boutique hotel radun luhacovice zlinsko luhacovicko vychodni morava cesko

Hotel Radun v Luhačoviciach je iný svet

Hotel Radun v Luhačoviciach (už som písal aj o zámku Raduň v Opavskom Sliezsku) som objavil úplnou náhodou. Bolo to tuším počas druhého lockdownu, keď na mňa na internete vyskočila ponuka. Hotel si ma okamžite získal. A keďže väčšinou poniektorí chceme to, čo nemôžeme mať, aj ja som sa túžil ubytovať v tomto hoteli čo najskôr. V novembri 2021 som si daroval predčasný vianočný darček a pobyt v hoteli som si konečne kúpil. Veril som, že v hoteli sa budem cítiť ako Hercule Poirot na dovolenke.

Trochu z histórie

Rodinný penzión Radun postavili už v roku 1928. Budova patrí medzi vrcholné diela Bohuslava Fuchsa (1895-1972), svetoznámeho architekta a urbanistu, čelného predstaviteľa československého funkcionalizmu a moderného medzinárodného štýlu. Penzión navrhol pre manželov Martiníkovcov. Vilu určujú ustupujúce podlažia a kaskády odpočinkových terás, ktoré sa otvárajú do okolitej prírody. Pravouhlé členenie 2-poschodovej budovy zavŕšila plochá strecha. Z pera architekta vznikli ešte ďalšie 4 penzióny – Avion, Iva/Charleston, Viola Sáva. Prvé tri susedia s Radunom. Ten štvrtý stojí neďaleko železničnej a autobusovej stanice. Všetky omietli nabielo, vďaka čomu celá štvrť získala meno Biela štvrť. V rokoch 1951-2005 Radun slúžil ako detská liečebňa. Následne prešiel komplexnou rekonštrukciou, z ktorej sa zrodil štvorhviezdičkový butikový hotel. Hotel sa pýši individuálnym prístupom v duchu prvorepublikovej úcty a slušného správania.

Pobytové balíčky

Hotel ponúka niekoľko pobytových balíčkov. Ja som si pre svoj prvý pobyt vybral balíček „Člověče, zastav se“. Balík zahŕňa ubytovanie na 2 noci, stravovanie formou tzv. „Penzie dobrej pohody“, romantický večer s klavírom alebo gitarou každý utorok a sobotu, zvýhodnenie 10 % na všetky masáže a terapie v „Zážitkovom klube“, voľný vstup do priľahlého „Vodného raja“, prehliadku vily s majiteľom a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Ubytovanie

Ubytovali ma v 2-lôžkovej izbe „Na lodi“ so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom a hneď 2 balkónmi, jedným z izby a druhým z kúpeľne. Izba získala svoje pomenovanie vďaka funkcionalistickému okrúhlemu oknu. V izbe som sa skutočne cítil ako v podpalubí lode. Cennosti som si mohol ukryť v trezore. Smäd som zase mohol uhasiť nápojom z minibaru. V kúpeľni som využil kvalitnú a ekologickú českú hotelovú kozmetiku a síce som ho nevyužil, mal som k dispozícii aj fén na vlasy. Nie, že by sa mi izba nepáčila, ale kúpeľňa ma absolútne dostala! Presne takú kúpeľňu by som raz chcel mať doma!

Stravovanie

Balík služieb zahŕňal aj stravovanie formou tzv. „Penzie dobrej pohody“ z miestnych a bio surovín. Nápoje neboli v cene balíka a preto uvádzam ceny v zátvorkách za nimi. Názvy vinárstiev som neuvádzal úmyselne.

Raňajky, olovrant a káva

Raňajky podávali formou teplého a studeného bufetu. Som presvedčený, že z ponukových stolov si vyberie každý. Zabudnite na slabú kávu z termosky! Obsluha vám pripraví šálku kávy podľa vášho želania. Hotel Radun ponúka akýsi vlastný „Čaj o piatej“, ktorý má podobu „Kávy o tretej“. Tá pozostávala z domáceho dezertu, ku ktorému som si mohol vybrať kávu alebo čaj opäť podľa vlastného želania. Názvy dezertov si už nepamätám, tak radšej nenapíšem nič, aby som náhodou niečo neskomolil. Odporúčam vám caffè macchiato.

Mimochodom, hotel si necháva v jednej pražiarni na Morave pražiť svoju vlastnú „Radun espresso zmes“, ktorú tvorí 80 % Arabica a 20 % Robusta. Káva chutí po horkej čokoláde, mandliach a sušenom ovocí. Nedalo mi, aby som si jedno balenie kávy nekúpil aj domov (140 czk/5,51 eur).

1. večerné gurmánske 4-chodové menu

Večeru podávajú formou 4-chodového degustačného menu. Prvý večer som ochutnal Slaný koláč s lososom s kôprovou majonézou, Zemiakovú polievku s hubami, Jahňacie ossobuco s ragú z čierneho koreňa a repouRicottové šišky s vanilkovým krémom a slivkovou marmeládou. Večeru som začal kokteilom Negroni, ktorý sa pripravuje z ginu, vermútu a campari (200 czk/7,87 eur). Ku jahňaciemu mi obsluha odporučila suchý Pinot Noir 2018 (130 czk/5,12 eur/1/8 l). Ku dezertu zase Sherry Pedro Ximénez (90 czk/3,54 eur/5 cl).

2. večerné gurmánske 4-chodové menu

Druhý večer si pre hotelových hostí šéfkuchár pripravil Pohánkovú karbonátku s topinamburovým pyré, Údenú polievku s krúpami, zeleninou a mäsom, Srnčí guláš s chlebovou knedľou a chrumkavou cibuľkouMedovú tortičku s vanilkovým krémom. Ku predjedlu mi odporučili polosuchý Rizling rýnsky 2018 (160 czk/6,30 eur/2/8 l). Ku gulášu som zase vyskúšal suchú Frankovku 2016 (90 czk/3,54 eur/1/8 l) a ku dezertu som si objednal ružové Prosecco (70 czk/2,76 eur/1/8 l). Jedlo bolo veľmi chutné. Nemusíte sa báť, že po zjedení polievky vám hneď budú nosiť hlavné jedlo. Obsluha sa ma po každom chode opýtala, či môžu podávať ďalší chod. Ak sa na to skrátka necítite, pokojne obsluhu požiadajte, že si želáte menšiu prestávku a tá vám ochotne vyhovie.

Mal som šťastie, že som bol v hoteli ubytovaný v utorok. Práve v utorky a soboty vám bude chutiť o čosi viac. Večeru totiž sprevádzala klaviristka svojou hrou na klavír.

Wellness a mestská plaváreň

Na 1. poschodí hotela sa rozprestiera tzv. „Zážitkový klub“, privátny hotelový wellness. V hoteli poskytujú masáže, zábaly, inhalácie, vodoliečbu a súkromnú fínsku saunu s presklenou odpočivárňou a vodným lôžkom. Vzhľadom na moje sedavé zamestnanie pri počítači som si vybral relaxačnú masáž chrbta a šije bylinnými olejmi Radun. Po masáži som sa cítil „znovuzrodený“ a rada pre vás, ak wellness navštívite, nezabudnite si pýtať pani terapeutku Andreu. Za masáž som zaplatil 475 czk/18,70 eur/30 min.

Môj pobytový balík zahŕňal zvýhodnenie 10 % na všetky masáže a terapie v „Zážitkovom klube“. Recepčný mi akosi zabudol zľavu vypočítať, lebo podľa dokladu som platil plnú sumu. Nevadí, nebudem sa predsa hádať pre 50 korún. 🙂

Všetky pobytové balíčky hotela Radun ponúkajú neobmedzený vstup do mestskej plavárne, ktorá s hotelom susedí z juhu (170 m/1 min. pešo). Pôvodná plaváreň vznikla ešte v rokoch 1926-1927 a spolu so 4 kúpeľnými penziónmi tvorila jadro Bielej štvrte. V roku 2009 museli plaváreň zavrieť kvôli nevyhovujúcim európskym hygienickým normám. Ešte v tom istom roku sa začalo so stavbou krytej plavárne, ktorú koncom nasledujúceho roka uviedli do prevádzky. Vzhľadom na to, že krytá plaváreň vznikla len v tomto storočí, dokonale zapadá do Bielej štvrte a od začiatku spĺňa požiadavky na zachovanie svojich funkcií a teda kúpanie, teraz už celoročne a opaľovanie v lete.

V 25-metrov dlhom plaveckom bazéne som si dal 40 dĺžok a po dlhej dobe si zase konečne poriadne zaplával. Potom som si oddýchol v zážitkovom bazéne s masážnymi tryskami, chrličmi, divokou riekou a všetkými tými bublinkami. Nabudúce vyskúšam aj parnú komoru a whirlpool.

Prehliadka vily – Boutique Hotel Radun

Napokon pobytový balík zahŕňal prehliadku samotnej funkcionalistickej vily Radun. Vilou ma sprevádzal súčasný majiteľ hotela. Počas prehliadky som sa dozvedel históriu nielen tohto pamiatkovo chráneného objektu, ale aj celej Bielej štvrte. Nahliadol som do viacerých izieb, ktoré chyžné pripravovali pre ďalších hostí. Na konci prehliadky som povedal p. majiteľovi, že veľmi rád o hoteli napíšem článok. Veľmi sa potešil a požiadal ma o jeho preposlanie. Článok som mu v deň publikovania aj poslal. Som smutný a sklamaný, že som od súčasných majiteľov či od zamestnancov recepcie hotela dodnes nedostal žiadnu odpoveď.

Praktické info pre pobyt v Boutique Hotel Radun

Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom hoteli. Nemusíte si rezervovať miesto na súkromnom parkovisku, ktoré je k dispozícii na mieste. Poplatok je 70 czk/2,76 eur/deň. Hotel ponúka ubytovanie len pre dospelých, takže sa nemusíte obávať džavotu neposedných detí. Za balík služieb som zaplatil 5 026 czk/197,87 eur. Balík zahŕňal ubytovanie na 2 noci v 2-lôžkovej izbe pre 1 osobu, poplatky mestu, plnú penziu, voľný vstup do priľahlého „Vodného raja“ krytej mestskej plavárne, internet a prehliadku vily. Cena nezahŕňala nápoje, procedúry v hotelovom wellness a suveníry. V hoteli môžete platiť platobnou kartou.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 13. 12. 2021 (1 eur = 25,401 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko