Na začiatku leta sme absolvovali nenáročnú túru. Naším cieľom bola rozhľadňa Šance. Počas cesty sme sa tiež zastavili pri zámkoch Hradec nad Moravicí a Raduň, o ktorých ste si už na blogu prečítali skôr.
Ako sa ku rozhľadni Šance dostať?
Rozhľadňa Šance sa nachádza v turistickej oblasti Opavské Sliezsko v turistickom regióne Severná Morava a Sliezsko. Z administratívneho hľadiska sa rozhľadňa nachádza pri obci Jakubčovice, ktorá je súčasťou Hradca nad Moravicí v okrese Opava v Moravsko-sliezskom kraji.
Autom
Obcou Hradec nad Moravicí prechádza cesta 1. triedy č. 57 (I/57), ktorá spája Slovensko, východnú Moravu, severnú Moravu a Sliezsko a Poľsko. Vedie na trase: Vsetín – Valašské Meziříčí – Nový Jičín – Hradec nad Moravicí – Opava – Krnov.
Obcou Jakubčovice prechádza cesta III. triedy č. 4648 (III/4648), ktorá spája Hradec nad Moravicí s Kyjovicemi. Parkovisko najbližšie ku rozhľadni je pri vodojeme v Jakubčoviciach (600 m/7 min. pešo východne od rozhľadne).
Autobusom
Autobusová zastávka Hradec nad Moravicí, Jakubčovice, rest. sa nachádza v centre obce (600 m/7 min. pešo južne od rozhľadne).
Vlakom
Najbližšia vlaková zastávka je v meste Hradec nad Moravicí (5,8 km/1 h 5 min. pešo severozápadne od rozhľadne).
Pešo
My sme sa ku rozhľadni Šance vybrali pešo z Opavy, okolo zámku Hradec nad Moravicí a po ceste z rozhľadne okolo zámku Raduň naspäť do Opavy. V Opave sme začínali na žltej trase, v Hradci nad Moravicí sme ku zámku išli po modrej trase, od zámku ku kalvárii po zelenej, ku rozhľadni po žltej. Z rozhľadne po Vršovice – háj sme sa vracali po zelenej trase, z Vršovice – Háj po Údolie Raduňky po modrej, od Údolia Raduňky okolo zámku v obci Raduň až do Opavy sme sledovali žltú značku.
Celá trasa má dĺžku okolo 27 km, zaberie 5 h a 47 min. bez prestávky, stúpanie a klesanie je 369 m.
Pripravte sa na celodennú túru. Nezabudnite si zbaliť dosť jedla a pitia na cestu, lebo na trase sa nenachádza veľa stravovacích zariadení. Ak sa na túru vyberiete cez leto, nezabudnite na pokrývku hlavy, aby vás večer nebolela. Takisto si dávajte pozor, lebo časť trasy vedie po hlavnej ceste, tak aby ste sa z túry vrátili živí a zdraví.
Čo pri a na rozhľadni Šance robiť, vidieť a navštíviť?
V roku 2005 vyrástla na okraji obce Jakubčovice vo výške 522 m n. m. nová rozhľadňa Šance. Svoje meno získala vďaka vojenskému opevneniu (po česky „šance“), ktoré postavili po sliezskych vojnách v 18. storočí. To tvorilo obrannú líniu medzi Rakúskom a Pruskom a chránilo cisársku cestu medzi Hradcom nad Moravicí, Starým Jičínom a Novým Jičínom. Cisár Jozef II. sa na tomto mieste zastavil v roku 1789. Rozhľadňa má výšku 15,5 m, vyhliadka je vo výške 13 m, na ktorú musíte zdolať 60 schodov.
Rozhľadňa Šance poskytuje okrem výhľadov na turistickú oblasť Opavské Sliezsko, v ktorej sa nachádza, taktiež atraktívne výhľady na Jeseníky s najvyšším vrcholom Moravy a Sliezska Praděd na jednej strane a Beskydy s Lysou Horou na druhej (na najvyššom poschodí vyskúšajte bezplatný ďalekohľad). V Jeseníkoch som ešte nikdy nebol, takže ich až tak dobre nepoznám. Zato Beskydy a predovšetkým mestá a obce v nich už poznám veľmi dobre. Z rozhľadne som napríklad dovidel na mestečká Lašskej brány Beskýd – Kopřivnice, štramberskú trúbu v Štramberku alebo rozsiahlu hradnú zrúcaninu v Hukvaldoch.
V okolí rozhľadne na okraji lesa si v tieni vysokých stromov poseďte na niekoľkých lavičkách a vychutnajte si pivo (ktoré si so sebou prinesiete, nie je tu žiadny stánok s občerstvením). Stoja tu repliky rakúskych vojakov – granátnika, delostrelca – dela a koňa. Na opačnej strane neveľkého lesa sú tzv. slnečné kúpele – drevené ležadlá s výhľadom do doliny.
Rozhľadňa Šance je celoročne voľne prístupná a vstup na ňu je bezplatný.
Pamiatke amerických letcov (Památce amerických letců)
Ak sa z rozhľadne Šance vyberiete po náučnom chodníku Pamiatke amerických letcov (NS Památce amerických letců), trasa vás dovedie ku pamätníku, ktorý sa ukrýva v lese (2,5 km/30 min. pešo severovýchodne od rozhľadne). Pamätník pripomína haváriu amerického bombardéra po zásahu striel nemeckých stíhačiek. Havária sa udiala počas 2. svetovej vojny, 22. augusta 1944, v katastroch obcí Raduň a Jakubčovice. Niekoľkí americkí letci zahynuli, niekoľkých zajali a jeden ostal dodnes nezvestný.
Pamätník dopĺňa informačná tabuľa, ktorá predstavuje udalosť, posádku, bombardér a mapu s približnými lokalitami dopadu jednotlivých letcov. Neďaleko tabule stojí buk s krížom s hlavou Krista, ktorý strom postupne zarastá. Tvár Krista je však dodnes viditeľná. Celá trasa má dĺžku 9 km, spája obce Jakubčovice a Raduň a na trase obsahuje 3 informačné tabule.
Nenáročná túra spája 3 významné atraktivity Opavského Sliezska. Síce sme túru absolvovali na začiatku leta, predpokladám, že ešte väčšie čaro bude mať na začiatku jesene, keď ešte nie je tak chladno a sychravo a listy pomaly menia svoje farby.
Vydajte sa na túru aj v týchto článkoch:
- Ľadová Zbojnícka chata
- Mosonmagyaróvár – maďarský triatlon na zelených ostrovoch
- Borșa – vstupná brána do pohoria Rodna
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko