medieval fortress of severin drobeta turnu severin mehedinti oltenia valassko valahia wallachia walachia rumunsko romania adam vanecko traveller

Drobeta-Turnu Severin na brehu Dunaja a len na skok do Srbska

Na mesto Drobeta-Turnu Severin (alebo skrátene len Severin) som sa celkom tešil. Neviem, či je to tým Dunajom, pri ktorom leží, alebo Srbskom, ktoré je na opačnej strane rieky. Srbsko mám mimochodom tiež na svojom zozname cestovateľských cieľov. Na univerzite som celý jeden semester venoval marketingu a manažmentu cestovného ruchu tejto krajiny. 

Drobete sme mali mať najteplejšie počasie z celej našej dovolenky. Malo tu byť neuveriteľných 15! stupňov. Ono vlastne, tých 15 stupňov aj bolo, ale v meste fúkal taký neskutočný vietor, že sme si to „teplé“ počasie až tak veľmi neužili.

Ako sa do Drobeta-Turnu Severin dostať?

Drobeta-Turnu Severin sa nachádza v západnom Valašsku, regióne Olténia, v juhozápadnom Rumunsku, z administratívneho hľadiska v župe Mehedinți.

Autom

Severin leží na križovatke národných ciest DN6 DN67. Národná cesta DN6, ktorá je zároveň súčasťou európskej cesty E70, vedie na trase Bukurešť Craiova Drobeta-Turnu SeverinTimișoara. Národná cesta DN67 vedie z Drobeta-Turnu Severin cez Târgu Jiu do Râmnicu Vâlcea.

Autobusom

Ak budete do Drobety cestovať autobusom, môžete vystúpiť na autobusovej stanici, príp. niektorej z nasledujúcich zastávok:

  • Hlavná autobusová stanica (Autogara Transport Public Urban Drobeta SA) – 2 km/23 min. pešo východne od centra mesta a 3 km/38 min. pešo severovýchodne od železničnej stanice.
  • Agentia ,,Drobeta,,Dr. Tr. Sev. – pri hlavnej autobusovej stanici,
  • Parcare Interex – pri hlavnej autobusovej stanici,
  • Generala nr. 2 (označená aj ako B-dul Tudor Vladimirescu) – 2 km/25 min. pešo západne od autobusovej stanice a 280 m/4 min. pešo severne od Vodárenskej veže, teda najbližšie k centru.

Cesta autobusom z Târgu Jiu trvala 2 h 15 min. a cestovný lístok stál 24 lei/4,96 eur/os.

Vlakom

Železničná stanica (Gara Drobeta-Turnu Severin) sa nachádza 1,2 km/15 min. pešo juhozápadne od centra mesta.

Kde získať v Drobeta-Turnu Severin informácie?

Turistické informačné centrum sa nachádza len pár krokov pešo severne od stredovekej pevnosti Severin.

Čo robiť, vidieť a navštíviť v Drobeta-Turnu Severin?

Primárna ponuka Severinu je o čosi bohatšia, možno atraktívnejšia ako v iných mestách Valašska. V meste nájdete Múzeum regiónu Železných vrát, Stredovekú pevnosť Severin či Vodárenskú vežu.

Múzeum regiónu Železných vrát

Múzeum regiónu Železných vrát (Muzeul Regiunii Porților de Fier) vystavuje svoje zbierky vo viacerých budovách – v Multifunkčnom pavilóne, Archeologickom parku a v Múzeu turbín v Gura Văii.

Multifunkčný pavilón

Multifunkčný pavilón (Pavilionul Multifuncțional – Muzeul Regiunii Porților De Fier; 1,3 km/16 min. pešo východne od centra) je hlavnou budovou múzea. Knižný sprievodca nás lákal na akvárium s rybami z Dunaja. Okrem toho na historické, archeologické, či etnografické zbierky. Nakoniec sme nevideli nič z toho. Múzeum momentálne (2020) zatvorili z dôvodu rekonštrukcie a ponúka len 4 krátkodobé výstavy:

  • tradičné bývanie v regióne Mehedinți – výber z etnografických zbierok
  • obrazy „Dumitru Ghiață” – výber 46 obrazov zo zbierok Múzea umenia,
  • rímska kuchyňa – výber z historických a archeologických zbierok,
  • vypchaté vtáky – výber z prírodovedných zbierok.

Vstupenka stála 4 lei/0,83 eur/os.

Archeologický park

Archeologický park (Parcul Arheologic – Muzeul Regiunii Porților De Fier) sa nachádza priamo pri Multifunkčnom pavilóne. V parku sa našli pozostatky rímskeho tábora, Trajánovho mosta, rímskeho amfiteátra, rímskych kúpeľovstredovekého kostola.

Pevnosť bola prvým kamenným táborom Rimanov na území Dácie a slúžila na obranu Trajánovho mosta. Apollodor z Damašku nechal už v rokoch 102-105 n. l. na príkaz cisára Trajána postaviť most ponad Dunaj. Bol to najväčší most v staroveku, ktorý spájal dve rímske provincie – Dáciu (na sever od Dunaja) a Moéziu (na juh od Dunaja). Z mosta sa zachovali dve základné úpätia, jedno na rumunskej a jedno na srbskej strane.

Zvyšok mosta je navždy pochovaný na dne Dunaja, ktorý sa v týchto miestach dvihol o 8-10 m po vybudovaní vodnej elektrárne. Most dokonca zobrazili aj na Trajánovom stĺpe v Ríme. Amfiteáter slúžil na výcvik rímskych legionárov. Po výcviku sa mohli zotaviť v neďalekých kúpeľoch. Park si prechádzate sami. V celom areáli sú informačné tabule v rumunčine a angličtine. Vstupenka stála 10 lei/2,07 eur/os.

Múzeum turbín v Gura Văii

Múzeum turbín v Gura Văii (Muzeul Turbinelor de la Gura Văii; 12 km/14 min. autom severozápadne od centra mesta) sa nachádza v priestoroch vodnej elektrárne Železné vráta v dedinke Gura Văii, ktorú spravuje Drobeta. Okrem stálej historickej a archeologickej expozície ponúka návštevníkom aj dočasné výstavy z etnografických, prírodovedných zbierok a turbínovú halu. Prehliadku múzea sme vďaka absentujúcemu autobusu z Târgu Jiu a recenziám na internete nakoniec vynechali a uprednostnili atraktivity v meste. Vstupenka stála 10 lei/2,07 eur/os.

Plavba v týchto miestach Dunaja bola stále nebezpečná. Rieka sa tu vinula tiesňavou pomedzi skaliská a navyše sa v nej tvorili víry. V druhej polovici 20. storočia sa Rumunsko dohodlo s Juhosláviou (dnešné Srbsko) o vybudovaní vodnej elektrárne. Tá vznikla v rokoch 1960-1972 a je najväčšou priehradnou vodnou elektrárňou na Dunaji a jednou z najväčších v Európe. Jej vybudovanie spôsobilo, že hladina rieky sa zdvihla o 33 m, zaplavila 10 miest na rumunskom a 7 miest na srbskom pobreží, medzi inými historickú časť mesta Orșova a turecký ostrov Ada Kaleh.

Stredoveká pevnosť Severin

Stredoveká pevnosť Severin (Cetatea Medievală a Severinului; 650 m/8 min. pešo južne od centra) je pravdepodobne prvou kamennou pevnosťou v Rumunsku. Pevnosť nechal postaviť uhorský kráľ Ladislav I. na konci 11. stor. na obranu v prípade útokov Kumánov a Pečenehov. Neskôr chránila pred tureckou inváziou. Turci po dobytí pevnosti nariadili jej demoláciu. V súčasnosti sa môžete zdarma prejsť po jej hradbách.  

Vodárenská veža

Vodárenskú vežu (Castelul de Apă; 350 m/5 min. pešo severne od centra) postavili v roku 1910. Jej hlavnou funkciou bolo zásobovať Severin vodou. Slávnostne ju otvorili o štyri roky neskôr a až do roku 1980 plnila svoje poslanie. Počas 1. svet. vojny slúžila ako pozorovateľňa pre nemeckých vojakov. Veža je vysoká 27 m.

Z veže je výhľad na pravidelnú sieť ulíc mesta, Dunaj i protiľahlé Srbsko. Na každom podlaží veže je iná krátkodobá výstava – na najvyššom podlaží to bola výstava historických fotografií starej Drobety, o poschodie nižšie výstava, ktorú venovali srbskému mestu Negotin, na ďalšom podlaží pravdepodobne práce žiakov základnej umeleckej školy a na prízemí, kde je pokladňa a predajňa suvenírov to ešte bola výstava fotografií regionálnych kostolov a kláštorov. Vstupenka stála je 10 lei/2,07 eur/os.

Kde sa ubytovať v Drobeta-Turnu Severin?

Mon Cheri sa nachádza 900 m/11 min. pešo severozápadne od centra mesta; 1,3 km/17 min. pešo severne od železničnej stanice a 2,2 km/30 min. pešo západne od autobusovej stanice.

Ubytovali nás v 2-lôžkovej izbe s balkónom a výhľadom na hlavnú cestu so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom. Izbu zariadili starším nábytkom, ale tuším som práve tu spal na najlepšom matraci v celom Valašsku. Izba trochu páchla, ale na to sme si v Rumunsku už zvykli. Dobre po anglicky hovoriaca recepčná, ale len po rumunsky hovoriaca čašníčka. V penzióne servírujú aj raňajky. Nie sú súčasťou ceny ubytovania. Čašníčka, ktorá bola asi zároveň aj kuchárkou, nám pripravila chutnú omeletu.

