eixample barcelona la sagrada familia

Eixample – Gaudí, UNESCO a Sagrada Família

Eixample, mestská štvrť Barcelony, to sú hlavne domy z dielne Antoniho Gaudího, Plaça de Catalunya a samozrejme hádam najznámejšia budova Barcelony – bazilika La Sagrada Família.

Mestská štvrť Eixample vznikla na prelome 19. a 20. storočia, keď sa Barcelona rozširovala za staré mesto. Je to rozsiahla štvrť, ktorá sa tiahne stredom Barcelony zo severovýchodu na juhozápad. Jej dominantou je, pochopiteľne, bazilika sv. Rodiny (La Sagrada Família). Súčasťou štvrte je Katalánske námestie (Plaça de Catalunya), od ktorého budem počítať vzdialenosti k jednotlivým atraktivitám.

Plaça de Catalunya

Námestie Plaça de Catalunya sa nachádza v ľavej časti Eixample. Postavili ho v roku 1889, rok po svetovej výstave. Jeho hlavnou úlohou bolo a stále je spájať staré mesto Barcelony s novou mestskou štvrťou Eixample. Priamo pod námestím sa nachádza zastávka metra, na ktorej zastavujú linky L1, L3, L6 a L7. Námestie lemujú hotely, obchody, kaviarne a reštaurácie. Uprostred námestia si oddýchnete na lavičkách v tieni stromov pri pohľade na 2 fontány (Fonts Bessones) v hornej a sochu Bohyne (La deessa) v jeho dolnej časti. V juhovýchodnej časti námestia sa nachádza turistické informačné centrum s predajňou suvenírov.

La Sagrada Família

La Sagrada Família sa nachádza 2,4 km/31 min. pešo severne od Plaça de Catalunya, blízko zastávky metra Sagrada Familia (linky L2 a L5) vo východnej časti Eixample.

Stručná história La Sagrada Família

V roku 1882 vznikol pôvodný návrh projektu od diecézneho architekta Francisca de Paula del Villar vo vtedy populárnom neogotickom štýle. V tom istom roku položili základný kameň. O rok neskôr už ale projekt preberá Antoni Gaudí, ktorý však ešte stále pracuje na iných budovách. Od roku 1914 až do svojej smrti v roku 1926 pracoval architekt výlučne na bazilike. V roku 1936 zničili baziliku počas španielskej občianskej vojny, plány a fotografie spálili a sadrové modely rozbili. Od 50. rokov sa na bazilike sústavne pracuje. Dnes, po viac ako 140 rokoch po položení základného kameňa, práce neutíchli a stavba baziliky stále pokračuje.

Bohoslužby v bazilike La Sagrada Família

Každú nedeľu o 9.00 h sa môžete zúčastniť medzinárodnej omše. Síce sa neplatí žiadny poplatok, kapacita je limitovaná. Počas roka sa tiež konajú mimoriadne omše. Vstup na ne je ale len na pozvánky.

Antoni Gaudí (1852-1926)

Antoni Gaudí sa narodil v roku 1852 v katalánskom meste Reus. Detstvo prežil na rodinnom statku svojho otca, kde pozoroval prírodu, ktorá ho celý život inšpirovala v jeho tvorbe. Gaudího metóda sa zakladala na pokusoch a omyloch. Na stavenisku si obyčajne zriadil dielňu, kde experimentoval s modelmi, testoval rôzne tvary a štruktúry. Modely využívajú i súčasní architekti, avšak s využitím moderných technológií. Bazilike La Sagrada Família venoval viac ako 40 rokov svojho života. Gaudí zanechal mnoho jedinečných diel nielen v Barcelone, ale aj v KatalánskuŠpanielsku. Architekt zomrel v roku 1926 vo veku 74 rokov, 3 dni po tom, čo ho zrazila električka č. 30.

Dielo Antoniho Gaudího predstavuje výnimočný tvorivý príspevok k rozvoju architektúry a stavebnej techniky na prelome 19. a 20. storočia. Predvídal a ovplyvňoval mnohé z foriem a techník, ktoré boli relevantné pre rozvoj moderného stavebníctva v 20. storočí.

Španielske ministerstvo kultúry vyhlásilo v roku 1969 17 jeho diel za umelecko-historické pamiatky kultúrneho významu. V roku 1984 vyhlásili Palau Güell, Casa Milà (La Pedrera) a Park Güell za lokality svetového dedičstva UNESCO. O 21 rokov neskôr, v roku 2005 do zoznamu pridali Casa Vicens a Casa Batlló v Barcelone a kryptu v Colònia Güell v Santa Coloma de Cervelló. V tom istom roku boli fasáda Narodenia a krypta Expiatorného chrámu Sagrada Família vyhlásené za lokality svetového dedičstva. Všetky tieto prvky sú zoskupené v zozname UNESCO pod názvom „Diela Antoniho Gaudího“. 7. novembra 2010 pápež Benedikt XVI. vysvätil chrám a udelil mu štatút baziliky minor.

Prehliadka baziliky La Sagrada Família

Internet aj moji známi, ktorí ju už niekedy v minulosti navštívili, odporúčajú zakúpiť si vstupenky pár dní vopred. Potom sa musíte obrniť riadnou dávkou trpezlivosti na masy návštevníkov, ktorí bazilikou prúdia sem a tam celý deň. Na samotnú prehliadku sa odporúča vyhradiť si aspoň 2-3 hodiny. Keďže som pri návšteve mesta toľko času nemal, baziliku som si pozrel len zvonku. Pre individuálnych návštevníkov ponúkajú 4 typy vstupeniek:

  1. Bazilika – zahŕňa vstup do baziliky, oficiálnu aplikáciu a audiosprievodcu. Vstupenka stojí 26 eur/os.
  2. Bazilika so sprievodcom – zahŕňa navyše výklad sprievodcu. V rezervačnom formulári si môžete vybrať dátum, kedy a jazyk, v ktorom budete chcieť prehliadku absolvovať. Na výber máte zo 6 jazykov – katalánčina, španielčina, francúzština, taliančina, angličtina a nemčina. Prehliadky sú obyčajne o 12.15 h. Vstupenka stojí 30 eur/os.
  3. Bazilika s vežami –zahŕňa návštevu jednej z veží, ale bazilikou a vežou vás nikto neprevedie. Vstupenka stojí 36 eur/os.
  4. Bazilika so sprievodcom a s vežami – zahŕňa navyše návštevu jednej z veží a výklad sprievodcu. Vstupenka stojí 40 eur/os.

Ak sa vám nepodarí dostať sa do baziliky tak ako mne, na oficiálnej internetovej stránke navštívte chrám vďaka virtuálnej prehliadke alebo si pozrite bohatú fotogalériu.

Casa Milà (La Pedrera)

Secesná Casa Milà (La Pedrera, v preklade „Lom,“ lebo ho pripomína svojím tvarom) sa nachádza 1,2 km/14 min. pešo severozápadne od Plaça de Catalunya, blízko zastávky metra Diagonal (linky L3 a L5), vo východnej časti Eixample. Je známa svojou zvlnenou fasádou.

Trochu histórie Casa Milà (La Pedrera)

Konštrukcia domu prebiehala v rokoch 1906-1912. Budova pripomína útes, ktorý vytvarovali vlny a vietor. Kované balkóny zas riasy, ktoré vyplavilo more na breh. Bola tiež 1. budovou v meste s parkovacím miestom pre auto. La Pedrera je poslednou civilnou stavbou Antoniho Gaudího. V roku 1962 budovu zaradili do zoznamu umeleckého dedičstva Barcelony. O 7 rokov neskôr, v roku 1969, sa z nej stala historická a umelecká pamiatka národného záujmu. V roku 1984 ju UNESCO vyhlásilo za svetového dedičstvo vďaka svojej výnimočnej univerzálnej hodnote.

V roku 1996 budovu otvorili pre verejnosť. Je kultúrnym centrom, ktoré hostí výstavy, konferencie a iné aktivity. Už viac ako 70 rokov v nej žijú rodiny, je sídlom nadácie Catalunya La Pedrera Foundation (od 1. januára 2013) a ponúka prenájom priestorov, kancelárie a obchody na prízemí. 

Prehliadka Casa Milà (La Pedrera)

Na výber máte z viacerých prehliadkových okruhov. V základnom prehliadkovom okruhu uvidíte:

  • Strechu bojovníkov, ktorá ponúka 360o výhľad na Barcelonu. Komíny pripomínajú bojovníkov premenených na kameň,
  • podkrovie veľryby – starú umyváreň, ktorá hostí Gaudího výstavu. 270 reťazových oblúkov predstavuje kostru veľryby,
  • byt nájomníkov – pripomína život barcelonskej buržoáznej rodiny z 1. tretiny 20. storočia,
  • kvetinové nádvorie a nádvorie motýľov
  • a nakoniec byt rodiny Milà, ktorý je prístupný, len ak sa v ňom nachádza výstava.

Prehliadka domu trvá asi 1,5 h. Vstupenka stojí od 25 eur/os. Cena zahŕňa vstup bez čakania v rade, wi-fi pripojenie na internet a audiosprievodcu. Vstupenky si môžete kúpiť on-line. Na oficiálnej internetovej stránke môžete La Pedrera takisto navštíviť virtuálne.

Casa Batlló

Nasledujúce 3 domy – Casa Batlló, Casa Amatller a Casa Lleó i Morera stoja v jednom bloku na Passeig de Gràcia, jednej z najelegantnejších ulíc Barcelony. Ulica zároveň rozdeľuje štvrť Eixample na jej ľavú a pravú časť (resp. severovýchodnú a juhozápadnú časť). Casa Batlló sa nachádza 750 m/9 min. pešo severozápadne od Plaça de Catalunya, v ľavej časti Eixample. Najbližšia zastávka metra je Passeig de Gràcia – linky L2, L3 a L4.

Stručná história Casa Batlló

Budovu pôvodne postavil v roku 1877 jeden z Gaudího profesorov architektúry. V roku 1903 ju kúpil Josep Batlló y Casanovas, textilný priemyselník a významný podnikateľ. Dom plánoval pôvodne zbúrať, ale Gaudí ho v rokoch 1904-1906 úplne zrekonštruoval. Viaceré prvky domu pripomínajú legendu o svätom Jurajovi, ktorou sa Gaudí inšpiroval. Architekt kompletne zmenil fasádu, predelil vnútorné priečky a interiér premenil na skutočné umelecké dielo. Okrem umeleckej hodnoty je budova tiež mimoriadne funkčná.

Niektoré prvky sú údajne predzvesťou architektonických trendov konca 20. storočia. Dom patril rodine Batlló len do 50. rokov 20. storočia. Súčasní majitelia, rodina Bernatovcov, ktorí dom úplne zrekonštruovali, ho vlastní od 90. rokov 20. storočia. Dom je pre verejnosť prístupný od roku 1995. V súčasnosti slúži tiež na podujatia a kultúrne návštevy. Od roku 2005 je súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V rokoch 2018-2019 prebehlo komplexné reštaurovanie domu – predovšetkým jeho fasády, noblesného poschodia a rôznych dekoratívnych prvkov.

Prehliadka Casa Batlló

Počas prehliadky uvidíte Gaudího dóm, miesto, ktoré vás zavedie do prírody, k pôvodu Gaudího inšpirácie. Rotujúca miestnosť má viac ako 1 000 obrazoviek. Noblesné poschodie vás prenesie do Barcelony zo začiatku 20. storočia, výhľad na tú súčasnú sa vám zas naskytne zo strešnej terasy. Alebo vstúpte do brucha draka. O zostup do suterénu domu sa postaral japonský architekt Kengo Kuma. Audiosprievodca je plný príbehov a hudby britského skladateľa Daniho Howarda. Pri prehliadke sa využívajú tablety s virtuálnou realitou. Highlight-om prehliadky je tzv. Gaudího kocka od mediálneho umelca menom Refik Anadol. Umelec v nej cestuje do Gaudího mysle.

Vilu tiež môžete navštíviť počas špeciálnych prehliadok v noci. Okrem samotnej vily si na streche vypočujete koncert pri pohári katalánskeho vína.

Odporúčam vám kúpiť si vstupenky on-line na deň a hodinu, kedy vám to najviac vyhovuje. V inom prípade sa môže stať, že sa do domu nedostanete. Vstupenky sú pri kúpe cez internet tiež lacnejšie. Nemusíte ich ani tlačiť, stačí ich ukázať v mobile alebo na tablete. Na prehliadku si vyhraďte asi 1 hodinu. K dispozícii majú pre návštevníkov písaný text audiosprievodcu v 15 jazykoch (slovenčina ani čeština medzi nimi nie sú). Vstupenka stojí od 35 eur/os. Cena zahŕňa prehliadku domu s audiosprievodcom. V dome môžete fotografovať.

Casa Amatller

Modernistická vila Casa Amatller sa nachádza 750 m/9 min. pešo severozápadne od Plaça de Catalunya v ľavej časti Eixample. S Casa Batlló susedí z južnej strany. Najbližšia zastávka metra je Passeig de Gràcia – linky L2, L3 a L4. Je jedným z najlepších príkladov katalánskeho modernizmu. Zachovala sa v pôvodnom stave so všetkým nábytkom a výzdobou.  

Trochu z histórie Casa Amattler

Počas prehliadky domu sa zoznámite s Antonim Amatllerom, predstaviteľom 3. generácie rodiny, ktorá sa venovala čokoládovému priemyslu (1. zmienky o remeselnej výrobe pochádzajú už z roku 1797). Múzeum tiež venuje priestor 2 záľubám Antoniho – fotografovaniu a zberateľstvu archeologického skla a umenia od stredoveku až po súčasnosť. Na vytvorenie reklamných plagátov pre svoju čokoládu angažoval najlepších umelcov tej doby v Európe, napr. aj Alfonza Muchu. Taktiež prišiel s nápadom obrázkových kartičiek, ktoré sa ukrývali v jeho čokoládach. Na vytvorenie jedného obrazu bolo potrebné poskladať viaceré kartičky.

So stavbou domu oslovil Antoni v roku 1900 modernistického architekta Josepa Puiga i Cadafalcha (1867-1956), ktorý bol tiež veľkým historikom umenia, archeológom a politikom. Dom mal v čase svojho vzniku najpohodlnejšie novinky – stále funkčný výťah, technológie pre personál, napr. nemý čašník a elektrické osvetlenie. V roku 1943 vznikol Ústav: Centrum pre výskum hispánskeho umenia. Inštitúcia sídli na 2. a 3. poschodí domu. V rokoch 2010-2014 prešiel dom komplexnou rekonštrukciou, aby sa čo najviac priblížil pôvodnej podobe zo začiatku 20. storočia.

Prehliadka Casa Amatller

Na výber máte z viacerých prehliadkových okruhov:

  1. Prehliadka s video sprievodcom – k dispozícii budete mať tablet, ktorý vás prostredníctvom dobových fotografií, plánov a videí oboznámi s architektúrou, výzdobou a rodinou. Na záver prehliadky dostanete šálku horúcej čokolády Amatller. Prehliadka začína každú polhodinu od 10.00-18.00 h, trvá 45 min. a na výber máte katalánčinu, španielčinu, francúzštinu a angličtinu. Vstupenka stojí 12 eur/os.
  2. Prehliadka so sprievodcom – kompletné a podrobné info o historickom kontexte, rodine a architektovi. Na záver prehliadky dostanete šálku horúcej čokolády Amatller. Prehliadka, ktorá trvá 60 min., začína o 11.00 h v angličtine, o 12.00 h v katalánčine a o 13.00 h v španielčine. Vstupenka stojí 15 eur/os.
  3. Prémiové prehliadky – počas prehliadky spoznáte Amatllerov inštitút hispánskeho umenia. Prehliadky len v katalánčine sa uskutočňujú obyčajne posledný pondelok v mesiaci a trvajú 60 min.  
  4. Secesné noci – zahŕňajú divadelné predstavenie a pohár vína. Teresa, dcéra Antoniho Amatllera a jej slúžka Justa vám ukážu svoj domov a vysvetlia každodenný život. Prehliadky v angličtine sa konajú vo štvrtok o 19.00 h a trvajú 90 min.
  5. Divadlo v rodine – divadelné predstavenie s Teresou Amatller. Na záver prehliadky ochutnáte horúcu čokoládu Amatller. Prehliadky v katalánčine trvajú 75 min.
  6. Vzdelávacie prehliadky – prehliadky pre školy a inštitúcie v katalánčine, španielčine a angličtine trvajú 90 min.
  7. Skupinové prehliadky – prehliadky so sprievodcom v katalánčine, španielčine, francúzštine a angličtine trvajú 60 min. Prehliadka končí šálkou horúcej čokolády Amattler. Vstupenka stojí 15 eur/os.
  8. Súkromné prehliadky – súkromné prehliadky trvajú 60 min.

Aby sa dom zachoval v pôvodnom stave, prehliadku absolvujete v špeciálnych návlekoch na topánky. Tašky, dáždniky, palice a iné predmety si necháte v šatni múzea. Kúpou vstupenky cez internet dostanete 15 % zľavu.

Casa Lleó Morera

Vila Casa Lleó Morera sa nachádza 750 m/9 min. pešo severozápadne od Plaça de Catalunya, v ľavej časti Eixample. Je situovaný v tom istom rade domov ako Casa BatllóCasa Amatller. Najbližšia zastávka metra je Passeig de Gràcia – linky L2, L3 a L4. Prestavbu pôvodného domu na Casa Lleó Morera navrhol Lluís Domènech i Montaner, ktorý sa považuje za jedného z najväčších géniov katalánskeho modernizmu. Dom nie je prístupný pre verejnosť. Na prízemí sa zase nachádza jeden z najstarších obchodov s luxusnou módou v Španielsku. Na oficiálnej internetovej stránke môžete navštíviť dom aspoň virtuálne.

Recinte Modernista de Sant Pau

Architekt Lluís Domènech i Montaner sa tiež postaral o modernistickú prestavbu lokality Sant Pau. Recinte Modernista de Sant Pau sa nachádza 3,4 km/41 min. pešo severne od Plaça de Catalunya, v pravej časti Eixample. Najbližšia zastávka metra je Sant Pau | Dos de Maig (linka L5). Obrovský komplex 27 budov bývalej nemocnice v modernistickom štýle s mozaikami, vitrážovými oknami a so záhradou s pavilónmi v maurskom štýle je od roku 1997 spolu s Palau de la Música Catalana súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Museu Egipci

Museu Egipci sa nachádza 1 km/12 min. pešo severozápadne od Plaça de Catalunya, v pravej časti Eixample. Múzeum starovekej egyptskej kultúry vystavuje šperky, sarkofágy a umelecké diela. Vstupenka stojí 12,00 eur/os.

Prečítajte si ďalšie články z Barcelony:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko