komarno podunajsko nitriansky kraj slovensko

Komárno – pútavá história a skvelá gastronómia

Komárno bolo pre mňa až donedávna vždy len tranzitným mestom na ceste autobusom do Bulharska. Konečne som dal mestu šancu a navštívil ho počas spoznávania Podunajska.

Ako sa do mesta Komárno dostať?

Komárno sa nachádza v regióne cestovného ruchu Podunajsko na juhozápadnom Slovensku. Z administratívneho hľadiska je sídlom rovnomenného okresu v Nitrianskom kraji.

Autom

Mestom Komárno vedú 2 cesty 1. triedy:

  • Cesta 1. triedy 63 (I/63) – ktorá vedie na trase Bratislava – KomárnoIžaPatinceKravany nad Dunajom a Štúrovo,
  • Cesta 1. triedy 64 (I/64) – vedie na trase Žilina – Komárno.

Autobusom

Či už budete do mesta prichádzať zo severu alebo západu, autobusy stoja tiež na viacerých autobusových zastávkach v jednotlivých mestských častiach (Ďulov Dvor, Nová Stráž, Hadovce, …). Autobusová stanica Komárno sa nachádza len 280 m/3 min. pešo východne od železničnej stanice a 1,5 km/19 min. pešo severne od centra mesta.

Vlakom

Mestom Komárno prechádzajú 2 železničné trate:

  • 131 – spája Komárno s Bratislavou,
  • 136 – spájala Komárno s Kolárovom, momentálne je na tejto trati prerušená osobná doprava.

Železničnú stanicu Komárno nájdete len 280 m/3 min. pešo západne od autobusovej stanice a 1,5 km/19 min. pešo severne od centra mesta.

Ako sa po meste Komárno pohybovať?

V meste Komárno momentálne (júl 2021) premávajú 3 linky mestskej hromadnej dopravy. Cestovné poriadky jednotlivých liniek nájdete na oficiálnej stránke mesta.

Kde v meste Komárno získať informácie?

Turisticko-informačná kancelária Komárno (alebo tiež Komárňanská informačná kancelária – KIK) sídli na prízemí Zichyho paláca v západnej časti zástavby Námestia Generála Klapku. Nanešťastie, mesto sme navštívili prvýkrát cez víkend a druhýkrát podvečer, kedy už bolo informačné centrum zatvorené, takže som sa nenabalil propagačnými materiálmi. Vzdialenosti jednotlivých atraktivít som počítal práve od informačného centra.

Čo v meste Komárno robiť, vidieť a navštíviť?

Počas prehliadky mesta si určite nenechajte ujsť pevnosť, Nám. generála Klapku a Nádvorie Európy. Verím, že pri vašej návšteve budete mať viac času ako ja a navštívite aj expozície Podunajského múzea.

Pevnosť

Národná kultúrna pamiatka Pevnosť v Komárne je súčasťou najrozsiahlejšieho pevnostného systému v strednej Európe, ktorý mohol poňať až 200 tisíc vojakov. Rozprestiera sa na juhovýchodnom cípe mesta, pri sútoku Dunaja a Váhu. Pevnosť sa delí na Starú a Novú, pričom obidve časti sú súčasťou prehliadky.

Nová Pevnosť

Do pevnosti sa vstupuje honosnou Leopoldovou bránou, pomenovanou po Leopoldovi I. Habsburskom, ktorý nariadil dobudovanie Novej pevnosti. Po prejdení bránou sa ocitnete pred budovou Kasárne, ktorá svojou dĺžkou 540 m patrí medzi najdlhšie budovy v strednej Európe. Mala slúžiť pre 2 000 – 2 500 vojakov, ale počas socializmu v nej bývalo až 4 000 vojakov. Pred kasárňou sa nachádza veľké nádvorie, tzv. „buzerák“ alebo tiež „buzerplatz“, kde vojaci cvičili a predstavovali vojenské ukážky. Ako pokračujeme hlbšie do pevnosti, dostávame sa na nádvorie Veliteľskej budovy, obytnej budovy dôstojníkov armády a veliteľa Pevnosti. Vojenskému účelu slúžila až do roku 2003 Armáde SR.

Počas prehliadky sa dozviete plno zaujímavých historiek. Jednou z nich bola aj tá o dobývaní pevnosti 100-tisícovým tureckým vojskom, ktoré pevnosť nakoniec nedobylo. Koľko vojakov bolo potrebných v pevnosti sa dozviete na prehliadke.

Stará pevnosť

Dostávame sa k bránam Starej pevnosti. Návštevník si len veľmi ťažko predstaví, že pred pevnosťou bola priekopa napustená vodou z Dunaja a do pevnosti sa vstupovalo po padacom moste. Hlavným vstupom do Starej pevnosti je Ferdinandova brána pomenovaná po Ferdinandovi I. Habsburskom. Spestrením prehliadky je výstup na Dunajský bastión, z ktorého sa vám naskytne ničím nerušený výhľad na Dunaj a protiľahlé Maďarsko. Počas socializmu celú Starú pevnosť natreli načerveno. Postupne získava svoju pôvodnú farbu. Počas prehliadky Starej pevnosti uvidíte muničné sklady, bazén, „Dementora“, kazematy či miestnosti na skladovanie kapusty a uhoriek. Prehliadka vrcholí v najvýchodnejšej časti pevnosti, tzv. Čiernom labyrinte, v ktorom sa pohybujete len na základe hmatu a sluchu.

Zaujímavosťou je, že od roku 1968 do roku 1990 tu bol jeden z najväčších sovietskych muničných skladov na Slovensku, ktorý by v prípade nehody zrovnal celé mesto so zemou.

Návštevný poriadok

Nie nadarmo píšu na oficiálnej stránke pevnosti, aby ste si na prehliadku zabezpečili pevnú obuv a baterky. V prípade, že ste si so sebou nepriniesli vlastnú baterku, nemusíte sa ničoho obávať, na začiatku prehliadky ju dostanete. Alebo si môžete svietiť mobilom. Baterku využijete na viacerých miestach, obzvlášť v tmavých a desivých kazematoch. Prehliadku môžete absolvovať len so sprievodcom, keďže sa pevnosť nachádza v zlom stavebno-technickom a miestami až havarijnom stave. V prípade nepriaznivého počasia sa prehliadky nevykonávajú vôbec. Prehliadka trvá okolo 1,5 hodiny.

Vstupenky do pevnosti sa kupujú v pokladni, ktorú nájdete v zadnej časti budovy Mestskej polície (170 m/2 min. pešo severozápadne od pevnosti). Vstupenka stála 5 eur/os. Ak momentálne nemôžete navštíviť pevnosť osobne, ale veľmi radi by ste ju videli, môžete vyskúšať virtuálnu prehliadku na oficiálnej internetovej stránke. Celý pevnostný systém mesta Komárno na Slovensku Komáromu v Maďarsku je navrhnutý na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Námestie generála Klapku

Námestie generála Klapku lemujú zo severu Radnica a zo západu Zichyho palác. Juhovýchodne od námestia nájdete Dôstojnícky pavilón.

Radnica

Neorenesačnú mestskú radnicu v priebehu storočí viackrát prestavali i nanovo postavili. Radnica v súčasnosti slúži ako sídlo mestského úradu.

Dôstojnícky pavilón

Neogotický Dôstojnícky pavilón budete mať po ľavej ruke z pevnosti smerom k námestiu. Pavilón pôvodne slúžil ako súbor dôstojníckych bytov pre dôstojníkov cisárskej a kráľovskej armády a ich rodín. Na prízemí budovy sa kedysi nachádzalo kasíno pre dôstojníkov, ktorého priestory dnes slúžia na reprezentačné účely mesta. V budove sídlia viaceré inštitúcie a organizácie.

Nádvorie Európy

Nádvorie Európy (200 m/2 min. pešo severne od Nám. gen. Klapku) tvorí okolo 45 stavieb, ktoré reprezentujú architektúru typickú pre rôzne regióny Európy. Priamo na námestí som sa nedopátral k tomu, ktorý dom predstavuje ktorú krajinu. Tak som začal pátrať na internetoch. Na jednom blogu som vyčítal, že kedysi sa na jednotlivých domoch nachádzali medené tabuľky s názvom štátu, ktorý daný dom prezentoval. Neviem kedy, ale tieto tabuľky už na budovách viac nenájdete. A tak vám ostáva si jednotlivé krajiny už len domyslieť.

Centrum nádvoria tvorí fontána, okolo ktorej sa sústreďujú sochy vybraných uhorských panovníkov a patrónov Európy. Na nádvorie sa vstupuje 4 rôznymi bránami.

Podunajské múzeum

Do mesta mám minimálne jeden dôvod navyše, aby som sa tam vrátil. Je ním múzeum, ktoré sme počas našej poslednej návštevy mesta nestihli vidieť. Podunajské múzeum v Komárne sídli vo viacerých budovách naprieč mestom:

  • Kultúrny palác (300 m/4 min. pešo západne od centra mesta) – ponúka 3 stále expozície:
    • Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 a národopis regiónu
    • Reprezentačná sála – obrazáreň Karol Harmos
    • Stála výstava komárňanského maliara
  • Klasicistický Zichyho palác tvorí západnú časť zástavby Nám. generála Klapku – stále expozície dejiny mesta Komárno od roku 1849 do roku 1945 a významní rodáci mesta Franz Lehár Mór Jókai
  • Budova múzea a knižnice (280 m/3 min. pešo západne od centra mesta) – obrazáreň múzea
  • Bašta VI. – rímske lapidárium (2,5 km/31 min. pešo severne od centra mesta) – vystavuje rímske kamenosochárske pamiatky. Expozícia sídli v bastióne z 19. storočia.
  • Roľnícky dom – dom sa nenachádza priamo v meste Komárno, ale v obci Martovce (17 km/15 min. autom severne) – v dome sa nachádza expozícia ľudovej architektúry a tradičného bývania. Prehliadku si vopred objednajte.

Vstupenka do Kultúrneho paláca, Zichyho paláca a Budovy múzea a knižnice stojí 2 eur/os. Vstupenka do Rímskeho lapidária stojí 1 eur/os.

Kde sa v meste Komárno ubytovať?

Ubytovanie sme mali v Patinciach a preto pre vás nemám recenziu na žiadne ubytovacie zariadenie.

Kde sa v meste Komárno najesť?

V meste sme vyskúšali 2 reštaurácie a 1 bar. Prečítať si môžete o 2 reštauráciách v centre mesta.

Klapka

Klapka sa nachádza v Zichyho paláci, ktorý lemuje námestie zo západnej strany. Reštaurácia je ako stvorená na menšiu oslavu významnej rodinnej udalosti. A ak sa práve neblížia narodeniny žiadneho člena rodiny, vôbec to nevadí, zájdite si do reštaurácie aj tak a zaručujem vám, že aj obyčajná návšteva bude pre vás malým sviatkom. Sadnite si na terasu a popri čakaní na jedlo sledujte ruch na námestí. Ochutnal som Steak z mangalice s novými zemiakmi na slaninovo-zeleninovom lôžku a borievkovou omáčkou. Rodina si tiež pochutnala na Tradičnej farmárskej slepačej polievke, Vyprážanej bravčovej panenke s pečenými tlačenými zemiakmi a bryndzou ochutenou tatárskou omáčkou, Farmárskom kuracom paprikáši s haluškami a uhorkovým šalátom a mnohých ďalších. Jedlo bolo famózne. Keď tak píšem o tých jedlách, už sa mi zbiehajú slinky a navštívil by som reštauráciu Klapka opäť. Vkusná, moderná, luxusná reštaurácia. Profesionálna obsluha.

Banderium

Banderium (280 m/3 min. pešo severozápadne od námestia) sa nachádza na okraji historického centra mesta. V horúci deň sme si sadli na terasu v átriu. Ochutnal som pizzu Tonno – tuniakovu pizzu s cibuľou a olivami, ktorá bola dobre prepečená, s nadýchanými okrajmi, chrumkavá a predovšetkým sýta. Rodina si tiež pochutnala na Slepačom vývare, Kuracích kúskoch vysmážaných v koreninovo-petržlenovom obale, Zeleninovom šaláte s kuracími kúskamipizze Diavola. Veľmi milá obsluha.

Užitočný link:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko