vodopad skok

2 dni v regióne Vysoké Tatry

Čo robiť, vidieť a navštíviť v regióne Vysoké Tatry, ak máte len 2 dni? Až spätne som si uvedomil, koľko toho sme zažili na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci. S týmto itinerárom sa v regióne rozhodne nudiť nebudete. Poďme na to.

Ako sa do regiónu Vysoké Tatry dostať?

Keďže auto nemám, bola električka našou jednoznačnou voľbou. Rýchla, pohodlná a ekologická. Jeden spiatočný lístok z Popradu na Štrbské Pleso stojí 4 eur/os. a jeden spiatočný lístok z Popradu do Starého Smokovca stojí 3 eur/os. Alebo si kúpte 24-hodinový lístok takisto za 4 eur/os., či 72-hodinový za 8 eur/os. Lístky si pohodlne kúpite na železničných staniciach alebo on-line.

1. deň v regióne Vysoké Tatry – Štrbské Pleso a okolie

Vodopád Skok je zo Štrbského Plesa naozaj len na skok. Prednedávnom tu vyrástla nová vyhliadková veža Tatras Tower a po obede určite padne vhod prechádzka okolo plesa.

Túra ku vodopádu Skok

Od 1. novembra do 14. júna prebieha vo Vysokých Belianskych Tatrách zimná uzávera vybraných turistických chodníkov. Dostanete sa ale ku takmer všetkým vysokohorským chatám (výnimkou je Chata pod Rysmi) a do nižších polôh. Preto sme sa vybrali na nenáročnú túru ku vodopádu Skok.

Trasa začína na stanici električky a zubačky (Štrbské Pleso, TEŽ; 1 325 m n. m.). Asi 600 m/10 min. pešo pôjdete do kopca na rázcestie Pred Heliosom. Odtiaľ už budete sledovať stále len žltú značku (4,4 km; stúpanie 410 m; klesanie 0 m). Trasa najprv vedie cez športový areál, potom okolo lanovky na Chatu pod Soliskom, až kým nevojdete do lesa a z neho do pásma kosodreviny. Asi po 1,5 h sa pred vami objaví vodopád Skok (1 760 m n. m.), ktorý je majestátny aj v zime.

Počasie nám na turistiku skutočne vyšlo. To ticho a pokoj, ktoré vládli počas výstupu ku vodopádu. Slnko nám svietilo celú cestu. Nekonečné výhľady až po Nízke Tatry, ktoré sa ukrývali v oblakoch. Pri vodopáde síce mierne fúkalo, ale aj tak tam bolo veľmi príjemne. Kamoške som sa síce nepriznal, ale pri pohľade na zasneženú zimnú krajinu som si v duchu hmkal melódiu z Troch orieškov pre Popolušku.

Od vodopádu Skok takmer po rázcestie Pred Heliosom už budete len zostupovať. Vzdialenosť 4,4 km prejdete za 1 h a 5 min., my sme ju tuším dali ešte za menej. Vo vyšších polohách sa nešmýkalo takmer vôbec, v lese natrafíte na pár zľadovatelých úsekov. Túru sme zvládli bez mačiek i palíc.

Vyhliadková Veža snov Tatras Tower

Jednými vyhľadávaná, inými zatracovaná. Vyhliadková Veža snov Tatras Tower sa nachádza južne od skokanských mostíkov a lyžiarskeho areálu. Či sa vám to páči alebo nie, veža poskytuje naozaj dych berúci výhľad na Štrbské Pleso a jeho okolie. Len si to na jej vrchol vo výške 53 m treba pekne vyšľapať. Na vrchole veže nás vietor pozdravil snáď ešte viac ako pri vodopáde. Z veže sme dokonca dovideli až na Skok, od ktorého sme sa len pred chvíľou vrátili.

Vstupenka stojí 13 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť v pokladni alebo on-line. Tá je cenovo výhodnejšia (12 eur/os.), po príchode ku veži nemusíte čakať v rade pri pokladni, lebo na vežu vás pustia samostatným vchodom. Po vstupe turniketom môžete na veži stráviť 2 hodiny. Vstupenku si uschovajte až do konca návštevy, lebo ju budete potrebovať aj pri východe. Kamoška sa namiesto pešieho zostupu chcela spustiť na tobogáne, ktorý sa vinie vnútrom veže.

Na internete som vyčítal, že tobogán nie je v prevádzke, ak je vonkajšia teplota vzduchu nižšia ako 5 oC, čo v čase našej návštevy aj bolo. Takže nabudúce prídeme, keď bude teplejšie. Lístok na tobogán (3 eur/os.) si môžete kúpiť len v pokladni. Adrenalínové zážitky v podobe pochôdznej siete vo výške 43 m alebo presklenej lávky vo výške 50 m prenechávam iným. Mal som čo robiť, aby som to ustál aj na drevenej lávke.

Areál bežeckého lyžovania Snow

Priamo na úpätí veže začína 8 tratí pre klasický a voľný bežecký štýl, ktoré tvoria Areál bežeckého lyžovania Snow. Ak nemáte vlastný bežkársky výstroj, v areáli vám ho požičajú. A keby sa niečo pokazilo, nájdete tu aj servis lyží a snowboardov. Ja síce nebežkujem, ale už viem, kde by som začal.  

Prechádzka okolo Štrbského plesa

Povinnou jazdou pri návšteve Štrbského Plesa je prechádzka okolo Štrbského plesa. Žiadni moji priatelia z blízkeho či vzdialenejšieho okolia sa nezaodídu bez korzovania okolo jazera. Celá trasa má 2,5-3 km a pokojnou chôdzou vám zaberie asi 30-40 min. Z chodníka sa vám naskytnú typické pohľady na okolité kopce, zastavte sa pri niekoľkých informačných tabuliach o histórii, faune a flóre plesa alebo si zacvičte na jednotlivých stanovištiach. A zhlboka dýchajte. Veď práve kvôli tomu tu cestujú návštevníci už vyše 100 rokov.

Kde sa v lokalite Štrbské Pleso najesť?

Penzión, reštaurácia a kaviareň Furkotka sa nachádza pri železničnej stanici. Odporúčam vám vopred si rezervovať stôl, aby ste nečakali po príchode v rade. Sadli sme si do mäkkých kresiel ku stolu s vianočným stromčekom, pri ktorom obyčajne hostia asi len pijú kávu. Nevadí, obsluha nám pri ňom dovolila sedieť a my sme boli radi, že nemusíme čakať v rade. Ochutnali sme Liptovské pirohy s kyslou smotanou a praženou slaninkou. Síce by sa k jedlu asi viac hodil pohár vychladeného mlieka, uprednostnil som horúci čierny čaj. Po obede som sa ešte nakopol talianskym espressom. Veľmi milá a pohotová obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 26,60 eur.

2. deň v regióne Vysoké Tatry – Starý Smokovec a okolie

Výhodou Starého Smokovca a jeho okolia je, že na malom území tu toho uvidíte veľmi veľa. Hrebienok, Bilíkova chata, Studenovodské vodopády, Rainerova chata, Zamkovského chata, Tatranský ľadový dóm, Tatry vnútri a takto by som mohol pokračovať až do rána. Samozrejme sme si ani počas zimných mesiacov nemohli nechať nič ujsť.

Túra na Zamkovského chatu

Prvý úsek cesty (2,5 km/55 min.; stúpanie 280 m; klesanie 0 m) začnete na zelenej turistickej značkovanej trase (TZT) v Starom Smokovci (995 m n. m.) smerom na Hrebienok (1 275 m n. m.). Z Hrebienka už budete pokračovať len po červenom chodníku cez rázcestie Nad Rainerovou chatou až na Zamkovského chatu, rázcestie (1 460 m n. m.). Odtiaľ je to ku chate naozaj čo by ste len kameňom dohodili. Trasa má dĺžku 3 km a výstup vám zaberie asi 1 h (stúpanie 230 m; klesanie 45 m). V zime sa po tomto chodníku ide dokonca ešte lepšie ako v lete, lebo sneh vyplnil všetky prázdne miesta medzi kameňmi a krásne celý chodník vyrovnal. Z chaty stúpal dym ako z nejakej rozprávkovej chalúpky.

Zamkovského chata

Na chate vám odporúčam urobiť si menšiu prestávku, zahriať sa pri šálke horúceho čaju z tatranských byliniek a pokračovať buď vyššie po zelenej na Téryho chatu, vrátiť sa na rázcestie a odtiaľ pokračovať ďalej po červenej na Skalnaté Pleso alebo sa po červenej vrátiť naspäť na Hrebienok. My sme sa vrátili naspäť, ale len po rázcestie Nad Rainerovou chatou (1,7 km/30 min.; stúpanie 25 m; klesanie 180 m).

Rainerova chata, Studenovodské vodopády a Bilíkova chata

Na rázcestí odbočte doľava a sledujte modrú značku. Uvidíte Rainerovu chatu a niekoľko Studenovodských vodopádov. Trasa nemá ani kilometer a zaberie vám asi len 15 min. Pred Rainerovou chatou vyrastie každú zimu betlehem zo snehu. Posledný úsek cesty (zelená TZT) spája Vodopády Studeného potoka (1 240 m n. m.) a Hrebienok (1,1 km/25 min.; stúpanie 75 m; klesanie 40 m). Vodopády nezamŕzajú ani v zime, takže môžete obdivovať ich silu. Na záver cesty pred Hrebienkom budete prechádzať okolo Bilíkovej chaty. Turistov bolo na tejto túre podstatne viac ako pri vodopáde Skok, ale aj tak sa išlo veľmi príjemne.

Ako v zime na saniach

Keď vám na Hrebienku odišla pred očami pozemná lanovka, môžete si počkať na ďalšiu, ísť pešo alebo si požičať sánky. Z Hrebienka som sa spúšťal do Smokovca už ako malý chlapec. Preto sme sa veľmi tešili, že si túto príjemnú aktivitu zopakujeme. Ale, človek mieni a počasie mení. Medzi sviatkami nastalo oteplenie a aj tá ľadová cesta sa pomaly začínala topiť. Sánkovanie teda nebolo možné. Nevadí, počkáme si na ďalšie ochladenie a hneď utekáme na Hrebienok.

Tatranský ľadový dóm

Neodmysliteľnou zimnou atrakciou je Tatranský ľadový dóm, ktorý na Hrebienku vytesali z ľadu už po desiatykrát. Tento rok pripomína Baziliku Božieho hrobu v Jeruzaleme. Dóm bol, žiaľ, z technických príčin medzi sviatkami zatvorený, ale pozrite sa, ako to vyzeralo v Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku v roku 2020?

Tatry vnútri

Aby bola naša návšteva regiónu Vysoké Tatry kompletná, okrem Tatier vonku nám ostávala prehliadka digitálnej galérie Tatry vnútri. Ide o spojenie unikátnej tatranskej prírody a najmodernejších technológií. Prehliadku sme začali filmom o tatranskej prírode. Akosi nechtiac sme zablúdili do svištej nory, v ktorej vznikli naozaj vtipné fotky. Na veľkej dotykovej obrazovke ma zaujalo video o polohe Tatier, ale aj história mesta Vysoké Tatry. Aby ste v expozícii zapojili naozaj všetky zmysly, nechýbali vône rôznych tatranských rastlín. Sluch sme využili pri rozhovoroch s horskými záchranármi a horským vodcom. Highlight-om expozície bola virtuálna realita z vrcholu Lomnického štítu. Na okuliaroch sa vám zobrazí hneď niekoľko záberov z 2. najvyššieho vrchu Tatier. Celá expozícia je interaktívna a vhodná predovšetkým pre rodiny s deťmi. Vstupenka stojí 8 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť aj on-line.

Kde sa v lokalite Starý Smokovec najesť?

Reštaurácia Starý Šmakovec sa nachádza v centre Starého Smokovca. Po predošlom dni vo Furkotke sme sa obávali, že bez predošlého rezervovania stola budeme mať aj tu problém nájsť si voľné miesto. Naše obavy boli, našťastie, zažehnané hneď po vstupe do reštaurácie. Šmakovec disponuje naozaj veľkou kapacitou. Ochutnal som Cheese Burger, ktorý tvorili voňavá žemľa, šťavnaté hovädzie mäso, chrumkavá slaninka, na jazyku sa rozplývajúci syr Cheddar, čerstvá cibuľa, paradajka, šalát. Chuť príjemne dotvorila kyslá uhorka. Ku každému burgru navyše podávajú vyprážané zemiakové hranolčeky a BBQ omáčku. Burger zapijete vychladeným tankovým pivom, alebo v mojom prípade horúcim čiernym čajom. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 33 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Záverom …

Len 2 dni? Už najbližšie si prečítate, čo môžete v regióne Vysoké Tatry robiť, ak máte voľné 3, či nebodaj aj 4 dni.

Teraz si ale môžete prečítať ďalšie články z regiónu Vysoké Tatry:

Užitočné linky:

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

© Ing. Adam Vanečko