spisska sobota poprad tatry spis slovensko

Čo robiť v Poprade

Poprad ponúka pre každého niečo. Spísal som pre vás 9 dôvodov, čo robiť v Poprade, aby ste z mesta vyťažili maximum. Čaká v ňom na vás história, umenie, oddych, turistika, cykloturistika, kúpanie, zručnosť, um, krása, pôžitok, vône a chute.

1. Kostol sv. Egídia

Kostol sv. Egídia vznikol pravdepodobne v 2. polovici 13. storočia ako 1-loďový kostol. Neskôr ho prestavali na 2-loďový, ktorý je typický pre viaceré kostoly Spiša. Kostol zaujme predovšetkým svojou vnútornou výmaľbou. Kedysi sa v ňom nachádzalo najstaršie vyobrazenie Tatier, ale keďže nebolo najstaršou ani pôvodnou freskou, odstránili ho pre významnejšie fresky pod ním. Len pred 3 rokmi sa do kostola vrátila Madona s anjelmi z Popradu. Síce nie originál, lebo ten sa nachádza v zbierkach Slovenskej národnej galérieBratislave, ale „certifikovaná kópia“ od reštaurátora z Popradu.

Vrcholom prehliadky je výstup na 26-m vysokú vežu. Kostol sv. Egídia v Poprade je pravdepodobne jediným kostolom, v ktorom môžete vidieť klenby kostola aj z opačnej strany, z podkrovia kostola. Je pravda, že schodisko viac pripomína rebrík ako schody, ale ten výhľad stojí skutočne za to. Najočakávanejším je samozrejme výhľad na Vysoké Tatry. Okrem nich ale uvidíte aj Západne Tatry, Belianske Tatry, Levočské vrchy, Kráľovu Hoľu či dokonca Slovenský raj.

Kostol môžete navštíviť od pondelka do piatka o 15.00 h. Vstupenka stojí 3 eur/os. Ak by ste ho chceli navštíviť v iný čas, prehliadku je potrebné si vopred rezervovať telefonicky alebo e-mailom v Mestskej informačnej kancelárii Poprad aspoň 2 pracovné dni vopred a musíte byť skupinka aspoň 5 osôb. Ak by ste chceli navštíviť kostol mimo prevádzkovej doby infocentra, musíte si doplatiť 1-rázový poplatok 20 eur za skupinu.

kostole sv. Egídia som tiež písal v článku Tatranské unikáty a unikátny Poprad.

2. Spišská Sobota

Kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote ukrýva 5 gotických oltárov a 1 barokový. Najvýznamnejším je hlavný oltár sv. Juraja z dielne Majstra PavlaLevoče. Na oltári údajne zobrazili aj samotného Majstra Pavla. Zaujímavosťou kostola je Boží hrob, ktorý pripomína divadelnú scénu. Pri svojej návšteve v roku 2008 ho ocenila anglická kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Filipom a v marci 2023 aj holandský kráľovský pár.

Okrem kostola zaujme aj samotné námestie, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Spišskej Sobote som venoval samostatný článok 15 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť Spišskú Sobotu. Odjakživa sa v nej usporadúvali trhy. Atmosféru dobového jarmoku a farmárskeho festivalu zažijete v článku Aký bol dobový jarmok v Spišskej Sobote?

Vedeli ste, že Ján Brokoff, sochár zo Spišskej Soboty, je autorom sochy sv. Jána Nepomuckého na Karlovom moste v Prahe?

Mestskú časť Popradu môžete navštíviť so sprievodcom z Mestskej informačnej kancelárie Poprad. Prehliadka stojí 3,50 eur/os. Prehliadku je potrebné si vopred rezervovať telefonicky alebo e-mailom v infocentre aspoň 2 pracovné dni vopred a musíte byť skupinka aspoň 5 osôb. Ak by ste chceli navštíviť Spišskú Sobotu mimo prevádzkovej doby infocentra, musíte si doplatiť 1-rázový poplatok 20 eur za skupinu.

3. Kvetnica

Na začiatku prímestskej časti Kvetnice, v miestach starého zatopeného lomu, vzniká nová rekreačná oblasť Popradu. Vedie tadiaľto niekoľko turistických, cykloturistických trás a náučných chodníkov. Okolo lomu sa nachádza niekoľko ležadiel na slnenie a oddych. Lokalitu budú milovať aj vaše deti. Západne od lomu sa vyšantia na veľkom ihrisku. Nielen okolo lomu, ale v celej Kvetnici sa vyberte po stopách drevených zvieratiek, ktoré sú typické pre tento región. Kúpanie v lome je len na vlastnú zodpovednosť.

O rekreačnej časti Popradu – Kvetnici som napísal samostatný článok Kvetnica snúbi zdravie a históriu.

Kvetnicu môžete navštíviť so sprievodcom z Mestskej informačnej kancelárie Poprad. Prehliadka stojí 3,50 eur/os. Prehliadku je potrebné si vopred rezervovať telefonicky alebo e-mailom v infocentre aspoň 2 pracovné dni vopred a musíte byť skupinka aspoň 5 osôb. Ak by ste chceli navštíviť Kvetnicu mimo prevádzkovej doby infocentra, musíte si doplatiť 1-rázový poplatok 20 eur za skupinu.

4. Podtatranské múzeum v Poprade

Podtatranské múzeum v Poprade sa zameriava na históriu Popradu a Tatier od praveku po súčasnosť. Múzeum ide s dobou a vďaka novým interaktívnym prvkom uvidíte napr. digitálny výliatok mozgovne neandertálskej ženy z Gánoviec v životnej veľkosti, priložením tabletu na fragment portálu kostola sv. Egídia sa pomocou rozšírenej reality pred vami objaví nielen pôvodný portál kostola, ale aj jeho súčasná podoba. Posewitzova reliéfna mapa Tatier je v podstate slepá mapa, ale opäť vďaka rozšírenej realite presne viete, kde sa nachádza ktoré mesto, pleso, chata, či štít.

Vedeli ste, že prvý preklad biblie do slovenčiny bol vytlačený na papieri z popradskej tlačiarne?

Snáď najočakávanejšou expozíciou posledných rokov je hrobka kniežaťa z Popradu z prelomu 4. a 5. stor. n. l. Je z obdobia veľkého sťahovania národov a z tohto obdobia sa toho v Európe nezachovalo veľa. Hrobka sa svojím významom prirovnáva ku Tutanchamónovej hrobke v Egypte. Z pohľadu zachovalosti drevenej architektúry a nábytku je hrobka kniežaťa z Popradu jedinou svojho druhu v Európe.

Múzeum je otvorené celoročne od utorka do nedele od mája do konca septembra od 9.00 h do 17.00 h a od októbra do konca apríla od 9.00 h do 16.00 h. Vstupenka stojí 4 eur/os. 

5. Tatranská galéria v Poprade

Tatranská galéria v Poprade sídli v jedinečných priestoroch bývalej parnej elektrárne. Nájdete ju vďaka 41,5 m vysokému komínu z neomietaných tehál, ktorý je jedným z posledných svojho druhu na území Spiša. Industriálna budova pochádza z obdobia vývoja priemyselnej architektúry na Slovensku na prelome 19. a 20. storočia. Od roku 1912 zásobovala elektrickou energiou prevádzku TEVD (Tatranské elektrické vicinálne dráhy, populárna Kométa) a niektoré tatranské osady.

Z pôvodného interiéru sa zachovala časť kovovej konštrukcie a liatinové zábradlie galérie strojníka, z ktorej kontroloval chod strojov. Objekt citlivo rekonštruujú v niekoľkých etapách od začiatku nového tisícročia. Počas našej návštevy sme videli stálu expozíciu diel takmer 80 autorov Odkryté hodnoty APP a krátkodobú výstavu 3D realizácií a malieb významných súčasných slovenských autorov Mariána Straku a Jána Vasilka – Nepokojné tvary.

Prehliadku sme ukončili v Artklube pri šálke horúcej kávy a výstave umeleckých koláží publicistu, literáta a výtvarníka Emila Semanca – Štyri nočné doby. Tatranská galéria v Poprade je otvorená celoročne od utorka do piatka od 9.00 h do 17.00 h a cez víkendy od 13.00 h do 17.00 h. Vstupenka stojí 5 eur/os.

O galérii som tiež písal v článku Leonardo da Vinci v Tatranskej galérii v Poprade.

6. AquaCity Poprad

Po náročnom dni, nabitom programe a dobrom jedle nepadne nič lepšie ako relax v aquaparku AquaCity Poprad. Ani tentoraz som si pri návšteve aquaparku nenechal ujsť najväčšie wellness centrum na Slovensku Fire & Water Wellness & Spa so všetkými saunami, či relax vo vnútorných termálnych bazénoch Blue DiamondBlue Sapphire.

Vedeli ste, že voda v termálnych bazénoch pramení z hĺbky 1 300 m a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie človeka? Pomáha pri problémoch s pohybovým a dýchacím ústrojenstvom, krvnom obehu, nervovej sústave a má aj priaznivé kozmetické účinky.

AquaCity Poprad je otvorené celoročne denne. Celodenná vstupenka do Wellness Packet stojí 37 eur/os. Vstupenka zahŕňa jednorazový vstup do wellness centra Fire & Water Wellness & Spa a všetkých vnútorných a vonkajších bazénov aquaparku.

O aquaparku som tiež písal v článku Tatranské unikáty a unikátny Poprad.

7. Fister Crystal

Počiatky brusiarne skla siahajú do roku 1998, kedy ju založili brusiči s bohatými skúsenosťami. Vtedy sa ešte volala Sklo-Krištáľ. V roku 2015 prebehla reorganizácia, pani Fisterová sa osamostatnila a vedenia novej firmy Fister Crystal sa ujal jej syn Erik Fister. Brusiareň je jednou z posledných na Slovensku, kde sa sklo brúsi stále ručne. Výrobky v sebe snúbia 25-ročné skúsenosti brusičiek.

Caspar Lehmann, otec brúseného krištáľu, objavil v 16. storočí brúsenie skla diamantom. Táto metóda sa v podstate používa dodnes, avšak technologicky vyspelejšie. Produkcia sa zameriava na hotely, ambasády, ministerstvá a športové kluby. Práve preto sa nachádza na všetkých kontinentoch. Krištáľ z popradskej brusiarne dokonca nájdete aj u nórskeho korunného princa, anglickej kráľovnej Alžbety II. a vo Vatikáne.

Vedeli ste, že každý produkt má svoju vlastnú škatuľku, aby sa počas prepravy neznehodnotil a dorazil k vám v najvyššej kvalite?

Brusiareň Fister Crystal môžete navštíviť so sprievodcom celoročne od pondelka do piatka každú celú hodinu od 9.00 h do 16.00 h, v soboty od 9.15 h do 13.00 h. Vstupenka stojí 4 eur/os. Počas prehliadky uvidíte tradičnú techniku zušľachťovania skla brúsením. Každý jeden krok vám vysvetlia a ukážu skúsení pracovníci firmy. Na záver prehliadky si vybrúsite vlastný kúsok krištáľu. Prehliadku si rezervujte vopred vyplnením formulára na oficiálnej internetovej stránke brusiarne, e-mailom alebo telefonicky.  

Pozorní čitatelia môjho blogu si určite všimli, že aj ja som obrovským milovníkom brúseného skla a pri každej príležitosti ho vyťahujem z vitríny. Dôkazom toho sú fotografie jedál z Titanicu a éry panstva Downton.

8. Zizak Distillery

Stráže pod Tatrami, mestská časť Popradu, ukrýva priamo na svojom námestí za kostolom nenápadný liehovar Zizak Distillery. Liehovar založil Otto Žižák, ktorý už takmer 40 rokov podniká v New Yorku. Vzorom pána Žižáka bol jeho starý otec, ktorý pred takmer 100 rokmi vyrábal destiláty z ručne zbieraného ovocia. Firma sa rýchlo adaptovala aj počas pandémie koronavírusu, kedy v nej začali vyrábať potravinársku dezinfekciu „Žižákovica 66 %“ či dezinfekciu na ruky „Čisté ruky“, ktorú vyrobili na základe receptúry WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a certifikátom ju schválilo Ministerstvo hospodárstva. Liehovar je držiteľom 5 certifikátov košérnosti. Produkty vyvážajú do New Yorku, Šanghaja, či Tel Avivu.

Počas prehliadky sme nahliadli do všetkých častí liehovaru a oboznámili sa s výrobou destilátov od výberu surovín až po konečný produkt. Nepozeráte sa na vypnuté prístroje a zamknuté sklady. Nakukli sme do prierezov destilátora v čase, keď sa v destilačnej kolóne akurát destilovalo pivo. Aby to ale nebolo len o pozeraní, súčasťou prehliadky je samozrejme ovoniavanie korenín a ochutnávka destilátov. Pani sprievodkyňa bola veľmi štedrá a namiesto plánovaných 5 nápojov sme degustovali 6 vzoriek:

  • obilný destilát Žižák Pivovica 50 %,
  • jablkovo-borievkový destilát Žižák Spišský Jalovec 50 %,
  • už päťkrát ocenenú liehovinu z 18 ingrediencií Žižák Gin 45 %,
  • obilný a ovocný destilát Žižák Frndžalica 63 %,
  • novinku, ktorá ešte nie je v predaji Žižák Vodka vyrobená z mlieka
  • a ochutnávku sme ukončili liehovinou Žižák Tatra Spirit Jalovcový likér 38 %.

Ja osobne som fanúšikom Žižák Gin 45 %. Okrem destilátov bol pripravený aj malý záhryz a samozrejme čistá voda. Prehliadku si objednajte minimálne 2 pracovné dni vopred pre 5-45 osôb vyplnením kontaktného formulára na oficiálnej internetovej stránke, e-mailom alebo telefonicky. Vstupenka stojí 15 eur/os.

9. Minipivovar Tatras

Reštauračný minipivovar Tatras poznám veľmi dobre. Ochutnal som takmer všetky druhy piva, párkrát som sa v ňom aj najedol, mám rád jeho pivné kúpele, ale za celé tie roky som ešte ani raz nevidel výrobné priestory.

Prvú várku piva (asi 5 000 veľkých pív, vtedy to bol spodne kvasený ležiak plzeňského typu) uvarili na konci septembra 2015. Na svoje vypitie si ale musela počkať takmer celý rok do začiatku septembra 2016. Len sa tak po nej zaprášilo. Po mesiaci neostala ani jediná kvapka. Odvtedy v minipivovare varia nefiltrované a nepasterizované svetlé i tmavé pivá, spodne kvasené ležiaky i vrchne kvasené pivá typu ALE.

Aby sa o pive len nerozprávalo, počas prehliadky sme ho samozrejme ochutnali. A to priamo z tanku! Rozdiel pocítite sami. Prehliadku minipivovaru si rezervujte e-mailom alebo telefonicky minimálne 1 pracovný deň vopred pre 5-15 osôb. Prehliadka stojí 8 eur/os.

Prečítajte si ďalší článok o Poprade:

Užitočné linky:

Článok vznikol v spolupráci s Mestskou informačnou kanceláriou Poprad, Mestom Poprad a FIJET Slovakia.