École de Paris, alebo tiež Parížska škola, je označenie pre rôzne skupiny umelcov, ktorí v minulosti žili a pôsobili v Paríži, predovšetkým v pôvodne chudobných štvrtiach Montmartre a Montparnasse. Medzi najznámejších umelcov z Česka, ktorí tvorili v medzivojnovom (20. a 30. roky 20. storočia) Paríži (a ktorých diela uvidíte na výstave), bezpochyby patria Georges Kars, Othon Coubine, či François Maurice Eberl. Aj keď ich mená znejú francúzsky, v skutočnosti išlo o českých rodákov – Jiří Kars (1880–1945), Otakar Kubín (1883–1969) a František Zdeněk Eberl (1887–1962).
Autori sa so svojimi dielami pravidelne zúčastňovali výtvarných salónov a kolektívnych výstav. Ich diela sa objavovali nielen v prestížnych galériách, ale aj na stránkach výtvarných časopisov. Popri menej známych prácach autorov výstavu dopĺňali diela svetoznámych autorov, napr. Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Chaïm Soutine, Jules Pascin, Suzanne Valadon, Maurice Utrillo či Chana Orloff.

Štýl a námety
Diela Parížskej školy sa nevyznačujú jednotným umeleckým štýlom. Sú typické miešaním rôznych štýlov. To spôsobila kozmopolitnosť prostredia, v ktorom diela vznikali. V námetoch obrazov ale našli autori zhodu. Zobrazovali predovšetkým súdobý život medzivojnového Paríža. Či už išlo o portréty súčasníkov, akty, mesto, vidiek južného Francúzska, zátišia, ale aj výjavy z chudobných štvrtí Paríža, kaviarní a barov, modelky, prostitútky, výjavy z kabaretov a cirkusov.
Čo ma najviac zaujalo?
Na výstave ma najviac zaujali práve obrazy posledného menovaného umelca, Františka Zdeňka Eberla a jeho nahliadnutia do parížskych kaviarní a barov, na ktorých zobrazoval väčšinou ženy unavené životom a zničené drogami, alkoholom a prostitúciou. Až desivo na mňa pôsobili oči bez zreničiek. Podobné vidíme napr. aj u Modiglianiho. Ale, ako sa sám maliar vyjadril: „Očné zreničky celkový výraz tváre rušia a pritom neprispievajú k podobnosti s modelom“.

Praktické info o výstave École de Paris
Návštevníci mohli výstavu École de Paris vidieť vo Valdštejnskej jazdiarni od 8. novembra 2024 do 2. marca 2025 od utorka do nedele medzi 10.00-18.00 h. Vstupenka stála 270 czk/10,78 eur/os. V pokladni galérie môžete platiť platobnou kartou. V pokladni mi uznali novinársky preukaz. Kurátorkou výstavy bola Anna Pravdová. Výstava vznikla v spolupráci s Francúzskym inštitútom v Prahe.
Prečítajte si aj tieto články z Prahy:
- Müllerova vila
- Winternitzova vila
- Najlepšie reštaurácie v Prahe
- Najlepšie kaviarne v Prahe
- Umeleckopriemyselné múzeum Praha
Užitočný link:
Informácie o výstave na internetovej stránke Národnej galérie v Prahe
Ceny som prepočítal podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 6. 3. 2025 (1 eur = 25,047 czk).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.
© Ing. Adam Vanečko