zamok radun opava opavske slezsko severna morava a sliezsko moravskosliezsky kraj ostrava

Zámok Raduň – romantika v Opavskom Sliezsku

Priznám sa, že zámok Raduň som nepoznal, až kým mi náhodou počas karantény nevyskočila na facebooku reklama na online ochutnávku jarných aristokratických jedál. Kde je jedlo, tam som ja, takže som si takéto podujatie nemohol nechať ujsť. Do online ochutnávky som sa zapojil, vyhral ju a zámok navštívil.

Ako sa do obce Raduň dostať?

Raduň sa nachádza v turistickej oblasti Opavské Sliezsko v turistickom regióne Severná Morava a Sliezsko Česku. Z administratívneho hľadiska v okrese Opava Moravsko-sliezskom kraji.

Autom

Obec Raduň je vzdialená len 8,5 km/10 min. autom juhovýchodne od Opavy, najväčšieho mesta oblasti, 34 km/28 min. autom západne od Ostravy, najväčšieho mesta regiónu, 43 km/45 min. autom severne od Kopřivnice, nášho východiskového bodu a 368 km/3 h 55 min. autom východne od Prahy.

Autobusom

V obci sa nachádzajú dve autobusové zastávky:

  • Raduň, Jednota – 500 m/8 min. pešo severozápadne od zámku,
  • Raduň, škola – 580 m/10 min. pešo západne od zámku.

Vlakom

Vlakom sa do obce Raduň nedostanete, lebo obcou neprechádza žiadna železničná trať.

Čo v obci Raduň robiť, vidieť a navštíviť?

Dominantou obce Raduň je Štátny zámok Raduň so zámockým areálom.

Zámok Raduň – trochu histórie

Na mieste dnešného zámku stála pravdepodobne už v roku 1320 stredoveká tvrdza (pevnosť). Tú v 16. storočí renesančne prestavali a neskôr obohatili o barokové prvky. Na začiatku 30. rokov 19. storočia zámok obýval Gebhard Leberecht Blücher. Ten bol vnukom rovnomenného pruského maršala, ktorý sa preslávil viacerými víťazstvami nad Napoleonom. Súčasná podoba zámku je práve z tohto obdobia.

V období po roku 1948 zámok využívali na rôzne účely – poľnohospodárske učilište, základnú školu, kancelárie, byty či ako sklad zbierkového fondu neďalekého zámku v Hradci nad Moravicí počas jeho generálnej opravy. Našťastie, zámok Raduň sa zachoval vo svojej pôvodnej podobe. To, žiaľ, nemôžeme povedať o vybavení zámku.

Vystavené predmety síce nie sú pôvodné, zato verne zobrazujú život aristokracie i služobníctva na prelome 19. a 20. storočia. Pri návšteve zámku si všimnite, že všetky hospodárske budovy sú ďalej od zámku, aby panstvo neobťažovali hlukom a zápachom. Neďaleko zámku sa tiež nachádza oranžéria a okolie dopĺňa vkusne upravený anglický park.

Prehliadkové okruhy zámku Raduň

Na zámku Raduň si môžete vybrať z viacerých atraktívnych prehliadkových okruhov:

  • Južný zámok A (základný okruh) – vás prevedie honosnými reprezentačnými miestnosťami i skromnejšími izbami personálu. Prehliadka trvá 70 minút a vstupenka stojí 140 czk/5,26 eur/os.
  • Severný zámok B (základný okruh) – ponúka pohľad do priestorov zámku, v ktorých obnovili pôvodnú výmaľbu, tapety, parkety a kachľové pece. Najprv prejdete spoločenskými miestnosťami posledných majiteľov zámku a na poschodí v obytnom podkroví hosťovskými izbami vrátene hygienického zázemia. Prehliadka trvá 50 minút a vstupenka stojí 100 czk/3,76 eur/os.
  • Oranžéria s okrasnou záhradou C – sa nachádza 100 m/2 min. pešo východne od zámku v zámockom parku. Neoklasicistickú oranžériu (skleník na pestovanie tropických a subtropických ovocných stromov) postavili v rokoch 1825-1826. S oranžériou susedia okrasná záhrada s fontánami, lavičkami a romantickými zákutiami a bylinková záhrada so všakovakými bylinkami od výmyslu sveta. Prehliadka trvá 45 minút a vstupenka stojí 50 czk/1,88 eur/os.
  • Modernizácia a technické zázemie – aby som uviedol veci na správnu mieru, ide o modernizáciu zámku, ktorá sa uskutočnila už na začiatku 20. storočia. Okrem kachľových pecí sa v zámku tiež využívalo teplovzdušné vykurovanie. Do zámku zaviedli pitnú a úžitkovú vodu a modernizáciu ukončili elektrifikáciou celého objektu. Prehliadka trvá 60 minút a vstupenka stojí 150 czk/5,63 eur/os.
  • Južný zámok a oranžéria – kombinuje základný okruh Južný zámok A a Oranžériu s okrasnou záhradou C. Prehliadka trvá 70 minút a vstupenka stojí 170 czk/6,39 eur/os.
  • Severný zámok a oranžéria – v sebe kombinuje základný okruh Severný zámok BOranžériu s okrasnou záhradou C. Prehliadka trvá 60 minút a vstupenka stojí 140 czk/5,26 eur/os.

Okrem oranžérie s okrasnou záhradou momentálne na zámku odporúčajú rezervovať si prehliadku na jednotlivé okruhy vopred.

Zámok Raduň – Praktické info

Parkovisko sa nachádza asi 200 m/5 min. pešo západne od zámku. Parkovné v sobotu na celý deň za jedno auto stálo 20 czk/0,75 eur. Vstupenky na všetky prehliadkové okruhy si kúpite v návštevníckom centre (sýpke), ktorá sa nachádza v zámockom parku 100 m/2 min. pešo severovýchodne od zámku. V sýpke sú okrem pokladne tiež umiestnené toalety a kaviareň s cukrárňou. Aj zámok Raduň ide s dobou a na jeho prehliadku si vstupenky kúpite tiež on-line. Fotografovanie nie je spoplatnené. Veční romantici si zase v areáli zámku môžu povedať svoje „áno“ na svadobnom obrade.

Kde sa v obci Raduň najesť? 

Reštaurácia, v ktorej sme sa naobedovali, sa síce nenachádza v Raduni, ale je to len na skok autom od obce.

Minipivovar a reštaurácia Panský Mlýn Opava (4 km/7 min. autom severozápadne od zámku Raduň) nájdete na južnom okraji Opavy pri ramene rieky Moravice. V horúcom počasí bola letná terasa jasnou voľbou. Ochutnal som Opekané filé zo pstruha s vlažným šalátom z čerstvého špenátu a strúhaného feniklu s citrónovou zálievkou a bylinkovými zemiakmi. Jedlo som snúbil s pivom vlastnej výroby. Obed som zakončil panna cottou s lesným ovocím a šálkou horúceho espressa. Hlavný chod i dezert boli veľmi chutné. Za obed pre 4 osoby sme zaplatili 1 013 czk/37,95 eur.

Po kliknutí na oficiálnu stránku Národného pamiatkového ústavu v Česku som zistil, že som už navštívil a napísal o viacerých pamiatkach, ktoré patria do jeho správy. Spomeniem napríklad zámok v Českom Krumlove, zámok a Kvetnú záhradu v Kroměříži, zámok v Telči, či Vilu Stiassni v Brne.

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 10. 7. 2020 (1 eur = 26,622 czk).

© Ing. Adam Vanečko