Chorvátsko pred 1. cestou je ďalší zo série článkov plný praktických informácií pred vašou 1. návštevou krajiny.
Základné informácie o Chorvátsku
Chorvátsko (oficiálny názov Chorvátska republika) vzniklo 25. júna 1991. Rozkladá sa na západnom Balkáne v juhovýchodnej Európe. Na severozápade susedí so Slovinskom, na severovýchode s Maďarskom. Na východe ležia Srbsko a Bosna a Hercegovina. Na juhu má krátku hranicu s Čiernou horou. Zo západu ho obmýva Jadran.
Rozloha Chorvátska, 56 594 km2, je len o čosi väčšia ako rozloha Slovenska. Slovensko má ale 1,4x viac obyvateľov. Hlavným a najväčším mestom krajiny je Záhreb (Zagreb, 698 966 obyvateľov), ktorý má 1,6x viac obyvateľov ako Bratislava. Štátnym zriadením je parlamentná republika. Medzinárodná poznávacia značka je HR.
Územné členenie Chorvátska
Z hľadiska cestovného ruchu Chorvátsko členíme na 10 regiónov cestovného ruchu:
- Záhreb
- Stredné Chorvátsko
- Slavónia
- Lika – Karlovac
- Kvarner
- Istria
- Dalmácia – Zadar
- Dalmácia – Šibenik
- Dalmácia – Split
- Dalmácia – Dubrovník
Chorvátsko a jazyk
Úradným jazykom je chorvátčina. Neoficiálne sa používa aj srbsko-chorvátsky, srbský alebo bosniacky jazyk.
Časové pásmo v Chorvátsku
V Chorvátsku platí stredoeurópsky čas, skratka SEČ (po anglicky Central European Time – skratka CET). To znamená, že oproti koordinovanému svetovému času (po anglicky Coordinated Universal Time, skratka UTC) sa pripočítava jedna hodina. V Chorvátsku taktiež rozlišujú letný a zimný čas.
Chorvátsko a vízové povinnosti
Slovenskí občania môžu vstúpiť do Chorvátska len s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom s fotografiou. Členom Európskej únie sa Chorvátsko stalo 1. júla 2013. Prvého januára 2023 vstúpilo Chorvátsko aj do Schengenu, takže hraničné kontroly na pozemných hraničných priechodoch a letiskách ukončili. Ad hoc kontroly na hraniciach sú možné a preto pri sebe stále majte platné cestovné doklady.
Chorvátsko a očkovanie
Pred vstupom do Chorvátska nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie (napr. proti žltej zimnici, brušnému týfusu, vírusovej hepatitíde typu B, …). Chorvátska vláda vyhlásila 11. mája 2023 koniec epidémie, ktorú spôsobil koronavírus. Pri vstupe do krajiny platia podmienky, ktoré platili pred epidémiou.
Miestne špecifiká v Chorvátsku
Verejné pláže sa považujú za udržiavané verejné priestranstvá. Veci, ktoré sa ponechajú na pláži, sa stávajú odpadom, musia sa odstrániť a majiteľa môžu aj pokutovať.
Na uliciach, v historických budovách a prímorských letoviskách môžete dostať pokutu za strohé oblečenie, plavky, bikini, odhalenú hornú časť tela alebo nadmerne roztrhané oblečenie. Pokutu dostanete aj za alkohol na verejnosti alebo prechádzku so psom bez vôdzky.
Všetci návštevníci musia byť prihlásení na turistickom úrade a platiť pobytovú taxu. Platí to aj pre vlastníkov plavidla, ktoré kotví v prístave.
Zdravotná starostlivosť v Chorvátsku
Do batožiny si nezabudnite pribaliť európsky preukaz zdravotného poistenia (European Health Insurance Card, skratka EHIC). Pred cestou do krajiny som si vybavil komerčné krátkodobé cestovné poistenie. Jednorázové poistné stálo 4,80 eur/4 dni. Cena zahŕňala poistenie s platnosťou v Európe, liečebné náklady do 250 000 eur, náklady na záchranu na horách a vo vode, právnu pomoc, asistenčné služby, bežné letné a zimné športy.
Na viacerých internetových stránkach som našiel upozornenie pred pitím vody z vodovodu. Namiesto toho odporúčajú vodu prevariť, prefiltrovať alebo si rovno kúpiť balenú vodu. Pil som vodu z vodovodu a, našťastie, nemal som žiadne žalúdočné problémy.
Chorvátsko – devízové podmienky a mena
Chorvátsko prijalo euro 1. januára 2023. Predtým sa v krajine platilo chorvátskymi kunami, skratka hrk. Pevný konverzný kurz bol stanovený na 1 eur = 7,5345 hrk. 1 hrk = 0,133 eur. Chorvátska kuna sa delila na 100 lipa.
Telefonovanie a internet v Chorvátsku
Telefónna predvoľba do Chorvátska je +389. Vďaka EU roamingu využívate služby v Chorvátsku za ceny ako na Slovensku a denné dáta alebo dátový balík bez príplatku do výšky EU dátového limitu.
Chorvátsko a bezpečnosť
Bezpečnostná situácia v Chorvátsku je dobrá a stabilná. Chorvátske úrady nevydali žiadne upozornenie alebo varovanie pred dôsledkami rusko-ukrajinského vojenského konfliktu, hrozieb teroristických útokov alebo migračných tokov. Na začiatku turistickej sezóny sa objavujú krádeže dokladov, motorových vozidiel, finančných prostriedkov a cenností cudzincami. Dávajte si pozor na osobné veci, doklady a peniaze. Cennosti si zabezpečte v trezore alebo na recepcii hotela.
Zastupiteľský úrad SR, Zastupiteľský úrad krajiny pre SR a Honorárne konzuláty
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky sa nachádza v Záhrebe, hlavnom meste Chorvátska. Konzulárny úrad pre Istarskú, Ličko-senjskú a Primorsko-goranskú župu sídli v Rijeke. Konzulárny úrad pre Zadarskú, Šibensko-kninskú, Splitsko-dalmatinskú a Dubrovnícko-neretvanskú župu sa zase nachádza v Splite. Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Slovenskej republike sídli v Bratislave.
Prečítajte si ďalšie praktické info pred vašou 1. cestou do týchto krajín:
- Spojené kráľovstvo pred 1. cestou
- Slovinsko pred 1. cestou
- Maroko pred 1. cestou
- Španielsko pred 1. cestou
- Rumunsko – Praktické info
- Rakúsko – Praktické info
- Nemecko – Praktické info
- Grécko – Praktické info
Užitočný link:
Oficiálna stránka Chorvátskeho turistického združenia
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko