Jaskyňa s taliansky znejúcim názvom Baredine, ukrytá v obci Gedići mimo hlavných ciest a tratí, ukrýva endemit, ktorý žije len v tejto časti Európy.
Ako sa do jaskyne Baredine dostať?
Jaskyňa Baredine sa nachádza v obci Gedići (Nova Vas) v regióne Istria na severozápade Chorvátska, 267 km/3 h 11 min. autom juhozápadne od Záhrebu.
Autobusom
Medzi mestami Poreč a Višnjan premáva pravidelná denná autobusová linka. Vystúpte na zastávke v obci Nova Vas a pokračujte asi 1 km pešo ku jaskyni.
Vlakom
Vlakom sa do jaskyne Baredine nedostanete, lebo cez obec Gedići nevedie žiadna železničná trať.
Čo v jaskyni Baredine robiť a vidieť?
Kedy do jaskyne vstúpili prví speleológovia, čo uvidíte počas prehliadky jaskyne, kto je jediným stálym obyvateľom jaskyne, ale aj všetky praktické info, ktoré potrebujete vedieť pred vašou 1. návštevou.
Stručná história
Podzemný priestor vznikol približne pred 3,5 miliónmi rokov. O osídlení jaskyne vieme už v praveku vďaka nájdenej keramike. Do hornej časti jaskyne vstúpili speleológovia z talianskeho Terstu už v roku 1926. Systematický výskum jaskyne prebieha od roku 1973. V roku 1986 jaskyňu vyhlásili za geomorfologickú prírodnú pamiatku. Jaskyňu pre návštevníkov sprístupnili len v roku 1995. Možno práve vďaka neskoršiemu roku otvorenia ju veľmi efektne nasvietili.
Prehliadka jaskyne
Počas prehliadky uvidíte podobne ako v iných jaskyniach súbor stalagmitov, stalaktitov a stalagnátov najprapodivnejších tvarov. Kým niektoré so štipkou fantázie pripomínajú šikmú vežu v Pise, či slonie uši, iné sa podobajú na záclony alebo dokonca snehuliaka, ktorý sa má stať ochrannou známkou jaskyne. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo priemerná jaskynná forma narastie o 1 mm za 10 až 20 rokov, Snehuliak môže narásť až o 1 cm za rok vďaka intenzívnemu kvapkaniu vody. Presne v čase expedície v roku 1986 splynul stalagmit snehuliak so stalaktitom, ktorý pripomína fakľu a stal sa z neho nosič pochodne.
Jaskyniar
Jaskyniar, Macarát jaskynný alebo olm je vodný mlok, endemit, ktorý žije v podzemných vodách krasových jaskýň v Dinároch. Je to jediný pôvodný európsky obojživelník, ktorý je napriek svojej malej veľkosti (20-25 cm) najväčším podzemným živočíchom na svete. Má podlhovasté mäkké telo podobné úhorovi. Je bielej farby so žltkastým a ružovkastým odtieňom. Živí sa krabmi, červami, larvami a mäkkýšmi. Je dokázané, že bez potravy prežije aj 1 rok. Zato ja by som jedol vkuse. Predpokladá sa, že sa dožije až 100 rokov.
Síce sú Dináre pohorie, ktoré sa tiahne od Slovinska, cez Chorvátsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu až po Albánsko, jaskyniara nájdete len v Taliansku, Slovinsku, Chorvátsku a Bosne.
Praktické info
Jaskyňa Baredine je otvorená celoročne denne, v apríli a októbri medzi 10.00-16.00 h, od mája do júna a v septembri medzi 10.00-17.00 h, v júli a auguste medzi 10.00-18.00 h a od novembra do marca o 11.00 h. Vstupy do jaskyne sú každých 30 min. V zime si musíte prehliadku rezervovať minimálne deň vopred. Prehliadky v chorvátskom, talianskom, nemeckom alebo anglickom jazyku trvajú asi 40 min. Predávajúci vám na vstupenke vyznačí číslo skupiny a čas vstupu. Vstupenka stála 12 eur/os. V jaskyni mi uznali novinársky preukaz a poskytli mi zľavu 2 eur. V pokladni môžete platiť platobnou kartou.
Jaskyňa Baredine sa nachádza v nadmorskej výške 117 m n. m. Jej dĺžka je 300 m. Počas prehliadky prejdete 5 „miestnosťami“ po 270 schodoch. Kým najhlbšie miesto jaskyne je v hĺbke 132 m, maximálna hĺbka, do ktorej sa dostanete ako návštevníci, je „len“ 60 m. Jaskyňu sme navštívili v septembri, kedy vonkajšia teplota vzduchu sotva presahovala 12 oC. V jaskyni sme sa ale trochu zohriali, lebo bola vyhriata na príjemných 14 oC.
Kam pri jaskyni Baredine zájsť na kávu alebo obed?
Do začiatku prehliadky nám ostávala ešte nejaká minúta navyše, ktorú sme využili na druhú rannú kávu. Vzhľadom na to, že bufet Jama je jedinou reštauráciou v okolí jaskyne, ceny sú veľmi akceptovateľné. Za jedno espresso som zaplatil 1,60 eur. V bufete môžete platiť platobnou kartou.
Navštívte aj tieto jaskyne:
- Važecká jaskyňa – medvedí brloh Liptova
- Štramberk – mestečko perníkových uší
- Oradea – secesná kvapka Rumunska
Užitočný link:
Oficiálna internetová stránka jaskyne
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.
© Ing. Adam Vanečko