industrial district lixus larache morocco

Archeologická lokalita Lixus pri meste Larache

Archeologická lokalita Lixus (Site archéologique de Lixus) sa nachádza neďaleko mesta Larache (88,5 km/1 h 10 min. autom juhozápadne od Tangeru). Síce sme lokalitu navštívili až podvečer okolo piatej, slnko sa do kopca skutočne oprelo a ešte aj o takomto čase poriadne sálalo. Nálezisko neponúka veľa miest, kde by ste sa pred slnkom mohli ukryť, preto by možno bolo vhodné, navštíviť túto lokalitu skoro ráno po otvorení alebo tesne pred zatvorením. Určite sa do Lixusu nevyberte v čase obeda.

Trochu z histórie archeologickej lokality Lixus

V dobách Feničanov sa Lixus považuje za jedno z najväčších miest západného Stredomoria najstaršie mesto Maroka. Archeológovia našli v lokalite predmety, ktoré boli dovezené z celého Stredomoria. V 6. storočí pred n. l. mesto napadli Kartáginci a ostali v ňom až do vzniku rímskej ríše v roku 40 n. l. V meste sa obchodovalo so zlatom, slonovinou a otrokmi. Z Lixusu sa naopak vyvážala soľ, víno, olivy, rybia omáčka a divé zvieratá do amfiteátrov v celej rímskej ríši. V tomto období postavili v meste viaceré súkromné a verejné budovy.

V časoch rímskej ríše mesto zažilo svoj najväčší rozkvet. Pribudli termálne kúpele, chrámy, bazilika, amfiteáter a opevnenie. Po páde rímskej ríše v 5. storočí n. l. nastal tzv. temný vek, z ktorého sa nám nezachovalo veľa nálezov. Vieme, že priemyselná štvrť fungovala do začiatku 5. storočia a v meste žila pred príchodom moslimov komunita kresťanov. Moslimovia okupovali mesto do 14. storočia. Z tohto obdobia sa zachovala islamská vila s átriom, mešita, jamy na odpad a keramika. 

Vedeli ste, že …

…podľa starých gréckych bájí a mýtov bolo poslednou Heraklovou úlohou priniesť 3 zlaté jablká, ktoré zaručovali večný život, zo záhrady Hesperidiek? Jablká strážili nymfy Hesperidky, dcéry Titana Atlanta. Obor Atlas musel z trestu za vzburu proti bohom naveky niesť na svojich pleciach celú nebeskú klenbu. Záhrada sa údajne nachádzala práve v miestach mesta Lixus. A zlaté jablká by mohli byť marocké mandarínky.

Prehliadka archeologickej lokality Lixus

Prehliadku sme začali v Múzeu Lixus (Museo di Lixus). Vo viacerých miestnostiach sa oboznámite s vývojom lokality a najvýznamnejšími nálezmi.

Priemyselná štvrť

Potom nás sprievodca zobral do priemyselnej štvrte. Nehovorím o žiadnych továrňach, ale remeselníckych dielňach. Tie sa špecializovali na spracovanie rybieho mäsa a na výrobu rybích omáčok (garum – rybia omáčka z fermentovaných rýb). Štvrť sa nachádza neďaleko rieky a predpokladá sa, že práve tu bol riečny prístav mesta. Štvrť pozostáva z 10 dielní a 150 nádrží na maceráciu rýb. Dielne údajne patrili k najväčším svojho druhu v celom Stredomorí a fungovali takmer pol tisícročia.

Keď budete prechádzať okolo nádrží, dávajte si pozor, aby ste aj vy náhodou do niektorej z nich nespadli a neskončili napokon v rybej omáčke. Okolie totiž nijak nezabezpečili.

Amfiteáter

Z priemyselnej štvrte sme pokračovali ďalej do kopca, až sa pred nami začal vynárať amfiteáter a verejné kúpele. V amfiteátri sa odohrávali zápasy medzi gladiátormi a divokými zvieratami. Verejné kúpele pozostávajú podobne ako iné objavené rímske kúpele z predsiene, studených a teplých miestností a bazénov. Kúpele zdobil mramor a nástenné maľby. Len pár metrov nad amfiteátrom stoja posledné pozostatky baziliky.

Obytná štvrť

Pôvodní obyvatelia mesta Lixus bývali na samom vrchole kopca. Obytnú štvrť tvoria prevažne priestranné a bohato zdobené rímske domy so stĺpovými dvoranami. Domy obývali majitelia mäsových dielní a fariem v okolí mesta. Vyznačovali sa geometrickými a figurálnymi mozaikami, nástennými maľbami a súkromnými kúpeľmi. Mozaiky, ktoré tu objavili, vystavujú v Archeologickom múzeu v Tétouane.

Z obytnej štvrte sme toho veľa nevideli. Tráva a drobné kry boli naozaj všade. Na niektorých miestach dokonca vyrastali z múrov.

Palácový komplex

Keď sa budete blížiť ku palácovému komplexu z obytnej štvrte, ešte i dnes uvidíte posledný múr, ktorý ho chráni. Komplex tvorili palác s prístavbami, chrám, termálne kúpele s antickým zápasiskom, islamská vila, mešita, nádrže na skladovanie pitnej vody, zvyšky akvaduktu, predrímske domy a nekropola. Pozostatky palácových budov predstavujú všetky obdobia, ktorými si lokalita prešla. Od Feničanov až po 14. storočie, kedy obyvatelia lokalitu opustili, aby sa presťahovali do nového mesta Larache.

Z celej lokality budete mať jej okolie ako na dlani. Uvidíte rieku Loukkos, ktorá sa vlní krajinou, kým sa vleje do Atlantiku na horizonte. Vášmu pohľadu neuniknú nádrže na morskú soľ a prímorské mesto Larache.

Praktické info

Vysvetlivky sú len v arabčine a francúzštine. My, anglicky hovoriaci návštevníci, sme dostali papier, z ktorého sme sa o histórii a lokalite dozvedeli viac. Oficiálna internetová stránka lokality je taktiež len vo francúzštine. Vstupenka stojí 60 mad/6 eur/os.

Čo robiť, vidieť a navštíviť v meste Larache?

Napriek tomu, že Larache sa od archeologickej lokality Lixus nachádza len 7 km/12 min. autom západne, mesto sme nenavštívili. Možno sme po obede v hoteli nemuseli sedieť na recepcii dve hodiny. Nevadí. Snáď ešte budem mať niekedy príležitosť toto mesto navštíviť.

O meste vieme to, že ho v 17. storočí okupovali Španieli a jeho obyvatelia stavali lode pre korzárov. V roku 1911 sa Larache stal hlavným prístavom španielskeho protektorátu.

Place de la Libération

Centrom mesta je námestie Place de la Libération. Lemujú ho kaviarne, v ktorých si miestni krátia dlhú chvíľu popíjaním mätového čaju.

Staré mesto (Medina)

Podobne ako v iných mestách Maroka, aj v Larache sa zachovalo staré mesto v podobe mediny. Vstupuje sa do nej cez bránu Bab Al Khemis. Úzke uličky sa zbiehajú na námestie Zoco de la Alcaiceria, ktoré funguje ako tržnica. Na severe mediny je zničená pevnosť Saadian, na juhu zase vyhliadka.

Terrasse Corniche

700 m/8 min. pešo z námestia Place de la Libération je vyhliadka Terrasse Corniche. Vyhliadka ponúka výhľad na staré mesto Larache, ústie rieky Loukkos Atlantik.

Pláž Ras R’mel (Plage Ras R’mel)

Priamo v meste nenájdete veľa miest s pozvoľným prístupom do mora. Neďaleko (11 km/17 min. autom severne od námestia Place de la Libération, vzdušnou čiarou len 1,5 km) však nájdete pláž Ras R’mel. Cez ústie rieky Loukkos údajne premáva čln, ktorý vás odvezie z jedného brehu na druhý. Cesta by mala stáť okolo 10 mad/1 eur/os.

V meste ešte uvidíte pevnosť zo 17. storočia, ktorá je ale pre verejnosť zatvorená, galériu v medine, hudobné konzervatórium, ktoré si ale opäť pozriete len zvonku a hrob francúzskeho spisovateľa Jean Genet.

Záverom …

Zub času sa do archeologického náleziska Lixus už poriadne zahryzol. Priznám sa, že som už navštívil aj atraktívnejšie archeologické lokality ako Lixus. Jasne v nich určili, kde sa návštevníci môžu pohybovať a kam už je im vstup zakázaný. V Lixuse sme sa ako návštevníci dostali všade. Nemal som síce takú silnú potrebu liezť po všetkých kameňoch a fotiť sa na všetkých stenách, ktoré sa pomaly (niektoré možno vďaka konaniu iných rýchlo), ale určite rozpadajú.

Niekoľkí prednášajúci hovorili počas akadémie o trvalej udržateľnosti. Vopred sa ospravedlňujem, nechcem sa nikoho dotknúť, ale ak budú prebiehať prehliadky na archeologickej lokalite Lixus tak, ako prebiehajú doteraz a neprijmú sa žiadne ochranné opatrenia, lokalita, ktorá prežila tisícky rokov, skôr či neskôr určite zanikne. 

Navštívili ste už tieto archeologické lokality?

Článok vznikol v spolupráci s FIJET a FIJET Slovakia.

© Ing. Adam Vanečko