zamek hradec nad moravici opavske slezsko opava severni morava moravskoslezskykraj

Hradec nad Moravicí vás prenesie do rozprávky

V tejto časti českého Sliezska sme boli len raz pri návšteve zámku Raduň. O zámku v meste Hradec nad Moravicí som vedel len to, že sa tu natáčala moja nová obľúbená vianočná rozprávka Princezná a pol kráľovstva. Tak som si to miesto natáčania chcel dôkladne pozrieť aj ja.

Ako sa do mesta Hradec nad Moravicí dostať?

Hradec nad Moravicí sa nachádza v turistickej oblasti Opavské Sliezsko v turistickom regióne Severná Morava a Sliezsko. Z administratívneho hľadiska mesto patrí do okresu Opava v Moravskosliezskom kraji na severovýchode Česka.

Autom

Hradec nad Moravicí pretína cesta 1. triedy č. 57 (I/57), ktorá vedie z Poľska na trase Krnov Opava Nový JičínValašské Meziříčí – Vsetín na Slovensko a viaceré cesty s regionálnym významom.

Autobusom

V meste Hradec nad Moravicí sa nachádza 16 autobusových zastávok. Zastávky najbližšie ku zámku sú:

  • Hradec nad Moravicí, zámek – priamo pri zámku,
  • autobusová zastávka Hradec nad Moravicí, škola – 650 m/11 min. pešo severne od zámku,
  • Hradec nad Moravicí, most – 1 km/16 min. pešo severne od zámku.

Cesta autobusom z Kopřivnice do Hradca (54 km) trvala 1 h a 20 min. vrát. jedného prestoja v Novom Jičíne. Cestovný lístok stál 106 czk/4,18 eur/os.

Vlakom

V meste Hradec nad Moravicí končí železničná trať č. 315, ktorá začína na železničnej stanici Opava východ. Trať má dĺžku 8 km a cesta vlakom trvá 13 minút. Stanica v Hradci sa nachádza 1,5 km/21 min. pešo severne od zámku.

Kde v meste Hradec nad Moravicí získať info?

Turistické informačné centrum (700 m/11 min. pešo severne od zámku) nájdete v centre mesta.

Čo v meste Hradec nad Moravicí robiť, vidieť a navštíviť?

Dominantou mesta Hradec nad Moravicí sú Červený a Biely zámok s Hodinovou a Bielou vežou, ktoré sa vypínajú na kopci. Mesto a predovšetkým jeho okolie ale ponúkajú ďalšie atraktivity, o ktorých píšem nižšie.

Zámok Hradec nad Moravicí

Štátny zámok Hradec nad Moravicí upúta vašu pozornosť už po príchode do mesta. Prvé zmienky o Hradci a hradisku pochádzajú z polovice 11. storočia. Přemysl Otakar II. nechal po veľkom požiari v polovici 13. storočia postaviť gotický hrad. Hrad najprv prestavali na renesančný a neskôr barokový zámok. I ten nakoniec prestavali v empírovom štýle. V roku 1945 zámok skonfiškovali v prospech československého štátu a sprístupnili ho verejnosti. Napriek tomu, že predný (červený) zámok vznikol o niekoľko storočí neskôr ako zadný (biely), pôsobí starším dojmom.

Prehliadkové okruhy

Na zámku si môžete vybrať zo 7 prehliadkových okruhov:

  1. Reprezentačné a súkromné salóny (základný okruh I.)
  2. Hostinské apartmány (základný okruh II.)
  3. Zámocký areál
  4. Výstava v galérii Bieleho zámku
  5. Biela veža
  6. Edukácia formou špeciálnej prehliadky zámku so sprievodcom
  7. Hodinová veža
1. Reprezentačné a súkromné salóny (základný okruh I.)

Prehliadkový okruh vás prevedie tými najkrajšími spoločenskými miestnosťami a interiérmi kniežacieho bytu na 1. poschodí zámku. Uvidíte knižnicu, honosnú jedáleň, fajčiarsky salón, salón s biliardovým stolom, dámsky budoár či Beethovenov pamätný hudobný salón a mnohé ďalšie. Na začiatku prehliadkového okruhu sa môžete tešiť na dva portréty – kňažnú Mechtildu Lichnovskú a portrét Väzňa alebo tiež Muža so zlou tvárou, obe diela sú od viedenského expresionistického maliara Oskara Kokoschku, s ktorým predošlí majitelia udržiavali priateľský vzťah.

Výklad pani sprievodkyne hodnotím ako 2. najlepší, ktorý som v Česku zažil (1. miesto dávam pani sprievodkyni na zámku v Třeboni). Okruh je návštevníkom prístupný od júna do októbra. Prehliadka so sprievodcom trvá 70 minút a vstupenka stojí 160 czk/6,31 eur/os.

2. Hostinské apartmány (základný okruh II.)

Doplnkový okruh zahŕňa miestnosti na prízemí zámku. Navštívite hostinské apartmány, lovecký salón, zámockú kaplnku a sálu s erbami. Okruh je prístupný od júna do októbra. Prehliadka so sprievodcom trvá 60 minút a vstupenka stojí 120 czk/4,73 eur/os.

3. Zámocký areál

Rozľahlý zámocký areál v podobe anglickej záhrady sa rozprestiera na juh a juhozápad od obidvoch zámkov. Najprv budete prechádzať okolo mohutnej Bielej veže, ktorá je samostatným prehliadkovým okruhom. O pár krokov ďalej „stretnete“ jedného z najvýznamnejších hudobných skladateľov – Ludwiga van Beethovena, ktorý zámok navštívil. Keď budete pokračovať ďalej na juh, budete prechádzať okolo nenápadného obelisku. Určite sa nemôže porovnávať so svojimi egyptskými náprotivkami. Už na začiatku prechádzky sme vedeli, že celý areál si v ten deň určite neprejdeme, ale cieľ sme mali jasne stanovený. Bola ním Bezručova vyhliadka o niekoľko ďalších desiatok metrov ďalej (aby som bol presný, stojí na 4 kamenných podstavcoch 2,3 km/28 min. pešo južne od zámku).

Z vyhliadky uvidíte nielen zámocký areál, mesto Hradec nad Moravicí, ale takmer na horizonte aj Opavu. Pri ceste naspäť ku zámku sme vyskúšali zase iný chodník, ktorý nás zaviedol ku ďalšiemu pamätníku ďalšieho hudobného skladateľa, tentoraz Franza Liszta, ktorý v Hradci pôsobil v rokoch 1846-1848. Už v praveku tadiaľto viedla jedna z najdôležitejších obchodných ciest – Jantárová cesta, ktorá spájala Stredomorie s pobrežím Baltského mora. Zámocký areál môžete navštíviť od mája do októbra. Môžete v ňom stráviť ľubovoľný čas (samozrejme v rámci prevádzkovej doby). Na pobyt v ňom nepotrebujete sprievodcu. Vstupenka stojí 30 czk/1,18 eur/os.

Prechádzku zámockým areálom som si maximálne vychutnal. To ticho a pokoj, zalesnené kopce na každej strane, vôňa lístia a začínajucej jesene vo vzduchu.

4. Výstava v galérii Bieleho zámku

Zámok ponúka okrem stálych expozícií v základných prehliadkových okruhoch aj krátkodobé výstavy. Tie uvidíte práve v galérii Bieleho zámku. Výstava je návštevníkom prístupná od júla do októbra. Vstupenka stojí 60 czk/2,37 eur/os.

5. Biela veža

Pseudogotická Biela veža stojí za Bielym zámkom. Kým v minulosti slúžila ako vodojem, dnes v nej uvidíte výstavu o samotnej veži, výstavu fotografií českého fotografa, z jej najvyššieho poschodia dostanete zas iný výhľad na zámocký areál a v pivnici ďalšiu výstavu, tentoraz mytologických bytostí, ktorá je vhodná nielen pre deti. Bielu vežu môžete navštíviť od júla do septembra. Na prehliadku si vyhraďte aspoň 30 minút. Vstupenka stojí 60 czk/2,37 eur/os.

6. Edukácia formou špeciálnej prehliadky zámku so sprievodcom

Tento prehliadkový okruh sa odporúča žiakom základných škôl a deťom v prímestských táboroch. Prehliadku je potrebné si rezervovať vopred. Edukácia je prístupná od júna do októbra. Prehliadka so sprievodcom trvá 70 minút. Vstupenka stojí 100 czk/3,94 eur/os.

7. Hodinová veža

Hodinová veža sa vypína na začiatku zámockého areálu za novogotickým Červeným zámkom. Veža je návštevníkom prístupná od mája do septembra. Na jej prehliadku si vyhraďte aspoň 30 minút. Vstupenka stojí 60 czk/2,37 eur/os.

Praktické info

Priamo pred zámkom môžete zaparkovať vaše auto na platenom parkovisku. Vstupenka zahŕňa prehliadku historickej expozície v Bielom zámku. Expozícia vás oboznámi so stavbou hradu, prestavbou na zámok a zámockým areálom. V zámku sa dá platiť platobnou kartou. Vstupenky na vybrané prehliadkové okruhy si môžete kúpiť online. Červený zámok neponúka žiadne prehliadkové okruhy, ale je v ňom zriadený hotel a hlad zaženiete hneď v 2 reštauráciách. Zároveň je v ňom pokladňa zámku a brána do zámockého areálu.

Ďalšie atraktivity

V meste Hradec nad Moravicí a jeho okolí nájdete roztrúsené viaceré cirkevné pamiatky. Mestom vedie cyklotrasa. Juhovýchodne od Hradca stojí vyhliadková veža Šance. Juhozápadne od centra mesta môžete zase obdivovať vodné dielo Weisshuhnov kanál.

Kde sa v meste Hradec nad Moravicí najesť?

Hotel Sonáta (110 m/2 min. pešo severne od zámku) je len na skok od zámku. Z terasy reštaurácie na zámok dokonca aj dovidíte. Na z troch strán uzavretej terase sa na začiatku jesene sedelo veľmi príjemne. Ochutnali sme Tagliatelle s bazalkovým pestom a píniovými orieškami a Caesar šalát (rímsky šalát s kuracími prsiami, caesar dresingom s ančovičkami, krutónmi a hoblinami parmezánu). Obidve jedlá boli veľmi chutné. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 481 czk/18,96 eur. V hoteli môžete platiť platobnou kartou.

Kam zájsť v meste Hradec nad Moravicí na kávu?

Kaviareň Old House Café (650 m/11 min. pešo severne od zámku) nájdete neďaleko centra mesta (a tiež zastávky Škola) v zrekonštruovanom staršom dome. Ochutnali sme domáce dezerty Krtkovu tortu, KitKat Cheesecake, výberovú kávu, Aperol Spritz a pivo z lokálneho minipivovaru. Na terase kaviarne v tieni domu som sa cítil ako doma na záhrade. Ani sa mi odtiaľto nechcelo odísť. Myslel som, že si výberovú kávu (zrnkovú) kúpim so sebou a pripomeniem si túto skvelú kaviareň aj doma, ale kávu tu nemajú v predaji. Možno v budúcnosti. 😉 Veľmi nápomocná slečna servírka. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 287 czk/11,31 eur. V kaviarni môžete platiť kartou.

To som ani netušil, akým bude 1-denný výlet do mesta Hradec nad Moravicí skvelým nápadom. Zaujímavá prehliadka zámku, dokonalý relax v zámockom areáli, veľmi chutný obed a ešte chutnejší dezert, káva a drink. Tak tento výlet by som si pokojne zopakoval ihneď.

Čo ešte môžete na Severnej Morave navštíviť?

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 13. 10. 2021 (1 eur = 25,369 czk).

© Ing. Adam Vanečko