Historické mestečko Kežmarok sa nachádza neďaleko Popradu, čo by človek kameňom dohodil. Snažil som sa ho napísať tak, aby ste mali pekne všetko pohromade.
Trochu z histórie mesta Kežmarok
Po tatárskych nájazdoch v rokoch 1241 a 1242 sa na pozvanie kráľa Bela IV. usadili na území dnešného mesta nemeckí „hostia“. V roku 1380 sa Kežmarok stal slobodným kráľovským mestom. Takmer 100 rokov viedol Kežmarok s Levočou vojnu o právo skladu. To Kežmarčania aj získali, avšak ľsťou.
Po tom, čo v roku 1433 husiti vypálili mesto, Kežmarčania prišli o výsadné listiny. Zničené listiny žiadali nanovo potvrdiť, ale pridali k nim už aj právo skladu. Panovník listiny, vrátane práva skladu, potvrdil. Tým, že Kežmarok sa nachádza bližšie k hraniciam, prebral Levoči obchodníkov z Poľska.
Rozvoj mesta sa spája najmä s cechmi a remeslami. Z obdobia 15.-19. stor. je ich známych až 40! Každý druhý júlový víkend sa v meste koná festival Európske ľudové remeslo. V roku 1950 vyhlásili historické jadro za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Ako sa do mesta Kežmarok dostať?
Kežmarok je od Popradu vzdialený 15 km severovýchodne. Autom vám bude trvať cesta asi 20 min. Cesta vlakom trvá 26 min. a stojí 0,81 eur/os., autobusom okolo 30 min. a bude vás stáť 1,10 eur/os. Železničná stanica je od autobusovej stanice vzdialená 5 min. chôdze a z nich sa do centra mesta dostanete do 15 min. juhovýchodným smerom.
Čo v meste Kežmarok robiť, vidieť a navštíviť?
Historické jadro Kežmarku je od roku 1950 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Centrom mesta prechádza historická cesta. Pri opise atraktivít sa jej budem čiastočne pridŕžať. Čo teda mesto ponúka:
- Kostoly
- Drevený evanjelický artikulárny kostol (UNESCO)
- Nový evanjelický kostol
- Bazilika minor sv. Kríža s renesančnou zvonicou
- Kostol Navštívenia Panny Márie (Pavlínsky kostol)
- Mestský hrad s múzeom
- Múzeum bytovej kultúry na Spiši
- Lýceum
- Historický cintorín
- Kultúra v Kežmarku
- Mestské kultúrne stredisko
- Kino Iskra
- Mestská knižnica
- Galérie a výstavné siene
- Galéria u anjela
- Mestská galéria Barónka
- Expozícia meštianskeho domu – výstavné priestory
Drevený evanjelický artikulárny kostol
Drevený evanjelický artikulárny kostol je od roku 2008 súčasťou súboru Drevených chrámov v slovenskej časti karpatského oblúka (UNESCO). Kostol má tvar rovnoramenného gréckeho kríža a postavili ho v štýle ľudového baroka. Traduje sa, že pri stavaní pomáhali švédski námorníci a zanechali po sebe pamiatku – vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná okrúhleho tvaru ako na lodi.
Evanjelici si mohli stavať len drevené kostoly bez veže a zvona za hradbami mesta. Postavili ho bez jediného klinca (tie kovové nahradili drevenými) a dovnútra sa zmestí na neuverenie až 1 500! ľudí. Je to dokonca viac ľudí, ako sa ich zmestí do vedľajšieho Nového evanjelického kostola, ktorý je niekoľkokrát väčší.
Vstupné do kostola sú 3 eur/os. Vstupenka vám ale zároveň platí aj do vedľajšieho Nového evanjelického kostola. V kostole je zakázané fotiť.
Nový evanjelický kostol
Nový evanjelický kostol (tiež ho označujú ako červený kostol) postavili v eklektickom štýle. To znamená, že nesie viaceré prvky, v tomto prípade byzantské, románske, renesančné, maurské a orientálne. Spája 3 svetové náboženstvá – je to evanjelický kostol (kresťanstvo), v jeho oknách si môžete všimnúť židovské hviezdy (judaizmus), veža a kupola kostola pripomínajú mešitu (islam). Súčasťou kostola je mauzóleum vodcu protihabsburského povstania Imricha Thökölyho. Vstupné do kostola sú 3 eur/os., avšak vstupenka platí aj do vedľajšieho dreveného artikulárneho kostola. Fotografie interiéru sú z dávnejšej infocesty.
Bazilika minor sv. Kríža s renesančnou zvonicou
Bazilika minor sv. Kríža je jeden z najväčších spišských gotických chrámov. V prípade záujmu o prehliadku je nutné volať na telefónne číslo +421 52 452 22 20. Vedľa kostola sa nachádza renesančná zvonica, ktorú považujú za najkrajšiu zvonicu na Spiši. Ďalšie zvonice môžete nájsť v Poprade, Poprade-Spišskej Sobote, Poprade-Matejovciach, Vrbove, Spišskej Belej, Spišskej Belej-Strážkach, Podolínci a v Levoči.
Kostol Navštívenia Panny Márie (Pavlínsky kostol)
Mesto Kežmarok (v roku 1650 protestantské) darovalo pozemok, na ktorom sa mal postaviť kostol katolíckej cirkvi za pomoc v boji proti Thökölyovcom. Kostol sv. Kríža patril v tom čase protestantom. Kostol Navštívenia Panny Márie postavili v barokovom slohu. Ohľadom prehliadky sa informujte v Kežmarskej informačnej agentúre.
Mestský hrad s múzeom
Kežmarský hrad sa líši od ostatných hradov tým, že patrí medzi tzv. mestské hrady, t. j. postavili ho priamo na území mesta. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1463. Najvýznamnejším rodom bol už niekoľkokrát spomínaný rod Thökölyovcov. Medzi expozície hradu patria napr. Cechy a remeslá, strelecký spolok, baroková lekáreň, hradná kaplnka, či historické portréty a nábytok. Prehliadka hradu trvá asi 70-80 min. Vstupenka stojí 5 eur/os. Na hrade sa tiež nachádza Expozícia historických vozidiel (2 eur/os.).
Z prehliadky hradu ma najviac zaujal príbeh Beáty Lasky, ktorá v roku 1565 údajne podnikla prvý známy výlet do Vysokých Tatier (na Zelené pleso). Keďže tam išla bez svojho manžela, ten ju za túto trúfalosť nechal uväzniť v jednej z hradných veží. Beáte sa tam zhoršil zdravotný stav a krátko po prepustení zomrela. Historici sa domnievajú, že jej manžel si len potreboval nájsť dôvod, ako sa zmocniť jej majetku.
Múzeum bytovej kultúry na Spiši
Na Hlavnom nám. v goticko-renesančnom dome č. 55 nájdete Expozíciu meštianskej bytovej kultúry na Spiši od konca 17. stor. do zač. 20. stor. (3 eur/os.). Väčšia časť predmetov je z pozostalosti barónky Hedvigy Márie von Szirmay. Jej dom nájdeme tiež na námestí pod názvom Barónka. S barónkou sa spája príbeh nešťastnej lásky i to, že posledné chvíle života strávila sama. Zomrela na zápal pľúc a našli ju až týždeň po smrti.
Evanjelické lýceum v Kežmarku
Evanjelické lýceum (2 eur/os.) v Kežmarku patrí medzi najväčšie školské historické knižnice v strednej Európe. V jeho priestoroch nájdete až 150 000 titulov. Na lýceu študovali a pôsobili hádam všetci štúrovci a mnohé ďalšie významné osobnosti humanitných a prírodných vied. Lýceom nás sprevádzala veľmi milá a zanietená pani sprievodkyňa. Ak budete pozorne počúvať jej výklad, dozviete sa, kde sa nachádza a na čo slúžil kukloch.
Historický cintorín
Neďaleko Nového evanjelického kostola sa nachádza historický cintorín. Ten pôvodne slúžil evanjelikom, až neskôr na ňom začali pochovávať aj katolíckych veriacich. Nájdete tu hroby účastníkov protihabsburského povstania – Jakuba Kraya a Martina Lányho, hrob Dr. Vojtecha Alexandra s rodinou, zakladateľa Karpatského spolku Antona Dollera a mnohých ďalších. Cintorín je voľne prístupný.
Kultúra v meste Kežmarok
Na najstaršej ulici Kežmarku Starý trh sa nachádza Mestské kultúrne stredisko. Stredisko poskytuje priestory na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí, koncertov alebo predstavení žiakov. Nielen miestni môžu vidieť najnovšie filmové trháky, ale aj filmy nezávislej tvorby v Kine Iskra. V budove bývalej tlačiarne a krčmy, v Redute, sa dnes nachádza mestská knižnica. Povráva sa, že kto prejde cez arkádové podlubie reduty, nezmaturuje. Asi vás nepoteším, ale sám som tak urobil ešte pred maturitou a úspešne som zmaturoval. Mýtus vyvrátený! 😀
Galérie a výstavné siene
Aj Kežmarok ponúka výstavné priestory pre všetkých milovníkov výtvarného umenia. Galéria u anjela na Ulici Starý trh vystavuje predovšetkým súčasné výtvarné umenie. Na Hlavnom nám. oproti radnici v ružovom meštianskom dome sa nachádza mestská galéria Barónka (1 eur/os.). Expozícia meštianskeho domu (1 eur/os.) na Ulici MUDr. Alexandra poskytuje priestory na krátkodobé výstavy rôzneho zamerania.
Kde sa v meste Kežmarok najesť?
Kežmarok ponúka bohatý výber stravovacích zariadení. My sme si vybrali reštauráciu, ktorú navštevujem pravidelne, keď som v meste. Nájdete ju na ulici Starý trh a zameriava sa na tradičnú slovenskú kuchyňu. Už po príchode do reštaurácie sa cítite, akoby ste prišli niekam na salaš alebo do koliby. Okrem dreveného nábytku vás obsluha obslúži v slovenských krojoch a jedlo vám spríjemní slovenská ľudová muzika. Nestihol som odfotiť tú porciu pirohov, ktorú som si objednal, tak aspoň fotka po jedle, aby ste videli, že tam varia skutočne chutne (21,20 eur/2 os.).
Kežmarok je veľmi pekné a útulné historické mestečko. Všetkým mojim priateľom a známym sa mesto taktiež veľmi páčilo. V mojej pamäti už navždy ostane zakotvené ako mestečko, v ktorom som trávil svoje stredoškolské roky života. Päť rokov som dennodenne cestoval z Popradu a zas naspäť autobusom, keď som navštevoval miestnu hotelovú akadémiu. Na tieto roky spomínam stále v dobrom. A verím, že tak budete spomínať aj vy, až mesto navštívite.
Užitočné linky:
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko