Hovorí sa, že ak chcete vidieť skutočné Maroko, vyberte sa viac na juh a navštívte kráľovské mestá. Pri mojom 1. pobyte v krajine som sa zdržiaval v Tangeri, významnom prístave na severe krajiny, ktorý je v najužšom mieste vzdialený len 15 km vzdušnou čiarou od pobrežia Španielska.
Základné informácie
Maroko (oficiálnym názvom štátu je Marocké kráľovstvo, ktoré vzniklo 2. marca 1956) sa nachádza v severozápadnej Afrike. Zo západu ho obmýva Atlantický oceán, zo severu Stredozemné more, na východe susedí s Alžírskom a na juhu s územím Západná Sahara.
Maroko je 9x väčšie (446 550 km2) a má takmer 7x viac obyvateľov (viac ako 35 miliónov) ako Slovensko. Hlavným mestom je Rabat (1,6 mil. obyvateľov), ktorý je takmer 4x väčší ako Bratislava. Najväčším mestom je ale Casablanca (3,36 mil. obyvateľov), ktorá je takmer 8x väčšia ako Bratislava. Štátnym zriadením je konštitučná monarchia. Medzinárodné kódy krajiny sú MAR a MA.
Územné členenie Maroka
Z administratívneho hľadiska sa Maroko člení na 16 regiónov. Z hľadiska cestovného ruchu ho členíme na 6 regiónov :
- Severný mys a pobrežie Stredozemného mora
- Stredné Maroko
- Pobrežie Atlantického oceána
- Pohoria a údolia pohoria Atlas
- Atlantická Sahara
- Južné Atlantické pobrežie
Maroko a jazyk
Úradnými jazykmi sú arabčina a berberčina. Štandardný marocký Amazigh alebo štandardný marocký Tamazight tiež známy ako štandardná marocká berberčina je štandardizovanou národnou marockou odrodou berberského jazyka. Berberské jazyky patria do afroázijskej jazykovej rodiny. Ide o skupinu príbuzných jazykov, ktorými hovoria Berberi. Táto etnická skupina pochádza zo severnej Afriky. V Maroku sa ďalej hovorí marockou arabčinou, hassanyia arabčinou a po francúzsky. Niektorí Maročania vedia aj po anglicky a španielsky.
Keď sme sa vyjadrili, že v archeologickej lokalite Lixus sú vysvetlivky len v arabčine a francúzštine a že nám chýbajú vysvetlivky v angličtine, technický sprievodca (ak ho tak môžem nazvať) ma upozornil, že keď cestujem do zahraničia, mal by som ovládať viaceré jazyky. Tak som mu povedal, že hovorím 5 jazykmi a mrzí ma, že arabčina a francúzština medzi nimi nie sú. K tomu už nemal čo dodať.
Maroko a časové pásmo
V Maroku sa ku koordinovanému svetovému času (po anglicky Coordinated Universal Time – skratka UTC) pripočítava 1 hodina v prípade zimného času a 2 hodiny v prípade letného času. To znamená, že od stredoeurópskeho času (po anglicky Central European Time – skratka CET), ktorý používame na Slovensku, sa odpočítava jedna hodina.
Maroko a vízové povinnosti
Pred vstupom do Maroka zo Slovenska sa nevyžaduje vízum. Potrebujete ale cestovný pas, ktorý je platný minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.
Maroko a očkovanie
Pred vstupom do Maroka nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie (napr. proti žltej zimnici, brušnému týfusu, vírusovej hepatitíde typu B, …). Momentálne (august 2022) sú len špeciálne požiadavky ohľadom pandémie Covid-19. Všetci cestujúci nad 12 rokov, ktorí vstupujú do Maroka letecky, musia predložiť:
- platný očkovací preukaz – pričom od podania 2. dávky neprešli viac ako 4 mesiace, v prípade, že prešli, cestujúci musí mať novú dávku vakcíny,
- alebo negatívny test PCR nie starší ako 72 hodín pred nástupom do lietadla
- a zdravotný formulár – formulár nájdete na https://www.onda.ma/form.php. On-line ho vyplníte, potom si ho uložte a vytlačte, lebo sa nikam neodosiela a po prílete ho odovzdáte na letisku. V prípade, že formulár nebudete mať po vstupe do krajiny vyplnený, vyplníte ho na letisku.
Hneď po prílete na marocké letiská vás môžu podrobiť rýchlym testom. Náhodne pre skupiny cestujúcich môže byť aj vykonávanie PCR testov. Úrady vás o výsledku testu budú informovať neskôr. V prípade pozitívne testovaných je potrebné ostať v karanténe v mieste svojho ubytovania a riadiť sa pokynmi marockých autorít. Ministerstvo zdravotníctva Maroka odporúča nosenie rúšok v preplnených alebo uzavretých priestoroch. Pravidlá sa môžu rýchlo zmeniť a preto si ich radšej tesne pred odletom opäť overte.
Zdravotná starostlivosť v Maroku
Nevyhnutnú prvú pomoc vám poskytnú bezplatne. Pri vážnejších zraneniach sa odporúča navštíviť súkromné kliniky. Pred cestou do krajiny som si vybavil krátkodobé cestovné poistenie. Jednorázové poistné stálo 27,50 eur/11 dní. Cena zahŕňala poistenie s platnosťou na celom svete, liečebné náklady do 250 000 eur, náklady na záchranu na horách a vo vode, právnu pomoc, asistenčné služby, bežné letné a zimné športy, zmeškanie dopravného prostriedku, oneskorený návrat zo zahraničia, poistenie batožiny, úraz a zodpovednosť za škodu. Našťastie, nič z toho som si nemusel uplatniť.
Devízové podmienky a mena v Maroku
Oficiálnou menou je marocký dirham (MAD). Jeden marocký dirham sa rovná 0,096 eur. Jedno euro sa rovná 10,43 marockým dirhamom. Ceny v Maroku sa veľmi ľahko prepočítavajú. Ak budete chcieť vedieť, koľko daný tovar stojí u nás, len si posuniete desatinnú čiarku o jedno miesto doľava. Na Slovensku som si peniaze nezmenil, lebo túto menu zmenárne, ktoré som navštívil, nenakupujú a vo Valencii som ich takisto nezmenil, lebo to potrebovali vedieť aspoň niekoľko dní vopred. Peniaze som si zmenil hneď po prílete na letisku v Tangeri. Vždy je dobré mať pri sebe nejakú hotovosť v miestnej mene. Na niektorých miestach som mohol platiť aj platobnou kartou. V prípade, že nemáte miestnu menu a predavač terminál, mohol som platiť aj v eurách a výdavok mi vydali v dirhamoch.
Telefonovanie a internet v Maroku
Telefónna predvoľba do Maroka je +212. Cena za odoslanú SMS a MMS je 0,35 eur. Cena za odchádzajúci a prijatý hovor je 2,50 eur/min. Som stará škola, ktorá si ešte stále dobíja kredit. Dvojminútový hovor s mamou ma stál 5 eur. Potom nás vyplo. 😀
1 MB prenesených dát je za 9 eur s účtovacím intervalom 10 kB. Na druhom telefóne, ktorý využívam hlavne v zahraničí, mám predplatený balík dát. Po vstupe do Maroka som si ale neuvedomil, že dáta môžem využívať len v Európskej únii. Prihlásenie na gmail a odoslanie jedného e-mailu ma teda vyšlo na 50 eur. Prenos dát v roamingu sa po dosiahnutí tejto sumy zastavil. Aspoň tak som si to nastavil. Potom som si konečne vypýtal heslo na Wi-Fi. Sieť bola na moje počudovanie dosť rýchla. Na viacerých miestach v krajine nájdete bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.
Kamarátka si po prílete kúpila marockú SIM kartu. Zaplatila okolo 10 eur. Na výber mala 10 h internetu alebo 10 GB dát alebo 10 h volania alebo 100 SMS. Vybrala si, čo potrebovala a oni jej to aktivovali.
Maroko a bezpečnosť
V Maroku je bežná pouličná kriminalita. Dávajte si pozor na vreckových zlodejov, bežné je strhávanie tašiek a kabeliek či vykrádanie áut. V uliciach sme stretli žobrajúcich ľudí. Spoznáte ich podľa hygienických vreckoviek, ktoré vám za peniaze dajú. Väčšinou ich odbijete jedným „nie„, ale stretli sme aj jedno neodbytné dievča, ktorého sme sa zbavili až po tom, čo sme jej pohrozili, že zavoláme políciu.
Zastupiteľský úrad SR, Zastupiteľský úrad krajiny pre SR a Honorárny konzulát
V prípade nevyhnutnej potreby v Maroku môžete kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride v Španielsku. Veľvyslanectvo Marockého kráľovstva sa nachádza vo Viedni v Rakúsku. Konzulárny úrad SR sídli v Casablance v Maroku.
Ako sa do krajiny Maroko dostať?
Pozrite si, ako sa do Maroka dostanete po ceste alebo vo vzduchu.
Autom
Cesta autom z Bratislavy, hlavného mesta Slovenska, do Rabatu, hlavného mesta Maroka, má dĺžku 3 273 km a bez prestávky by trvala 33 hodín. Trasa je spoplatnená, zahŕňa prepravu trajektom a obsahuje cesty s obmedzeným použitím. Vedie cez hranice krajín a preto si pred odchodom overte hraničné obmedzenia, ktoré súvisia s pandémiou Covid-19. Rabat sa samozrejme nachádza v inom časovom pásme. Takáto cesta by mohla byť určite dobrodružná, ale asi by som ju neabsolvoval. Preto som radšej uprednostnil lietadlo.
Lietadlom
Letel som lietadlom z letiska Aeroport de València vo Valencii v Španielsku na letisko L’aéroport international de Tanger-Ibn Batouta v Tangeri v Maroku. Let trval v priemere 1 h 25 min. Kvôli posunu času o 1 h trval let v skutočnosti tam 25 min. a naspäť 2 h 20 min. Spiatočná letenka stála 143,96 eur. Cena zahŕňala 1 podanú batožinu do 20 kg a 1 príručnú batožinu, ktorá sa zmestila pod sedadlo predo mnou. Navyše som si mohol vybrať miesto v lietadle pri ceste tam aj späť. Pár dní pred odletom som urobil on-line check-in.
Pri lietaní v Európskej únii som si odvykol od tých nekonečných kontrol na letiskách. Po prílete do Maroka som prechádzal cez niekoľko bezpečnostných kontrol. Hneď po príchode na letisko som odovzdával zdravotný formulár, potom sa ma pri ďalšom okienku pýtal zamestnanec letiska, kde budem ubytovaný, pri ďalšom okienku kontrolovali pečiatku od zamestnanca z predošlého okienka, potom som kufor a príručnú batožinu ešte musel vyložiť na pohyblivý pás, …Asi hodinu po prílete som sa konečne vymotal z letiska. Na letisku ma čakali s tabuľkou s mojím menom, ale bol som taký unavený, že som si to ani nevšimol.
Pri ceste naspäť sa ma zase zamestnanec letiska pýtal, odkiaľ som a nedokázal pochopiť, prečo letím do Valencie a ešte aj o deň neskôr. Tak som mu musel vysvetliť, že neexistuje žiadne priame letecké spojenie medzi Marokom a Slovenskom a že let z Valencie už v ten deň nestíham. Nakoniec ma pustil.
Užitočný link:
Oficiálny turistický portál Maroka
Prečítajte si ďalšie praktické info pred vašou prvou cestou do týchto krajín:
- Španielsko pred 1. cestou
- Rumunsko – Praktické info
- Rakúsko – Praktické info
- Nemecko – Praktické info
- Grécko – Praktické info
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko