charlie ottley adam vanecko traveller sirnea brasov transilvania transylvania rumunsko romania

Șirnea – z pastierskej osady na turistickú obec

Kým v minulosti bola malá dedinka Șirnea pastierskou osadou, v súčasnosti sa pýši titulom 1. turistická obec v Rumunsku.

Ako sa do obce Șirnea dostať?

Șirnea sa nachádza v juhovýchodnej Transylvánii v centrálnej časti Rumunska na úpätí národného parku Piatra Craiului vo výške 1 244 m n. m. Z administratívneho hľadiska sa rozkladá na okraji župy Brașov.

Autom

Obcou prechádza cesta II. triedy číslo 730. Napája sa na európsku cestu E574, ktorý začína v Bacău a končí v meste Craiova

Autobusom

Autobusy stoja na autobusovej zastávke Statie Șirnea Ramificatie, ktorá sa nachádza 3,4 km/6 min. autom juhovýchodne od centra obce.

Vlakom

Vlakom sa do obce Șirnea nedostanete, pretože cez obec nevedie žiadna železničná trať.

Lietadlom

Medzinárodné letisko Brașov-Ghimbav (Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav; medzinárodný kód podľa IATA: GHV) sa nachádza 44,5 km/49 min. autom severovýchodne od obce Șirnea. Letisko sa pýši titulom 1. letisko, ktoré v Rumunsku postavili za posledných 50 rokov. Zároveň je 3. najväčším letiskom po letisku Henri Coandă (OTP) v Bukurešti a letisku v Cluj-Napoca (CLJ). Letisko otvorili len v júni 2023. Brașov je 2. najnavštevovanejším mestom po Bukurešti.

Z letiska sa dostanete do destinácií ako Barcelona, Madrid, Malaga, Valencia v Španielsku, Brusel v Belgicku, Londýn-Gatwick, Londýn-Luton v Spojenom kráľovstve, Dortmund, Mníchov, Norimberg, Stuttgart v Nemecku či na letisko Rím-Fiumicino v Taliansku. Za 3 mesiace prevádzky (jún-august 2023) na letisko vybavili viac ako 30 tisíc osôb.

Čo v Șirnea robiť, vidieť a navštíviť?

O váš voľný čas sa v obci Șirnea postará Centrum turistických aktivít DeȘirnea Experience. V dedinke sa nachádza útulné múzeum regionálneho významu, dom, v ktorom rumunské tradície stále žijú a dom, v ktorom býva svetoznámy britský novinár Charlie Ottley.

DeȘirnea Experience

Cieľom združenia DeȘirnea Experience je podporovať a propagovať aktivity na ochranu životného prostredia a blahobyt miestnej komunity. Všetky aktivity pre návštevníkov sú ekologické bez dopadu na životné prostredie a podporované miestnymi obyvateľmi. Dedinku a jej okolie môžete spoznávať pešo, na klasickom MTB bicykli, elektrobicykli, horskom elektrobicykli, zo sedla koňa alebo zo sedadla terénneho auta.

V centre sa zameriavajú aj na hipoterapiu (liečba pomocou koní). Niektoré aktivity absolvujete sami, iné so sprievodcom. Všetky služby si môžete rezervovať vyplnením on-line formulára na oficiálnej stránke spoločnosti. Keby som robil v nejakej spoločnosti v Rumunsku, svojmu šéfovi by som určite navrhol, aby sme teambuilding absolvovali s týmto centrom pri nejakej aktivite, alebo pokojne aj pri všetkých. Súčasťou centra je i obchod s výrobkami od miestnych remeselníkov.

Školské múzeum

Bývalá škola poskytla svoje priestory pre miestne múzeum. To sa nachádza taktiež v centre dedinky. Polohu múzea v mapách nájdete ako Škola (Şcoala), ale aj ako kultúrne centrum Radu G Teposu (Centru cultural Radu G Teposu). Múzeom nás previedol pán, ktorý vyzeral ako Deduško Večerníček. Stála expozícia múzea sa veľmi podobala etnografickým expozíciám v našich múzeách. Škoda len, že všetky vysvetlivky k vystaveným predmetom boli v rumunčine.

Dom tradícií

Len 230 m/3 min. pešo južne od centra dedinky stojí dom tradícií. V ňom sme mohli vidieť, ako sa kedysi (prečo nie aj dnes) vyrábali drevené šindle. Na prácu zručného remeselníka sa veľmi dobre pozeralo s fantastickou šiškou v ruke. Teda, lepšie povedané, chutilo to ako naša šiška. Zároveň nám veľmi milá pani domu ukázala, ako to vyzerá v takej (možno typickej) rumunskej domácnosti. Pozor ale, dom nie je žiadnym skanzenom ani múzeom. Ešte stále sa v ňom býva.

Dom Charlieho Ottleyho

Rumunsko si zamiloval aj Charlie Ottley, britský novinár a televízny moderátor, ktorý stojí za cestopisným dokumentom Príchute Rumunska. Dokument bol prístupný na streamovacej platforme Netflix. Do dedinky Șirnea sa dokonca aj presťahoval. Jeho dom nájdete na konci dediny. Možno budete mať šťastie a Charlie vás u seba aj pohostí.  

Kde sa v obci Șirnea najesť?

(Ne)tradičnú rumunskú večeru som ochutnal v penzióne Valea Lupilor. Večeru sme začali studeným predjedlom, obloženou misou s údeným mäsom (podobné našej údenej šunke, ktorú jedávame na Veľkú noc), ovčím syrom, rumunskou bryndzou (70 % kravského mlieka a 30 % ovčieho mlieka, zreje v jedľovej kôre), ktorá je omnoho výraznejšia, či už chuťou alebo arómou ako tá naša slovenská, olivami, uhorkou a cibuľou. Pečené bravčové mäso, grilované klobásky a pečené kuracie stehná podávali ako hlavný chod. Na záver večere palacinka s džemom. Nič pre vegetariánov a ani pre vegánov. Pekný penzión, v ktorého záhrade môžete pohladiť (ak vám to dovolia) jelene, pštrosy, ba dokonca i lamu.

Kde sa v obci Șirnea ubytovať?

Ja som sa síce v dedinke Șirnea neubytoval, zato vy môžete. Obec ponúka nespočetné množstvo ubytovacích zariadení. Vyberám pre vás aspoň tie, ktoré nám ukázali a odporučili:

  • The Barn (1,5 km/23 min. pešo východne od centra dedinky)
  • Crai Nou (1,5 km/21 min. pešo juhovýchodne od centra dediny)
  • Valea Lupilor (550 m/8 min. pešo severne od centra)
  • Poarta Craiului (1,3 km/20 min. pešo severne od centra obce)

Prečítajte si ďalšie články zo župy Brașov:

Vydajte sa na túru do týchto lokalít:

Článok vznikol v spolupráci s FIJET Romania.

© Ing. Adam Vanečko