pezinok male karpaty bratislava region slovensko malokarpatske muzeum v pezinku

5 dôvodov, prečo navštíviť Pezinok

Cestujete na miesta, kde máte známych? Dávnejšie sa do mesta Pezinok presťahovala moja kamarátka z vysokej školy. Neraz ma pozvala k sebe na návštevu. Na prelome júla a augusta som konečne prijal jej pozvanie a mesto navštívil.

Ako sa do mesta Pezinok dostať?

Pezinok sa nachádza v bratislavskom regióne Malé Karpaty, na západnom Slovensku. Z administratívneho hľadiska v rovnomennom okrese Pezinok Bratislavskom kraji.

Autom

Pezinok je len na skok autom od nášho hlavného mesta (21 km/26 min. severovýchodne). Mestom prechádzajú dve cesty II. triedy:

  • Cesta II. triedy 502 (II/502) vedie na trase Bratislava – Svätý Jur – Pezinok – Modra – Limbach – Vrbové,
  • Cesta II. triedy 503 (II/503) vedie zo Šamorína cez Senec – Pezinok – Malacky do Záhorskej Vsi.

Autobusom

Vlastnú autobusovú stanicu Pezinok nemá. Regionálne autobusy zastavujú okrem centra mesta tiež v jeho okrajových mestských častiach Cajla Grinava.

Vlakom

Chýbajúcu autobusovú stanicu si mesto vykompenzovalo dvomi vlakovými zastávkami:

  • Pezinok – 500 m/6 min. pešo južne od centra (severnejšia),
  • Pezinok, zastávka – 4 km/7 min. autom juhozápadne od centra mesta, južnejšia, bližšie k Bratislave.

Kde v meste Pezinok získať informácie?

Mestské informačné centrum sa nachádza priamo v centre mesta na Radničnom námestí v budove Starej radnice v severnej časti zástavby.

Čo v meste Pezinok robiť, vidieť a navštíviť?

S históriou mesta sa oboznámite v Mestskom múzeu, dejinami vinárstva a vinohradníctva v Malokarpatskom múzeu, s mlynárskou expozíciou a galériou insitného umenia v Schaubmarovom mlyne.

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Malokarpatské múzeum v Pezinku sídli v tzv. Kaviakovom dome len 100 m/1 min. pešo severovýchodne od námestia. Na prízemí múzea sa oboznámite s históriu mesta Pezinok, jeho významnými osobnosťami, cechmi a remeslami súvisiacimi s vinohradníctvom. Na vlastnú kožu si môžete vyskúšať stredoveký dereš. Stálu expozíciu dopĺňala krátkodobá výstava drevených a kombinovaných sôch umelca Jána Pribulu.

Suterén múzea sa potom už viac zameriava na dejiny vinárstva a vinohradníctva na úpätí Malých Karpát. Pýši sa tiež najväčšou zbierkou vinohradníckych lisov v Európe. Súčasťou expozície je tzv. „arómabar“ s vôňami typickými pre miestne vína. S kamarátkou sme zistili, že sommeliéri z nás asi nebudú, keďže sme správne uhádli jednu vôňu zo siedmich. Pobavili nás sprievodné texty v expozícii, ktoré nabádajú k tomu, aby ste si už vlastne nečítali, ale radšej si šli dať pohár vína, ktorý je súčasťou vstupenky:

„Dielo je dokonané, nastal čas vychutnať ďalší ročník …“

alebo

„Dosť však teórie, poďme spolu ochutnať výsledok práce našich vinárov!“

Prehliadka múzea končí v degustačnej miestnosti pri pohári (ako inak) vína. Slečna nás upozornila, že víno je trochu suchšie, ale na môj vkus bolo perfektné. Toto je hádam prvé a jediné múzeum, v ktorom je dovolené piť. Nalievaním vína v múzeu o víne nemohli nič pokaziť.

Snáď nabudúce

Múzeum láka návštevníkov aj na simulátor opitosti. Ide o okuliare, po nasadení ktorých sa cítite ako opití. Simulátor v čase našej návštevy nefungoval. Vy si ho pri vašej návšteve múzea nezabudnite vypýtať.

Prehliadku múzea môžete absolvovať s audiosprievodcom. Texty v audiosprievodcovi, sprievodné texty v expozícii (v troch jazykových mutáciách – slovenčina, angličtina a nemčina) a vystavené predmety sú veľmi stráviteľné. Ani neunudia, ani nesklamú. V múzeu sme strávili asi 1,5 h. Expozície sú prispôsobené slabozrakým, nevidiacim i nepočujúcim návštevníkom. Vstupenka stojí 4,00 €/os. Cena zahŕňa audiosprievodcu a pohár vína.

Mestské múzeum

Mestské múzeum v Pezinku sídli v hádam najdôležitejšej budove mesta, starej radnici, priamo oproti Malokarpatskému múzeu. V múzeu sa vďaka archeologickým nálezom prenesiete do minulosti mesta a okolia od praveku po novovek. Podobne ako v iných múzeách, stálu expozíciu dopĺňajú krátkodobé výstavy. Vstupenka stojí 1,00 €/os.

Schaubmarov mlyn

Schaubmarov mlyn (4 km/7 min. autom severne od centra) som prvýkrát navštívil počas tréningového zájazdu kurzu sprievodcu cestovného ruchu v roku 2016. Už vtedy ma mlyn zaujal. Mlyn je historickou a technickou pamiatkou zároveň. Schaumbarov mlyn je taký „posledný Mohykán“. Je posledným zachovaným mlynom na Slovensku a jedným z najväčších potočných mlynov v Európe. V mlyne môžete navštíviť stálu mlynársku expozíciu a dočasné výstavy v galérii insitného umenia. Zamestnanci sú riadne akční a preto majú vždy pripravený atraktívny program, napr. trhy, debaty, či kreatívne dielne. Vstupenka stojí 3,00 €/os.

Schaubmarov mlyn je v správe Slovenskej národnej galérie. V jej správe je tiež kaštieľ Strážky, o ktorom som písal už dávnejšie.

Kde sa v meste Pezinok najesť?

Názov Pezinský Preš (140 m/2 min. pešo východne od námestia) napovedá, že reštaurácia našla svoje miesto v priestoroch pôvodnej vínnej pivnice, v ktorej sa hrozno lisovalo už v 16. storočí. V reštaurácii okrem iných pripravujú tzv. „panvičky“, väčšinou kombináciu mäsa, zeleniny, zemiakov a ďalších surovín. Ochutnal som Kuraciu panvičku s kuracím mäsom, slaninou, cibuľou, opekanými zemiakmi, červenou paprikou a šampiňónmi. Pokrm bol zdobený čerstvou pažítkou a rukolou. Obed bol chutný a porcia primeraná. Za obed pre 3 osoby sme zaplatili 37,30 €. Môžete platiť kartou.

Kam v meste Pezinok na kávu?

Novootvorená kaviareň La Mia coffee.waffle.wine sa nachádza len pár metrov (250 m/ 3 min. pešo) južne od námestia. Ťaží z výbornej polohy medzi námestím a železničnou zastávkou. Ku kaviarni okrem sedenia vo vnútri patrí aj terasa pred vchodom. Keďže sa v čase skorého poobedia do nej slnko naplno oprelo, odporúčam vám sadnúť si na krytú a živým plotom obrastenú ďalšiu terasu cez cestu. Nie, nenechajte sa zmiasť, aj táto terasa patrí kaviarni.

Počas víkendu sme ju navštívili hneď niekoľkokrát. Po prvýkrát sme ochutnali vynikajúce espresso, počas ďalšieho horúceho dňa sme uprednostnili ľadové espresso tonic. No a keď si k tomu pridáte priateľský personál, po návšteve kaviarne budete odchádzať určite spokojní. Kaviareň sa špecializuje tiež na wafle, či už na sladko alebo slano. Priznám sa, že na tie nám už miesto v žalúdku neostalo, ale zase máme o dôvod viac vrátiť sa a ochutnať.

Kam v meste Pezinok na víno?

Pezinská pivnička sa nachádza priamo na námestí v južnej časti zástavby. Vstup do pivničky sa ukrýva v záhrade Tureckého domu. Po prejdení mohutnou bránou sa dostanete do átria budovy, odkiaľ sa vyberiete už len po schodoch naľavo smerom dole. Ocitnete sa v priestoroch viac ako 300-ročnej pivničky s valenými kamennými klenbami. Na výber majú hneď z niekoľkých fliaš vína, ku ktorým servírujú džbán s vodou a štedrú syrovú misu. Síce sme boli traja, ale všetky tie syry, maliny, olivy a oriešky sme aj tak nezvládli zjesť. Celý večer sa nám venovala veľmi milá slečna, ktorá nás s odbitím záverečnej nevyháňala hneď s metlou, ale dovolila nám posedieť si ešte trochu dlhšie.

Pezinok môžete navštíviť kedykoľvek. Bez ohľadu na to, či sa v meste koná alebo nekoná nejaké podujatie. Počas našej návštevy sa v meste nekonalo žiadne podujatie, ale počul som, že pezinské vínne slávnosti sú vraj vychýrené.

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko