chodnik korunami stromov stezka valaska pustevny moravskoslezsky kraj zlinsky kraj severni morava a slezsko vychodni morava cesko beskydy valassko

Pustevny žijú aj v zime! Možno ešte viac.

O Pustevnách som už písal. Môžete si o nich prečítať v článku Pustevny na Radhošti – miesto príbehov a zážitkov. Pustevny sú celoročná lokalita. Kým prvýkrát sme ich navštívili počas letnej turistickej sezóny, tentoraz sme sa tam vybrali v zime.

Ľadové sochy

Počas zimných mesiacov, podobne ako na našom slovenskom Hrebienku, môžu návštevníci obdivovať ľadové sochy. Kým u nás na Slovensku im kraľuje Tatranský ľadový dóm, v Česku zas majú pripravený pre návštevníkov bohatý sprievodný program počas každého víkendu celý január.

Možno, že aj to bol práve dôvod, prečo sme stredisko nenavštívili ešte v januári, ale vybrali sme sa ta až vo februári. Cieľové miesto nás ešte pred príchodom prekvapilo. Kým sme sa obávali, že ľadové sochy už nebudú ukryté v stanoch a počas týždňa sa možno stihnú aj roztopiť, na Pustevnách nič nenechali na náhodu a ponechali sochy ešte minimálne o týždeň dlhšie. Nič to, že sa platí vstupné. Je skutočne symbolické a návštevník je ochotný ho zaplatiť (50 czk/2,01 eur/os.).

Čo ma ale tentoraz na Pustevny lákalo ešte viac ako ľadové sochy bol chodník korunami stromov „Stezka Valaška“.

Chodník korunami stromov „Stezka Valaška“

Stezka Valaška sa nachádza 400 m/8 min. pešo severne od hornej stanice lanovej dráhy. Ak by ste náhodou nevedeli, akým smerom sa ku chodníku vybrať, len si všímajte drevené vyrezávané tabule, ktorú na atrakciu upozorňujú. Alebo choďte za nosom stále do kopca.

Celková dĺžka chodníka je 660 m a výška v najvyššom bode od zeme je vyše 15 m. Počas prechádzky chodníkom sa na informačných tabuliach oboznámite s miestnou faunou a flórou. Oceňujem, že pri výrobe tabúľ sa snažili návštevníka nezahltiť zbytočnými faktami, ale sa skôr zamerali na zaujímavosti a „pikošky“ zo sveta prírody.

Zatraktívnením „stezky“ je Himalájsky chodník dlhý 150 m. Pred nástupom som mal isté pochybnosti, ale po pár metroch si poviete, že je to vlastne úplne v pohode. Mal som potrebu si aspoň párkrát zaskákať, že by bolo trochu viac vzrušenia, ale veľmi rýchlo ma to prešlo. Prosím, nerobte to, je to zakázané. 😉

Dominantou chodníka je veža vysoká 22 m. Na jej vrchole sa nachádzate vo výške 1 099 m n. m. Atrakcia, na ktorú som sa neodhodlal ísť, je skywalk na samom vrchole veže. Ide o krátky visutý mostík vo výške 30 m nad zemou, ktorý má presklenú podlahu a zábradlia. Toto bol už riadny adrenalín aj na nás. Radšej som si potichu užil silný vietor, ktorý tu fúkal. Nevedel som, či som sa mal najskôr báť o svoju čiapku, mobil, či seba samého.

Chodník korunami stromov „Stezka Valaška“ je otvorený celoročne. Vstupné je 220 czk/8,84 eur/os. Na pokladni môžete platiť platobnou kartou.

Galéria ku chodníku korunami stromov „Stezka Valaška“

Záverom …

Lokalita sa domnievam žila v zime podobným ruchom ako cez leto, ak nie ešte väčším. Stánkov tu bolo hádam ešte viac ako cez leto. Na Pustevnách sa tak nejako stretáva celý svet. Okrem belgických hranolčekov, amerických palaciniek tu predávajú aj turecký med. Priznám sa, túto ponuku veľmi nevyhľadávam. Ak niekam cestujem, rád by som ochutnal niečo miestne, čo lokalita ponúka. Ešteže nesklamali stánky s valašským frgálom.

Ako sa na Pustevny dostať?

Kým prvýkrát sme využili trochu adrenalínovejší typ dopravy a do lokality sme cestovali visutou sedačkovou lanovkou, tentoraz sme ostali konzervatívnejší a vybrali sa tam autobusom. Len v tomto roku zriadili novú priamu autobusovú linku z Ostravy, cez Frýdek-Místek, Příbor, Kopřivnice, Rožnov pod Radhoštěm až na Pustevny. Z Kopřivnice sa do lokality dostanete za 1 h a 12 min. a cestovný lístok stojí 72 czk/2,89 eur/os.

Kde sa v lokalite Pustevny najesť?

Koliba u Záryša sa ukrýva priamo za secesnými budovami, ktoré navrhol Dušan Samuel Jurkovič. S nájdením voľného miesta pri stole v čase obeda to bolo tentoraz trochu obťažnejšie. Koliba bola asi treťou reštauráciou v poradí, kde sme konečne našli voľné miesto. Viem, že to tak malo byť a my by sme sa hádam v ten deň ani inde lepšie nenajedli. Ochutnal som Knedle plnené údeným mäsom na lôžku z dusenej bielej kapusty so smaženou cibuľkou. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 600 czk/24,12 eur.

Ani po takmer dvoch rokoch Pustevny opäť nesklamali. Je pravda, že o návštevníkov lokalita núdzu nemá a v niektorých momentoch sa tu cítite ako na „václaváku“, ale napriek tomu sa to dalo zvládnuť.

Prečítajte si o stredisku Pustevny a Rožnove pod Radhoštěm aj v týchto článkoch:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 12. 2. 2020 (1 eur = 24,878 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko