popradske vianoce poprad vysoke tatry spis presovsky kraj slovensko

Popradské Vianoce 2020

Popradské Vianoce som už spomenul v článkoch 7 + 1 dôvod(ov), prečo by ste mali navštíviť PopradTour de vianočné trhy de Slovensko. Asi nenapíšem nič nové, keď uvediem, že tento predvianočný čas a Vianoce 2020 budú asi iné, ako tomu bolo po minulé roky. Síce sa momentálne nemôžeme stravovať v reštauráciách a čoskoro už ani na terasách, veľmi sa teším, že sa na Námestí sv. Egídia nachádza aspoň niekoľko stánkov, ktoré ponúkajú vianočný punč a iné teplé nápoje.

Adventné mestečko

Stánky tohto roku nie sú zoskupené v tzv. adventnom mestečku okolo fontány uprostred námestia, ani v jednom rade na južnej strane námestia, ako tomu bolo minulý rok. Umiestnili ich do rohov areálu fontány, aby sa na jednom mieste nezhromažďovalo viac návštevníkov. Ja sa smejem, že sú od seba tak ďaleko, že kým prejdem od jedného stánku ku druhému, akurát vypijem vianočný punč a už si hneď môžem objednať ďalší.

Popradské Vianoce a výzdoba v roku 2020

Poprade sa všade dočítate a dopočujete, že má jednu z najkrajších vianočných výzdob na celom Slovensku. Som rád, že za týmto výrokom už nestojíme len my Popradčania, ale čoraz viac sa s ním stotožňujú viacerí návštevníci mesta. Aj v tomto zvláštnom roku nezostala výzdoba nič dlžná svojej povesti. Pri prechádzke mestom uvidíte viaceré známe objekty z minulého roka, ale pochopiteľne pribudli aj nové ozdoby.

Začnime teda našu prechádzku mestom na železničnej stanici. V parku pri stanici nenájdete nič, ale po prejdení Hviezdoslavovej sa dostanete na pešiu zónu (Mnoheľova), ktorú už osvecujú ozdoby na lampách aj vysvietené stromy.

Okresný súd

Pred okresným súdom našiel svoje miesto už tradične vianočný betlehem. Síce sa teraz nachádza na pravej strane (na tej ľavej vznikol tohto roku nový Park M. R. Štefánika), stále v ňom nájdete siluetu Panny Márie, ktorá vyzerá ako modelka, kravu, ktorá zožrala zajaca a jeden z troch kráľov sa až nápadne podobá na Charlieho Chaplina. Nie, nerobím si z betlehemu srandu, len rád na to upozorňujem svojich priateľov. Príďte do Popradu a verte mi, že to tam uvidíte i vy.

Tá skutočná vianočná výzdoba sa nachádza na Námestí sv. Egídia v centre Popradu. Odporúčam vám začínať veľkou oblúkovou bránou pri obchodnom centre na okraji námestia. Ak neviete, ako vyzerá erb Popradu, pozrite na samý vrchol brány. Po pár metroch sa námestie rozvetvuje, ale vy pokračujte priamo do malého parku vedľa Reduty.

Park vedľa Reduty

Nech prichádzate do parku z ktorejkoľvek strany, stále doň vojdete cez jednu z hviezdnych brán. Park sa cez zimu zmenil na menšiu zoologickú záhradu. Sú tu tradičné tatranské zvieratá ako medvede či orly, ale stretnete tu aj slona, leva, či tučniaka.

Niektorými domácimi návštevníkmi kritizované, pre mňa milé a veselé. Deti síce nemám, ale predpokladám, že to nijak špeciálne neriešia a potešia sa svetielkujúcim zvieratám.

Severná vetva Námestia sv. Egídia

Ľadové korčule, ktoré ste minulý rok mohli vidieť pred okresným súdom, sú tentoraz na severnej strane námestia na opačnej strane Reduty. Síce ku pôvodnej vianočnej výzdobe pribudlo v priebehu rokov plno nových objektov, nemôžem si pomôcť, ale stále sa mi najviac páčia konáre stromov omotané vianočnými svetielkami. Možno sa mi budete smiať, ale vždy, keď sa na tie stromy pozriem, spomeniem si na film „Sám doma 2: Stratený v New Yorku“ a o predvianočnú náladu už mám postarané.

Ulica 1. mája

Ulica 1. mája, na ktorej bol kedysi „popradský chodník slávy“ alebo tiež hviezdna obloha, osvetľujú už druhý rok po sebe cencúle a gule.

Areál fontány

Fontánu lemuje obrovský adventný veniec, vedľa nej svieti biely vianočný stromček a len pár krokov ďalej pribudol nový photopoint – anjelské krídla so svätožiarou. Minulý rok tu bol fotorám Poprad s kamzíkom, ten ukryli východnejšie od fontány medzi ihličnaté stromy.

Východný okraj námestia uzatvára ďalšia brána – rok 2020. Cez prvú nulu sa dá prejsť a už o pár dní by sa druhá nula mala zmeniť za jednotku. Celé námestie kedysi lemovala dlhá svetelná reťaz, posledné roky sú to samostatné ozdoby na každej lampe. Veľmi sa mi páči, že uplynulé dni nesvieti na námestí verejné osvetlenie. Určite preto, aby vianočná výzdoba o to viac vynikla.

Južná vetva Námestia sv. Egídia

Cestou južnou stranou námestia vedľa renesančnej zvonice pri kostole sv. Egídia sa nezabudnite odfotiť vo veľkej vianočnej guli a pri nápise „Poprad“.

Kruhové objazdy

Pri ceste naspäť na železničnú stanicu vám odporúčam prejsť sa okolo 4 kruhových objazdov. Začneme tým najväčším, na ktorý doslova priletel pred pár dňami popradský anjel. Ak sa nemýlim, je vyšší a farebnejší ako tomu bolo po minulé roky. Na druhom kruhovom objazde vášmu pohľadu neunikne veľký nápis „Vianoce“. Tretí kruhový objazd pri bývalom naftoprojekte osvetľujú tri sviečky previazané mašľou a štvrtý objazd pri moste do Veľkej vystriedali minuloročné jelene dvaja snehuliaci. Výjav vás určite pobaví, kým jeden snehuliak hrá na base, ten druhý na klavíri.

Ani ostatné mestské časti Popradu neostali ukrátené o vianočnú výzdobu. O tom už ale snáď nabudúce. Príďte aj vy zažiť Popradské Vianoce!

Prečítajte si tiež:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko