raza soarelui fundata brasov transylvania rumunsko

Fundata – obec plná naj

Rumunská obec Fundata má hneď 3 naj. Je najvyššie položenou obcou v krajine (1 360 m n. m.; nadmorská výška Štrbského Plesa je 1 346 m n. m.) s najčistejším vzduchom a najčistejšou vodou.

Ako sa do obce Fundata dostať?

Fundata sa nachádza na juhovýchode historického regiónu Transylvánia v strednom Rumunsku. Z administratívneho hľadiska leží na okraji južnej časti Brašovskej župy.

Autom

Obcou Fundata prechádza európska cesta E574, ktorá spája Bacău v rumunskom Moldavsku s CraiovouOlténii, západnom Valašsku.

Autobusom

Brașova sa do obce Fundata dostanete pohodlne priamym autobusom. Cesta trvá 56 min. – 1 h 28 min. Cestovný lístok stojí okolo 13 lei/2,62 eur/os. Autobusy zastavujú na autobusovej zastávke Statie Fundata.

Vlakom

Vlakom sa do obce Fundata nedostanete, pretože tadiaľ nevedie žiadna železničná trať.

Lietadlom

Medzinárodné letisko Brașov-Ghimbav (Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav; medzinárodný kód podľa IATA: GHV) sa nachádza 48,4 km/1 h 7 min. autom severovýchodne od obce Fundata. Letisko sa pýši titulom 1. letisko, ktoré v Rumunsku postavili za posledných 50 rokov. Zároveň je 3. najväčším letiskom po letisku Henri Coandă (OTP) v Bukurešti a letisku v Cluj-Napoca (CLJ). Letisko otvorili len v júni 2023. Brașov je 2. najnavštevovanejším mestom po Bukurešti.

Z letiska sa dostanete do destinácií ako Barcelona, Madrid, Malaga, Valencia v Španielsku, Brusel v Belgicku, Londýn-Gatwick, Londýn-Luton v Spojenom kráľovstve, Dortmund, Mníchov, Norimberg, Stuttgart v Nemecku či na letisko Rím-Fiumicino v Taliansku. Za 3 mesiace prevádzky (jún-august 2023) na letisko vybavili viac ako 30 tisíc osôb.

Čo v obci Fundata robiť, vidieť a navštíviť?

Okrem turistiky v okolitých kopcoch Țara Branului, príp. dlhších túrach v pohoriach BucegiPiatra Craiului sa o voľný čas vás (a vašich detí) postará predovšetkým hotel Cheile Grădiștei. Najväčšími ťahúňmi sú asi 1 km dlhá horská dráha, 500 m dlhá lanovka (zipline) vo výške 50 m, jazda na terénnych automobiloch a horských kárach. Deti i dospelí môžu preveriť svoje schopnosti v lanovom parku. Milovníkom cyklistiky je v hoteli k dispozícii požičovňa horských bicyklov, elektrických horských bicyklov a kolobežiek. Tubing, lezecká stena, wellness centrum, športové centrum či detské ihrisko dopĺňajú ponuku voľnočasových aktivitít. Začiatočníci, ale aj stredne pokročilí lyžiari a snowboardisti určite ocenia 2 zjazdovky s lyžiarskym vlekom a umelým zasnežovaním.

Kde sa v obci Fundata ubytovať?

3-hviezdičkový hotel s poetickým názvom Raza Soarelui (Slnečný lúč) sa nachádza priamo v obci Fundata. Bol som ubytovaný v 2-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom. Izby vkusne zariadili masívnym dreveným nábytkom. K izbe patril balkón, ktorý ponúkal dychberúci výhľad na hory. Hotel ponúka rôzne aktivity pre rodiny s deťmi a športuchtivých hostí. Raňajky podávajú formou bufetu.

Na výber sme mali šunky, salámy, syry, zeleninu, ale aj vždy niečo teplé, či už volské oko, praženicu alebo párky. Suroviny kupujú od miestnych. Z jedálne sa taktiež núka výhľad na hory. Nie je nič lepšie, ako začínať deň s chutnými raňajkami s výhľadom na hrdé a majestátne hory, spoza ktorých vychádza jesenné slnko. Ja sám bývam pri horách, ale tu som si to naozaj užíval! Pobyt nám samozrejme spríjemnila aj Loredana, veľmi milá majiteľka hotela. Bezplatné, ale trochu slabé, Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom hoteli. Ubytovanie si rezervujete vyplnením rezervačného formulára na oficiálnej stránke hotela.

Ďalšie ubytovacie zariadenia v obci Fundata:

Kde sa v obci Fundata najesť?

Počas môjho pobytu v obci Fundata som jedol v hoteli, kde som bol ubytovaný. Prvý večer pre nás pripravili pečené bravčové mäso. Kukuričná kaša mămăligă bola samozrejmou prílohou. Tentoraz ju ale zapiekli s poriadne hrubou vrstvou údeného syra. Nie som zvyknutý na takéto chute, ale ani mi to neprekážalo. Porciu dopĺňal šalát z kyslej kapusty. Po večeri podávali fantastický krehký jablkový koláč. Majiteľke penziónu som povedal, že by som zjedol ešte jeden pekáč.

Posledný večer pre nás pripravili skutočné lukulské hody. Kým na jednom ražni sa otáčalo prasa, na tom druhom ovca. I tentoraz bola prílohou mămăligă, avšak v podobe gúľ. Naschvál píšem gúľ, pretože guľôčky vyzerajú trochu inak. A aby to opäť trochu ozvláštnili, kukuričnú kašu zmiešali s bryndzou. Príloha bola taká sýta, že som ju mal problém dojesť. Tradičný rumunský večer spríjemňovali folklórny súbor a historická skupina, ktorá sa zameriava na 1. svetovú vojnu.

Prečítajte si tiež:

Článok vznikol v spolupráci s FIJET Romania.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 13. 10. 2023 (1 eur = 4,9648 lei).

© Ing. Adam Vanečko