Za jednu 2-lôžkovú izbu na 1 noc pre 2 osoby sme zaplatili 130 lei/26,88 eur. Cena zahŕňa izbu, 5 % daň z pridanej hodnoty, 1 % mestskú daň. V penzióne môžete platiť kartou. Cena nezahŕňa raňajky. Za raňajky pre 2 osoby sme zaplatili 29 ron/6 eur. Nemusíte si rezervovať miesto na bezplatnom verejnom parkovisku, ktorá je k dispozícii na mieste. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom penzióne.

Kde sa najesť v Drobeta-Turnu Severin?

V meste sme vyskúšali 2 reštaurácie a jednu kaviareň.

Restaurant & Lounge 16,50

Restaurant & Lounge 16,50 (400 m/5 min. pešo západne od centra) je luxusne vyzerajúcou reštauráciou takmer v centre mesta. Boli sme asi prví hostia, ktorí prišli na večeru v ten deň. V niektorých miestnostiach ani nebolo rozsvietené. V jednej bolo, ale tam sedeli čašníci a fajčili (zas ten cigaretový dym). Dym bolo trochu cítiť aj v miestnosti, kde sme mali jesť. Nenechali sme sa odradiť, aj keď som myslel, že sa dvihneme a pôjdeme niekam inam. Nakoniec to bola reštaurácia, kde sme sa najlepšie najedli. Opäť len po rumunsky hovoriaca obsluha, ale na to sme si už zvykli tiež. Ochutnal som špecialitu podniku, Kurací wok (kuracie prsia, paprika, baklažán, tekvica, cesnak, sladká čili omáčka, ryža basmati).

Ostalo nám miesto aj na dezert. Veľmi sme sa potešili, keď sme v jedálnom lístku videli tradičný rumunský dezert Papanași (niečo ako naše šišky), ktoré tu obyčajne servírujú so sladkou smotanou a čučoriedkami. Po večeri sme sa išli prejsť ku Dunaju. Nábrežie, žiaľ, neupravili podobne ako v iných mestách Rumunska. Mesto a jeho pamätihodnosti sú ale v noci vysvietené pekne. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 150 lei/31,02 eur.

Reštaurácia Rustic

Reštaurácia, v ktorej sme sa chceli najesť nasledujúci deň na obed, bola zatvorená. Vybrali sme sa preto do najbližšej reštaurácie (Rustic; 260 m/3 min. pešo juhozápadne od centra) v okolí. Na základe osobnej skúsenosti môžem zhodnotiť, že reštaurácia je verná svojmu menu. Po vstupe som mal pocit, že som sa presunul v čase o niekoľko desaťročí naspäť. Veľké neumyté okná (tie okná asi aj umyli, len to sklo už mohlo byť také staré, že cezeň nebolo poriadne vidno), všade plno veľkých zelených zaprášených rastlín, dlhé drevené stoly, nad stolmi kvázi drevené striešky s ľudovými motívmi, staršia, po rumunsky hovoriaca pani čašníčka a cena obeda pre 2 osoby nižšia ako za dve kávy inde v meste.

Ochutnali sme denné menu: Zeleninovú polievkuvývar (to bola tá istá zeleninová polievka, len do nej nakrájali kuracie mäso). Hlavným chodom boli plátok bravčového a plátok kuracieho mäsa. Olej, na ktorom mäso pripravovali, si hádam pamätal pád socializmu. Ako prílohu sme si mohli vybrať zemiaky na akýkoľvek spôsob. Som rád, že nám vybrali hranolčeky. Po hlavnom chode samozrejme nemôže chýbať dezert. Nasledovali tak obľúbené palacinky. Kvôli jedlu by som sa už asi do reštaurácie nevrátil, ale kvôli tomu zážitku, alebo možno ešte lepšie povedané pocitu, určite áno. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 40 lei/8,27 eur.

Kaviareň Ada Kaleh

Turecky pôsobiaca kaviareň Cafeneaua Ada Kaleh sa nachádza priamo v centre mesta. Objednali sme si originálnu tureckú kávu (nie zalievanú, ale pripravovanú v džezve a piesku!) s baklavou. Trošku ma mrzelo, že nebyť toho unikátneho prostredia, nadobudol by som pocit, že som zas len v akejkoľvek inej kaviarni v Rumunsku. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 42 lei/8,69 eur.

Nemôžem povedať, že by Drobeta-Turnu Severin nesplnila moje očakávania. Asi som si ju len pred svojím príchodom veľmi idealizoval. Som presvedčený, že cez leto, keď je pekne, má mesto úplne inú atmosféru. Nechcem preháňať, možno prímorskú, ale určite sú všade terasy a plno ľudí a teplo a voňavo. Ale to už zas idealizujem.

Ceny som prepočítal podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 24. 3. 2020 (1 eur = 4,8357 lei).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko