Pred nami bol ďalší deň na Severnej Morave a ďalší výlet. Tentoraz sme sa vybrali do Příbora. Naším východiskovým bodom bolo opäť mesto Kopřivnice. Za vlak zo zastávky Kopřivnice, zastávka do stanice Příbor zaplatíte 15 czk/0,58 eur/os.
Volám sa Sigmund Freud, počúvam Vás!
Určite ste už mnohí počuli o Sigmundovi Freudovi. Kto z vás ale vedel, že 6. mája 1856 sa tento svetový lekár a psychoanalytik narodil v severomoravskom mestečku Příbor? Treba ale ešte spomenúť, že v dome sa tento vedec len narodil a prežil tu prvé tri roky svojho života. Najprv sa jeho rodina presťahovala do Lipska a potom do Viedne. Ďalšie múzeá, ktoré sa venujú tomuto vedcovi a psychológovi nájdete ešte vo Viedni a v Londýne.
Rodný dom Sigmunda Freuda je nenápadná žltá budova neďaleko námestia. Pred domom sa nachádza Freudova známa pohovka v podobe medenej repliky. Pri jej päte nájdete nápis „Usaď se a rozjímej, vstaň a konej“. Nemal by som problém sa na ňu usadiť a rozjímať, čakať až ma kopne múza a potom vstať a konať. Noc predtým sa ale Příborom prehnala taká búrka, že namiesto na pohovku by som mal pocit, akoby som si sadol do vane. Takže smola, fotka z pohovky nie je. :/
Po vchode do domu si v miestnosti vľavo kúpite vstupenky (40 czk/1,55/os.). Prehliadky sú bez výkladu sprievodcu, ale zadarmo vám poskytnú audiosprievodcu. Toho sme využili a vrelo vám ho odporúčam. Domom vás sprevádza Sigmundov hlas. Vďaka audiosprievodcovi sme sa dozvedeli plno zaujímavých informácií, bez ktorých by sme celý dom prešli asi veľmi rýchlo. Na prízemí nájdete jednu miestnosť a na poschodí ďalšie štyri.
O Sigmundovi som sa dočítal (a v múzeu presvedčil), že bol milovníkom humoru a autorom mnohých výrokov. Okrem citátov na stoličkách nájdete jeho citáty aj v zásuvkách (v miestnosti na poschodí, nebojte sa ich otvoriť), či na karikatúrach. Celá prehliadka domu nám trvala asi 40 min. Z múzea sme vyšli zas o niečo múdrejší a prehliadka bola veľmi inšpiratívna.
Čo ešte v meste Příbor robiť, vidieť a navštíviť?
Historické centrum mesta Příbor vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Tou vedie náučný chodník. Prospekt ku chodníku dostanete v infocentre, ale ja som si tuším jeden zobral aj v rodnom dome Sigmunda Freuda. Námestie (tiež pomenované po Sigmundovi) lemujú renesančné a barokové domy s podlubím. Musím podotknúť, že tieto severomoravské mestečká sú si dosť podobné. Napriek tomu tam ale nájdete menšie rozdiely a každé to mesto má niečo do seba, inú atmosféru, akési svoje čaro.
Na Sigmunda sú tu miestni obyvatelia skutočne hrdí. Západne od námestia sa nachádza Pamätník Sigmunda Freuda, ktorý pochádza už z roku 1969.
Ďalšie zastavenia náučného chodníka prechádzajú okolo viacerých kostolov. Najväčším je Kostol Narodenia Panny Márie. Ten tvorí dominantu Příbora a vidíte ho už z diaľky. Zájdite aj do záhrady kostola, len tak si sadnite na lavičku a oddychujte. Ďalším je Kostol sv. Kríža. Spoznáte ho podľa výraznej červenej strechy.
Zaujímavú atmosféru má Kostol sv. Františka. Okolo neho sa nachádza cintorín (označený ako starý, dnes sa tu už nepochováva) a pri počasí, ktoré nás sprevádzalo prehliadkou Příbora, malo toto miesto skutočne magickú atmosféru.
Najbarokovejším je Kostol sv. Valentína. Nachádza sa hneď vedľa piaristického kláštora. V ňom dnes sídli základná umelecká škola, múzeum a pamätná sieň (áno, dobre tipujete, koho iného, ak nie Sigmunda) a mestská knižnica. V kláštore tiež nájdete bývalý refektár (vygooglil som, že je to spoločná jedáleň mníchov). Ku kláštoru prislúchajú aj obnovené záhrady. Ak tu budete, určite sa do nich vyberte. Aspoň my sme tu našli ticho a pokoj.
Kde sa v meste Příbor najesť?
Chutný obed sme si dali v trochu zašitej reštaurácii ďalej od centra mesta (15 min. chôdze), (494 czk/19,73 eur/2 os.).
Po absolvovaní náučného chodníka a pred návratom naspäť do Kopřivnice sme nemohli odísť z Příbora bez kávy. Tú sme si dali v útulnej kaviarni v uličke, ktorá vybieha z námestia smerom ku kostolu Narodenia Panny Márie. Koľko som zaplatil za kávu, koláč a pohár vína vám ale nepoviem, lebo účet som stratil a ponukový lístok som nevygooglil. 😛
Koho zaujíma osobnosť Sigmunda Freuda, architektúra v podobe cirkevných a svetských stavieb, či dobré jedlo, ten by návštevu Příbora určite nemal vynechať.
Užitočné linky:
- Turistický informačný portál mesta Příbor
- Lašská brána Beskýd
- Turistická oblasť Beskydy – Valašsko
- Turistický región Severná Morava a Sliezsko
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 10. 6. 2018 (1 eur = 25,795 czk).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko