stala expozice ceskeho kubismu v dome u cerne matky bozi praha

Umeleckopriemyselné múzeum Praha

Umeleckopriemyselné múzeum Praha ponúka stále expozície a dočasné výstavy vo viacerých objektoch v Prahe a Čechách. V Prahe navštívite historickú budovu, Dom u Čiernej Matky Božej či Galériu Josefa Sudka. Hračky, menšie parné stroje a nábytok 19.-20. storočia našli svoje miesto v atraktívnych priestoroch zámku Kamenice nad Lipou. Dvůr Králové nad Labem hostí expozíciu textilnej tlače. Ďalší zámok, tentoraz Klášterec nad Ohří, sa stal vďaka známej miestnej porcelánke ideálnym miestom prezentácie českého porcelánu. Dnes navštívime pražské pobočky Umeleckopriemyselného múzea.

Umeleckopriemyselné múzeum Praha – historická budova

Umeleckopriemyselné múzeum – historická budova (600 m/7 min. pešo severozápadne od Staromestského námestia) sa nachádza v mestskej časti Praha 1 – štvrti Josefov. Aj keď sme múzeum navštívili počas príprav novej stálej expozície, stále sme si v ňom mali čo pozrieť. Pani pokladníčka nám odporučila absolvovať prehliadku od najvyššieho podlažia po najnižšie. Tak sme aj urobili.

Plejády skla a Via Lucis

Na najvyššom 6. podlaží múzea sme začali dlhodobou výstavou Plejády skla 1946-2019, ktorá zaberala 2 miestnosti. Pri niektorých objektoch som neveril vlastným očiam, čo všetko sa dá vytvoriť zo skla a zároveň som sa utvrdil v tom, že pri mojej šikovnosti by som sa tomuto remeslu len sotva mohol venovať. Tretiu miestnosť zaberala ďalšia dlhodobá výstava Via Lucis. Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová pre sakrálne priestory v Čechách a na Morave. Ako už názov výstavy napovedá, uvidíte realizácie rozmerných okien – vitráží vo viacerých chrámoch Čiech a Moravy. Vstupenka na obidve výstavy stojí 150 czk/6,13 eur.

Návšteva u Pána kúzelníka

Šieste poschodie patrilo tiež ďalšej, tentoraz krátkodobej výstave fotografií Josef Sudek / Otto Rothmayer. Návšteva u Pána kúzelníka. Výstava vznikla pri príležitosti 125. výročia narodenia Josefa Sudka. Videli sme Sudkove fotografie Rothmayerových architektonických realizácií na Pražskom hrade a zábery z architektovej vily. Výstavu dopĺňali prototypy záhradného nábytku, ktoré spoznáte z fotografií. Vstupenka na výstavu stála 150 czk/6,13 eur.

Posaďte sa!

Poponáhľajte sa, lebo na 4. podlaží nájdete ďalšiu dočasnú výstavu Posaďte sa! Asi vám napadlo, že pôjde o výstavu pôvodného, ale aj plánovaného sedacieho nábytku do stálej expozície múzea. Dominantou výstavy je nový prototyp lavice určený ako pre mladých vďaka prepojeniu s novými technológiami (iPad), tak pre starších, ktorí sa pri sadaní potrebujú o niečo oprieť a zároveň si niekam odložiť palicu tak, aby ostatným nezavadzala.

Lavicu dopĺňa sedací inventár 20. storočia. Pri toľkých stoličkách by si nejeden návštevník aj sadol. Od sedenia vás však odradí ceduľa „Prosíme, nesadať!“ Vstup na výstavu je so vstupenkou do múzea zdarma.

Expozície a výstavy Umeleckopriemyselného múzea v Prahe ma samozrejme zaujali. O tom niet pochýb. Ale ani samotná historická budova nie je na zahodenie. Schodisko, vitrážové okná, svietidlá, veľkorozmerné obrazy, stropy. To všetko je samostatnou pastvou pre oko.

Dimenzie dizajnu

Po vzatí kabátov a útoku na suvenírový obchod sme si ešte na záver prehliadky pozreli poslednú výstavu Dimenzie dizajnu vo foyeri múzea. Nachádzali sa tu projekty ateliéru Priemyselný dizajn Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Ateliér sa projektmi pýšil na viacerých výstavách dizajnu nielen v Česku, ale i vo svete. Vstup na výstavu bol zdarma.

Kúpte si zvýhodnenú vstupenku za 250 czk/10,22 eur do všetkých pražských objektov Umeleckopriemyselného múzea, medzi ktoré patrí historická budova, expozícia českého kubizmu v Dome u Čiernej Matky Božej a Galéria Josefa Sudka.

Expozícia českého kubizmu v Dome u Čiernej Matky Božej

Netušil som, že mám rád kubizmus. Keď sa povie kubizmus, každému (v to pevne verím) napadne kto iný ako Picasso. Tie jeho hranaté Slečny z Avignonu. Keď sa ale povie kubistický nábytok, bytové doplnky, maľby a plastiky, to už je iná šálka kávy. A verte mi, že aj tá kubistická vyzerá skvelo. Expozíciu dopĺňajú tablety, v ktorých nájdete naozaj kvantum informácií o kubizme. Škoda len, že sme na prehliadku mali necelú hodinu. Vy si, prosím, vyhraďte toho času viac.

A kde inde by sa stála expozícia kubizmu mohla nachádzať, ako v 1. kubistickej stavbe PrahyDome u Čiernej Matky Božej v mestskej časti Praha 1 – štvrti Staré mesto (450 m/5 min. pešo východne od Staromestského námestia). Dom je z roku 1912 a navrhol ho architekt Josef Gočár. Expozícia zaberá 2. a 3. poschodie budovy. Vstupenka stojí 150 czk/6,13 eur.

Ďaleko i blízko

A keď už ste v budove, vystúpte alebo vyvezte sa výťahom až na 4. poschodie, kde má pre vás Umeleckopriemyselné múzeum Praha pripravenú ďalšiu dočasnú výstavu. My sme videli výber fotografií Václava Podestáta – Ďaleko i blízko. Fotografie 1990–2022. Musím sa priznať, že fotografie pána Podestáta sa mi páčili omnoho viac ako tie od pána Sudka. Nejednu by som si hneď zobral domov a vyvesil na stenu. Niektoré fotomontáže urobil autor tak dobre, až som mal problém tomu uveriť. Vstupenka stála 80 czk/3,27 eur.

Sladký kubizmus

Prehliadku expozície a výstavy zakončite kubistickým venčekom a espressom v kaviarni Grand Café Orient na 1. poschodí budovy. Prečítajte si o mojej skúsenosti v článku 3 pražské kaviarne, ktoré musíte navštíviť.

Galéria Josefa Sudka

Galéria Josefa Sudka sa nachádza 2 km/28 min. pešo západne od Staromestského námestia) v mestskej časti Praha 1 – štvrti Hradčany. Sídli v hradčianskom dome „U Luny“. V byte žil od roku 1959 až do svojej smrti fotograf Josef Sudek. Počas jeho života sa tu stretávalo mnoho umelcov. Dnes vo svojich priestoroch ponúka dočasné výstavy, ktoré sa spravidla menia každých 3-6 mesiacov. Vstupenka stojí 40 czk/1,64 eur.

Ak vás už omrzel Pražský hrad, Umeleckopriemyselné múzeum Praha so svojimi expozíciami je atraktívnou alternatívou.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 13. 4. 2022 (1 eur = 24,450 czk).

Za uvedenie a hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko