Stačil jeden pohľad na mohutnú stredovekú pevnosť Râșnov, ktorá sa rozkladá v transylvánskych Karpatoch a bolo mi jasné, že do Rumunska sa budem pravidelne vracať. Pred pevnosťou stojí názov mesta v hollywoodskom štýle podobne ako v susednom Brașove. A prečo nie? Vari sú v Râșnove horší?!
Ako sa do mesta Râșnov dostať?
Mesto Râșnov sa nachádza v juhovýchodnej Transylvánii v strednom Rumunsku. Z administratívneho hľadiska leží v Brașovskej župe.
Autom
Râșnov sa nachádza 22 km/22 min. autom juhozápadne od Brașova. Mestom prechádzajú tieto cesty:
- diaľnica A3 – po svojom dokončení povedie na trase Ploiești – Brașov – Făgăraș – Sighișoara – Târgu Mureș – Cluj-Napoca – Zalău – Oradea – Borș – M4 v Maďarsku,
- národná cesta 1E (DN1E) vedie na trase Brașov – Poiana Brașov – Râșnov,
- DN73 – spája mestá Pitești vo Valašsku s Brașovom v Transylvánii,
- národná cesta 73A (DN73A) spája mesto Predeal s obcou Șercaia.
Autobusom
Cesta autobusom z autobusovej stanice Autogara 2 Brașov (Transbus) na autobusovú zastávku Statie Râșnov trvá 23-34 min. a cestovný lístok stojí okolo 7 lei/1,41 eur/os.
Vlakom
Síce som v meste Râșnov našiel 2 vlakové zastávky (Râșnov a Râșnov h.), žiadne priame ani nepriame vlaky na ne z Brașova nepremávajú.
Lietadlom
Medzinárodné letisko Brașov-Ghimbav (Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav; medzinárodný kód podľa IATA: GHV) sa nachádza 22 km/22 min. autom severovýchodne od mesta Râșnov. Letisko sa pýši titulom 1. letisko, ktoré v Rumunsku postavili za posledných 50 rokov. Zároveň je 3. najväčším letiskom po letisku Henri Coandă (OTP) v Bukurešti a letisku v Cluj-Napoca (CLJ). Letisko otvorili len v júni 2023. Brașov je 2. najnavštevovanejším mestom po Bukurešti.
Z letiska sa dostanete do destinácií ako Barcelona, Madrid, Malaga, Valencia v Španielsku, Brusel v Belgicku, Londýn-Gatwick, Londýn-Luton v Spojenom kráľovstve, Dortmund, Mníchov, Norimberg, Stuttgart v Nemecku či na letisko Rím-Fiumicino v Taliansku. Za 3 mesiace prevádzky (jún-august 2023) na letisko vybavili viac ako 30 tisíc osôb.
Pevnosť Râșnov (Cetatea Râșnov)
Najlepšie spôsoby, ako sa ku pevnosti dostať, stručné info z minulosti i praktické info zo súčasnosti.
Ako sa ku pevnosti dostať?
Ku pevnosti Râșnov sa dostanete pešo, turistickým vláčikom alebo výťahom.
Pešo
Trasa z námestia Piața Unirii ku pevnosti má dĺžku 2 km, prevýšenie 109 m a na jej zdolanie potrebujete približne 30 min.
Turistickým vláčikom
Ku pevnosti vás vyvezie skutočne originálny turistický vláčik. Na vláčiku samotnom nie je ani tak nič originálne, ako skôr na „lokomotíve“, ktorá ho ťahá. V tomto prípade ju nahradil traktor. Domnievali sme sa, že sa pôvodná lokomotíva pokazila a traktor použili ako náhradné riešenie. Keď sme ale videli ďalší turistický vláčik, ktorý taktiež ťahal traktor, bolo nám jasné, že to nebola náhoda.
Výťahom
Ku pevnosti sa vyveziete aj výťahom na naklonenej rovine. Podobné výťahy alebo pozemné lanovky premávajú napr. aj v rumunskej Deve, maďarskej Budapešti, chorvátskom Záhrebe, slovinskej Ľubľane, českej Prahe, rakúskom Salzburgu, či v španielskej Barcelone. Vstup do výťahu je cez kultúrne centrum mesta, ktoré stojí vo východnej časti zástavby na námestí Piața Unirii. Trasa má dĺžku 165 metrov s výškovým rozdielom 85 metrov a uhol sklonu je 37o. Cesta výťahom trvá asi 2 minúty, rýchlosť kabíny je 2,5 m/s. Z výťahu vystúpite na vyhliadkovej plošine Platforma Panoramica, odkiaľ uvidíte nielen mesto, ale i jeho okolie. Výťah premáva od 9.00-17.00 h. Spiatočný cestovný lístok stojí 25 lei/5,03 eur/os.
Stručná história
Na základe nálezov vieme, že už v období neolitu a doby bronzovej sa v týchto miestach nachádzala osada. Cumidava alebo tiež Comidava bola v období medzi 1. storočím p. n. l. a 1. storočím n. l. najdôležitejšou opevnenou osadou Dákov v juhovýchodnej Transylvánii. Okrem samotných hradieb pevnosť obklopovali drevené palisády a valy. Časť týchto prvkov môžete ešte i dnes vidieť v lese severne od pevnosti. Nálezy z pevnosti dokazujú, že tu panoval čulý obchodný ruch. Po dobytí Rimanmi bola pevnosť opustená. Nové rímske castrum si zachovalo názov Cumidava.
Prvú stredovekú pevnosť, vtedy ešte z dreva a hliny, postavili na kopci nad osadou saskí a nemeckí rytieri v rokoch 1211-1225. Bolo to v období, keď v Burzenlande (nemecký názov pre historické územie v juhovýchodnej časti Sedmohradska) vládli križiaci. Po ich vyhnaní pevnosť prestavali na kamennú. Pevnosť odolala útokom a obliehaniu Mongolov v roku 1335.
V roku 1427, po 1. tureckom vpáde, uhorský kráľ Žigmund Luxemburský daroval pevnosť miestnej komunite. Od začiatku 16. storočia sa väčšina Sasov usadila v hornej pevnosti, kde postavili viac ako 80 domov, novú kaplnku, školu a fontánu. Ruiny týchto domov sú jedinečným svedectvom architektonického typu polomestskej aglomerácie.
Pevnosť stratila svoju aktívnu vojenskú a mestskú úlohu na začiatku 18. storočia. Odvtedy boli hranice Sedmohradska vojensky zabezpečené a vpády ustali. Obyvatelia sa presťahovali do dnešného Râșnova a pevnosť sa zmenila na ruiny.
Praktické info
Pevnosť momentálne (október 2023) rekonštruujú. Na nádvorie sa ale dostanete. Od júna do augusta je otvorené od 9.00-19.00 h a od septembra do mája od 9.00-17.00 h. Vstup je zdarma.
Navštívte pevnosti aj v týchto lokalitách:
- Chefchaouen – 50 odtieňov modrej
- Komárno – pútavá história a skvelá gastronómia
- Iraklio – grécko-benátsko-osmanský koktail
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 24. 10. 2023 (1 eur = 4,9656 lei).
© Ing. Adam Vanečko