restauracia a la carte titanic

Reštaurácia à la carte na Titanicu

„Poslednú noc sme jedli v reštaurácii Ritz (reštaurácia à la carte). Bola stelesnením luxusu. Stoly boli oživené ružovými ružami a bielymi sedmokráskami, ženy v krásnych trblietavých róbach zo saténu a hodvábu, muži bezchybní a upravení, sláčikový orchester hrajúci hudbu od Pucciniho a Čajkovského. Jedlo bolo vynikajúce: kaviár, homár, prepelica z Egypta, cibíkové vajíčka, skleníkové hrozno a čerstvé broskyne. Noc bola studená a čistá, more ako sklo.“
Cestujúca prvej triedy pani Walter Douglas

Z jedálenských salónov 3. triedy na palube F sme sa najprv presunuli do jedálenských salónov 2. a 1. triedy Titanicu na palube D. Teraz sa presúvame o ďalšie 2 paluby vyššie, na palubu B, na ktorej sa nachádzala reštaurácia à la carte. Za 3. komínom bolo zadné veľké schodisko, podobné tomu v prednej časti lode i keď podstatne menšie. Zostúpením po jeho schodoch ste sa ocitli v uvítacej sieni reštaurácie, kde ste si mohli dať aperitív pred večerou a digestiv s kávou a cigarou po večeri. Naľavo bol vstup do Parížskej kaviarne a kratšia chodba, ktorou by ste sa dostali do reštaurácie. Reštaurácia sa nachádzala na úrovni 4. komína. Kapacita reštaurácie bola 140 osôb. Sedenie bolo skutočne intímne, pretože stoly boli pre 1-6 osôb.

Reštaurácia à la carte

Autori vo svojej knihe uvádzajú, že ak bol Titanic najnovším slovom v zaoceánskom luxuse, potom reštaurácia à la carte bola jeho najluxusnejšou miestnosťou. Tí najbohatší si v nej pochutnávali medzi štyrmi očami na delikatesách, ktoré boli vzácnejšie, než podávali v jedálenskom salóne 1. triedy. Všetko v miestnosti navrhli tak, aby to evokovalo kontinentálnu eleganciu najlepších hotelových jedální v Londýne alebo Paríži. Svetlé obloženie a nábytok z francúzskeho orecha, dizajn Louis Seize (Ľudovít XVI.) a jemný odtieň Rose du Barri koberca Axminster s hlbokým vlasom.

Reštaurácia à la carte (výber z jedálneho lístka) napodobňovala módne a mimoriadne obľúbené reštaurácie Ritz-Carlton, ktoré zdobili najnovšie lode na trase Hamburg-Amerika. Auguste Escoffier stanovil kulinársky štandard a personál školil samotný César Ritz. Mnoho cestujúcich označovalo reštauráciu Titanicu ako „Ritz“, pretože jej služby boli podobné tým, ktoré ponúkali nemeckí rivali lodnej spoločnosti White Star Line. Reštaurácia bola otvorená od 8.00 h rána do 23.00 h v noci a ponuka sa denne menila, aby vyhovovala každému aristokratickému rozmaru. Tí cestujúci, ktorí si namiesto jedálenského salóna 1. triedy objednali a zaplatili všetky jedlá tu, mohli na konci plavby požiadať o zľavu. Po potopení to urobilo niekoľko preživších, ktorí potvrdili, že reštaurácia sa stala okamžite hitom. Reštaurácia na Olympicu, sesterskej lodi Titanicu, bola taká úspešná, že čoskoro ju rozšírili, aby uspokojila zvýšený dopyt.

Časopis Shipbuilder napísal v roku 1911 o reštaurácii à la carte:

„Reštauráciu, ktorá sa nachádza palube B, bude mnoho kompetentných sudcov považovať za najzvodnejší apartmán na lodi.“

Elegantné obloženie z francúzskeho orecha z reštaurácie na Olympicu zachránili, keď loď zošrotovali v roku 1935. Dnes jej krásne vyrezávané a pozlátené detaily zdobia súkromný dom v Anglicku a poskytujú neoceniteľný vizuálny záznam toho, ako kedysi mohla vyzerať reštaurácia na Titanicu.

Galéria

Menu z reštaurácie à la carte na Titanicu

Jedálny lístok z à la carte reštaurácie musel byť rozsiahly a pravdepodobne uprednostňoval komplexné jedlá, ktoré mohli ukázať talent šéfkuchára Rousseaua. Žiaľ, nikto z preživších pasažierov, ktorí tam posledný večer jedli, si nezastrčil kópiu menu lístka do vrecka jedálenského saka, takže sa môžeme len domnievať, čo zahŕňal jedálny lístok. Stravníci v à la carte reštaurácii si nepochybne mohli pochutnať na jedle prinajmenšom takom opulentnom ako v jedálenskom salóne 1. triedy.

Mnohí stravníci by si však vybrali znížený počet chodov podľa svojej chuti. Menu lístok, ktorý autori vo svojej knihe uvádzajú, vynašli na základe fragmentov dôkazov opisujúcich to, čo sa v noci skutočne jedlo – kaviár, homár a vajíčka cibíka chochlatého (v recepte ich nahrádzajú prepeličie vajíčka). Toto menu obsahuje sériu chodov podľa klasického vzoru, ktoré si znalý stolovník mohol vybrať z podobného à la carte menu tej doby. Celkovo obsahuje 8 chodov. Nepovinným, no prakticky povinným 9. chodom, je dezert zo syra a ovocia.

Menu:

  1. chod – predjedlo
  2. chod – Polievka
  3. chod – Ryba
    • Suché Rýnske alebo Moselské
    • Homár Thermidor
  4. chod – 1. mäsitý chod (po polievke, predkrm)
  5. chod – Punč alebo sorbet
    • Punč Rosé
  6. chod – Pečienka
  7. chod – Zelenina
  8. chod – Dezert
    • Sladké dezertné vína (Muškát, Tokaj, Madeira)
    • Šalát z čerstvého ovocia
    • Pomarančové prekvapenie
  9. chod – Dezert
  10. Po večeri

Zdroje:

© Ing. Adam Vanečko