bratislavsky hrad bratislava slovensko tripito.eu

2 dni v meste Bratislava

Pripravil som pre vás itinerár na 2 atraktívnym programom nabité dni v našom hlavnom meste Bratislava. Nezabudol som, samozrejme, na tipy, ako sa do mesta dostanete rôznymi druhmi dopravy, ako sa po meste najlepšie pohybovať, kde získať ďalšie informácie, kde sa ubytovať, kam zájsť na dobré jedlo či kávu.

Ako sa do mesta Bratislava dostať?

Bratislava sa delí na 5 okresov a 17 mestských častí. Nachádza sa v južnej časti Bratislavského kraja. Z hľadiska cestovného ruchu sa spolu s okresmi Senec a Pezinok nachádza v regióne cestovného ruchu Bratislava a okolie na západnom Slovensku.

Autobusom

Autobusová stanica Mlynské nivy sa nachádza 1,5 km/21 min. pešo východne od Hlavného námestia. Niektoré medzištátne autobusy tiež zastavujú na autobusových zastávkach Most SNP (600 m/8 min. pešo juhozápadne od Hlavného námestia) a Einsteinova (1,8 km/25 min. pešo juhozápadne od Hlavného námestia).

Vlakom

Železničná stanica Hlavná stanica sa nachádza 1,9 km/28 min. pešo severne od Hlavného námestia. Ak budete do Bratislavy cestovať vlakom, môžete tiež vystúpiť na niektorej z týchto železničných staníc:

  • Vinohrady – 6,3 km/15 min. autom severovýchodne od Hlavného námestia,
  • Predmestie – 5,7 km/14 min. autom severovýchodne od Hlavného námestia,
  • Nové Mesto – 5,7 km/15 min. autom severovýchodne od Hlavného námestia,
  • Petržalka – 4,4 km/8 min. autom juhozápadne od Hlavného námestia.

Lietadlom

Medzinárodné letisko M. R. Štefánika (skratka BTS) sa nachádza 13 km/16 min. autom severovýchodne od Hlavného námestia. Z letiska sa momentálne (júl 2024) dostanete do 34 cieľových miest v Európe a Afrike.

Ako sa po meste Bratislava pohybovať?

Mestskú hromadnú dopravu v Bratislave zabezpečuje spoločnosť Dopravný podnik Bratislava. Na výber máte z autobusov, trolejbusov a električiek. Jednorázový cestovný lístok momentálne (júl 2024) stojí 1,10 eur/30 min. Cestovný lístok si kúpite v predajniach dopravného podniku, žltých automatoch, v novinových stánkoch, vo vozidlách regionálnych autobusov alebo on-line. V niektorých automatoch môžete platiť platobnou kartou.

Kde v meste Bratislava získať info?

Turistické informačné centrum sa nachádza 160 m/2 min. pešo východne od Hlavného námestia.

Čo v meste Bratislava robiť, vidieť a navštíviť?

Hrad, plavba loďou, múzeum umenia, prehliadka mesta so sprievodcom, vyhliadková veža, ale aj adrenalínové aktivity ako skywalk či rafting. To všetko ponúka Bratislava.

Hrad Devín

Národná kultúrna pamiatka Hrad Devín (12,7 km/18 min. autom západne od Hlavného námestia) sa už niekoľko storočí vypína na strategickom mieste nad sútokom Moravy a Dunaja. Devínska hradná skala je chráneným územím európskeho významu. V minulosti bol Devín dôležitým strategickým bodom obranného systému Limes Romanus. Na hrade objavili viaceré rímske kamenné stavby z 3. a 4. storočia. Pôdorys jednej z nich pripomína antickú hrobku. Preto dostala názov cella memoriae. Stavbu chráni drevená konštrukcia. Nájdete ju neďaleko vstupnej brány.

Prečítajte si o Kamennom rímskom kasteli Kelemantia v obci Iža.

V období Veľkej Moravy nebol Devín len pohraničným strážnym hradiskom, ale aj kniežacím sídlom. Predpokladá sa, že knieža Rastislav pozval a očakával práve tu Konštantína a Metoda. Devín a Petržalka patrili od roku 1938 Nemeckej ríši. Po skončení vojny sa Devín aj Petržalka vrátili obnovenej Československej republike, pričom už po februári 1948 sa československo-rakúska hranica stala súčasťou železnej opony. V Československu pri pokuse o útek zahynulo 280 ľudí, pri strážení hranice 654. Iba niekoľkým desiatkam ľudí sa podarilo ujsť. 

V jaskyniach skalného brala pod horným hradom uvidíte stálu expozíciu Hrad Devín v 13.-20. storočí. Expozícia prezentuje stavebný vývoj hradu, jeho majiteľov a najvýznamnejšie udalosti. Archeologickú expozíciu dopĺňa geologická história hradného brala a unikátna prezentácia zvyškov mora z obdobia treťohôr.

Hrad Devín má pre mňa aj po niekoľkých návštevách magickú atmosféru a stále sa na toto miesto rád vraciam.

Praktické info o hrade Devín

Hradom sa vďaka novému informačno-navigačnému systému pokojne odsprevádzate aj sami. Zložkami informačného systému sú audio sprievodca a textový sprievodca. Hrad je otvorený od apríla do mája a v septembri od utorka do nedele od 10.00-18.00 h, od júna do augusta od utorka do nedele od 10.00-19.00 h, v októbri a v marci od utorka do nedele od 10.00-17.00 h a od novembra do februára od utorka do nedele od 10.00-16.00 h. Expozícia a výstava sú sprístupnené len počas letnej turistickej sezóny (apríl – október). Vstupenka stojí od apríla do októbra 8 eur/os. a od novembra do marca 4 eur/os.

Plavba loďou s večerou

Plavby po Dunaji prevádzkuje spoločnosť Slovenská plavba a prístavy – lodná osobná doprava (LOD), ktorá sídli v budove Osobného prístavu (700 m/9 min. pešo juhovýchodne od Hlavného námestia). Plavili sme sa na lodi Harmónia, ktorá je najnovšou a najluxusnejšou loďou na Dunaji pod slovenskou vlajkou. Je ideálna na rôzne podujatia počas celého roka. Na spodnej aj vrchnej palube disponuje kompletne vybavenou kuchyňou a barom. Jedlá pripravujú priamo na lodi, takže sa nemusíte obávať, že ich najprv niekde uvaria a na loď už len privezú.

Večeru na Dunaji sme začali studeným predjedlom, ktorým bol Grilovaný melón so syrom feta a orechmi. Po predjedle nasledoval hlavný chod – Grilovaný losos s quinoa šalátom a hráškovým pyré. Večeru sme ukončili dezertom v podobe Mangového sorbetu s vodkou. Na pitie máte na výber z teplých, studených, alkoholických a nealkoholických nápojov. Pred večerou som si doprial mnou tak milovaný kokteil Negroni. Plavba loďou s večerou v sebe spája 2 veci, ktoré milujem – lode a jedlo. Plavbu by som si určite veľmi rád zopakoval a večera bola taká dobrá, že by som ju pokojne zjedol znova.

Nalodiť sa môžete od 18.00 h. Plavba trvala od 18.30-20.00 h. Večera sa podávala od 19.00-20.00 h. Loď vyplávala spod Starého mosta proti prúdu Dunaju smerom ku mostu Lafranconi. Potom sa otočila a plavila sa v smere prúdu až za Prístavný most. Nakoniec sa opäť otočila, aby doplávala naspäť ku Starému mostu. Večera stojí 58 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť vopred on-line na oficiálnej internetovej stránke spoločnosti alebo v cestovnej agentúre, ktorá sídli v Osobnom prístave.

Danubiana Meulensteen Art Museum

Múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum (22,7 km/26 min. autom juhovýchodne od Hlavného námestia) slávnostne otvorili 9. septembra 2000. Zakladateľmi múzea sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič, ktorý mimochodom pochádza z toho istého mesta ako ja, z Popradu. Múzeum ťaží zo svojej vynikajúcej polohy na hranici 3 štátov – Slovenska, Rakúska a Maďarska, ale predovšetkým na polostrove na Dunaji. Okrem samotného umenia vo vnútri galérie tak budete obdivovať aj to, ktoré vytvorila príroda pri pohľade von oknom alebo na polostrove meniacom sa s každým ročným obdobím.

Z areálu taktiež najlepšie oceníte architektúru múzea, ktoré svojím tvarom pripomína rímsku galéru s opretými drevenými veslami. Po prehliadke múzea sa nezabudnite tiež prejsť sochárskym parkom ku Dunaju. Park predstavuje 60 sôch najvýznamnejších osobností svetovej, európskej a slovenskej výtvarnej scény. Z parku zamierte až na strechu múzea, ktorá vám poskytne nekonečné výhľady na celú oblasť. Múzeum je otvorené od utorka do nedele od 10.00-18.00 h. Vstupenka stojí 10 eur/os. V múzeu môžete platiť platobnou kartou.

Prehliadka Starého mesta so sprievodcom

Cez Staré mesto som prechádzal snáď miliónkrát, no nikdy som sa podrobne nezameral na všetky detaily budov. Staré mesto Bratislavy môžete, samozrejme, spoznávať s bedekrom alebo mobilom v ruke. Ale nič nenahradí výklad sprievodcu, ktorý z mesta pochádza, alebo v ňom žije. Pretože len dobrý sprievodca vám povie rôzne pikošky a zaujímavosti z histórie mesta a jeho osobností a upozorní vás na dobrý obed, kávu či zmrzlinu. Absolvovali sme prehliadku s veľmi milou a komunikatívnou pani sprievodkyňou z cestovnej kancelárie tripito.eu.

Pani sprievodkyňa nás povodila po Starom meste naozaj hore-dole, od Michalskej brány ku Dómu sv. Martina, od Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí po Hlavné námestie. Upriamila našu pozornosť na zaujímavé pamätné tabule (napr. tá o bosorke), delové gule z čias Napoleona Bonaparteho, dozvedeli sme sa tiež, kto bol Posmievačik, či Čumil. Ale viac vám už prezrádzať nebudem. Zavolajte alebo napíšte do tripita a pýtajte si Nikolu.

Vyhliadková veža UFO

Vyhliadková veža UFO (950 m/14 min. pešo juhozápadne od Hlavného námestia) získala svoje pomenovanie vďaka rozhľadni v podobe lietajúceho taniera. Jediný výťah vás doň „vystrelí“ za 45 sekúnd. Reštaurácia s barom sa nachádzajú vo výške 85 m, vyhliadka je vo výške 95 m a pri dobrej viditeľnosti ponúka výhľad až do vzdialenosti 100 km. Priemer kupoly je 32 m.

Trochu histórie

Stavba visiaceho 1-pylónového mosta s vyhliadkovou vežou začala v roku 1967. Autormi projektu boli architekti J. Lacko, L. Kušnír, I. Slameň a inžinieri A. Tesár a J. Zvara. O 5 rokov neskôr, v roku 1972, most spolu s vežou uviedli do prevádzky. V dobe vzniku bola táto stavba 1 z 2 takto konštrukčne riešených stavieb na celom svete. Za slovenskú stavbu storočia v kategórii mostné stavby vyhlásili most s vyhliadkovou vežou v roku 2001. V rokoch 2003-2005 sa uskutočnila modernizácia interiéru reštaurácie a vyhliadky.

V roku 2005 sa veža stala súčasťou organizácie The World Federation of Great Towers (WFGT), ktorá združuje vyhliadkové veže a výškové budovy. Nájdete tam aj také veže, ako napr. Žižkovskú vežu v Prahe, Eiffelovu vežu v Paríži, Burj Khalifa v Dubaji, Empire State Building v New Yorku či Spinnaker Tower v Portsmouth.

UFO Skywalk

Skywalk je jedinečná adrenalínová atrakcia. Vyskúšať ju môžete počas letnej turistickej sezóny od apríla do októbra. Prejsť sa po okennej rímse vyhliadkovej veže okolo kupoly v sprievode profesionálneho inštruktora môžete naozaj len tu. Pokiaľ nie ste príliš zamestnaní tým, kam stúpate, môžete si, samozrejme, vychutnať i výhľady na Bratislavu. Samotná prechádzka trvá v priemere 10-12 minút. Tí, ktorí si netrúfajú na skywalk tak ako ja, si môžu pochutnať na fantastickej čokoládovej torte a espresse.

Praktické info o Vyhliadkovej veži UFO

Vyhliadková veža UFO je otvorená od 10.00-23.00 h. Vstupenka stojí 9,90 eur/os. od pondelka do piatka od 10.00-13.00 h; 11,90 eur/os. od pondelka do piatka od 13.00-23.00 h; soboty, nedele a sviatky od 10.00-23.00 h. Vstupenky si kúpite na vstupnej recepcii vyhliadkovej veže UFO. Nie je možné kúpiť si ich vopred on-line. Skywalk stojí 65 eur/os. Skywalk si kúpite len vopred on-line.

Divoká voda

Areál Divoká voda (22,5 km/25 min. autom juhovýchodne od Hlavného námestia) sa nachádza v mestskej časti Čunovo. Či už ste profesionál alebo amatér, areál vám ponúka hneď niekoľko rôznych športových aktivít:

  • rafting,
  • kajak, kanoe, paddleboard,
  • riversurfing,
  • hydrospeed,
  • vodné skútre,
  • wakeboard, vodné lyže, double trouble, banán ťahaný za vodným skútrom,
  • plavba po Dunaji na motorovom člne Crownline,
  • paintball, gelly ball, splat r ball,
  • aquaroller,
  • lukostreľba,
  • plážový volejbal, plážový futbal,
  • futbal na tráve,
  • wellness a fitness.

Snáď najvyhľadávanejšou športovou aktivitou v areáli Divoká voda je rafting. Tento adrenalínový šport je vhodný pre 4- až 6-člennú posádku. Dva kanály ponúkajú 5 rôznych druhov tratí, každú s dĺžkou 460 m so stupňom náročnosti WW I-VI. Počas aktivity splavíte kanál, postupne si osvojíte techniky pádlovania a prejazdov. Kanály sa môžu splavovať od marca do novembra. Rafting v skupine min. 4 osôb stojí 30 eur/os. Cena zahŕňa okrem samotnej aktivity tiež požičanie kompletného výstroja, šatňu so sprchou a vedenie profesionálneho inštruktora. Na aktivitu si vyhraďte 90 minút. Splav trvá 60 minút.

Kde sa v meste Bratislava ubytovať?

Trojhviezdičkový hotel ibis Bratislava Centrum (550 m/8 min. pešo severozápadne od Hlavného námestia) stojí neďaleko tunela pod Bratislavským hradom. Ubytovať sa môžete od 15.00 h. Odubytovať sa môžete do 12.00 h. Napriek tomu, že okolo hotela premávali každú chvíľu električky a nachádza sa len na skok od centra mesta, v hoteli bolo ticho a pokoj.

Bol som ubytovaný v pohodlnej klimatizovanej 2-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom s výhľadom na hradby hradu. V kúpeľni som mal k dispozícii bezplatné toaletné potreby. Kontinentálne raňajky podávajú formou štedrého bufetu. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom hoteli. Súkromné parkovisko je k dispozícii na mieste. Poplatok je 18 eur/deň. Veľmi milí zamestnanci hotela, ktorí mi na recepcii ochotne vytlačili, čo som potreboval.

Kde sa v meste Bratislava najesť?

V meste Bratislava sme vyskúšali 3 reštaurácie, ak nepočítam plavbu loďou, ktorá bola spojená s večerou. Reštaurácie som zoradil podľa obľúbenosti a pravdepodobnosti návratu.

Brasserie La Marine

Brasserie La Marine (1,5 km/20 min. pešo juhovýchodne od Hlavného námestia) je bezpochyby najlepšou reštauráciou, v akej sme v Bratislave jedli. Spája v sebe to najlepšie z jedla a cestovania. Vďaka doplnkom pôsobí prímorským dojmom a keď sa pozriete von oknom (ak náhodou nesedíte rovno na terase), pri pohľade na mohutný Dunaj nadobudnete pocit, že ste na dovolenke.

Brasserie je neformálna reštaurácia s uvoľneným prostredím, kde sa podávajú výdatné jedlá. Kedysi bola miestom varenia a servírovania piva.

Večeru som začal Paradajkovou polievkou s parmezánom a bazalkou. Tak tejto polievky by som zvládal zjesť ešte jeden hrniec. Po polievke nasledovalo hlavné jedlo. Vybral som si Kurací supreme s pyré z maslového hrášku a tempurovanou zeleninou. Vrcholom večere bol dezert v podobe Eclairs plneného jahodovým krémom s bielou čokoládou a lyofilizovanými jahodami. Tak po tejto večeri už by som mohol pokojne aj zomrieť.

Upečte si doma Čokoládou potreté eclair s francúzskym vanilkovým krémom a jedlým zlatom z 1. triedy Titanicu!

Štefánka by Pulitzer

Reštaurácia Štefánka by Pulitzer (750 m/11 min. pešo severne od Hlavného námestia) nesie meno po princeznej Štefánii, vdove po princovi Rudolfovi, následníkovi rakúsko-uhorského trónu od roku 1904. Budovu v eklektickom štýle navrhol architekt a staviteľ Alexander Feigler mladší na prelome 19. a 20. storočia v roku 1897. Interiér s prvkami secesie vás prenesie naspäť do minulosti, do obdobia rakúsko-uhorskej monarchie. Toto historické obdobie odrážajú aj jedlá v jedálnom lístku.

Prvým chodom bola Zeleninová polievka. Ako hlavný chod som si vybral Tekvicové rizoto s pečenou cviklou, pekanovými orechmi a rukolou. Síce som bol po prvých 2 chodoch sýty, neodolal som rakúskemu dezertu v podobe Kaiserschmarrn s hrozienkami s čučoriedkovým džemom a domácou šľahačkou. Veľmi milá a profesionálna obsluha. Večeru som snúbil so svetlým výčapným pivom zo Severnej Moravy.

Zylinder Café Restaurant

Kaviareň a reštaurácia Zylinder Café Restaurant (350 m/5 min. pešo južne od Hlavného námestia) sa ukrýva medzi stromami na Hviezdoslavovom námestí. Musím sa priznať, že o reštaurácii som počul už dávnejšie, avšak ešte nikdy som v nej nemal príležitosť večerať. Preto boli moje očakávania, pochopiteľne, vysoké. Reštaurácia sa podobne ako napr. Štefánka zameriava na rakúsko-uhorskú kuchyňu, doplnenú ale o súčasné kulinárske trendy. V reštaurácii sa snažia využívať čerstvé a sezónne potraviny z regiónu.

Večeru som začal krémovou maslovou tekvicovou polievkou s tekvicovými semiačkami a bylinkovým olejom. Po hustej krémovej polievke som zvolil ľahší hlavný chod. Vybral som si Pečeného zubáča so sezónnymi zemiakmi a remuládou. Aj v tejto reštaurácii som večeru zakončil rakúskym dezertom, tortou Sacher, doplnili ju však vanilkovou zmrzlinou. Kým večera bola nezabudnuteľným kulinárskym zážitkom, obsluha v nás taktiež zanechala nezabudnuteľný zážitok. Žiaľ, skôr negatívny ako pozitívny. Pomalá a neprofesionálna obsluha bez zmyslu pre humor.

Kam v meste Bratislava zájsť na kávu?

Pekáreň Pressburg Bajgel (240 m/3 min. pešo juhozápadne od Hlavného námestia) sa nachádza priamo v Starom meste na rohu Ventúrskej a Panskej. Spoznáte ju podľa veľkého bratislavského rožku s nohami a očami, ktorý vás víta pred vchodom. Milá malá útulná pekáreň, v ktorej môžete, kým čakáte na svoju objednávku, sledovať, ako sa tie bratislavské rožky vlastne pripravujú. Bajgle tu pripravujú podľa tradičnej receptúry z poslednej dekády 19. storočia. Okrem klasických náplní v podobe vlašského orecha a maku, pripravujú v pekárni napr. aj mandľové rožky.

Orechové rožky majú tvar písmena „C“ a makové pripomínajú svojím tvarom podkovu. Obdivujem všetkých zamestnancov pekárne, pretože rožky som piekol zatiaľ len raz. Síce tie moje voňali ako bratislavské rožky, chutili tak, o tom tvare by sa dalo polemizovať. A radšej som sa na ne zospodu ani nepozeral, lebo mi (takmer) všetky popraskali. Preto ich výrobu radšej asi prenechám profesionálom a teším sa, až sa v pekárni zastavím opäť.

Upečte si doma vlastné Bratislavské rožky!

Poďte na plavbu loďou aj v týchto mestách:

Článok vznikol v spolupráci s FIJET Slovakia a FIJET World.

© Ing. Adam Vanečko