cafe savoy praha mala strana cesko

Najlepšie kaviarne v Prahe

Niektoré sa v mojom zozname už opakujú, niektoré sa v ňom zase objavujú po prvý raz. V niektorých založím novú tradíciu pravidelných návštev a do niektorých zájdem už len občas. Všetky ale spája to, že patria medzi najlepšie kaviarne v Prahe.

Café Louvre

O tom, že Café Louvre (750 m/9 min. pešo juhozápadne od Staroměstské náměstí) je povinnou zastávkou pri každej návšteve Prahy, niet pochýb. Ba čo viac, tohto roku som tam oslavoval s mojimi priateľmi takú menšiu narodeninovú párty. Lepšie miesto na oslavu som si ani nemohol priať.

Tentoraz som ochutnal ďalší dezert z ponuky – nebeskú Pavlovu tortu s malinovým krémom. Espresso je zaručenou istotou. Pohár moravského muškátu som tentoraz vymenil za fľašu suchého bieleho vína odrody Sauvignon s prívlastkom neskorý zber od vinárstva Znovín Znojmo. Prostredie, obsluha, koláč, káva, víno a samozrejme spoločnosť, všetko bolo zase fantastické. Za účet pre 4 osoby (kávy, dezerty, fľašu vína, džbán vody) som zaplatil 1 252 czk/55,21 eur. Odporúčam vám rezervovať si stôl vopred on-line alebo telefonicky.

Café Louvre som napísal už v článku 3 pražské kaviarne, ktoré musíte navštíviťPraha – Návod na prežitie.

Café Savoy

Poznáte ten pocit, keď niečo vidíte na internete a potom si poviete, že toto miesto musíte vidieť na vlastné oči, tú kávu a koláč musíte ochutnať, skrátka, musíte to zažiť na vlastnej koži? Presne tieto pocity som prežíval, keď na mňa náhodou na internete vyskočila kaviareň Café Savoy (2,2 km/11 min. pešo juhozápadne od Staroměstské náměstí) v štvrti Malá Strana v časti Praha 1.

Pôjde to aj bez rezervovania, ale …

Mohli by aj traktory z neba padať, túto kaviareň som skrátka počas mojej poslednej návštevy Prahy chcel navštíviť. A tak sme sa ta vybrali bez predošlého rezervovania jeden deň. Keď sme videli ten dlhý rad pred kaviarňou, bolo nám jasné, že toto bude nadlho. Nedalo mi to a vrátili sme sa tam aj druhý deň. Rad bol o niečo kratší, tak sme sa doň postavili. Po krátkej chvíli vyšla von usmievavá slečna, ktorá si nás hneď zapísala a oznámila nám, že o chvíľu pre nás bude mať stôl.

Na ten sme si ale museli počkať ešte o niečo dlhšie, lebo sa dovnútra nasúkali ďalší hostia s výhovorkou, že sa idú len pozrieť, ale von už nevyšli. Zamestnankyňa kaviarne sa nám ospravedlnila ešte aj za týchto hostí, pričom za to vôbec nemohla. Keď sme ale vošli dovnútra, bolo mi okamžite jasné, že sa oplatilo čakať.

Delikátna kaviareň

Mramorové stolíky na masívnej kovovej nôžke, drevené stoličky, parketové podlahy, pozlátené kované zábradlia, vysoké okná s výhľadom na mesto, drevené obloženie, krištáľové lustre, vyrezávaný maľovaný strop. Nádych 1. Československej republiky, noblesa kaviarenskej Viedne i elegancia umeleckého Paríža. Od začiatku bolo jasné, že sa mi tu bude páčiť.

Zákusok, káva, kokteil

Ochutnal som Tortu Savoy, ikonu sladkého menu už od otvorenia kaviarne. Čokoládová torta s náplňou z 55 % horkej čokolády Michel Cluizel, jemne kyslou višňovo-ríbezľovou marmeládou, potiahnutá sladkým marcipánom. K takejto dávke cukru sa podľa mňa hodí jedine espresso. Po prečítaní kokteilového menu sa moje oči rozjasnili ešte viac, keď som v ňom videl Negroni. Môj najobľúbenejší kokteil tu pripravujú z Gin Tanqueray No.10, Campari a Vermut Lustau. Za účet som zaplatil 454 czk/19,39 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou. Odporúčam vám rezervovať si stôl vopred on-line alebo telefonicky. Veľmi sa teším že Café Savoy splnila moje náročné očakávania.

Ty Kávo

Kaviareň Ty Kávo (3,5 km/15 min. autom juhozápadne od Staroměstské náměstí) sme objavili úplnou náhodou. Jednoducho zariadená kaviareň, ktorá priam láka k tomu, aby ste si do nej sadli, sa nachádza na opačnom brehu Vltavy v mestskej časti Praha 5 – Smíchov. V kaviarni sa radi hrajú s písmenom „R“. Najprv si to všimnete v slove kávo, potom kaviny a nakoniec v slove kuva na výklade.

Pred prehliadkou Winternitzovej vily nám ostávala nejaká hodinka, ktorú sme chceli využiť na kávu s drobným občerstvením. A presne na to je Ty Kávo ako stvorená. Robia tu neskutočne dobré hotdogy. Odporúčam Hot chihuahua. Hotdog podávajú s omáčkou z varenej červenej repy a klobáskou od Kratochvíla. Čerstvý voňavý rožok samozrejme nesmie chýbať. Porciu korunuje hŕba chrumkavej smaženej cibuľky a výraznej rukoly. Za ľahký obed som zaplatil 160 czk/6,83 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Grand Café Orient

Kubistická kaviareň Grand Café Orient (450 m/5 min. pešo východne od Staroměstské náměstí) si získala moje kávové srdce už v roku 2022 po prehliadke Umeleckopriemyselného múzea v Prahe a obzvlášť jednej z jeho expozícií – stálej expozície českého kubizmuDome u Čiernej Matky Božej.

Tentoraz sme už sedeli na pohodlných sedačkách pri okne s výhľadom na terasu a staré mesto Prahy. Mal som hriešnu chuť na čokoládu, tak som si objednal Sachera a k nemu samozrejme silné espresso. Kamarát vyskúšal Tortu Grand Café Orient, ktorá vyzerala taktiež veľmi chutne. Ktovie, možno jej nabudúce podľahnem aj ja. Za účet som zaplatil 214 czk/9,14 eur. V kaviarni môžete platiť len v hotovosti.

Grand Café Orient som napísal už v článku 3 pražské kaviarne, ktoré musíte navštíviť.

Máte nejaké ďalšie tipy na najlepšie kaviarne v Prahe?

Prečítajte si ďalšie články z Prahy:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 8. 5. 2023 (1 eur = 23,41 czk).

© Ing. Adam Vanečko