Asi najočakávanejšou atraktivitou pri našej 1. návšteve Rumunska bola prehliadka „Draculovho“ hradu Bran (Muzeului Castel Bran). Už od mala ma fascinoval stredoveký hrad uprostred karpatských lesov plných kadejakých nočných tvorov. Taktiež to môže byť ďalší tip na 1-dňový výlet z Brașova. Veď posúďte sami.
Ako sa do obce Bran dostať?
Bran sa nachádza 33 km (34 min. autom) juhozápadne od Brașova.
Autobusom
Všetky autobusy z Brașova do Branu odchádzajú takmer každú polhodinu z autobusovej stanice Autogara 2. Dĺžka cesty sa pohybuje v intervale od 46 min. do 1 h 4 min. Autobus vám zastaví priamo v centre obce. Z autobusovej zastávky je to ani nie 10 min. ku pokladniam hradu. Jedna cesta stojí 7 ron/1,51 eur/os.
Vlakom
Cez dedinku neprechádza žiadna železnica. Najbližšia vlaková zastávka je v obci Râșnov (12 km/14 min. autom/14-24 min. autobusom severne od Branu). Vlakové zastávky sa nachádzajú aj v obciach bližšie ku Branu, ale z nich nie je žiadne priame autobusové spojenie. Takže v konečnom dôsledku by ste cestovali naokolo. Preto vám odporúčam priame autobusové spojenie z Brașova.
Čo v obci Bran robiť, vidieť a navštíviť?
Všetci poznajú túto zapadnutú rumunskú dedinku vďaka hradu, ktorý poslúžil ako kulisa írskemu spisovateľovi Bramovi Stokerovi v románe o grófovi Draculovi. Preto patrí hrad medzi jednu z najnavštevovanejších atraktivít Rumunska. Gróf Dracula (valašské knieža Vlad III. Ţepeş z rodu Dracul, po slovensky Vlad Narážač, vďaka nabodávaniu svojich obetí na drevené koly) na hrade pravdepodobne nikdy osobne nebol. A dokonca ani Bram Stoker nie.
Legenda
Vlad bol významným bojovníkom (niekedy označovaný ako rumunský národný hrdina), ktorý pobil mnoho Turkov. Keď sa k jeho žene doniesla správa, že Vlad zomrel v boji (ale on pritom stále žil), skočila z veže hradu. Vlad, nahnevaný na Boha, podpísal zmluvu s diablom a stal sa nemŕtvym – upírom, ktorý už bude naveky hľadať ženu podobnú jeho zosnulej manželke.
História
Stredoveký hrad pochádza zo 14. stor. Strážil strategickú obchodnú cestu medzi severom a juhom – teda medzi Transylvániou a Valašskom. Na začiatku 20. stor. v čase rumunskej monarchie bývala na hrade kráľovná Mária. Súčasné vybavenie hradu pochádza práve z tohto obdobia. Hrad Bran sa stal pre temperamentnú kráľovnú Máriu vďačným útočiskom. Kráľovná bola totiž mierne výstredná. Jazdila na koni do mesta bez sprievodu, či zasypávala ľudí počas fašiangov ružami. Môže si však pripísať aj mnoho dobrých skutkov. Počas balkánskych vojen napr. zakladala tábory pre chorých na choleru.
Stredoveká dedina
V záhrade hradu sa nachádza skanzen – Etnografické múzeum dediny (Muzeul Satului; 8 ron/1,73 eur/os.), v ktorom nájdete ukážku života na transylvánskom vidieku. Tú predstavuje pár domčekov so zariadením a krojmi.
Priebeh prehliadky
Keďže hrad patrí medzi najnavštevovanejšie atraktivity Rumunska, pripravte sa na masy návštevníkov, dlhé rady a čakanie. Najprv si musíte vystáť prvý rad na vstupenky (35 ron/7,55 eur/os.; asi najdrahšie vstupné, aké som kedy v Rumunsku platil) do hradu. Tie si kúpite v pokladni pri vstupe do záhrad hradu. Tu si tiež môžete odložiť ruksaky. To ale ešte nie je koniec. Potom musíte prejsť cez záhradu po chodníku hore na hrad. Tam sa pri vstupe nachádza turniket, v ktorom si označíte vašu vstupenku, aby ste sa dostali do vnútra hradu. Pripravte sa na ďalší rad. V rade stojíte v závislosti od toho, kedy na hrad prídete. Ja som sa tu snažil prísť tesne po otvorení, takže som v obidvoch radoch stál spolu asi len 1 h. 😉
Hrad Bran je ďalšia z pamiatok, v ktorej sme mali k dispozícii len audiosprievodcu, ktorého sme ani nevyužili. Pamiatku si prechádzate sami (viac-menej vás tlačí tá masa ľudí) v smere šípok. Prehliadka hradu trvala asi 30 min., aj to len vďaka tomu, že sme sa posúvali slimačím tempom. Inak by sme si atraktivitu prezreli asi za 10 min.
Hrad zariadili skromnejšie v porovnaní s niektorými slovenskými hradmi. V pár miestnostiach boli k dispozícii aj informačné tabule, ale ako náhle vidím malé písmenká a veľa textu, tak to ani nezačínam čítať. Neviem, či to bolo tým počtom návštevníkov alebo tými malými miestnosťami, ale počas celej prehliadky som mal taký nepríjemný pocit stiesnenosti.
Kde sa v obci Bran ubytovať a najesť?
Návšteva hradu Bran bola 1-dňovým výletom. V obci sme nespali, ani neobedovali. Po prehliadke hradu sme si dali len kávu (17 ron/3,67 eur/2 os.) v jednej z kaviarní a tešili sa na autobus naspäť do Brașova. Nie že by som nemal rád ľudí, ale po tomto výlete mi už skutočne prekážali.
Dedinka Bran je rozvinutým strediskom cestovného ruchu. Zároveň sa v nej však naplno prejavili niektoré negatívne aspekty cestovného ruchu. Medzi inými napríklad vysoké ceny produktov a služieb alebo vysoký počet návštevníkov na malom území, ktorý preťažuje lokalitu. V neposlednom rade vytrácanie sa tradičných lokálnych predmetov, ktoré nahradili suvenírmi vyrobenými v zahraničí.
Nechcem vás odhovárať od prehliadky hradu. Viem, že keby som ho nenavštívil, stále by ma lákalo tam ísť a vidieť to na vlastné oči. Možno budete mať alebo ste mali pozitívnejšiu skúsenosť ako ja.
Rumunsko je nádhernou krajinou, ktorá ponúka omnoho krajšie miesta (s menej návštevníkmi), ktoré stoja za návštevu. Či už neďalekú pevnosť v obci Râșnov na sever, turistiku v národnom parku Bucegi smerom na východ alebo Piatra Craiului na západ od Branu.
Užitočné linky:
- Sighişoara – rodné mesto Draculu
- Rumunsko – praktické informácie
- Ďalšie články z Rumunska
- Oficiálne stránky hradu Bran
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 4. 9. 2018 (1 eur = 4,6328 ron).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko