Z jedálenských salónov 3. triedy na palube F sme sa najprv presunuli do jedálenských salónov 2. a 1. triedy Titanicu na palube D, aby sme sa potom mohli presunúť do reštaurácie à la carte na palube B. Na tejto palube ešte chvíľu ostaneme, lebo dnes navštívime kaviarne na Titanicu. S reštauráciou susedila prvá z nich – Café Parisian alebo Parížska kaviareň. Potom sa ale presunieme o jednu palubu vyššie, na palubu A, aby sme našu cestu po stravovacích zariadeniach Titanicu ukončili vo Verandah Café (Kaviarni na verande).
Café Parisian (Parížska kaviareň)
V Café Parisian (Parížskej kaviarni, kapacita 68 miest) na Titanicu si predstavte, ako sedíte v kaviarni na parížskom bulvári, popíjate kávu alebo aperitív, či zaháňate hlad elegantným malým sendvičom z kruhového bufetu. Štýl kaviarne udali mreže zarastené brečtanom a prútené stoličky. Z uvítacej siene, ktorá sa nachádza hneď vedľa, sa nesú tóny sláčikového tria. Nenútenú kontinentálnu atmosféru zaisťovala úslužná pozornosť dobre vyškoleného personálu Monsiuera Gattiho z priľahlej à la carte reštaurácie.
Bolo to miesto, kam prísť medzi jedlami alebo po večeri. Obľúbené útočisko pre mladších v 1. triede alebo pre tých, ktorí predstierajú, že sú mladí, ako napríklad Helen Candee a jej skupina obdivovateľov džentlmenov. Plukovník Gracie ich nazval „našou kotériou“ (banda, krúžok alebo tiež vzájomná podpora jednotlivcov na dosiahnutie spoločného úžitku). Táto kaviareň bola pre Titanic jedinečná. Na Olympicu, sesterskej lodi Titanicu, tento priestor zabrala rozšírená reštaurácia.
Verandah Café (Kaviareň na verande)
Na Titanicu sa v skutočnosti nachádzali dve Verandah Café (Kaviareň na verande, názov druhej sa niekedy uvádza ako Palm Court – Palmový dvor, každá mala kapacitu 28-30 miest), každá z jednej strany palubného prístrešku hneď za fajčiarským salónom 1. triedy. Priestor kaviarní mal vytvárať ilúziu verandy pod holým nebom v prakticky uzavretom priestore (otvor na promenádu bol chránený pred vetrom). Brečtan, ktorý sa šplhal po mreži medzi veľké klenuté okná a biely prútený nábytok evokovali vonkajšiu terasu vidieckeho hotela.
Veľké klenuté okná a mrežové steny obľúbenej jedálne v londýnskom hoteli Savoy mohli byť inšpiráciou pre Verandah Café na Titanicu. Je otázne, do akej miery tieto miestnosti využívali ako skutočné kaviarne. Predpokladáme, že jednu z nich prispôsobili ako herňu pre deti z 1. triedy. Cestujúci si však pravdepodobne vždy mohli objednať drobné občerstvenie alebo šálku horúceho bujónu od ochotného stewarda.
Zdroje:
- ARCHBOLD, R. – MCCAULEY, D. 1997. Last Dinner On the Titanic: Menus and Recipes from the Great Liner.
- 1st Class Verandah Café of the Olympic
- Hotel Décor Savoy History The Savoy London
- Titanic: Honor and Glory na facebook.com
- Vybavenie Titanicu :: Titanic Remember
- Chicago. Cameron, James. 1997. Titanic. United States: Paramount Pictures.
© Ing. Adam Vanečko