medzinarodny farmarsky festival dobovy jarmok poprad spisska sobota

Aký bol dobový jarmok v Spišskej Sobote?

Od piatka 15. do nedele 17. júna 2018 sa konal v Poprade-Spišskej Sobote Medzinárodný farmársky festival a Dobový jarmok. Podujatie otváralo tohtoročnú letnú turistickú sezónu. Ako lepšie sa dá otvoriť sezóna, než ochutnaním čerstvých plodov z našich záhrad a prenesením sa do atmosféry začiatku minulého storočia pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky.

Medzinárodný farmársky festival

Medzinárodný farmársky festival sa niesol v podpore malých farmárov a ponuke z dvora priamo spotrebiteľovi. Predávajúci ponúkali tradičné údeniny, syry z kravského mlieka, kyslú kapustu rovno zo súdka, chilli z vlastnej záhrady, produkty z konopy, pirohy z pohánkovej múky, sladké šúľance, pečené buchty, bratislavské rožky, oleje lisované za studena, sirupy od výmyslu sveta, z ktorých vám pripravili osviežujúce limonády, minerálnu vodu z Tatier, či v neposlednom rade aj ekologický gastroriad a obaly a mnohé ďalšie.

Pre všetkých milovníkov kávy nechýbala jej ponuka z originálneho dopravného prostriedku. Ak ste mali chuť na niečo alkoholické, mohli ste ochutnať odrodové destiláty, čapované pivo, či vína zo slovenských regiónov Hont a Tekov.

Významným hosťom trhov bol aj známy šéfkuchár Gabo Kocák, ktorý sa vo svojom kuchárskom umení vždy snaží využívať čerstvé a miestne suroviny prvotriednej kvality.

K ochrane životného prostredia ste mohli prispieť aj vy sami, pretože počas celého podujatia boli všadeprítomné farebné vrecia na triedenie odpadu.

Ekologická bola aj doprava. Každú párnu hodinu, v sobotu od 12.00 do 18.00 h a v nedeľu od 12.00 do 16.00 h, premával elektrobus od ZOC MAX cez zastávku pri OC Forum do Spišskej Soboty. Takisto medzi OC ForumSpišskou Sobotou premával medzi 10.00-18.00 h kyvadlovo obľúbený turistický vláčik.

Tí najmenší si mohli vyskúšať upiecť chlieb, vyrobiť vlastné maslo alebo nechať „narásť biele fúzy“ z čerstvého mlieka z mliekomatu. Trhy začínali predpoludním a trvali do neskorých večerných hodín.

Dobový jarmok v Spišskej Sobote

Program Dobového jarmoku, venovanému 100. výročiu vzniku Československej republiky, trval takisto od piatka do nedele.

1. deň programu Dobový jarmok Piatok 15. júna 2018

V piatok otvoril o 14.00 h program koncert skupiny Star Band, ktorá sa zameriava na viaceré hudobné štýly ako pop, rock, či reggae. Ich koncert bol skutočne skvelý, škoda len, že vystupovali v čase, keď boli ešte ľudia v práci. Hádam bude mať táto kapela možnosť sa predstaviť aj širšiemu publiku.

Ďalší koncert ste mali na chvíľu pocit, že Spišskú Sobotu navštívil samotný Eric Clapton, ale nedajte sa zmýliť, bola to skupina Eric Clapton Revival, ktorej sa podarilo vytvoriť dokonalú rockovo-bluesovú atmosféru.

Na záver piatkového dňa ste si mohli zaspievať najväčšie hity Elánu so skupinou Castelans Elán Revival.

Aby to ale nebolo len o koncertoch, o 17.00 h bola nielen pre pamätníkov pripravená prednáškaVzniku Česko-Slovenska v archívnych dokumentoch, ktorú sprevádzala Zabudnutá výstava k 20. výročiu vzniku 1. ČSR.

Prezentácie pokračovali aj po 18.00 h v divadelnej sále Spišskej Soboty. Najprv Príbeh histórie kávy od Etiópie až po súčasnosť a po nej Príbeh poctivej chuti Indonézie. Ak ste náhodou nestihli tieto prezentácie v piatok, nemuseli ste zúfať, pretože sa opakovali aj cez víkend poobede.

2. deň programu Dobový jarmok Sobota 16. júna 2018

V sobotu som skutočne nadobudol pocit, že som sa preniesol na Dobový jarmok, aký sa kedysi mohol konávať v Spišskej Sobote.

O 10.00 h otvoril dobový jarmok richtár Duško Kubáň. Po jeho príhovore nasledovalo predstavenie Slovenského klubu sokoliarov. Klub prezentoval dravé vtáky počas celého dňa v parku na námestí. Tí odvážnejší si mohli tiež vyskúšať, aké je to držať takéhoto dravca na ruke. Ja som ale medzi nich nepatril. 😉

Festival nezabudol ani na najmenších, ktorí sa mohli odviezť Stredovekým taxíkom a zažiť Príbeh rytiera v podaní Teáter Komika, či stretnúť Kocúra v čižmáchŽabieho princaDivadle Bum Bác Bratislava.

Aj v sobotu ste mohli ulahodiť svojim ušiam. Po 14.00 h vystúpil Michal Smetanka, ktorý si ctí našich predkov hrou na dobové hudobné nástroje. Pravdepodobne vrcholom večera, ale aj celého podujatia, bol koncert skupiny Marián Čekovský Band. Okrem svojich skladieb zahrnuli do repertoára aj ďalšie známe hity. Sobotňajší program ukončil koncert skupiny Dr. Feelgood Revival, ktorá hrá známe skladby tejto rockovej kapely 70. rokov z Veľkej Británie.

Na voľnej ploche medzi stánkami sme počas dňa videli orientálne a stredoveké tance v podaní Alimah Fusion a divadla Alchýmie. Historicko-umelecká spoločnosť Bojník zas predviedla streľbu z dobových zbraní. Na jarmoku vystúpil aj detský folklórny súbor DFS Venček, mohli ste si vypočuť verklikára (to je ten pán, čo otáča kľukou a hracia skrinka vydáva zvuk). Na podujatiach stretnete verklikárov bežne, len som nevedel, že sa to tak nazýva. 😉 Alebo ste si mohli vyraziť vlastnú pamätnú mincu, či pohladkať kozičky v parku.

3. deň programu Dobový jarmok Nedeľa 17. júna 2018

Nedeľňajší program otvoril koncert Duchoňovcov, pri ktorom si hlavne staršie ročníky nostalgicky zaspomínali na najväčšie hity Karola Duchoňa. Program uzatvárala contry-rocková kapela The Colt zo Spišskej Novej Vsi.

Myslím si, že mesto Poprad nemohlo lepšie otvoriť letnú turistickú sezónu 2018. Návštevník sa preniesol v čase, vypočul si príjemnú muziku, ochutnal lokálne špeciality, stretol svojich priateľov a známych, niečo nové sa dozvedel, prispel k ochrane životného prostredia, atraktívne strávil svoj voľný čas, … a takto by som mohol pokračovať. 😉

Meštianske domy Spišskej Soboty sa stali dokonalou kulisou veľkého divadelného javiska – Sobotského námestia a podujatie Medzinárodný farmársky festivalDobový jarmok boli dobre zinscenovanými divadelnými predstaveniami.

Prečítajte si tiež:

https://adamvaneckotraveller.sk/slovensko/15-dovodov-pre-spissku-sobotu/

Článok bol sponzorovaný mestom Poprad. 

© Ing. Adam Vanečko