camera din fata bukurest valassko muntenia rumunsko

Bukurešť – návod na prežitie

Bukurešť – návod na prežitie je ďalší zo série článkov plný praktických info o doprave, ubytovaní a stravovaní. S týmto návodom sa v hlavnom meste Rumunska určite nestratíte.

Ako sa do mesta Bukurešť dostať?

Bukurešť sa nachádza v Munténii, východnej časti Valašska, v juhovýchodnom Rumunsku.

Autom

Ako sa to hovorí? Všetky cesty vedú do Ríma. V našom prípade do Bukurešti. Mesto je skutočným dopravným uzlom Rumunska.

  • Diaľnice:
    • A1 – bude po svojom dokončení viesť na trase Bukurešť – Pitești – Râmnicu VâlceaSibiuDevaTimișoaraArad – Nădlac až do Maďarska,
    • A2 – vedie na trase Bukurešť – Fetești – Cernavodă – Constanța,
    • A3 – bude po svojom dokončení viesť na trase Bukurešť – Ploiești – BrașovSighișoara – Târgu Mureș – Cluj-Napoca – Zalău – Oradea – Borș až do Maďarska,
    • A5 – bude po svojom dokončení viesť na trase Bukurešť – Giurgiu do Bulharska,
    • A6 – bude po svojom dokončení viesť na trase od križovatky s A1 pri Lugoj – Drobeta-Turnu SeverinCraiova – Calafat – Alexandria – Bukurešť.
  • Rýchlostné cesty:
    • Danubius Express (DX2) – by po svojom dokončení mala viesť na trase Lugoj – Drobeta-Turnu SeverinCraiova – Caracal – Alexandria – Bukurešť.
  • Európske cesty triedy A:
    • E60 vedie z Francúzska cez Švajčiarsko, Rakúsko, Maďarsko do Rumunska (OradeaCluj-NapocaTurda – Târgu Mureș – Brașov – Ploiești – Bukurešť – Constanța) a pokračuje ďalej cez Gruzínsko – Azerbajdžan – Turkménsko – Uzbekistan – Tadžikistan – Kirgizsko až do Číny,
    • E70 – spája Španielsko – Francúzsko – Taliansko – SlovinskoChorvátsko – Srbsko – Rumunsko (TimișoaraDrobeta-Turnu SeverinCraiova – Alexandria – Bukurešť – Giurgiu) – Bulharsko – Turecko a Gruzínsko,
    • E81 – spája Ukrajinu s čiernomorským pobrežím (Halmeu – Satu MareCluj-NapocaTurda – Sebeș – Miercurea Sibiului – Sibiu – Pitești – Bukurešť – Constanța),
    • E85 – vedie zo severu na juh na trase Litva – Bielorusko – Ukrajina – Rumunsko (Siret – Suceava – Roman – Bacău – Buzău – Urziceni – Bukurešť – Giurgiu) – Bulharsko a Grécko.
  • Štátne cesty.

Autobusom

V meste Bukurešť sa nachádza 6 autobusových staníc (napr. Calea Griviței, Filaret, Militari, …). Tie sú umiestnené väčšinou v okrajových častiach mesta, odkiaľ sa do centra najlepšie dostanete metrom.

Vlakom

Najvýznamnejšou železničnou stanicou Bukurešti je Gara de Nord (3 km/10 min. autom severozápadne od starého mesta).

Lietadlom

Medzinárodné letisko Henri Coandă (Aeroportul Internațional Henri Coandă) sa nachádza 17 km/21 min. autom severne od centra mesta. Do Rumunska som tentoraz cestoval letecky z Rakúska. Let z Viedne do Bukurešti trval kvôli posunu času o jednu hodinu dopredu 2 h 40 min. Let z Bukurešti do Viedne trval kvôli posunu času o 1 hodinu naspäť 45 minút. Priemerná dĺžka letu je 1 h 40 min. Spiatočná letenka stála 84,83 eur. Cena zahŕňala príručnú batožinu (40 x 30 x 20 cm). Mohol som si vybrať miesto v lietadle a pár dní pred odletom som urobil on-line check-in.

Ako sa po meste Bukurešť pohybovať?

Bukurešť ponúka viaceré spôsoby mestskej hromadnej dopravy – električky, trolejbusy, autobusy, metro a vlak. My sme využívali predovšetkým metro (žltá linka č. M1, modrá linka č. M2, červená linka č. M3, zelená linka č. M4). Pri presune z a na letisko sme využili autobusovú linku č. 783. Cesta z letiska na námestia Piața Romană trvala 32 minút. 3-dňová dopravná karta na všetky typy mestskej hromadnej dopravy okrem vlaku stála 35 lei/7,10 eur/os. Ak by ste z alebo na letisko chceli cestovať vlakom zo železničnej stanice Gara de Nord, dopravná karta by stála 40 lei/8,11 eur/os.

Kde v meste Bukurešť získať info?

O návšteve turistického informačného a propagačného centra (Centrul de Informare și Promovare Turistică; 45 m/1 min. pešo od stanice metra Universitate) som písal v článku Severne od centra Bukurešti.

Kde sa v meste Bukurešť (ne)ubytovať?

Nenáročný penzión Casa Romana sa nachádza 400 m/5 min. pešo severozápadne od stanice metra Piața Romană. Penzión je bez stálej recepcie. Do budovy vojdete len na číselný kód, ktorý dostanete niekoľko dní vopred pred vaším príchodom e-mailom alebo sms. Tam som si tiež našiel telefónne číslo na nejakú Nikoletu, na ktorú sa môžete obrátiť s akýmkoľvek problémom. Aspoň tak to tvrdila ona. Či daný problém potom aj skutočne vyriešila, to už je druhá vec. Kľúče od našej izby sme si našli v poštovej schránke.

Staršia budova so starším vybavením. Dvere išli odomknúť, ale nešli zamknúť. Dôvodom bol internetový kábel, ktorý popod ne prechádzal (ako keby bol taký problém vyvŕtať do steny dieru a viesť kábel cez ňu). Nikoleta nám dala inštrukcie, aby som jemne a bez tlaku nadvihol kľučku nahor a dvere zamkol. S mamkou sme si pomysleli, že to bude fungovať asi na podobnom princípe ako niektoré poľské dvere.

Žiaľ, Nikoleta by sa mala naučiť po anglicky, lebo jemne nadvihnúť kľučku v preklade znamená s vynaložením sily nadvihnúť celé dvere (pričom kľučka vám ostane v ruke). Asi deň nám trvalo, kým sme na to prišli. Cítil som sa ako totálny idiot, ktorý nevie zamknúť dvere. Kým sme ich nemohli zamknúť, veci sme si zamkli v starej skrini v izbe. Nikoleta nám sľúbila, že sa ešte v ten večer, alebo deň na to ráno príde niekto na tie dvere pozrieť. Odpoveď na to, či niekto skutočne prišiel, už tuším poznáte sami.

Objednal som 3-lôžkovú izbu pre 2 osoby. Nikoleta nevedela, s kým prídem (a ja som jej to nenapísal). Preto logicky úplne ustlala len manželskú posteľ (s jednou veľkou perinou pre dvoch) a jednolôžko len provizórne s prázdnou obliečkou. Keďže som cestoval s mamkou, spal som na 1-lôžkovej posteli pod obliečkou. Nikto by netušil, že v polovici októbra je v Bukurešti chladnejšie ako pod Tatrami. Po prvej noci spania pod obliečkou som samozrejme ochorel. Ďalšiu perinu sme takisto objavili až na druhý deň.

…a čo kúpeľňa?

Hovorí sa, že zvuk tečúcej vody upokojuje. Ak vám ale 24 hodín denne 4 dni v týždni (rozumej počas celého nášho pobytu) tečie vo vašej súkromnej kúpeľni záchod, príliš vyspatý a upokojený z tej izby neodchádzate. Boli sme ale veľmi vďační za tečúcu vodu, a dokonca teplú, zo sprchy a kohútika. V sprchovacom kúte bol k dispozícii jeden veľký šampón. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom penzióne. Nie je možné rezervovať si miesto na verejnom spoplatnenom parkovisku v blízkosti penziónu.

Penzión susedí s reštauráciou, ktorá je otvorená dlho do noci a naša izba sa nachádzala práve nad vstupom do penziónu. Za jednu 3-lôžkovú izbu Classic pre 2 osoby na 3 noci sme zaplatili 124,06 eur. Cena zahŕňala izbu a mestskú daň. Cena nezahŕňala stravovanie. Už pri rezervovaní izby sa účtovala platba vopred (bez možnosti vrátenia peňazí), takže v penzióne sa určite nedá platiť v hotovosti alebo platobnou kartou.

Kde sa v meste Bukurešť najesť?

Vyberte si zo zoznamu overených reštaurácií podľa jedla dňa – na raňajky, obed alebo na večeru.

Raňajky

Raňajkovali sme v hostinci Hanu‘ Berarilor Casa Oprea Soare južne od starého mesta a v Arco a Crocante severne od centra Bukurešti.

Hanu‘ Berarilor Casa Oprea Soare

Pivovarskom hostinci Casa Oprea Soare (Hanu‘ Berarilor Casa Oprea Soare) som písal v článku Staré mesto Bukurešti.

Arco

Druhý deň sme spoznávali sever mesta. Chceli sme si dať raňajky v jednej reštaurácii, ale v tom bloku mesta vypadol prúd. Tak sme sa presunuli do druhého, ale tam vypadol tiež. Nechceli sme sa už presúvať do tretej reštaurácie. Preto sme si dali studené raňajky v talianskej reštaurácii Arco (1 km/13 min. pešo západne od stanice metra Aviatorilor). Objednali sme si croissant a pomarančový džús. Veľmi milá obsluha. V reštaurácii by sme sa určite zastavili aj na obed, ale to už sme boli v inej časti mesta. Za raňajky pre 2 osoby sme zaplatili 40 lei/8,11 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Crocant

Kaviareň Crocant (400 m/5 min. pešo severozápadne od stanice metra Piața Romană) je ideálnou zastávkou na raňajky, pretože ich tu podávajú celý deň. Odporúčam vám Domácu omeletu s avokádom, kozím syrom, baby špenátom a paradajkami, espresso, čerstvú pomarančovú šťavu, croissant a čaj. Za raňajky pre 2 osoby sme zaplatili 89 lei/18,05 eur.

Obed

Na obed by ste určite nemali obísť turistami, ale aj miestnymi vyhľadávaný hostinec Caru‘ cu bere a ak si nepotrpíte na milú obsluhu, tak nemusíte obchádzať ani reštauráciu Alt Shift.

Caru‘ cu bere

Voze s pivom (Caru‘ cu bere) som písal v článku Staré mesto Bukurešti.

Alt Shift

Reštaurácia Alt Shift (750 m/9 min. pešo západne od stanice metra Universitate) nás sklamala asi najviac. V reštaurácii vám neprinesú jedálny lístok, lebo na stoloch majú QR kódy s odkazom na menu. Keď mi nefungoval kód ani pri treťom stole, obsluha nám veľmi neochotne priniesla menu. Pri našom stole sa vystriedali asi 4 obsluhujúci. Neviem, či preto, lebo nik nevedel poriadne po anglicky alebo pre to, že sa im nechcelo.

Ochutnali sme Grilované morčacie prsia s duseným špenátomZeleninový šalát s kuracími nugetkami. Pri dusení špenátu asi kuchárovi ušla ruka s cesnakom a v zeleninovom šaláte zase s citrónom. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 138 lei/27,99 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou. Keď sme pri platení nenechali tip, nikto zo 4 obsluhujúcich sa už neunúval nám pri odchode odzdraviť. Nie všetky reštaurácie s dobrými recenziami na googli sú skutočne dobré.

Večera

S mestom Bukurešť sme sa rozlúčili v reštaurácii Bacania Veche, zoznámili v Animaletto Pizza Bar a vymrzli v Green Hours Jazz Café.

Bacania Veche

V reštaurácii Bacania Veche (250 m/4 min. pešo severozápadne od stanice metra Piața Romană) nám našli stôl aj bez predošlého rezervovania. Veľmi milá, po anglicky hovoriaca obsluha. Odporučila nám nielen jedlá, ale aj nápoje. Aperitív si radšej zvoľte sami. Jahodovica nebola zlá, ba práve naopak výborná, ale cena nás trochu prekvapila (40 lei/8,11 eur/0,04 cl). Ochutnali sme Hovädzí guľáš so sedmohradskou knedľoupečenými zemiakmi s masťouPečené farmárske kurahľuzovkovým pyré. Jedlo sme zapili remeselným pivom z rumunského mikropivovaru vo Valašsku. Večera bola skutočne zážitkom. Do reštaurácie sme sa chceli vrátiť aj nasledujúci deň na raňajky, ale otvárali až o 11.00 h a to už sme museli cestovať na letisko. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 265 lei/53,75 eur.

Animaletto Pizza Bar

Reštaurácia Animaletto Pizza Bar (400 m/5 min. pešo severozápadne od stanice metra Piața Romană) susedí s penziónom Casa Romana, o ktorom som písal vyššie. Moderná reštaurácia s moderným prístupom. Špinavý stôl sa tu utiera výhradne so suchou servítkou. Takže ak pred vami nejakému hosťovi kvaplo niečo mastné na stôl, obsluha to so suchou servítkou len rozmaže po celom stole.

Ochutnali sme cestoviny Tagliatelle bufala (paradajková omáčka, byvolia mozzarella, cherry paradajky, bazalka, sušený olivový prášok, mikrorastliny) a Tagliatelle salsiccia (čerstvá klobása, cuketa, feferónkový krém, sušený olivový prášok, mikrorastliny). Zabudnite na rumunské pivo. Na stôl mi priniesli holandské. Cestoviny boli chutné, ale niečo tomu chýbalo. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 134 lei/27,18 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.  

Green Hours Jazz Cafe

Do záhradnej reštaurácie Green Hours Jazz Cafe (550 m/7 min. pešo juhozápadne od stanice metra Piața Romană) sa dostanete priamo z rušnej ulice Calea Victoriei. Cez leto musí byť v záhrade určite príjemne, ale večer v polovici októbra sa radšej vyzbrojte teplým svetrom. Veeeľmi pomalá obsluha. Dlho trvalo, kým nám priniesli lístky, kým nás objednali, kým nám priniesli nápoje. Už sme neverili, že nám prinesú jedlo. Dlho sme čakali, kým sme požiadali o účet. Priniesli ho až vtedy, keď som sa išiel obsluhe pripomenúť. Už sme chceli odísť bez zaplatenia. Ochutnali sme Kuracie na indickýKuracie na čínsky spôsob, ktoré boli, mimochodom, výborné. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 126 lei/25,56 eur.

Kam v meste Bukurešť zájsť na kávu (a čaj)?

Bukurešť naozaj nemá núdzu o hipsterské kaviarne. V bočných uličkách ale natrafíte aj na overenú klasiku. Základom je, že v každej z nich ponúkajú skvelú kávu.

Meron Cişmigiu

Meron Cişmigiu (600 m/7 min. pešo západne od stanice metra Universitate) je najlepšou kaviarňou, akú sme v Bukurešti navštívili. Možno aj najlepšou v celom Rumunsku. Kávu si pražia sami v pražiarni v Transylvánii. Kaviarne majú roztrúsené po celom Rumunsku, takže viem, akú značku budem vyhľadávať pri ďalšom vycestovaní do krajiny. Ochutnali sme brownie, jablkovo-orieškový chlebík, espresso, americano, pohár bieleho a ružového vína. Neskutočne milá obsluha, chutné koláče, káva, víno, všetko. Na pamiatku som si odniesol balenie brazílskej kávy, aby som mohol na túto skvelú kaviareň spomínať aj doma na Slovensku. Za účet sme zaplatili 129 lei/26,16 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Artichoke Social House

Nenápadná kaviareň Artichoke Social House sa ukrýva len 160 m/2 min. pešo južne od Národného múzea umenia Rumunska a 600 m/7 min. pešo severozápadne od stanice metra Universitate. Kaviareň som náhodou objavil vďaka dobrým recenziám na googli. O jej obľúbenosti svedčí aj to, že akonáhle sa jeden stôl uvoľnil, hneď na to ho niekto ďalší obsadil.

Sedeli sme na terase, ale objednával som vo vnútri. Hneď pri vstupe ma čašníčka privítala po rumunsky. Hudba tam hrala tak nahlas, že servírka mala na ušiach obrovské slúchadlá. Ledva som počul ju a bol som veľmi zvedavý, či počula ona mňa. Počula a aj rozumela po anglicky. Na stôl nám priniesli všetko v poriadku. Na kaviarni sa mi páčilo, že čistú čiernu kávu tu podávajú len v šálke. Ak chcete cukor, mlieko, lyžičku a nebodaj aj podšálku, obslúžite sa sami pri ďalšom spoločnom stolíku na terase. Objednali sme si 2 kávy a 2 minerálky. Za účet sme zaplatili 45 lei/9,13 eur.

Utopia Coffee Bar

Po studených raňajkách sme zúfalo potrebovali horúcu kávu. Preto sme sa pri spoznávaní severu Bukurešti zastavili na jednu v „garáži“. Utopia Coffee Bar (550 m/7 min. pešo severovýchodne od stanice metra Aviatorilor) sa skutočne nachádza v 3 prerobených garážach. Výberovú kávu pripravovali dvaja šikovní po anglicky hovoriaci chalani. Kávu opäť podávajú len v šálke. Potom sa už obslúžite sami. Za espresso a americano sme zaplatili 17 lei/3,45 eur.

Camera din Față

Kaviareň/čajovňa Camera din Față (v preklade Predná izba; 240 m/3 min. pešo juhozápadne od stanice metra Piața Romană) vyzerá ako stredoveká baroková lekáreň. V sklenených nádobách ale nájdete iný liek. Priznám sa, že čajovne veľmi nenavštevujem. Asi preto som v živote nevidel takú ponuku čaju a kávy, ako v tomto zariadení. Biely, žltý, zelený, čierny, ale aj ovocný, oolong, pu-erh a moja srdcovka – rooibos. Preto som si (logicky) po vypití kávy kúpil balenie sypaného čaju, aby som aj na tento podnik mohol doma na Slovensku spomínať. Keby som si deň predtým nekúpil v kaviarni kávu, je veľmi pravdepodobné, že by som si ju kúpil tu. Od Kolumbie, cez Jamajku, Etiópiu až po Papuu Novú Guineu. Odporúčam všetkým milovníkom čaju (a kávy). Za 2 kávy sme zaplatili 16 lei/3,25 eur. Za jedno 100 g balenie čaju som zaplatil 21 lei/4,26 eur.

Prečítajte si ďalšie články o Bukurešti:

Prečítajte si ďalšie návody na prežitie:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 1. 12. 2022 (1 eur = 4,9303 lei).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko