poprad kvetnica zamcisko popradsky hrad cykloturistika

Mestská informačná kancelária Poprad vás v júni pozýva na 5 cyklo-prehliadok

Mestská informačná kancelária Poprad prináša júnové cyklo-stredy s Rasťom #VisitPoprad, ktorý obyvateľov a návštevníkov mesta oboznámi s tými najkrajšími cyklotrasami z Popradu.

Trasy jednotlivých cyklo-prehliadok

Mestská informačná kancelária Poprad (MIK Poprad) si pre všetkých cyklistických nadšencov pripravila sériu podujatí Júnové Cyklo-stredy s Rasťom #VisitPoprad. Každú júnovú stredu sa obyvatelia a návštevníci Popradu môžu tešiť vždy na inú cyklo-potulku po meste a jeho blízkom okolí. Rasťo, ktorého môžete stretnúť na front office v MIK Poprad, vás bezpečne prevedie tými najkrajšími cyklotrasami z Popradu a je presvedčený, že si uvedené trasy určite zamilujete!

1. Poprad – Spišská Sobota – Veľká

Prvú cyklo-stredu, ktorá sa uskutoční už na budúci týždeň (2. júna 2021), sa účastníci podujatia budú „túlať“ po meste. Trasa má dĺžku približne 10 km. Z centra mesta sa účastníci vyberú do mestskej časti Popradu Spišská Sobota, ktorá je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Dominanta námestia – Kostol sv. Juraja, ktorý navštívila v roku 2008 anglická kráľovná Alžbeta II., renesančná zvonica, mariánsky stĺp Immaculata či renesačné, barokové a klasicistické meštianske domy, v ktorých prežili svoje osudy rôzne významné osobnosti, vás prenesú do stredoveku. Zo Spišskej Soboty sa bude pokračovať do mestskej časti PopradVeľká, kde bude výlet zároveň končiť. Trasu odporúčajú aj s „bike-sharing“ bicyklom.

2. Poprad – Kvetnica

Druhá cyklo-streda s Rasťom #VisitPoprad (9. júna 2021) bude menšou okružnou jazdou do rekreačnej časti PopraduKvetnice. Kvetnica síce vznikla len na konci 19. storočia ako klimatické kúpele, jej osídlenie však doložili omnoho skôr. Nad Kvetnicou sa nachádza archeologická lokalita Zámčisko s tzv. „Popradským hradom“. Hrad zohral svoju úlohu predovšetkým počas plienenia bratríkov. Výlet má dĺžku asi 15 km a vedie z centra Popradu na sídlisko Nový Juh, okolo strelnice, Malého lomu na Kvetnici, jazdeckého areálu na sídlisko Starý Juh, kde cyklo-prehliadka končí. Trasu odporúčajú rekreačným cyklistom aj s „bike-sharing“ bicyklom.

3. Poprad – Gánovce

Tretiu cyklo-stredu určili všetkým milovníkom histórie, ktorým neprekážajú dlhšie a náročnejšie trasy. Rasťo vás zavedie do neďalekých Gánoviec, ktoré sú známe nálezom výliatku mozgovne neandertálskej ženy. Trasu odporúčajú zdatnejším cyklistom. Výlet má dĺžku približne 20 km. Z centra mesta sa pôjde cez sídlisko Starý Juh, jazdecký areál do Gánoviec a po ceste späť cez dedinku Hozelec do mestskej časti Popradu – Stráže pod Tatrami, kde bude prehliadka končiť. Cyklo-výlet sa uskutoční 16. júna 2021.

4. Poprad – Lopušná dolina

Na štvrtej cyklo-strede s Rasťom #VisitPoprad (23. júna 2021) si účastníci zase trochu „oddýchnu“. Trasa má síce 25 km, ale vedie po cyklochodníku do Lopušnej doliny a naspäť. Aj táto trasa je vhodná pre menej skúsených cyklistov s „bike-sharing“ bicyklom.

5. Poprad – Krížová

Posledná, piata cyklo-streda (30. júna 2021) bude opäť pre zdatnejších cyklistov. Tentoraz absolvujú okružný výlet okolo vrchu Krížová, ktorý sa vypína nad Kvetnicou. Trasa je dlhá asi 20 km a jej začiatok je podobný ako pri druhej cyklo-potulke a teda z centra mesta cez sídlisko Nový Juh a strelnicu. Tentoraz sa ale bude pokračovať na zverník, Dubinu a cez Kvetnicu a Malý lom naspäť do Popradu na sídlisko Starý Juh.

Mestská informačná kancelária Poprad vám odporúča:

Každý cyklo-výlet sa začína o 17.00 h pred Mestskou informačnou kanceláriou Poprad, ktorá sa nachádza na Nám. sv. Egídia 43/86 v budove Reduty. Všetky cyklo-prehliadky sú bezplatné. Účastníci by mali mať prilbu v zmysle platných predpisov. Deti a mládež do 18 rokov by sa mali týchto podujatí zúčastňovať v sprievode zodpovednej dospelej osoby. Aby ste mohli využívať bike-sharing bicykle, je potrebné stiahnuť si do svojho chytrého telefónu aplikáciu. V prípade nepriaznivého počasia sa cyklo-výlet neuskutoční.

Prečítajte si, čo uvidíte na trasách:

© Ing. Adam Vanečko

Zdroje fotografií a obrázkov: Mesto Poprad, Martin Kolba, Richard Gerényi

Článok vznikol v spolupráci s Mestskou informačnou kanceláriou Poprad.

Ďalšie tipy na voľný čas nájdete na oficiálnej internetovej stránke MIK Poprad www.visitpoprad.sk.