Počasie nám prialo a tak sme sa mohli vybrať na menšiu túru na hrad Hukvaldy. Ako som už v predošlých článkoch spomínal, naším východiskovým bodom bolo mesto Kopřivnice. Na hrad sme sa vybrali v nedeľu, pretože v pondelok je zatvorený a pešo, pretože so spojeniami cez víkend je to na Morave trochu horšie.
Ako sa na hrad Hukvaldy dostať?
Hrad Hukvaldy je z Kopřivnice vzdialený 9 km východne a cesta trvá asi 2 h (stúpanie 202 m; klesanie 60 m). Závisí to od toho, ako rýchlo kráčate a koľko prestávok si urobíte. Ako sme sa postupne vzďaľovali od centra mesta a prechádzali cez jeho okrajové časti, čoraz viac sme nadobúdali pocit, že prichádzame na vidiek. V nedeľu tu vládla typická dedinská atmosféra, keď sa z každej druhej záhrady ozýva kosenie trávy a z každej piatej píla na drevo. Každú chvíľu čakáte, kedy vyzrie pani učiteľka z okna a začne spievať ako v Slunce, seno, …
Veľký úsek cesty prechádzate na priamom slnku, preto sa na túru vyberte radšej zrána, lebo ak tam pôjdete tesne pred obedom ako my, odmenou vám bude opálenie podľa trička. Škoda, že som sa neodfotil, aspoň by ste sa zasmiali. Veď na čo mi je asi krém na opaľovanie?! 😀 So značením turistických chodníkov a atraktivít je to podobné ako na Slovensku. Sú miesta, ktoré sú značené veľmi dobre a potom miesta, ktorým by menšia obnova značenia určite pomohla. Posledný úsek cesty pred príchodom do obce Hukvaldy si dávajte, prosím, pozor, pretože turistický chodník splýva s hlavnou cestou. Aj na nedeľu tu bola dosť rušná premávka.
Hrad Hukvaldy
Hrad Hukvaldy sa skrýva na zalesnenom kopci, takže nie vždy ho máte možnosť vidieť a už vôbec nie celý v jeho plnej kráse. Pri výstupe na hrad môžete zvoliť náučný chodník Hradný vrch, ktorý vedie oborou k hradu a späť. Ak budete mať šťastie ako my, uvidíte na lúke pasúce sa muflóny a daniele.
Rodákom z Hukvald bol svetoznámy hudobný skladateľ Leoš Janáček. Jedna z jeho opier sa nazýva Príhody líšky Bystroušky. Na pamiatku premiéry inštalovali v obore jej bronzovú sochu. Miesto sa stalo obľúbeným „fotopointom“ pre návštevníkov, takže sme si museli chvíľu počkať, kým sme si mohli líštičku odfotiť. Až po návrate na Slovensko som sa dozvedel, že pohladenie chvosta líšky prináša šťastie. Preto vás prosím, neurobte takú chybu ako my a pohladkajte niekto tú líšku po chvoste!
Tesne pred príchodom na hrad budete prechádzať cez alej takmer 300! ročných bukov, ktorých korene sa časom a vplyvom erózie ťahajú všade po zemi. Na chvíľu som mal pocit, akoby som bol v Zakázanom lese z Harryho Pottera. Škoda len, že nie všetci návštevníci rešpektovali značenie, že ide o Európsku významnú lokalitu a dovolili svojim deťom liezť po stromoch. Asi by mali byť tie tabuľky aj v poľštine.
Hrad Hukvaldy (70 czk/2,71 eur/os.) patrí medzi najväčšie moravské hrady a každoročne je dejiskom medzinárodného hudobného festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Kým sa dostanete do vnútornej časti hradu, prejdete až cez 5 brán. V areáli hradu sa nachádza kaplnka sv. Ondreja, kde sprievodca robí komentovanú prehliadku každú celú hodinu. Hrad je dnes už len zrúcaninou, preto nehľadajte žiadne zariadené komnaty. Ale aj prechádzka hradným areálom má niečo do seba. Inšpirácie pre svoje diela tu čerpal aj spomínaný hudobný skladateľ Leoš Janáček. Z hradieb hradu sa vám naskytnú neskutočné výhľady na Beskydy. A pri peknom počasí môžete dovidieť až na areál Dolných Vítkovíc v Ostrave.
Čo ešte v obci Hukvaldy robiť, vidieť a navštíviť?
V obci sa okrem hradu nachádzajú:
- pamätná izba Leoša Janáčka,
- golfový klub,
- expozícia Tropic.
Nielen milovníci vážnej hudby sa môžu o tomto významnom skladateľovi dozvedieť v pamätnej izbe Leoša Janáčka (50 czk/1,94 eur/os.) niečo viac. Deväť jamkové golfové ihrisko sa nachádza pod hradom. V Tropicu (100 czk/3,87 eur/os.) môžete vidieť rôzne exotické rastliny, ako dozrievajú tropické plody, napr. citrusy, figy, kivi, moruše, či papáje a nakŕmiť holandské kozy, pozrieť sa na tukana, leguány, bažanty či pumu.
Kde sa v obci najesť?
Reštaurácií je v Hukvaldoch dosť. Keďže sme tu boli v nedeľu, mali sme síce menší problém nájsť si miesto v niektorej z reštaurácií, ale napokon sme hladní z výletu neodchádzali. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 430 czk/16,66 eur.
Určite neľutujeme, že sme hrad a obec Hukvaldy navštívili. Bol to príjemný nedeľný výlet. Ak neviete, kam na výlet, vezmite deti, mamu, babku, psa nielen na hrad Hukvaldy.
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 23. 5. 2018 (1 eur = 25,813 czk).
Užitočné linky:
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko