Kým 1. deň v Prahe sme navštívili Hradčany, Strahov a Malú Stranu, dnes, resp. 2. deň sa vyberieme do štvrte Praha – Staré Mesto. Bližšie sa oboznámime s Karlovým mostom, Staromestským námestím a Obecným domom s Prašnou bránou.
Karlov most s mostnými vežami
Karlov most (300 m/4 min. pešo severne od Kampy) je najstarším existujúcim mostom Prahy. Z ostrova Kampa vedú priamo na most schody. Na jeho mieste stál pôvodne v rokoch 1170-1342 kamenný Juditin most (Judita Durínska bola manželkou českého kráľa Vladislava II.). Juditin most v roku 1342 strhla povodeň. Ďalší kamenný most začali stavať o pár rokov neskôr v roku 1357 a výstavba trvala 45 rokov do roku 1402. Karlov most má dĺžku 515,76 m; šírku 9,5 m a stojí na 16 oblúkoch s nepravidelným rozpätím. Názov Karlov most sa začal používať až okolo roku 1870. Verejná doprava (konská električka, električka a neskôr autobus) fungovala až do 2. svetovej vojny, osobné autá po moste jazdili do roku 1965. Most zdobí 30 sôch a súsoší, z ktorých najstaršou a najznámejšou je socha sv. Jána Nepomuckého z dielne barokového sochára a rodáka z Popradu-Spišskej Soboty Jána Brokoffa.
Vedeli ste, že dátum a čas položenia základného kameňa Karlovho mosta nevybrali náhodou? Karol IV. položil základný kameň mosta 9. júla 1357 ráno o 5.31 h. Ak si zapíšete rok (1357), deň (9), mesiac (7) a čas (5.31), získate vzostupnú a zostupnú stupnicu s vrcholom 9 (1 3 5 7 9 7 5 3 1).
Malostranská mostná veža
Karlov most na oboch stranách opevňujú veže – na Malej Strane sú dve Malostranské mostné veže a v Starom Meste Staromestská mostná veža. Vyššia Malostranská mostná veža je najmladšou časťou celého mosta (vznikla až počas vlády Juraja z Poděbrad v 2. polovici 15. storočia). Je ukážkou pražskej pohusitskej gotiky. Slúžila ako sklad a pri hlásení požiarov. Dnes slúži ako vyhliadková veža (100 czk/3,90 eur/os.). Nižšia románska veža, ktorú renesančne prestavali, bola súčasťou pôvodného Juditinho mosta. V minulosti slúžila ako väzenie a colný úrad. Veža nie je prístupná pre verejnosť.
Staromestská mostná veža
Staromestská mostná veža je ukážkovým príkladom nielen českej, ale tiež stredoeurópskej gotiky. Vznikla ešte počas vlády Karola IV. V minulosti slúžila ako strážnica a väzenie. Zároveň slúžila ako víťazný oblúk, ktorým prechádzali českí králi počas svojej korunovácie do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražskom hrade. Sochársku výzdobu veže čiastočne zničili švédske vojská počas 30-ročnej vojny a neskôr rakúska armáda v revolučnom roku 1848. Vo veži sa nachádza expozícia Mystérium veže (100 czk/3,90 eur/os.), ktorá sa zameriava na oslavy výročia narodenia Karola IV. Na staromestskej strane sa nachádza Múzeum Karlovho mosta, kde získate všetky dôležité info o tejto unikátnej stavbe (170 czk/6,63 eur/os.).
Vedeli ste, že na nárožiach Staromestskej mostnej veže sú dve vtipné súsošia? Na prvom je muž, ktorého ruka je pod sukňou ženy v habite a na ďalšom je muž, ktorý sa pokúša dotknúť ženského poprsia.
Staromestské námestie
Staromestské námestie (700 m/8 min. pešo východne od Karlovho mosta) je srdcom štvrte Praha – Staré Mesto. Je najstarším námestím historickej Prahy. V stredoveku sa to tu len tak hmýrilo trhovníkmi, ktorí ponúkali tovar od výmyslu sveta. Vzduchom sa niesli všakovaké vône a šum predávajúcich a kupujúcich. Námestie bolo svedkom korunovačných sprievodov na Pražský hrad, ale aj popráv. Dominantami námestia sú okrem iných budov predovšetkým Staromestská radnica s orlojom, Chrám Matky Božej pred Týnom, či pomník majstra Jána Husa, ktorý vznikol v roku 1915 pri príležitosti 500. výročia jeho upálenia.
Staromestská radnica s orlojom
Staromestskú radnicu s orlojom v západnej časti zástavby Staromestského námestia zriadili v roku 1338 ako sídlo samosprávy Praha – Staré Mesto. Na konci 2. svetovej vojny čiastočne zničili vežu s orlojom, severné a východné krídla radnice, ktoré dodnes neopravili. V rámci jednej vstupenky môžete navštíviť vežu, historické sály, románske a gotické podzemie radnice a kaplnku Panny Márie (250 czk/9,74 eur/os.). Dominantou radnice je takmer 70 m vysoká gotická veža (jej skutočná výška je 69,5 m). Na vyhliadkovú ochodzu, ktorá sa nachádza vo výške 41 m, vedie výťah. Z kaplnky Panny Márie máte možnosť vidieť, ako funguje orloj. Krížová chodba a Rytierska sála slúžia ako výstavné priestory (platí sa samostatné vstupné). Na prízemí radnice sa nachádza Turistické informačné centrum.
Orloj zhotovili na južnej strane radnice v roku 1410. Ešte v priebehu 15. storočia ho zdokonalili. Podľa jednej povesti následne zhotoviteľa oslepili, aby už nikdy nemohol vytvoriť jeho kópiu. Každú celú hodinu od 9.00-23.00 h sa v dvoch okienkach objavuje 12 apoštolov. Orloj zdobia ďalšie postavy, ktoré sú alegóriami vied alebo ľudských vlastností.
Chrám Matky Božej pred Týnom
Chrám Matky Božej pred Týnom (vstupné dobrovoľné) vo východnej časti Staromestského námestia je hlavným chrámom štvrte Praha – Staré Mesto. Prvá písomná zmienka o kostole je z roku 1135. Súčasnú podobu 3-loďovej baziliky kostol získaval až od polovice 14. storočia do začiatku 16. storočia. Organ, ktorý pochádza z roku 1673, je najstarším v Prahe. V kostole sa nachádza 19 oltárov a 60 náhrobkov. Najznámejším je náhrobok dánskeho astronóma Tycho de Brahe, ktorý zomrel kurióznou smrťou, údajne na prasknutie močového mechúra v Prahe v roku 1601.
Vedeli ste, že veže Chrámu Matky Božej pred Týnom sa volajú Adam a Eva? Obidve majú výšku okolo 80 m. Južná veža, Adam, je len o 1 m vyššia ako severná veža Eva.
Obecný dom
Obecný dom (550 m/7 min. pešo východne od Staromestského námestia) stojí na mieste bývalého Kráľovského dvora, ktorý slúžil svojmu účelu viac ako 100 rokov od konca 14. do konca 15. storočia. Práve odtiaľto vychádzali korunovačné sprievody po tzv. „Kráľovskej ceste“ do katedrály sv. Víta na Pražskom hrade. Budovu postavili v secesnom slohu s neobarokovými, neorenesančnými a orientálnymi vplyvmi na začiatku 20. storočia.
Už v čase svojho vzniku sa Obecný dom mohol pýšiť jedinečným technickým zázemím, ktoré zahŕňalo napr. chladenie budovy vodou z dvoch studní, ústredné vykurovanie, sieť domácich telefónov a mnohé ďalšie. Budova bola kulisou významných historických udalostí. 28. októbra 1918 z balkóna Obecného domu vyhlásili 1. samostatnú Československú republiku. V dome prebiehali rokovania, ktoré mali vplyv na novembrové udalosti v roku 1989.
Vedeli ste, že v Obecnom dome sa nachádza Americký bar, ktorý je najstarším barom v Prahe a druhým najstarším v Európe? Americký bar mohli už v čase jeho vzniku navštevovať ženy bez sprievodu muža.
Prehliadka Obecného domu
Prehliadka začína v koncertnej Smetanovej sieni, pomenovanej po významnom českom hudobnom skladateľovi Bedřichovi Smetanovi. V sieni však nezabudli ani na ďalšieho hudobného velikána Antonína Dvořáka. Kapacita siene je 1 259 miest. Prehliadka pokračuje dámskymi a pánskymi salónmi. Videli sme takmer všetky, v Slavkovského sále sa konal v čase našej prehliadky koncert vážnej hudby. Zamestnanci Obecného domu nám ale vyšli v ústrety a povolili nám fotiť bez poplatku (55 czk/2,14 eur/os.).
Najviac ma nadchla Primátorská sála, ktorej výzdobu vytvoril známy secesný maliar Alfonz Mucha. Prehliadky so sprievodcom sú v anglickom jazyku (raz mesačne v češtine; 290 czk/11,30 eur/os.). Pri kúpe vstupenky dostanete vytlačené sprievodné slovo, ktoré majú v 9 svetových jazykoch. Úžasná pani sprievodkyňa mi počas prehliadky ako jedinému Slovákovi v skupine povedala rôzne zaujímavosti. V Obecnom dome sa okrem koncertnej siene, dámskych a pánskych salónov, jedální a salónikov nachádza francúzska reštaurácia, kaviareň, Plzeňská reštaurácia a Americký bar.
Prašná brána
Prašná brána (55 m/1 min. pešo južne od Obecného domu) je dnes jediným pozostatkom kedysi mohutného gotického opevnenia mestskej štvrte Praha – Staré Mesto. Na začiatku 18. storočia slúžila ako sklad pušného prachu, vďaka čomu získala názov „Prašná“. Svoju dnešnú podobu má z konca 19. storočia. Ak máte pocit, že podobnú vežu ste už v Prahe videli, tak autor sa inšpiroval Staromestskou mostnou vežou. Prašná brána je ďalšou z veží, ktorá slúži ako vyhliadková veža (100 czk/3,90 eur/os.). Vyhliadková ochodza je vo výške 44 m.
Verím, že ste si užili prechádzku štvrťou Praha – Staré Mesto a budete sa tešiť na ďalší článok o Novom Meste a Vyšehrade.
Užitočné linky:
- Prvý deň v Prahe – Hradčany a Malá Strana
- 3. deň v Prahe – Nové Mesto a Vyšehrad
- Návod na prežitie v Prahe
- Ďalšie články z Česka
- Oficiálny turistický portál hlavného mesta Prahy
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 6. 6. 2019 (1 eur = 25,657 czk).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko