brno juzna morava cesko vila stiassni

Brno 2020

Tak som sa v roku 2020 zase vrátil do mesta Brno. Motívom mojej opätovnej návštevy bol veľtrh cestovného ruchu Go & Regiontour Brno 2020. Ale ako to už u mňa býva, nemôžem niekam ísť len tak na otočku. Takmer vždy si rezervujem ubytovanie aspoň o jednu noc dlhšie. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade a ja som ostal v meste aj v piatok, aby som si pozrel niektoré atraktivity, ktoré som ešte nenavštívil.

Aké pamätihodnosti som v meste Brno navštívil pri mojich predošlých návštevách si prečítate v článku 12 dôvodov, prečo navštíviť Brno. Kde som bol predtým ubytovaný, kde som jedol a ako som sa vlastne do mesta dostal, sa dozviete v článku Návod na prežitie v Brne.

Čo som v meste Brno v roku 2020 navštívil?

Veľmi som sa tešil na Vilu Stiassni a taktiež ma zaujímalo Moravské zemské múzeum.

Vila Stiassni

Vila Stiassni (3,5 km/10 min. autom západne od Nám. Svobody) sa nachádza v pokojnejšej mestskej štvrti Pisárky (Brno – Stred). Spolu s Vilou Tugendhat, Vilou Löw-BeerJurkovičovou vilou patrí do štvorlístka (alebo tiež kvarteta) brnianskych rodinných víl. Zatiaľ som navštívil len Vilu Tugendhat a keď som sa rozhodoval, ktorá bude ďalšia, zvolil som si práve túto. Žiaľ, akosi som nepočítal s tým, že je mimosezóna a dovnútra sa nemusím ani dostať.

Vstupenky do vily si môžete kúpiť cez internet v predstihu. Pre istotu som si to overil, (ja len že či sa vôbec dovnútra dostanem) a videl som ešte dostatok voľných miest. Tak som sa spoliehal, že si kúpim vstupenku tesne pred prehliadkou. Na portáli som ale prehliadol, že komentované prehliadky robia pre minimálne 5 návštevníkov. Inak ako so sprievodcom sa dovnútra ani nedostanete. No a keďže som bol v ten deň a v tú hodinu sám, nedostal som sa tam ani ja.

Naprázdno som ale odísť nechcel a tak som si aspoň pozrel viac ako 3-hektárovú! záhradu. Záhradu som mal celú len pre seba. Cítil som sa ako VIP. 😀 Je zaujímavé, že si v záhrade vily už v čase jej vzniku nechali majitelia vybudovať tenisový kurt a bazén. Tie tu nájdeme funkčné dodnes.

Trochu histórie

Vilu Stiassni navrhol v rokoch 1927-1929 architekt Ernst Wiesner pre rodinu brnianskeho textilného továrnika Alfréda Stiassného. Rodina žila vo vile len 9 rokov. Už v roku 1938 museli utiecť do Londýna a odtiaľ cez Brazíliu do Kalifornie. Ich potomkovia tam žijú dodnes. Počas socializmu slúžila ako „vládna vila“. Navštívil ju Eduard Beneš, prenocoval v nej kubánsky prezident Fidel Castro, či egyptský prezident Džamál Abd an-Násir. Od roku 2009 patrí vila pod správu Národného pamiatkového ústavu v Brne, ktorý ju kompletne obnovil a na konci roka 2014 sprístupnil verejnosti.

Prehliadkové okruhy

Vila je otvorená celoročne od piatka do pondelka. Komentované prehliadky začínajú každú celú hodinu. Na výber máte z 3 prehliadkových okruhov:

  1. Interiéry vily Stiassni – základný prehliadkový okruh spoločenskými miestnosťami na prízemí, súkromnými izbami členov rodiny na poschodí a krídla pre služobníctvo. V cene je zahrnutý vstup do záhrady a na aktuálnu výstavu. (60 minút; max. 20 osôb; 210 czk/8,32 eur/os.)
  2. Záhrada a výstava – individuálny prehliadkový okruh záhrady a aktuálnej výstavy (60 minút; neobmedzený počet osôb; 30 czk/1,19 eur/os.).
  3. Prechádzka Masarykovou štvrťou – 2-hodinová komentovaná prehliadka štvrťou víl, ktoré navrhol Ernst Wiesner a nielen to (120 minút; max. 35 osôb; 150 czk/5,94 eur/os.). Prehliadky sa konajú vždy v prvú a poslednú nedeľu v mesiaci.

Moravské zemské múzeum

Moravské zemské múzeum je druhou najväčšou a druhou najstaršou múzejnou inštitúciou v Česku. Vzniklo už v roku 1817 a vo svojich zbierkach má viac ako 6 miliónov! predmetov. Sídli vo viacerých objektoch naprieč Brnom a jeho okolím. Ja som navštívil a v článku sa zameriam na Dietrichsteinský palác. Ten (450 m/6 min. pešo južne od Nám. Svobody) sa nachádza priamo na Zelnom trhu. Okolo paláca som prechádzal hádam pri každej návšteve mesta, ale nikdy som si nevyhradil čas, aby som ho navštívil. Až konečne teraz, v januári 2020.

Palác nechal postaviť v rokoch 1614-1618 olomoucký biskup kardinál František Dietrichstein. V roku 1620 palác navštívil „zimný kráľ“ Fridrich Falcký, o viac ako 100 rokov neskôr v roku 1748 Mária Terézia a na začiatku 19. storočia v roku 1805 ruský vojvodca Kutuzov.

Stále expozície

V paláci sa nachádzajú viaceré stále expozície na 3 podlažiach:

  1. Zaniknutý život na Morave – expozícia fosílií z prvohôr, druhohôr a treťohôr,
  2. Svet nerastov – prezentuje mineralogicko-petrografické zbierky,
  3. Pamätník prof. Karola Absolona – pracovňa významného archeológa, geológa, speleológa, profesora na Karlovej univerzite v Prahe a v neposlednom rade dlhoročného pracovníka Moravského zemského múzea,
  4. Pravek Moravy – dokladá osídlenie Moravy v období približne 800 tisíc rokov pred naším letopočtom až po 6. storočie nášho letopočtu. Čerešničkou expozície je verná replika Venuše z Dolných Věstoníc zo staršej doby kamennej – paleolitu. A že je to už dáma v rokoch. Soška má takmer 30 tisíc rokov!
  5. Veľká Morava – predstavuje život na Morave od príchodu Slovanov v 6. storočí až po zánik v 10. storočí,
  6. Morava v stredoveku – prezentuje historické a archeologické zbierky,
  7. Stredoeurópska križovatka: Morava v 20. storočí – predstavuje prostredníctvom 10 tematických celkov najvýznamnejšie udalosti 20. storočia. Moderná expozícia plná dotykových obrazoviek a interaktívnych prvkov.

Stále expozície dopĺňajú krátkodobé výstavy. Na prehliadku múzea si vyčleňte aspoň dve hodiny. Ak by ste v múzeu náhodou blúdili, na každom z 3 podlaží sú vám k dispozícii ochotné tetušky, ktoré vám ukážu smer prehliadky. Vstupné do celého objektu je 200 czk/7,92 eur/os.

Kde sa v meste Brno ubytovať?

Hotel Global sa nachádza 4,5 km/10 min. autom západne od Nám. Svobody; 6 km/10 min. autom západne od Brno-hlavní nádraží a 7 km/12 min. autom západne od zastávky Brno Hotel Grand. Hotel má výbornú dopravnú dostupnosť. Len pár metrov od hotela sa nachádza trolejbusová zastávka „Libušino údolí“.

Bol som ubytovaný v 2-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľnou a balkónom (alebo terasou?). Hotel sa totiž nachádza na kopci. Síce som býval na 2. poschodí, keď som vyšiel na balkón, ktorý vlastne viac pripomínal terasu, mal som výhľad na svah nad hotelom. V kúpeľni bol sprchovací kút a bezplatné toaletné potreby. V hoteli pracuje veľmi milá pani, s ktorou som počas raňajok riadne pokecal. Na jedáleň nadväzuje priestranná terasa. Predpokladám, že cez leto na nej musí byť problém nájsť prázdne miesto.

Nemusíte si rezervovať miesto na bezplatnom parkovisku. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom objekte. Za jednu 2-lôžkovú izbu pre 1 osobu som zaplatil 780 czk/30,89 eur. Cena zahŕňa raňajky formou švédskych stolov. V hoteli môžete platiť platobnou kartou. Konečne som v Brne našiel hotel, do ktorého by som sa pri ďalšej návšteve opäť rád vrátil. 🙂

Kde som sa v meste Brno v roku 2020 najedol?

Potrefenú husu (400 m/5 min. pešo južne od Nám. Svobody) nájdete priamo v historickom jadre Brna. Okrem stálej ponuky v jedálnom lístku v reštaurácii pripravujú aj denné menu. Ochutnal som Hubový krém a vyprážané rezne z bravčovej panenky so zemiakovým šalátom. Čisté a moderné prostredie. Milá a pohotová obsluha. Ak som to dobre napočítal, tak máte na výber z 8 rôznych druhov čapovaného piva. Viem, kam by som chodil (nielen) na obedy, ak by som pracoval neďaleko. Za obed pre 1 osobu som zaplatil 210 czk/8,32 eur.

Železná Růže (2 km/7 min. autom západne od Nám. Svobody) sa nachádza priamo pri brnianskom výstavisku. Reštaurácia sídli v pivničných priestoroch s klenbovými stropmi. Napriek tomu, že som si predtým nerezervoval stôl, obsluha pre mňa našla miesto. Nepodceňte to, aj vo štvrtok večer reštaurácia praskala vo švíkoch. Ochutnal som špecialitu z grilu – Steak z kuracích pŕs s čedarovou omáčkou, opekanými parížskymi zemiačkami na rozmaríne a grilovaným kukuričným klasom. Večera bola výborná. Za večeru pre 1 osobu som zaplatil 216 czk/8,55 eur. Čo som zažil po ceste z reštaurácie do hotela si prečítajte TU.

Kam som v meste Brno v roku 2020 zašiel na kávu?

Ak v Brne na kávu, tak jedine do Monogram Espresso Bar. Kaviareň som navštívil minulý rok, vybral som sa tu aj teraz. Lahodné café macchiatto ako si ho pamätám z Talianska, čistý maslový croissant a pohár vody ako pozornosť podniku hneď pri vstupe.

Brno som ani zďaleka nevyčerpal. Mesto ponúka ešte toľko možností, ktoré len čakajú na svoje objavenie.

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. 1. 2020 (1 eur = 25,250 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko