Trávite radi čas vonku? Tak potom by ste mali navštíviť Svätý Jur. Jeho atraktivity sa nielenže nachádzajú všetky na čerstvom vzduchu, ale sú tiež bezplatné. Na čo ešte čakáte? 🙂
Ako sa do mesta Svätý Jur dostať?
Svätý Jur sa nachádza v turistickej oblasti Malé Karpaty v Bratislavskom regióne cestovného ruchu na západnom Slovensku. Z administratívneho hľadiska ho zaraďujeme do okresu Pezinok v Bratislavskom kraji.
Autom
Svätým Jurom prechádzajú:
- diaľnica D4 – obchvat Bratislavy,
- cesta II. triedy č. 502 (II/502) – vedie na trase Bratislava – Svätý Jur – Pezinok – Modra – Vrbové.
Autobusom
Vo Svätom Jure je niekoľko autobusových zastávok (Kačačnice, Krajinská, Logistické centrum, …). Autobusová zastávka Svätý Jur, námestie sa nachádza 160 m/2 min. pešo juhovýchodne od vinocentra.
Vlakom
Svätým Jurom prechádza železničná trať č. 120, ktorá spája Bratislavu – Svätý Jur – Pezinok – Trnavu a Trenčín so Žilinou. Železničná stanica Svätý Jur sa nachádza 1,3 km/14 min. pešo juhovýchodne od vinocentra.
Kde v meste Svätý Jur získať info?
Vo Svätom Jure získate info v 2 informačných centrách – Infocentrum Svätý Jur a ViNOCENTRUM.
ViNOCENTRUM
ViNOCENTRUM poskytuje info predovšetkým o vinárstve a vinohradníctve mesta Svätý Jur. Vo vinocentre ochutnáte vína od svätojurských vinárov, niečo malé na záhryz či kávu. Návštevu vinocentra sme nestihli, pretože počas pracovných dní je otvorené v podvečerných a večerných hodinách. Vzdialenosti k jednotlivým inštitúciám a podnikom cestovného ruchu som počítal práve od vinocentra.
Infocentrum Svätý Jur
Priznám sa, že Infocentrum Svätý Jur sme si v meste ani nevšimli. To asi preto, že sme nečítali všetky nápisy na budovách a infocentrum bolo v čase našej návštevy aj tak zatvorené. Prevádzková doba je od utorka do piatka od 13.00-17.00 h. Infocentrum sa nachádza oproti kaštieľu Pálffy cez cestu.
Čo v meste Svätý Jur robiť, vidieť a navštíviť?
Vo Svätom Jure sme navštívili veľkomoravské hradisko, hneď na kopci oproti zrúcaninu hradu Biely Kameň, po obede sme sa vybrali do vinohradníckeho skanzenu a na záver sme navštívili Renesančný dom.
Veľkomoravské hradisko
Slovanské veľkomoravské hradisko Neštich (2,5 km/38 min. pešo severozápadne od vinocentra) vybudovali v Malých Karpatoch vo včasnom stredoveku v 8.-10. storočí nad cestou, ktorá viedla na Záhorie. Na základe archeologických nálezov ale vieme, že túto lokalitu osídlili Germáni už na prelome letopočtov. Hradisko plnilo viaceré funkcie – obrannú, politickú a správnu, ako sídlo vyššej spoločenskej vrstvy a zásobáreň tovaru. Na hradisku našli sekery, hroty šípov a kopijí, strmene, pracky opaskov, prasleny alebo šperky. V 13.-14. storočí páni zo Svätého Jura a Pezinka vybudovali drevený palác, kamennú cisternu, keramické potrubie a murovanú bránu. Valy s priekopami uvidíte na hradisku dodnes. Archeologická lokalita je celoročne voľne prístupná.
Hrad Biely Kameň
Národná kultúrna pamiatka hrad Biely Kameň (1,3 km/19 min. pešo severozápadne od vinocentra, v miestnej časti Neštich doľava po žltej turistickej značenej trase) stojí na konci mesta na okraji lesa.
Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1271, keď ho dobyl Přemysl Otakar II. V priebehu storočí sa neustále menili majitelia hradu. Zo zachovaných listín poznáme detailné informácie o hrade i jeho stave. Hrad naposledy poslúžil obyvateľom Svätého Jura v roku 1663, kedy mestečko vypálili krymskí Tatári v službách Osmanov. Odvtedy prestali hrad jeho majitelia využívať a začal sa postupne rozpadať.
O obnovu hradu sa stará Občianske združenie Castrum Sancti Georgii. Ruku k dielu môžete priložiť i vy, či už fyzicky alebo finančne. Aj v čase našej návštevy na hrade panoval čulý ruch. Z hradu už toho v súčasnosti veľa nezostalo, napriek tomu má toto miesto niečo do seba. Po ruine sa môžete poprechádzať. Hrad je voľne prístupný celoročne. Vstup je na vlastné riziko.
Vinohradnícky skanzen
Vinohradnícky skanzen (1 km/14 min. pešo juhozápadne od vinocentra) sa nachádza západne od mesta Svätý Jur. Najatraktívnejším prvkom skanzenu je vyhliadka, z ktorej dovidíte na mesto, vinohrady, Malé Karpaty, Podunajskú nížinu až na bratislavské „mrakodrapy“. Vyhliadku postavili v roku 2018. Pod vyhliadkou stojí vinohradnícka kamenica – kamenná búda so strechou. Neďaleko na spevnenej ploche stojí pergola s drevenými stolmi a lavicami. Biele, modré a novošľachtené odrody viniča vysadili v tzv. kolových vinohradoch. Som presvedčený, že keď sa v skanzene koná podujatie, určite to tam žije. Inokedy si tam užijete ticho a pokoj. Skanzen je celoročne voľne prístupný.
Renesančný vinohradnícky dom
Renesančný dom (280 m/4 min. pešo severozápadne od vinocentra) sa nachádza po ceste z centra mesta smerom ku hradisku a zrúcanine hradu. Je príkladom typického vinohradníckeho obydlia. Po príchode sme sa začali po areáli domu túlať a čítať si texty o histórii stavby. Po krátkej chvíli nás oslovil jeden z majiteľov domu, ktorý nám renesančný dom a všetky jeho verejné (i neverejné) priestory poukazoval.
Gotický dom z 15. storočia (1479) na začiatku 16. storočia renesančne prestavali, neskôr barokovo upravili a v 2. polovici 20. storočia zrekonštruovali. Práce ale ani zďaleka neskončili a na obnove domu sa neustále pracuje. Ešte je na ňom práce ako na kostole. Videli sme 500-ročnú pivnicu, ale i tie z konca 17. storočia. Vo všetkých organizujú ochutnávky vína. Na poschodí je izba, v ktorej môžete prenocovať.
Prešli sme do ďalšej miestnosti, v ktorej sa pre deti i dospelých konajú pravidelné tvorivé dielne. Po obede sme sa v dome zastavili opäť, aby sme ochutnali výbornú kávu, burčiak, hroznový a višňový mušt. Za účet sme zaplatili 10 eur. V záhrade domu akurát pripravovali renesančné jedlá. Inokedy si v peci upečiete svoj vlastný chlieb.
Škoda len, že sme sa nemohli zdržať dlhšie, lebo sme museli ísť na vlak. Nabudúce sa zastavíme opäť a okrem pohára vína si doprajeme aj horúcu čokoládu. Keď si budete návštevu renesančného domu plánovať vy, kliknite si na stránke na kalendár, pretože sa tam neustále niečo deje.
Kde sa v meste Svätý Jur najesť?
Reštaurácia a kaviareň Café Korzo (190 m/2 min. pešo juhovýchodne od vinocentra) sa nachádza v centre mesta. Chvíľu nám trvalo, kým sme reštauráciu našli. Ukrýva sa totiž vo dvore starej Zichyho kúrie, v ktorej tiež sídli mestský úrad. Pred vchodom do budovy sme si nevšimli žiadnu tabuľu, ktorá by nás na reštauráciu upozornila. Teplé septembrové počasie nám dovolilo sadnúť si na terasu reštaurácie. Obsluha si mohla ušetriť jednu cestu k nášmu stolu, keby nás neprišla objednať bez jedálnych lístkov. Ochutnali sme Burger Classik a Burger Bacon. I keď sa reštaurácia nešpecializuje na burgre, boli veľmi chutné. Za obed sme zaplatili 25,30 eur.
Kam v meste Svätý Jur zájsť na kávu?
Penzión, reštaurácia a kaviareň Krone (160 m/2 min. pešo južne od vinocentra) sídli v starom meštianskom dome v centre Svätého Jura. V kaviarni sme sa zastavili na menší coffee break pred spoznávaním mesta. Síce sme sedeli na terase s výhľadom na hlavnú ulicu, ani vo vnútri to nevyzerá vôbec zle. Ba práve naopak. Kaviareň zariadili v štýle prvorepublikových kaviarní. Ochutnali sme Tvarohový koláč a espresso. Koláč i káva boli výborné. Za účet sme zaplatili 7,50 eur. V Krone môžete platiť platobnou kartou.
Navštívte aj tieto vinohradnícke lokality:
- Römerland Carnuntum-Marchfeld v Rakúsku
- Mikulov na Morave, kde víno tečie potokom
- Ochutnávka vín v Bóna Winery
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko