st lukes bombed out church

5 dôvodov, prečo navštíviť Liverpool

Titanic, Harry Potter, Beatles, najväčšia katedrála Európy, akvárium v múzeu, …Pre tieto dôvody sa určite oplatí navštíviť Liverpool. A čo je na tom najlepšie? Všetky atraktivity sú zdarma.

1. Námorné múzeum

Námorné múzeum (Maritime Museum; 650 m/8 min. pešo juhozápadne od infocentra) sídli na nábreží Liverpoolu v Royal Albert Dock.

Expozície Námorného múzea:

V Námornom múzeu sa nachádza 8 expozícií na 4 podlažiach :

  • Suterén:
    • Emigranti do Nového sveta
    • Zabavené! Hranica a colnica odhalené
  • Prízemie:
    • Na pobreží
  • 1. poschodie:
    • Expozície Lusitania: Život, strata, odkaz
    • Bitka o Atlantik
    • Záchranné laná
  • 2. poschodie:
    • Život na palube
    • Titanic a Liverpool: Nevypovedaný príbeh.

1. Titanic a Liverpool: Nevypovedaný príbeh (Titanic and Liverpool: the untold story)

Stála expozícia Titanic a Liverpool: Nevypovedaný príbeh skúma úlohu Liverpoolu v príbehu Titanicu. Titanic bol v Liverpoole registrovaný, aj keď v ňom nikdy nekotvil. Lodná spoločnosť White Star Line mala taktiež svoje sídlo v Liverpoole. Z mesta vyplávali všetky lode do New Yorku do roku 1907. Neskôr sa prístav kvôli konkurečnej spoločnosti Cunard presunul do Southamptonu.

Expozícia rozpráva príbeh o spojení lode s mestom a ako jej potopenie ovplyvnilo životy obyvateľov Liverpoolu. Model Titanicu vyrobili Harland & Wolff, stavitelia lode v Belfaste. Najstaršie fotografie modelu sú v zbierke Dopravného múzea Ulsteru. Táto expozícia na rozdiel od múzea Titanic Belfast vystavuje aj predmety z vraku lode. Uvidíte keramickú šálku a dutú misku s logom lodnej spoločnosti White Star Line, karafu z brúseného skla, drevené a čierne kožené puzdro na šperky, dámske náramkové hodinky, vzorovanú vetraciu mriežku z olova, či americkú 5-dolárovú bankovku.

Okrem pôvodných predmetov z Titanicu uvidíte aj rekvizity z filmu Titanic z roku 1997, napr. fľaštičku na púder alebo kefu na vlasy z korytnačiny.

Vedeli ste, že:
  • Obrovské kuchynské sporáky Titanicu vyrobili Henry Wilson and Company, Cornhill Works, Liverpool?
  •  „Scotland Road“ (Škótska cesta) bola dlhá chodba, ktorá spájala kajuty posádky s kotolňami v podpalubí Titanicu. Posádka Titanicu ju pravdepodobne nazvala podľa rovnomennej liverpoolskej ulice, na ktorej a v okolí ktorej žili generácie námorníkov aj s rodinami.
  • Carpathia, loď lodnej spoločnosti Cunard, ktorá zachránila 705 preživších z Titanicu, mala sídlo v Liverpoole.
  • Frederick Fleet, námorník, ktorý zbadal ľadovec, bol pôvodne z Liverpoolu.

2. Život na palube (Life on Board)

Expozícia Život na palube vám vyrozpráva príbehy liverpoolskych námorníkov, ktorých obchod viedol k prosperite mesta, ale aj pasažierov, ktorí sa plavili na palubách rekreačných lodí.

3. Lusitania: Život, strata a odkaz (Lusitania: life, loss, legacy)

Vysvetľuje udalosti okolo potopenia lode v kontexte 1. svetovej vojny. Liverpool bol domovským prístavom Lusitanie a lodná spoločnosť Cunard, pod ktorou sa Lusitania plavila, takisto sídlila v meste. Väčšina posádky Lusitanie bola alebo žila v Liverpoole a jeho okolí. Lusitania a jej sesterská loď Mauretania vyplávali prvýkrát z Liverpoolu do New Yorku v roku 1907. Obe lode získali viackrát ocenenie Modrú stuhu pre najrýchlejšie preplávanie Atlantiku. Lusitaniu potopila 7. mája 1915 nemecká ponorka U-20 pri južnom Írsku počas 1. svetovej vojny za menej ako 20 minút. Pri potopení zahynulo 1 191 osôb.

Uvidíte viaceré listy, fotografie, pohľadnice, medaily, šperkovnicu, vreckové hodinky, dámsky papierový vejár, záchrannú vestu, záchranné koleso, porcelánový polievkový tanier, striebornú čajovú lyžičku, striebornú tabatierku, drevené ležadlo, lodný zvon z Mauretanie, či dokonca posteľ z Olympicu. Pred múzeom sa nachádza 1 zo 4 bronzovo-liatinových 22,5-tonových 4-listých lodných skrutiek, ktorá poháňala Lusitaniu.

4. Bitka o Atlantik (Battle of the Atlantic)

Životne dôležitá rola, ktorú Liverpool zohral počas 2. svetovej vojny.

5. Záchranné laná (Lifelines)

Úloha obchodných lodí a námorníkov pri preprave tovaru a pasažierov v mieri aj vo vojne.  

6. Na pobreží (On the waterfront)

Preskúmajte doky Liverpoolu za posledných 300 rokov od malého regionálneho prístavu v roku 1715 až na jedno z najväčších svetových námorných centier.

V expozícii som zistil, že sprievodkyňa nevie, ako vyzerá Titanic. Na obrázok Mauretanie povedala návštevníkom, že je to Titanic.

7. Emigranti do Nového sveta (Emigrants to a New World)

Príbehy miliónov emigrantov, ktorí sa z Liverpoolu plavili v rokoch 1830-1930 hľadať lepší život v „Novom svete“.

8. Zabavené! Hranica a colnica odhalené (Seized! The Border and Customs uncovered)

Stála expozícia Národného múzea pohraničných síl. Kľúčovou témou je boj proti pašovaniu.

Praktické info

Námorné múzeum je otvorené od utorka do nedele od 10.00-17.00 h. Vstup do Námorného múzea je bezplatný. Na prízemí sa nachádzajú uzamykateľné skrinky. Môj ruksak bol ale taký veľký, že sa do nich jednoducho nepomestil. Odmietli mi ho nechať v pokladni múzea, takže celú prehliadku som musel absolvovať s ruksakom na chrbte.

2. Múzeum Liverpoolu

Múzeum Liverpoolu (Liverpool Museum; 800 m/10 min. pešo západne od infocentra) bolo najväčším novovybudovaným národným múzeom v Spojenom kráľovstve za posledných viac ako 100 rokov. Vo svojich súčasných priestoroch sídli len od roku 2011.

Expozície Múzea Liverpoolu:

V múzeu uvidíte 6 stálych expozícií na 3. podlažiach:

  • 2. poschodie:
    • Úžasné miesto
    • Ľudová republika
  • 1. poschodie:
    • Nadzemná železnica Liverpoolu
    • Detektívi histórie
    • Vojaci mesta
  • Prízemie:
    • Veľký prístav

1. Úžasné miesto (Wondrous Place)

Úžasné miesto vám predstaví talentovaných obyvateľov Liverpoolu v oblasti filmu, hudby, športu a televízie. Dozviete sa, v ktorých filmoch sa mesto objavilo ako filmová kulisa, uvidíte obleky skupiny Beatles, kostým Mel C, speváčky skupiny Spice Girls, či čiapku, ktorú nosil Cilian Murphy v seriáli Gangy z Birminghamu.

Vedeli ste, že aj v Liverpoole sa natáčali filmy Harry Potter a dary smrti – 1, Fantastické zvery a ich výskyt alebo najnovší Batman s Robertom Pattinsonom?

2. Republika ľudu (The People’s Republic)

Republika ľudu nie je len o Liverpoole, ale je predovšetkým o jeho ľuďoch, ktorí v meste žijú a tvoria ho. Uvidíte kópiu kormorána, ktorý sa nachádza na vrchole budovy Liver Building, ukážku bývania vo viktoriánskom Liverpoole, interaktívny model liverpoolskeho nábrežia, dozviete sa, ako mesto zasiahla 1. svetová vojna, ako obyvatelia Liverpoolu 8 podporovali boj proti apartheidu (krátkodobá výstava), či o kampani za volebné právo žien.

Vedeli ste, že Liverpool získal svoj názov vďaka kormoránom, ktoré sa zdržiavali pri mláke? Liver bird je mýtické stvorenie, ktoré sa stotožňuje s kormoránom a pool sa tiež prekladá ako mláka alebo kaluž. 

V expozícii ma zaujal model katedrály, ktorá nikdy nebola. Ak by ju ale postavili, bola by 2. najväčšou katedrálou sveta a navždy by zmenila panorámu mesta. Z expozície sa vám tiež naskytne snáď najlepší výhľad na nábrežie mesta.

Liverpool cez objektív (Liverpool Through the Lens)

Galéria Skylight na 2. poschodí slúži na krátkodobé výstavy. V čase mojej návštevy som mohol vidieť fotografie od miestneho fotografa Leroya Coopera, ktorý fotografoval komunitu štvrte Liverpool 8. Fotografie odrážajú témy ako rasizmus, obchod s otrokmi, nerovnosť, ale aj komunitu, rodinu a solidaritu.

3. Nadzemná železnica Liverpoolu (Liverpool Overhead Railway)

Železnicu postavili v roku 1893 a mala zmierniť zápchy pozdĺž liverpoolskych dokov. Svojmu účelu slúžila do roku 1956, kedy ju demontovali. Vagón upevnili v presnej výške pôvodnej železnice 4,8 m nad zemou.

Vedeli ste, že nadzemná železnica Liverpoolu bola prvou elektrickou nadzemnou železnicou na svete?

4. Detektívi histórie (History Detectives)

Expozícia sa zameriava na 10 000 rokov histórie Liverpoolu.

Vedeli ste, že najstaršie predmety v zbierkach múzea sú kamenné nástroje a pálené lieskové orechy z Greasby, ktoré majú okolo 10 000 rokov?

5. Vojaci mesta (City Soldiers)

Expozícia rozpráva príbeh Kráľovho a liverpoolskeho pluku. V roku 2006 sa Kráľov pluk stal súčasťou nového pluku vojvodu z Lancasteru. Vojaci v novom pluku sa naďalej nazývajú kráľovi muži (Kingsmen).

Vedeli ste, že jedným z najstarších predmetov v zbierke Kráľovského pluku je vzácna koža bobra albína, ktorá pochádza z obdobia okolo roku 1777?

6. Veľký prístav (The Great Port)

V expozícii sa dozviete ako v malej zátoke vznikol jeden z najväčších prístavov sveta. Liverpool sa môže pýšiť 1. obchodným mokrým dokom, 1. osobnou železnicou podľa cestovného poriadku a 1. nadzemnou elektrifikovanou železničnou traťou sveta. Dominantou expozície je Lev, slávna parná lokomotíva z roku 1838, ktorá premávala medzi Liverpoolom Manchestrom.

Praktické info

Múzeum Liverpoolu je otvorené od utorka do nedele od 10.00-17.00 h. Vstup do múzea je bezplatný. Na prízemí sú uzamykateľné skrinky za 5 gbp s 3 gbp zálohou pri vrátení náramku. Za použitie skriniek môžete platiť len platobnou kartou.

3. Liverpoolska katedrála (Liverpool Cathedral)

Liverpoolska katedrála (Liverpool Cathedral; 1,4 km/18 min. pešo juhovýchodne od infocentra) je neprehliadnuteľnou dominantou mesta. Katedrála je najväčšou najvyššou katedrálou Spojeného kráľovstva, najväčšou anglikánskou katedrálou v Európe a 8. najväčšou na celom svete. V jej vnútri uvidíte najvyššie najširšie gotické oblúky na svete, ale aj najväčší píšťalový organ v Spojenom kráľovstve. Základný kameň katedrály položil kráľ Eduard VII. v roku 1904 a po 74 rokoch v roku 1978 katedrálu dostavali a vysvätili za prítomnosti kráľovnej Alžbety II. 

Po stranách hlavnej lode môžete vstúpiť do niekoľkých kaplniek. Najviac ma zaujala Lady chapel. V inej dimenzii by som sa chcel raz v takej kaplnke ženiť.

Katedrála je otvorená od pondelka do soboty od 10.00-18.00 h a v nedele od 12.00-18.00 h. Nemusíte si rezervovať vstup do katedrály, pretože je bezplatný. V katedrále robia aj prehliadky so sprievodcom. Prehliadky si nemusíte vopred rezervovať. Taktiež sa za prehliadky nič neplatí. Odporúča sa dar vo výške 3 gbp/os.

Vežový zážitok

Vrcholom prehliadky je výstup do najvyššej veže katedrály. Veža je vysoká 101 m. Vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 152 m n. m. Z veže dovidíte pri peknom počasí až na vežu v Blackpoole, ktorý je od Liverpoolu vzdialený 45 km severne. Nemusíte sa báť, že by ste museli do veže vystúpiť pešo. Na vyhliadkovú plošinu vedú 2 výťahy a 108 schodov. Pred vstupom do 2. výťahu uvidíte obrovské reťaze, ktoré slúžia na spúšťanie centrálnych lustrov.

Vedeli ste, že výmena žiaroviek v lustroch zaberie 5 osobám celý deň?

Po vystúpení z 2 výťahu sa ocitnete v komore zvonov, kde uvidíte najvyššiu (67 m) a najťažšiu (31 t) súpravu zvonov na svete. Musím sa priznať, že v tej výške, či už vonku alebo vo vnútri katedrály mi nebolo všetko jedno.

Veža je otvorená od pondelka do soboty od 10.00-17.00 h a v nedele od 12.00-16.00 h, v prípade zvonenia zvonov len do 15.30 h. Vstupenka stála 7 gbp/8,50 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť on-line alebo v katedrálnom obchode. V obchode môžete platiť platobnou kartou.

Liverpoolska katedrála a Titanic

Vitrážové okno a tabuľku v kaplnke venovali po potopení Titanicu kapitánovi Edwardovi Smithovi. V roku 1995 tiež inštalovali pamätník pre Thomasa Utleyho z Liverpoolu, ktorého spoločnosť vyrábala okienka, okná a zvony Titanicu. Veľké východné okno katedrály pripomína Thomasa Ismaya, zakladateľa lodnej spoločnosti White Star Line.

4. Svetové múzeum

Svetové múzeum (World museum; 800 m/10 min. pešo severovýchodne od infocentra) prvýkrát otvorilo svoje brány pre širokú verejnosť už 8. marca 1853, čo z neho robí najstarším z múzeí a galérií, ktoré prevádzkuje spoločnosť Národné múzeá Liverpoolu. V roku 2010 sa stalo jedným z najobľúbenejších najuznávanejších múzeí Spojeného kráľovstva.

Expozície:

Vo Svetovom múzeu môžete navštíviť 9 expozícií na 5 poschodiach.

  • 5. poschodie:
    • Vesmír a čas
    • Planetárium
  • 4. poschodie:
    • Dinosaury a Prírodný svet
  • 3. poschodie:
    • Svetové kultúry
    • Staroveký Egypt: Cesta časom
  • 2. poschodie:
    • Dom chrobákov
    • Prírodovedné centrum Clore
    •  Krátkodobé výstavy
  • 1. poschodie:
    • Akvárium

1. Vesmír a čas (Space and Time)

Uvidíte rakety, teleskopy, horniny z Mesiaca a modely slnečnej sústavy. Zaujal ma ďalekohľad Williama Edwarda Wilsona. Wilson so svojím teleskopom vytvoril v 19. storočí jedny z najlepších astronomických fotografií, predovšetkým hmlovín. Súčasťou expozície je aj unikátna zbierka hodín a hodiniek od 16. storočia po 60. roky 20. storočia. Uvidíte hvezdárske hodiny a regulátory, vežové hodiny, chronometre, cylindrické, špeciálne priemyselné hodiny, ale aj hodinárske dielenské náradie a mnohé ďalšie.

2. Planetárium (Planetarium)

Planetárium je údajne prvým Spojenom kráľovstve mimo Londýna. Pre verejnosť ho otvorili v roku 1970. Kliknite si na oficiálnu stránku múzea pre aktuálny program podujatí.

3. Dinosaury a Prírodný svet (Dinosaurs and the Natural World)

Uvidíte model lebky Archeopteryxa (vtáčí dinosaurus) v životnej veľkosti, odliatok kostry Allosaura, predchodcu Tyrannosaura rexa, či koprolity, skamenené výkaly vymretých živočíchov. V expozícii Prírodný svet zistíte, ktoré rastliny a zvieratá žijú tam, kde žijú a prečo. V časovom tuneli objavíte začiatky života a jeho vývoj po súčasnosť.

4. Svetové kultúry (World Cultures)

Expozícia skúma výmenu myšlienok a predmetov medzi Európu a Áziou, Afrikou, Amerikami a Oceániou. Aj v expozícii tohto múzea sa zaoberajú otázkami britskej koloniálnej minulosti a jej odkaze.

5. Staroveký Egypt: Cesta časom (Ancient Egypt)

Prekvapila ma rozsiahla zbierka predmetov zo starovekého Egypta a Núbie. Medzi najvýznamnejšie artefakty patria zlatý pečatný prsteň Amenhotepa II., kniha mŕtvych kňaza Djedhora, 4 m dlhý ilustrovaný papyrusový zvitok alebo ohromné množstvo múmií.

6. Dom chrobákov (Bug House)

Počas prehliadky múzea určite nevynechajte Dom chrobákov, kde uvidíte živý hmyz, mravce, pavúky, chrobáky, tarantuly a škorpióny.

7. Prírodovedné centrum Clore (Clore Natural History Centre)

Na základe konkrétnych prírodovedných zbierok sa dozviete plno zaujímavostí o našom svete.

8. Návrat bohov

Stále expozície dopĺňajú krátkodobé výstavy. V čase našej návštevy sa konala výstava Návrat bohov o bohoch antiky. Na prehliadku výstavy si vyhraďte aspoň 1,5 h. Vstupenky si rezervujte na oficiálnej stránke múzea. Vstupenka stojí 8 gbp/os.

9. Akvárium (Aquarium)

Súčasťou expozície je tiež akvárium. Uvidíte raje, kraby, homáre, medúzy, hviezdice, sasanky ako z rozprávky Hľadá sa Nemo a samozrejme žraloky. O živočíchy sa stará 6 špecializovaných odborníkov s viac ako 60-ročnými skúsenosťami.

Vedeli ste, že akvárium je 2. najstarším verejným akváriom na svete? V múzeu ho inštalovali už v roku 1857.

Praktické info

Svetové múzeum je otvorené od utorka do nedele od 10.00-17.00 h. Šatňa sa nachádza na prízemí múzea. V nej sú k dispozícii skrinky za poplatok 2 gbp a zálohu 3 gbp. Vstup do múzea je bezplatný. Krátkodobé výstavy môžu byť spoplatnené. Po vyčerpávajúcej prehliadke sme nabrali sily v muzeálnej kaviarni. Kaviareň je otvorená od utorka do nedele od 10.00-16.30 h. Za espresso som zaplatil 2,45 gbp/2,98 eur.

5. Prechádzka Liverpoolom

Aj pri obyčajnej prechádzke Liverpoolom natrafíte na rôzne zaujímavosti. Vybral som sa predovšetkým za miestami, ktoré sa spájajú s Titanicom, ale nevynechal som ani dominanty, ktoré k mestu neodmysliteľne patria.

Albion House

Od roku 1898 ďalších 36 rokov v budove sídlila lodná spoločnosť White Star Line, ktorej patril i Titanic. Sídlo spoločnosti tu ostalo aj po roku 1907, keď sa transatlantická linka z Liverpoolu do New Yorku presunula do Southamptonu. Budovu navrhol Norman Shaw, ktorý stojí aj za budovou Scotland YardLondýne. Spodné 2 podlažia a suterén obložili veľkým murovaným kamenným obkladom, zatiaľ čo tie vyššie vodorovnými pásmi z ružových tehál a portlandského kameňa. Vďaka tomu si budova vyslúžila prezývku „pruhovaná slanina.“ 400 m/5 min. pešo západne od infocentra.

14 Castle Street

400 m/5 min. pešo severozápadne od infocentra. Hudobní agenti CW a FN Black mali na tejto adrese kancelárie na 3. poschodí. Naverbovali a zamestnali 8 hudobníkov v kapele Titanicu.

Pamätník hrdinom lodnej strojovne

Pamätník hrdinom lodnej strojovne (Memorial to Heroes of the Marine Engine Room, 1 km/13 min. pešo severozápadne od infocentra) odhalili 6. mája 1916. Venovali ho 244 zamestnancom strojovne, ktorí prišli o život, keď sa Titanic po zrážke s ľadovcom potopil. Zostali na svojich miestach a dodávali elektrinu a ďalšie vybavenie najdlhšie, ako mohli. Žulový monument navrhol Sir William Goscombe John. Pamätník ale nepatrí len hrdinom lodnej strojovne Titanicu, ale hrdinom všetkých lodí, najmä tých, ktoré sa potopili v prvých rokoch Veľkej vojny. Pamätník je jedným z mála v Anglicku, ktorý ctí obetu pracujúcich mužov.

Kráľovská filharmónia Liverpoolu

Foyer Kráľovskej filharmónie Liverpoolu (Royal Liverpool Philharmonic Hall; 1,4 km/19 min. pešo juhovýchodne od infocentra) sa stal pamätným miestom bronzovej tabule hudobníkov Titanicu. Všetkých 8 členov kapely zahynulo pri potopení lode. Tabuľu pôvodne umiestnili 4. novembra 1912 na chodbe bez prístupu širokej verejnosti, ale až po rekonštrukcii filharmónie v roku 1995 ju konečne môže vidieť každý.

Sála sv. Juraja (St George’s Hall)

Neoklasicistickú sálu sv. Juraja (St. George’s Hall; 750 m/9 min. pešo severovýchodne od infocentra) dokončili v roku 1854. Zaujímavosťou je, že ju postavili ako súdny dvor a koncertnú sieň v jednom. Koncerty sa v nej, našťastie, konajú dodnes. Počas koncertu sa započúvate do zvuku 3. najväčšieho organu v Spojenom kráľovstve (2. Albert HallLondýne, 1. Katedrála v Liverpoole).

Tri Grácie

Tak ako v starovekom Gréckú boli 3 Grácie bohyňami krásy a pôvabu, tak aj trojica eduardovských budov na nábreží rieky Mersey, poeticky nazvaných 3 Grácie, prispieva svojou krásou ku panoráme mesta.

Najsevernejšou z nich je Royal Liver Building (700 m/9 min. pešo západne od infocentra), ktorú otvorili v roku 1911 ako riaditeľstvo Royal Liver Friendly Society. Na jej vrchole sú pripravené vzlietnuť 5,5 m vysoké medené sochy kormoránov, symbolov Liverpoolu.

Prostrednou gráciou je budova v štýle talianskeho paláca Cunard (Cunard Building; 650 m/9 min. pešo západne od infocentra), v ktorej kedysi sídlilo riaditeľstvo lodnej spoločnosti Cunard Line. Na prízemí budovy si môžete pozrieť a vypočuť expozíciu Britský hudobný zážitok (British Music Experience).

Najjužnejšou gráciou je budova prístavu v Liverpoole (Port of Liverpool; 800 m/10 min. pešo západne od infocentra). Dokončili ju v roku 1907 a jej kupola až nápadne pripomína kupolu Katedrály sv. Pavla v Londýne.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného ku dňom úhrady.  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko