Ak budete prichádzať do Rumunska z Maďarska, Arad je zvyčajne 1. mestom, v ktorom začnete spoznávať Rumunsko.
Ako sa do mesta Arad dostať?
My sme sa do mesta Arad dostali vďaka súkromnému prepravcovi priamym autobusom z Bratislavy. Cesta trvala 7 h a 45 min. (akciová cena 3,80 eur/os.), po ktorých nás autobus vysadil na autobusovej stanici (Autogara Transdara). Medzi autobusovou a železničnou stanicou sa nachádza obchodné centrum, v ktorom si môžete zmeniť, príp. vybrať peniaze, ak ste si so sebou do Rumunska nezobrali hotovosť.
Čo v meste Arad robiť, vidieť a navštíviť?
Arad sme začali spoznávať predovšetkým na 2. deň po odubytovaní. Na železničnej stanici sme využili službu úschovne batožín. Dva ruksaky nám ochotne vzali za 10 ron/2,15 eur.
Arad sa nachádza na západe Rumunska, je sídlom rovnomennej župy a leží na rozhraní historických regiónov Banat a Crișana. V minulosti bola táto časť Rumunska súčasťou Uhorska. Centrom mesta prechádza zo severu na juh bulvár (Bulevardul Revolutiei), ktorý lemujú neoklasické, secesné budovy a aleje stromov. V meste nájdete:
- Palác kultúry (Archeologické a historické múzeum a Filharmónia),
- neologickú synagógu,
- radnicu,
- pevnosť,
- Park zmierenia
- a Pamätník neznámeho vojaka.
Trochu histórie neuškodí
My sme navštívili Archeologické a historické múzeum (2 ron/0,43 eur/2 os.) v Paláci kultúry. V múzeu nájdete prierez celou históriou mesta a oblasti, predmety nielen z obdobia osmanskej okupácie, ale aj maďarského povstania z roku 1849, pri ktorom bolo mesto centrom povstania, či revolúcie v 1989. Časť múzea v čase našej návštevy rekonštruovali a preto sme sa nedostali do všetkých priestorov. Rekonštrukcia už ale bola načase, pretože na sprístupnených priestoroch bolo vidieť, že si žiadajú trochu „osviežiť“. Sprievodcovský výklad v cudzom jazyku nerobia. V múzeu nemajú k dispozícii audiosprievodcu. Na prehliadku si vyhraďte asi 1 h.
Do synagógy sme sa nedostali, ale určite zaujme jej maurský štýl. V centre bulváru stojí radnica, ktorú zas postavili v neoklasickom štýle.
Jedinečná pevnosť kam sa …nedostanete …
Východne od centra sa nachádza asi najzaujímavejšia budova v meste Arad. Je to pevnosť, ktorú dala postaviť Mária Terézia na mieste staršej, postavenej Turkami. Jej unikátny tvar, ktorý sa podobá našim pevnostiam v Nových Zámkoch alebo Komárne) však z mesta neuvidíte a dovnútra sa nedostanete, pretože budova slúži ako vojenská základňa. Preto pripájam foto, aby ste mali predstavu. Chceli sme sa dostať aspoň ku jej vchodu, ale začali po nás nepriateľsky pokukovať, tak sme sa radšej otočili a vrátili do centra. Predsa len, prvý deň v Rumunsku sme nechceli nikoho provokovať a ani sa tak skoro vracať domov.
Pamätníky
Pamätník neznámeho vojaka nájdete na námestí (Piata Avram Iancu). Pripomína boj nemecko-uhorských vojsk o Transylvániu počas 2. svet. vojny.
Park zmierenia sa nachádza západne od námestia. Stoja tu 2 pamätníky. Obidva pripomínajú maďarské povstanie v roku 1849. Pamätník slobody vztýčili na počesť 13 maďarských generálov a druhý – víťazný oblúk na počesť rumunských bojovníkov. Po ceste do parku budete prechádzať okolo mestskej tržnice a staršej vodárenskej veže.
Kde sa v meste Arad ubytovať?
Pre náš pobyt v meste Arad sme si vybrali Hotel Crisana Arad (32 eur/2 os.) Hotel sa nachádza na predmestí, severne od centra. Priamo oproti hotelu boli potraviny a neďaleko aj zastávka električky, ktorá premáva priamo do centra. Cena ubytovania zah aj raňajky. Autobusová stanica je od hotela vo vzdialenosti asi 2 km/25 min. pešo. Centrum mesta je od hotela vo vzdialenosti asi 2,5 km/30 min. pešo.
Kde sa v meste Arad najesť?
Večeru sme si dali v reštaurácii Picasso. Nachádza sa vo vedľajšej uličke východne od námestia. Reštaurácia pôsobila historickým dojmom a v jednom momente som sa cítil ako Jonathan Harker, ktorý prišiel za grófom Draculom podpísať papiere ohľadom kúpy domu v Londýne. Reštaurácia síce ponúka taliansku kuchyňu, my sme ale boli v Rumunsku 1. deň, takže sme vedeli, že tradičné rumunské jedlo ešte ochutnáme. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 90 ron/19,32 eur.
Od kolegyne som dostal slovensko-rumunský slovník s užitočnými frázami. Hneď som ich chcel niekoľko využiť prvý večer, ale po tom, čo mi servírka povedala, že mám čínsky prízvuk, sa moja rumunčina obmedzila na základné frázy. 😀
Druhý deň sme si ešte dali kávu v kaviarni, kde sme minuli asi 31 ron/6,65 eur/2 os.
Samotný Arad toho veľa na obdivovanie neponúka. Preto vám ešte odporučím poprechádzať sa popri rieke. Nábrežia v Rumunsku neupravujú tak, ako sme si zvykli na západe, ale nájdete tam pokoj, menej ľudí a hlavne žiadne autá ako v centre.
Užitočný link:
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 28. 6. 2018.
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko