„V meste Kroměříž sa neprežíva, v Kroměříži sa žije!“
Po 5 dôvodoch, prečo by ste mali navštíviť Kroměříž vám prinášam ďalší zo série článkov, ktorý zahŕňa všetky praktické info, medzi inými, ako sa do mesta dostať, ako sa po meste pohybovať, kde získať informácie, kde prespať, či kde sa najesť. Poďme na to!
Ako sa do mesta Kroměříž dostať?
Kroměříž sa nachádza v turistickej oblasti Kroměřížsko a v turistickom regióne Východná Morava, z administratívneho hľadiska v Zlínskom kraji.
Autom
Kroměřížom prechádza diaľnica D1, ktorá vedie z Prahy cez Brno, Kroměříž, Ostravu až do Poľska. Od krajského mesta Zlín sa nachádza 34 km/26 min. autom severozápadne.
Autobusom
Autobusová stanica (Kroměříž, aut. nádr.) sa nachádza 1,2 km/15 min. pešo severovýchodne od centra mesta.
Vlakom
Železničnú stanicu Kroměříž nájdete 1,1 km/14 min. pešo takisto severovýchodne od Veľkého námestia pri autobusovej stanici.
Ako sa po meste Kroměříž pohybovať?
Mestom prechádza niekoľko autobusov na niekoľkých autobusových linkách. Najvýznamnejšie atraktivity mesta sú pekne pokope v historickom jadre a sú ľahko dostupné pešo. Autobusová a železničná stanica sú len pár minút pešo severovýchodne od centra mesta. Ak by ste predsa len chceli využiť služby mestskej hromadnej dopravy, všetky potrebné informácie nájdete na stránke spoločnosti MHD – Kroměřížské technické služby.
Kde získať v meste Kroměříž info?
Turistické informačné centrum Kroměříž sa nachádza pri radnici v južnom cípe Veľkého námestia. Vchod je z ľavej strany. V informačnom centre mi zodpovedali všetky moje otázky, ochotne poradili a nabalili propagačnými materiálmi o meste.
Kde sa v meste Kroměříž ubytovať?
Hotel & Restaurant Excellent (400 m/5 min. pešo juhovýchodne od Veľkého námestia) nájdete na najstaršom kroměřížskom námestí – Riegrovom námestí pri barokovom kostole Nanebovzatia Panny Márie.
Boli sme ubytovaní v 2-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom. Izba v podkroví (na 2. poschodí) bola s výhľadom na centrum mesta. V hoteli pracuje veľmi milý personál. Bohatý raňajkový bufet, na ktorom nájdete (takmer) všetko, na čo si len zmyslíte. Personál vám pripraví teplé nápoje. Teplé raňajky si ale musíte pripraviť sami. Nie je potrebné rezervovať si miesto na bezplatnom verejnom parkovisku. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo k dispozícii v celom hoteli. Jedinou nevýhodou boli hádam až príliš mäkké matrace.
Za jednu 2-lôžkovú izbu na jednu noc pre 2 osoby sme zaplatili 1313 czk/51,42 eur. Cena zahŕňa izbu, raňajky, 15-%-nú daň z pridanej hodnoty, mestskú daň vo výške 0,50 eur/os./noc. V hoteli môžete platiť platobnými kartami Visa, Mastercard a Maestro. Skrátka, bolo to Excellent(né).
Kde sa v meste Kroměříž najesť?
V Kroměříži sme navštívili viaceré reštaurácie, ochutnali viaceré jedlá a miestne vína. V meste sme nemali jedinú negatívnu skúsenosť a preto vám všetky reštaurácie vrelo odporúčam.
Pivovar Černý orel
Reštaurácia Pivovar Černý orel sa nachádza priamo na Veľkom námestí v juhozápadnej časti zástavby. Pivovar vznikol v priestoroch bývalej lekárne. Ochutnal som Zemiakové halušky s trhaným kačacím mäsom, cherry paradajkami, červenou cibuľou, zmesou šalátov a hoblinami syra Gran Moravia. Tak toto jedlo by som si tu nabudúce pokojne objednal opäť. Za obed pre 2 osoby zaplatíte okolo 600 czk/23,50 eur.
Restaurace Radniční sklípek
Restaurace Radniční sklípek (170 m/2 min. pešo) južne od Veľkého námestia) nájdete hneď vedľa radnice mesta. Reštaurácia sídli v pivničných priestoroch starého meštianskeho domu. Ochutnal som Kuracie prsia gratinované anglickou slaninou a kozím syrom s vlažným šalátom s trojfarebnou ryžou a cherry paradajkami. Jedlo bolo fantastické, ale porcia bola taká veľká, že som ju nezvládol ani celú zjesť. Neskutočne profesionálna obsluha, ktorá si dáva záležať na detailoch. Za večeru pre 2 osoby zaplatíte takisto okolo 600 czk/23,50 eur.
Arcibuskupské zámocké víno
Mnohí sprievodcovia odporúčajú ochutnať Arcibiskupské zámocké víno. Vínne pivnice založil už v roku 1266 biskup Bruno zo Schauenburgu. Výroba tunajšieho omšového vína má tradíciu takmer 700 rokov! (od roku 1355). Prehliadky pivníc spojené s degustáciou vína robia len počas letnej turistickej sezóny. Predajňa je ale otvorená celoročne. My sme dokonca nestihli navštíviť ani len predajňu. Čo ma ale veľmi potešilo bolo to, že v Radničnom sklípku ponúkajú v nápojovom lístku vína tejto spoločnosti. A tak som si spravil menšiu degustáciu sám. Ochutnal som Veltlínske červené rané, Rulandské biele, Modrý Portugal a Merlot. Všetky vína boli suché, Merlot zrel v barikovom sude. Asi vám nemusím hovoriť, že som z reštaurácie vychádzal vysmiaty. Za takúto degustáciu som zaplatil 148 czk/5,80 eur/4 x 0,1 l.
Odhora v smere hodinových ručičiek: obed v Pivovare Černý orel, večera v reštaurácii Radniční sklípek a obed v reštaurácii Maxmilian U Mincovny. © Ing. Adam Vanečko Taká menšia neoficiálna degustačka. © Ing. Adam Vanečko
Restaurace Maxmilian U Mincovny
Restaurace Maxmilian U Mincovny (400 m/5 min. pešo severozápadne od Veľkého námestia) sa nachádza za jedinou zachovanou vstupnou bránou do mesta, Mlynskou bránou. Objednal som si Smažený syr s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi a tatársku omáčku som zamenil za kečup. V ten deň mali v reštaurácii riadny „frmol“, keďže pretrvávajúce babie leto presvedčilo niektorých návštevníkov, aby si sadli na terasu. Vo vnútri mali navyše rodinnú oslavu a okrem toho ešte individuálnych hostí.
Takže čašník preto nechtiac klikol na vedľajšie jedlo. To som ale zistil až po hodnej chvíli, keď mi priniesli Vyprážaný kurací rezeň s kečupom. Keďže som si jedlo neobjednal, čašník sa ospravedlnil, vzal porciu jedla naspäť a ja som opäť čakal na môj vytúžený syr. Dostal som ho s tatárskou omáčkou, ale už sa mi viac nechcelo čakať a ani obsluhu preháňať a tak som ho zjedol. Jedlo bolo chutné, chválim obsluhu za promptné a profesionálne vyriešenie situácie. Za obed pre 2 osoby zaplatíte okolo 500 czk/19,58 eur.
V Kroměříži nielen, že máte čo obdivovať a navštíviť, ale zažijete tu služby všakovakého druhu na profesionálnej úrovni. Víkend v meste bol super a ak ešte niekedy budem mať cestu do regiónu, tak sa tu určite zastavím.
„Prežite“ to bez problémov aj v týchto mestách:
- Lipsko – návod na prežitie
- Praha – návod na prežitie
- Olomouc – návod na prežitie
- Brno – návod na prežitie
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 7. 11. 2019 (1 eur = 25,534 czk).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko