „navštívila“ i Kubu, Tanzániu, či Dominikánsku republiku.

Sprievodný program veľtrhu Go & Regiontour Brno 2020

Pre návštevníkov bol pripravený bohatý sprievodný program. Pre odbornú verejnosť vo štvrtok a v piatok a pre laickú od piatka až do nedele. Veľtrh som navštívil vo štvrtok. Okrem iných ma zaujala konferencia na tému „overtourism“ (resp. nadmerný cestovný ruch). Účastníkom konferencie sa prihovoril Jan Herget, riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu Czech Tourism. Riešenie overtourismu vidí predovšetkým v regulácii cenou.

Konferencia na tému „Overtourism“

Po riaditeľovi vystúpil so svojím príspevkom Miroslav Rončák, odborný asistent z Katedry rekreológie Fakulty telesnej kultúry Univerzity PalackéhoOlomouci. Rončák je spoluautorom prvej medzinárodnej monografie, ktorá rieši problém nadmerného turizmu. Zahraničným hosťom konferencie bol Dieter Dewulf, riaditeľ organizácie Visit Bruges. Ukázal, ako riešia tento problém v Bruggách, UNESCO lokalite na severozápade Belgicka a predstavil návštevníkom dokument Tourism Memorandum 2019-2024.

Česku sa s otázkou nadmerného cestovného ruchu najčastejšie skloňujú hlavné mesto Praha a juhočeské mestečko Český Krumlov. Martin Hák, zástupca primátora Českého Krumlova, oboznámil účastníkov konferencie s novým rezervačným systémom zájazdových autobusov, ktorý si kladie za cieľ rovnomerne rozprestrieť príchody a odchody do väčšieho časového rozpätia. Služba je spoplatnená a prináša do mestského rozpočtu nezanedbateľné príjmy. Na systéme sa prakticky odzrkadľuje kooperácia verejného a súkromného sektora.

Na záver konferencie mal vystúpiť Rostislav Koštial, dlhoročný starosta juhomoravského Mikulova. Konferencie sa nemohol zúčastniť a namiesto neho vystúpila Marcela Koňáková, riaditeľka destinačnej spoločnosti Mikulovsko. Koňáková načrtla niektoré problémy, s ktorými sa v Mikulove stretávajú. Juhomoravské mestečko takisto čelí rastúcemu problému overtourismu. Región navštívilo v roku 2018 viac ako 318 000 návštevníkov.

Moderovaním konferencie poverili Noru Dolanskú, ktorá pôsobí na Metropolitnej univerzite v Prahe. Dolanská sa okrem iného venuje riadeniu cestovného ruchu v cieľových miestach, regionálnym projektom či stratégiám a rozvojom cestovného ruchu. Organizátorom konferencie bola spoločnosť C. O. T. Media, s. r. o.

Veľká cena cestovného ruchu

Prvý deň veľtrhu uzavrelo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Veľká cena cestovného ruchu. Česko ako krajina piva sa teda určite nezaprie. Pivo tu čapovali v takmer každom druhom stánku. Ponuka vína ale za pivom teda vôbec nezaostávala. Na veľtrhu si prišli na svoje milovníci oboch nápojov. Nápoje dopĺňala ponuka regionálnych potravín.

Poďakovania a ospravedlnenie:

Ďakujem slečne z Destinačnej agentúry České stredohorie za degustáciu piva z Biskupského pivovaru u Sv. Štěpána a pozvánku do regiónu.

Ďakujem slečne z Centrály cestovného ruchu Južná Morava za mapy vinárskych oblastí a podoblastí Čiech a Moravy.

Veľmi sa ospravedlňujem ďalšej slečne z Centrály cestovného ruchu Južná Morava, ktorú som si s niekým zmýlil a zároveň jej ďakujem za pozvánku zažiť Južnú Moravu zo sedla bicykla.

Zopár čísel veľtrhu Go & Regiontour Brno 2020 na záver:

Veľtrhu Go & Regiontour Brno 2020 sa zúčastnilo 822 vystavovateľov z 27 krajín sveta. Veľtrh navštívilo viac ako 30 000 návštevníkov. Podľa predbežných odhadov sa predpokladá nárast návštevnosti o viac ako 10 %. Organizátorom veľtrhov je akciová spoločnosť Veletrhy Brno.

Ako sa na veľtrh Go & Regiontour Brno 2020 dostať?

Brnianske výstavisko sa nachádza v mestskej časti Brno-Stred 2 km/8 min. autom západne od historického jadra mesta.

Vlakom

Železničná stanica Brno-Hlavní nádraží sa nachádza 2,5 km/8 min. autom východne od výstaviska.

Autobusom

Autobusová stanica (Brno, ústřední autobusové nádraží ÚAN Zvonařka) nájdete 4 km/8 min. autom východne od výstaviska. Viaceré autobusové linky tiež zastavujú na autobusovej zastávke Brno, Benešova Hotel Grand (3 km/10 min. autom východne od výstaviska).  

MHD

Priamo pri výstavisku sa nachádzajú dve zastávky mestskej hromadnej dopravy, Výstaviště – hlavní vstupVýstaviště – Vstup G2 (750 m/9 min. pešo západne od hlavného vstupu).

Lietadlom

Medzinárodné letisko Brno-Tuřany sa nachádza 15 km/15 min. autom juhovýchodne od výstaviska.  

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko