hluboka nad vltavou ceskobudejovicko hlubocko ceske budejovice jizni cechy jihocesky kraj cesko statni zamek hluboka

Aj Česko má svoj Windsor! Nájdete ho v meste Hluboká nad Vltavou.

Anglickú kráľovnú na zámku v meste Hluboká nad Vltavou síce nenájdete, ale poslední šľachtici v ňom žili až do roku 1939. Aj keď zámok vyzerá ako stredoveký hrad, jeho súčasná podoba je len z 19. storočia. Ak si aj vy želáte prejsť sa prepychovými komnatami a vypočuť si príbehy zo života jeho majiteľov, čítajte ďalej.  

Ako sa do mesta Hluboká nad Vltavou dostať?

Hluboká nad Vltavou sa nachádza v turistickej oblasti Budějovicko a v turistickom regióne Južné Čechy. Z administratívneho hľadiska sa mesto nachádza v okrese České Budějovice Juhočeskom kraji.

Autom

Mestom Hluboká nad Vltavou prechádza cesta 1. triedy č. 20 (I/20), ktorá spája Karlovy Vary, Plzeň a České Budějovice a viaceré cesty II. triedy.

Autobusom

V meste sa nachádzajú viaceré autobusové zastávky. Odporúčam vám vystúpiť na autobusovej zastávke Hluboká nad Vltavou, pod kostelem, ktorá je v centre mesta a z ktorej to máte do zámku najbližšie (800 m/12 min. pešo juhozápadne od zámku).

My sme do Hlubokej cestovali z Budějovíc autobusom. Autobus vychádzal z autobusovej stanice, ale zastavil tiež na niekoľkých zastávkach v meste. Keby sme to vedeli a poznali jednotlivé zastávky, nastúpili by sme na zastávke U Zelené ratolesti, ktorá sa nachádza len 700 m/9 min. pešo juhozápadne od hotela, v ktorom sme boli ubytovaní. Cesta z Českých Budějovíc do Hlubokej nad Vltavou (12 km) trvala 23 min. a cestovný lístok stál 23 czk/0,84 eur/os.

Vlakom

V okolí centra mesta nájdete dve vlakové zastávky:

  • Hluboká nad Vltavou – 3,2 km/40 min. pešo juhozápadne od centra,
  • Hluboká nad Vltavou – Zámostí – 3,1 km/40 min. pešo východne od centra.

Kde získať v meste Hluboká nad Vltavou informácie?

Turistické informačné centrum v Hlubokej nad Vltavou (550 m/9 min. pešo západne od zámku) bolo jedným z najmodernejších, ktoré som v Južných Čechách navštívil. Veľmi dobre vybavené infocentrum ponúkalo okrem propagačných materiálov o meste aj prospekty o oblasti a regióne. A to hneď v niekoľkých jazykových mutáciách. Tak som sa začítal do niekoľkých brožúr, že sme takmer nestihli autobus naspäť do Budějovíc.

Čo v meste Hluboká nad Vltavou robiť, vidieť a navštíviť?

Za jeden deň stihnete v meste Hluboká nad Vltavou prehliadku zámku, prechádzku v zámockom parku a určite ešte minimálne jednu aktivitu, ktorú mestečko ponúka.

Štátny zámok Hluboká

Nenašiel som propagačný materiál, v ktorom by sa neobjavila dominanta mesta Hluboká nad Vltavou, štátny zámok Hluboká. O tom, že je zámok neprehliadnuteľnou dominantou nielen mestečka, ale aj oblasti, som sa presvedčil pri prehliadke Čiernej veže v Českých Budějoviciach. Aj tento zámok (podobne ako ďalšie v Južných Čechách) patril významnému šľachtickému rodu Schwarzenbergovcov. Tí sa pri prestavbe zámku v novogotickom slohu inšpirovali anglickým zámkom Windsor. Ten je spolu s Buckinghamským palácom jedným zo súčasných sídiel britskej kráľovnej. Prehliadku novogotického rozprávkového zámku sme si nemohli nechať ujsť ani my.

Zámok, podobne ako iné pamiatky chránené českým Národným pamiatkovým ústavom, ponúka hneď niekoľko prehliadkových okruhov.

Vstupenky na takmer všetky prehliadkové okruhy (okrem zámockej veže) si môžete kúpiť aj online. Na zámku môžete platiť platobnou kartou. V zámku je prísne zakázané fotografovať.

Prehliadkové okruhy

  1. Reprezentačné miestnosti (základný okruh) – sprievodca nás previedol honosnými miestnosťami s vyrezávanými stenami a stropmi a dobovým zariadením na prvom poschodí zámku. Zámok sa tiež pýši bohatou zbierkou gobelínov a tapisérií. Videli sme salóny, čitárne či jedálne. Najviac ma samozrejme opäť zaujala knižnica, ktorá uchováva až 10 723 kníh. Na záver prehliadky sme videli kolekciu starých zbraní. Prehliadka trvala 55 minút a vstupenka stála 210 czk/7,69 eur/os.
  2. Súkromné apartmány – posledných troch generácií rodu Schwarzenbergovcov, ktorí zámok museli opustiť v roku 1939. Okrem apartmánov uvidíte loveckú jedáleň či zámockú kúpeľňu. Prehliadka trvá 60 minút a vstupenka stojí 150 czk/5,49 eur/os.
  3. Zámocká kuchyňa – pri prestavbe zámku v romantickom štýle sa majitelia opäť inšpirovali anglickými kuchyňami. Aj tá hlubocká sa nachádza v suteréne v severnej časti zámku, aby nebolo panstvo rušené. Zaujímavosťou je, že zariadenie sa používalo ešte krátko po roku 1945. Prehliadka trvá 35 minút a vstupenka stojí 100 czk/3,66 eur/os.
  4. Hosťovské izby – trasa vás zavedie do apartmánov a izieb, v ktorých boli ubytovaní príbuzní, priatelia a vážení hostia Schwarzenbergovcov. Súčasťou prehliadky je tzv. Stříbrnice, ktorá chráni rodinné striebro. Okruh je návštevníkom prístupný len 3 roky (od októbra 2017). Prehliadka trvá 70 minút a vstupenka stojí 250 czk/9,15 eur/os.
  5. Zámocká veža – okrem reprezentačných priestorov sme si tiež kúpili vstup do zámockej veže. Veža je vysoká 52 m a na zámockú ochodzu vedie 245 schodov. Tak, ako z rôznych miest oblasti dovidíte na zámok Hluboká a jeho vežu, takisto z veže sa vám naskytne výhľad do všetkých zákutí oblasti. Vežu môžete navštíviť bez sprievodcu a vstupenka stála 120 czk/4,39 eur/os.
  6. Zimná prehliadková trasa – zimy trávili poslední majitelia na zámku v Třeboni. Zo zámku v Hlubokej odchádzali po vychýrených jesenných poľovačkách. Preto sa zimná trasa zameriava práve na poľovačky. Okruh je otvorený od novembra do marca. Prehliadka trvá 40 minút a vstupenka stojí 180 czk/6,59 eur/os.

Galéria:

Zámocký park

Po prehliadke zámku a veže sme si urobili prechádzku v zámockom parku. Rozľahlý park prilieha ku zámku z jeho západnej strany. Počas horúcich letných dní sa tu môžete „schladiť“ v tieni vzácnych drevín z celého sveta. V parku sa prepletajú viaceré chodníčky, ideálne na túlanie sa. Parkom tiež vedie 2,5 km dlhý náučný chodník s desiatimi informačnými tabuľami, z ktorých sme sa dozvedeli niečo o histórii, osobnostiach, faune a flóre zámockého parku.

A to stále nie je všetko …

Zámok ale nie je jedinou atraktivitou, ktorú mestečko ponúka. Bývalá zámocká jazdiareň, v súčasnosti pod hlavičkou Alšovej juhočeskej galérie, zhromažďuje zbierky juhočeskej gotiky a diela flámskych maliarov 17. storočia. Už z veže smerom na juh sme videli 18-jamkové golfové ihrisko. V obci sa nachádza stredoveký kostol sv. Jána Nepomuckého podobný tým vo filmoch, ktoré sa odohrávali na anglickom vidieku. Pri rybníku Bezdrev sa nachádza ďalší zámok, tentoraz barokový, lovecký zámok Ohrada so zoologickou záhradou.

Kde sa v meste Hluboká nad Vltavou ubytovať?

Do mesta Hluboká nad Vltavou sme si urobili 1-dňový výlet. Ubytovaní sme boli v hoteli v Českých Budějoviciach.

Kde sa v meste Hluboká nad Vltavou najesť?

Aj Hluboká nad Vltavou má svoj vlastný pivovar. Samozrejme som si opäť neoveril prevádzkovú dobu a Pivovar Hluboká bol v čase našej návštevy zavretý. Nemusíte zúfať. Hlubocké pivo, ktoré v ňom vyrábajú, ponúkajú vo viacerých podnikoch mesta. Môžete ho napr. ochutnať v Pivovarskom šenku, Solídnej šanci alebo v reštaurácii U Hájků.

My sme si vybrali práve poslednú menovanú Reštauráciu U Hájků (200 m/3 min. pešo východne od infocentra). Sedeli sme na terase s výhľadom na historické centrum mestečka. Na terase na záver leta pofukoval príjemný vietor. Ochutnal som chutné zapekané kuracie prsia s paradajkami a syrom s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi. Nápojom bolo samozrejme pivo z tunajšieho pivovaru, ktoré príjemne osviežilo. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 550 czk/20,14 eur.

S cestovaním je to momentálne (august 2020) trochu problematickejšie. Ak máte pocit, že už nevydržíte a zámok Hluboká prosto musíte vidieť, odporúčam vám československú rozprávku z roku 1952, Pyšná princezná, ktorá sa natáčala na zámku v meste Hluboká nad Vltavou a tiež Třeboni.

Prečítajte si o ďalších zámkoch, ktoré môžete navštíviť:

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 14. 10. 2020 (1 eur = 27,313 czk).

© Ing. Adam Vanečko